sobota, 19 marca 2011

#718 - Komix-Express 80

Zeszłopiątkowe wydanie katowickiej "Gazety Wyborczej" zostało wzbogacone o wyjątkowy dodatek, w którym wszystkie artykuły zostały przerobione na... komiksy. Felietony, informacje lokalne i sportowe podane zostały w obrazkowym języku dymków i kadrów. Ten niecodzienny i bezprecedensowy eksperyment zorganizowano w ramach starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, nawiązując jednocześnie w ten sposób do komiksowych tradycji na Śląsku i przypominając o związkach komiksowej sztuki z prasą. Jutro minie 65. rocznica publikacji pierwszego numeru "Nowego Świata Przygód - Ilustrowanego tygodnika dla młodzieży" na łamach którego publikowano opowieści komiksowe między innymi z Tarzanem i porucznikiem Grotem. Przed wojną wielką popularnością cieszyła się popołudniówka "Siedem Groszy" i "Przygody Bezrobotnego Froncka" Franciszka Struzika. Nad całym projektem czuwał Marceli Szpak, a dyrektorem artystycznym całego przedsięwzięcia był Maciej Pałka. Nad tym wyjątkowym numerem "Gazety" pracowała prawdziwa śmietanka komiksowych twórców. Do Michała Śledzińskiego, Karola Konwerskiego, Mateusza Skutnika, Marka (bynajmniej nie Macieja) Turka i Dominika Szcześniak dołączył oddział pracujący przy "Scenach z życia murarza" - między innymi Rafał Szłapa, Piotrek Nowacki, Unka Odya, Sebastian Skrobol, Marek Rudowski, Maciej Wódz, Olgierd Ciszak i inni (pełna lista autorów). To jednak nie koniec. Zaplanowano cykl komiksowych publikacji poświęconych ikonom i bohaterom Śląska, a w samej "Gazecie" będą publikowane paski Śledzia, których głównym bohaterem będzie pewien tajemniczy Jorgu (gnom?). (KO)

Pracę nad pierwszym albumem przygód "Człowieka bez Szyi" dobiegły końca i przyniosły pewną niespodziankę. Zamiast jednego, premierowego albumu, ukażą się dwa. Zeszyt "A" będzie zawierał historię "Włókna grozy" (rys. Kajetan Wykurz) i bonusową opowieść "Angielska Robota" (rys. Biram B). W zeszycie B znajdzie się jedna, dwuczęściowa fabuła "Duszna sprawa" (rys. Jacek Kuziemski i Tomasz Kwiecień). Do obu scenariusz przygotuje Rafał Kołsut i Adam Czernatowicz, a o relację z prac nad komiksem poprosiliśmy Kajetana Wykurza. "Nie jestem fanem komiksów o superherosach" - mówi popularny Kajman. "Postanowiłem więc ukazać historię Człowieka Bez Szyi w sposób jak najbardziej karykaturalny, rodem z Cartoon Network, czy przygód legendarnego "Kleszcza", który zresztą był też inspiracją dla scenarzystów. Przed przystąpieniem do pracy dostałem od Rafała Kołsuta wstępne projekty wszystkich postaci, co bardzo usprawniło moją pracę na etapie, który nigdy nie był moją mocną stroną. Prace nad komiksem trwały prawie rok, głównie ze względu na liczne zajęcia i zlecenia, których się w międzyczasie imałem. Szczęśliwie jednak praca dobiegła końca i wkrótce świat(ek komiksu) będzie się mógł zapoznać z przygodami "Człowieka Bez Szyi". Dla jednych będzie to zapewne nostalgiczna podróż w czasy świetności TM-Semiców, dla innych dobra zabawa w wyśmiewanie konwencji amerykańskiego komiksu mainstreamowego". Czekamy na premierę i mam nadzieję, że się na "CbS'ie" nie zawiodę. (KO)

W zeszłą sobotę, 12 marca, w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie "koncept store" w siedzibie książkowo-komiksowego wydawnictwa Atropos. Na Zabłociu 23, na terenie dawnej fabryki Miraculum, będzie można kupić kolekcjonerskie edycje książek i komiksów, plakaty, limitowane edycje grafik, a także oryginalne ilustracje i obrazy, ręcznie wykonane zabawki (ceramiczne, tekstylne, drewniane), a także torby, t-shirty i biżuterię. Sklep będzie działał przy otwartej w maju zeszłego roku galerii, skupionej na prezentowaniu sztuki współczesnej. Na miejscu będzie można znaleźć ilustracje Mateusza Kołka i Dagmary Matuszak, albumy Ongrysa i Atroposu czy koszuli Kurary z grafikami Zalibarka. (KO)

