poniedziałek, 27 października 2008

#72 - Trans-Atlantyk 10

Jubileuszowemu, dziesiątemu Trans-Atlantykowi przytrafiło się jednodniowe spóźnienie, które było spowodowane obchodami 25 rocznicy ślubu rodziców niżej podpisanego. Zamiast zajmować się wyszukiwaniem interesujących wiadomości zza Oceanu byłem zmuszony to dowozić wódkę, to rozwozić pijanych gości. Ale i tak było sympatycznie!

Kulturze Gniewu udało się nas wyprzedzić i jako pierwsza podała wstępną „selection officiellen” francuskiego festiwalu w Angouleme. Na liście komiksów, które zyskały uznanie w oczach jurorów znad Sekwany, znalazło się, bagatelka, 56 prac. Wśród nich wyróżnia się poniekąd polski rodzynek, czyli nowy tomik „Marzi” Marzeny Sowy i Sylvaina Savoia. Komiks amerykański jest reprezentowany przez doborowych autorów – jest oczywiście Alan Moore ze swoimi „Lost Girls”, jest awangardowy James Kochalka i jego „American Elf”, mainstreamowy „Wanted” Marka Millara i JG Jonesa, no i podobno świetnie, nie wiem bo jeszcze nie czytałem, „Shortcomings” Adriana Tomine`a.

ŹródłoNiejako obowiązkowy news filmowy i, również niejako, obowiązkowy news związany z Alanem Moore`m, choć nie wiem czy tak do końca, bo jego nazwisko w materiale źródłowym nie padło. Przy okazji zbliżającej się premiery „Strażników” angielskie Titan Books opublikowało tak zwanego „kompaniona” do komiksowego oryginału. Watching The Watchmen to potężne tomiszcze zawierające mnóstwo dodatkowego materiału – począwszy od pierwszych szkiców postaci, koncepty przez plakaty, okładki, wszelakie ilustracje, aż po wczesną wersję scenariusza. Przy pracy nad tą obszerną książką Dave`owi Gibbonsowi pomagali Chip Kidd i Mike Essl.

Źródło
Vertigo kolejny raz ożywia Unknown Soldiera. Ostatni raz postać wykreowana przez Roberta Kanighera i Joe Kuberta w 1966 roku pojawiła się na kartach czteroczęściowej mini-serii autorstwa Gartha Ennisa i Kiliana Plunketta w 1997 roku, a więcej na ten możecie dowiedzieć się z półki Chmiela. Tym razem historię Nieznanego Żołnierza opowie Joshua Dysart (znany choćby ze spin-offów do „Hellboya”), a narysuje Alberto Ponticelli. Scenarzysta sam, w lecie 2007 roku, wybrał się do ogarniętej konfliktem Ugandy by zbierać dane do swojej pracy i przekonał się jak wygląda prawdziwa wojna.

ŹródłoPrzyznam, że nie jestem specjalnie zorientowany w komiksie japońskim i tym bardziej cieszy mnie informacja, że Top Shelf zdecydowało się na wydanie AX Anthology. Jest to potężne, 400-stronicowe tomiszcze zbierające prace mangaków publikujących na łamach magazynu „AX”. Nie widzę sensu w wymienianiu autorów, bo z tego grona znam tylko Yoshihiro Tatsumiego. Ma być podobno niezależnie, eksperymentalnie, niebanalnie i bardzo gekiga.

Źródło

I pozostając jeszcze w temacie mangi, coś z cyklu wygrzebane w sieci. Tutaj macie ilustrowany poradnik do edukacji seksualnej dla dzieci z wielkimi oczami i męskimi siurkami w roli głównej. Miłośnicy hentaiów pewnikiem się rozczarują.


22 października one-shot „Superman: New Krypton Special” rozpoczął nowy rozdział w życiu Człowieka ze Stali. „The New Krypton” potrwa przez trzy miesiące, a jej fabuła będzie przewijać się na stronach „Action Comics”, „Supermana” i „Supergirl”. Głównym architektem historii jest Geoff Johns, który zamienia w złoto wszystko, czego się dotknie, a będą go wspomagać James Robinson i Sterling Gates, a oprawą graficzną zajmą się Gary Frank, Jon Sibal, Renato Guedes i Wilson Magalhaes. Supermanowi udało się uratować butelkowe miasto Kandor, ale stracił swojego ziemskiego ojca, Johnathana Kenta i nie może dojść do siebie. Tymczasem na Ziemi pojawia się sto tysięcy Kryptonijczyków, dysponujących mocą porównywalną do Clarka i postanawiają urządzić na naszej planecie Nowy Krypton.

Jak widać DC z jednej strony publikuje wielkie, epickie historie związane z całym uniwersum, czego przykładem jest trwające właśnie „Final Crisis”, oraz trochę mniejsze eventy skupione na swoich sztandarowych postaciach. Jeszcze nie tak dawano ekscytowaliśmy się „Odrodzeniem” Hala Jordana i jego wojną z Korpusem Sinestro, teraz mamy przyjemność (albo i nieprzyjemność) czytać „R.I.P” z Batmanem i „New Krypton” z Supermanem, a już niedługo przyjedzie pora na Flasha.

Źródło, drugie i trzecie

I na koniec zagadka. Za tydzień opublikujemy wywiad z komiksiarzem, który dziarsko rąbie drewno. Wiecie, kto to jest?

(nie, to nie Rafał Szłapa, :)

6 komentarzy:

Daniel Gizicki pisze...

Marjane Satrapi!

e chyba nie, Bo takie małe zdjęcia dajecie.

Daniel Chmielewski pisze...

Jeśli wierzyć twórczości tego pana (z kim będzie wywiad)to lubił Jezusa, sikał na swojego brata i mówił NIE narkotykom, choć wciąż wokół niego dziwne wzorki się kręcą.

Daniel Chmielewski pisze...

A propos Jezusa, to ten pan też dzieli imię z jego bratem.

http://pl.youtube.com/watch?v=pPdFrW076R0

Nie umiem wklejać linków, trzeba kopiuj wklej.

Bartek "godai" Biedrzycki pisze...

Chopy, fajnie, ale redakcja potrzebna. Odmieniajcie nazwiska, wyłapujcie literówki i generalnie szanujcie gramatykę :)

Kuba Oleksak pisze...

Daniel bezbłędnie. A za grafikę to przepraszam, ale jakoś nie moge sobię poradzić w tej kwestii z blogspotem. Godai, ostatni wpis robiony był bardzo na wariata, mam nadzieję, że kolejne będę pod tym względem lepsze :) (jakieś konkretne błędy woczy bardzo się rzucające?)

Łukasz Mazur pisze...

Będziem się starać, starać i starać, tak nam dopomóż!