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowuje reedycję przygód "Funky'ego Kovala". Już 24 marca do sprzedaży trafi pierwszy tom trylogii autorstwa Macieja Parowskiego, Jacka Rodka i Bogusława Polcha zatytułowany "Bez Oddechu". Wznowienie, szumnie określane, jako "edycja kolekcjonerska", będzie liczyło standardowe 49 stron, zamkniętych w miękkiej okładce. Nic nie wskazuje zatem na obecność jakichś dodatków, które skusiłyby do zakupy posiadaczy poprzednich wydań, czy to Prószyńskiego, czy to Egmontu. Przypuszczam, że wydawnictwo chce wpuścić do obiegu komplet albumów 'Funky'ego" przed zbiorczym wydaniem "Wrogiego przejęcia", publikowanego obecnie na łamach "Nowej Fantastyki". (KO)

Michał Ochnik, który okazjonalnie popełnia jakiś tekst na Kolorowe Zeszyty, razem z rysownikiem Kamilem Boettcherem wystartowali z wspólnym projektem "Stalowy Jeż". Będzie to web-komiks inspirowany baśniową twórczością Jana Brzechwy. Zgodnie z trendem przerabiania utworów dla najmłodszych na całkiem dorosłe, zgoła niedziecięce komiksy, Ochnik i Boettcher interpretują klasyczny baśnie w horrorowo-popkulturowym duchu. Doskonałym przykładem jest pierwszy rozdział, czyli początek "Baśni o Stalowym Jeżu", opowieści o mechanicznym stworze, który zaszczuty i tropiony przez siepaczy swojego twórcy, Magika Mechanika, musi dowiedzieć się kim naprawdę jest i dlaczego został powołany do życia. W komiksie mają pojawić się również inni bohaterowie znani z wierszy Brzechwy - mag i mędrzec Babulej, dyrektor cyrku pan Drops czy... kaczka Dziwaczka. Zapowiada się psychodeliczna jazda! (KO)

Na kończącej się właśnie Bydgoskiej Sobocie z Komiksem swoją premierę miał "Moe". Mini-zeszyt autorstwa Piotra Nowackiego, jednego z redaktorów "Kartonu", liczący zaledwie 24 strony w czerni i bieli, kosztował symbolicznego piątaka. Wedle opisu jest to opowieść "pełna emocji i wzruszających momentów, powodująca śmiech i prowokująca do myślenia, zawierająca ogromny ładunek bezkompromisowej rozrywki i pozbawiona banału". Kto nie zdążył nabyć jednego z trzydziestu dostępnych egzemplarzy, będzie miał jeszcze swoją szansę na Komiksowej Warszawie. (KO)

Jak podaje Komiksomania już wkrótce na ekranach kin może wylądować kolejny polski, komiksowy bohater. Czy też raczej superbohater, bo ma nim być sam... Wilq! Bracia Minkiewiczowie wraz z krakowskim studiem CrunchDog rozpoczęli pracę nad animowaną wersją przygód opolskiego pogromcy przestępczości. Już 21 marca (w Dzień Wagarowicza, tudzież w Pierwszy Dzień Wiosny) na facebookowym profilu Wilq'a ma pojawić się półtoraminutowy trailer tej produkcji. Na swoim blogu Rafał Skarżycki również o tym wspominał i wypada liczyć na to, że "Wilq - Animacja" nie okaże się tylko zapowiedzią kolejnego zeszytu... (KO)

5 komentarzy:

Karol Konwerski pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Karol Konwerski pisze...

a tu nasze z GW-Kato można przeczytać: http://www.pastelportal.com/stories/42-days/

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

Z Funkym możesz nie przypuszczać, takie są oficjalne plany - co dwa miechy wznowienie, a potem czwarty album z marszu.

Grim pisze...

Do CBSa scenariusze uszykowałem pospołu z Adamem Czernatowiczem, proszę o sprostowanie, jako że jest on twórcą większości postaci :)

Kuba Oleksak pisze...

Poprawione :)