piątek, 18 kwietnia 2008

# 25 - jubileuszowy pytong

Dwadzieścia pięć notek strzeliło. Tzn. teraz strzeli w zasadzie. Będzie długa i nudna, ale będzie!

Piękny miesiąc maj zapowiada się ciekawie pod względem koncertów - na samym początku (+ samym końcu kwietnia) w trasę po PL ruszy The Computers (UK) i Black Tapes (Wawa). Obie kapele warte zobaczenia na żywo, a jako dodatkowa zachęta - BT będzie prezentować całkowicie nowy materiał. Rozpiska trasy o tu. Dziewiątego maja zagra Ignite (rok temu pozamiatali i to w nędznej Progresji!) wraz z Death Before Dishonor, Burn The 8 Track oraz Deathrow - miejsce to samo co w zeszłym roku, cena: 40zl przedsprzedaż / 50zł dzień koncertu. Dwa dni później (9 + 2= 11 maj) w Filharmonii Narodowej wystąpi Jaromir Nohavica - czeski bard, którego możemy podziwiać w fenomenalnym filmie 'Rok Diabła'.
Pozostając przy dźwiękach - Daymares wydało split z Moenster całkiem niedawno, a już 1 maja ma być premiera ich MCD 'Toothless & Fanged' (wydawca Get By Records) na którym nowe kawałki + cover Neurosis 'Life on Your Knees'. Raport ze studia na youtube.

Cool Kids of Death wydało dziś nową pły... wydało książkę z płytą pt. 'Afterparty'. Taka konfiguracja jest ostatnio dosyć popularna i sprytnie unika płacenia podatku - na książki VAT jest zerowy. Niestety taki mamy kraj, że trzeba kombinować ze wszystkim. Wydanie tego w takim kształcie umniejsza wartości tej płyty. Bo jak samo sformułowanie wskazuje, muzyka jest tu tylko dodatkiem, treść główną stanowi tzw. 'książka', chociaż wiadomo jak jest naprawdę. Szkoda. Szkoda, że takie mamy prawo i szkoda, że zespół poszedł w tę stronę dla większej kasy i promocji, bo w końcu książko-płytę wydaną pod skrzydłami Agory mocno reklamuje Wyborcza.

Samo wydanie za to bardzo przyjemne dla oka. Świetna okładka, w środku na kilkunastu stronach historia zespołu, krótkie bio członków, zdjęcia, teksty. Za projekt graficzny odpowiada Krzysiek Ostrowski, więc wiadomo czego się spodziewać. Nie ma do czego się przyczepić. Samą płytę przesłuchałem dopiero raz, więc na razie nie powiem więcej ponad to, że się podoba. Chociaż niesmak po tej nieszczęsnej książce z płytą w bonusie pozostaje.

Pozostając przy temacie CKOD. Parę dni temu w Empiku na Marszałkowskiej przyuważyłem, że można sobie nabyć u nich obraz na ścianę. Ale nie jakieś monalizy czy jelenie na rykowisku, a sztukę młodych, awangardowych rodzimych twórców. W tym rzeczy od Jacka Frąsia (pałker CKOD, komiksiarz: Glinno, Stan). Może nie zwróciłbym na to uwagi, gdyby nie to, że jeden z rzeczonych obrazów to grafika z wydanej dwa lata temu antologii 'Wszystko co chcielibyście wiedzieć o piłce...' (Kultura Gniewu). A dokładnie to co znalazło się na stronie 17, czyli początek historii 'Dobra Rada Trenera'. Z krótkiego opisu zacnej inicjatywy można się dowiedzieć, że reprodukcji każdej grafiki jest tylko 100 egzemplarzy, a każdy z nich jest numerowany. Po wyczerpaniu nakładu nie będzie dodruków. To co widziałem miało wymiary (na oko) 30x50cm i kosztowało 130zł bez paru groszy.
Strona z całą galerią (chociaż powyższego wzoru nie mogłem znaleźć na www) tutaj. Oprócz prac Jacka Frąsia, można się zaopatrzyć również w grafiki innego komiksiarza - Rafała Szłapy. Tu galeria Jacka, a tu Rafała.

Parę dni temu WRAK umieścił info o zbliżającym się kolejnym wydawnictwie KG. 'Bajabongo' Marka Turka objawić ma się ludzkości na przełomie kwietnia i maja, czyli już całkiem niedługo. Czerń i biel zagości na 84 stronach, a okładkę, mimo że widziałem tylko jej miniaturkę (minia_Turkę - taki żart!), z chęcią bym powiesił sobie nad łóżkiem.

Wcześniej zaś będzie można się zaopatrzyć w albumową wersję 'Wyprawy na ciemną stronę słońca' Tomasza Minkiewicza (cena 24zł). Wcześniej ukazała się ona w 10 częściach, przy okazji kolejnych albumów WilQa, teraz zremasterowana wraca jako oddzielny twór. Z tego co pamiętam, kolejne części niespecjalnie wciągały, ale może siła tego komiksu tkwi w przetrawieniu tego na raz, od początku do końca. Pod tym adresem, klimatyczna strona poświęcona wydawnictwu. Może się skuszę.

Parę dni temu na blogu traktującym o nowym komiksie KRL'a 'Ostatnia Kronika' pojawił się mini wywiad. KRL zadał sobie trzy pytania, trzykrotnie też odpowiedział. Wywiad zniknął (zgodnie z zapowiedzią) następnego dnia, ale parę rzeczy zapamiętałem, więc się podzielę z tymi którzy nie mieli okazji przeczytać. Więc tak - 'Ostatnia Kronika' to rezultat miłości Karola do sajensfikszyn i Philipa K. Dicka (który wydaje się być poprzednim wcieleniem twórcy Yoela ;)) i jeśli uda się ją skończyć i wydać to z komiksami koniec na jakiś czas. Po nich czas na powrót KRLowego pisania opowiadań.

Na Alei Komiksu dobiega końca plebiscyt NASTów 2007, czyli podsumowanie ubiegłego roku w świecie komiksowym. Sam konkurs ma sporo wad, ale ważne że jest i jakby nie patrzeć ciekawe jakim wynikiem się skończy każda z 14 kategorii. Sam jeszcze nie głosowałem, zostawiam sobie tę przyjemność na weekend. Swoimi typami podzielę się tutaj.

Mało ostatnio piszę, bo ciężko idzie mi wchłanianie komiksów, czy też innych przejawów kultury. Marazm jakiś cholera. A kolejka do 'wchłonięcia' długa i ciągle się powiększa. Wczorajsza paczka z nowościami z USA nie cieszy jak to zwykle było, nabyte nowości od radu lądują na półce. I tak. Obiecuje poprawę. Co prawda 'Salę prób' czy też 'Dziadka Leona' (na kolana!) mam za sobą, ale napisanie czegoś więcej ponad fajne / nie fajne mnie przerasta na razie.

I tu bym skończył. Pytong może nie wyszedł taki jak zamierzałem, ale jest. I jeśli już przy słowie na 'p' jesteśmy to jeszcze jeden link, który przynajmniej na jakiś czas wyjaśnia kto ma dłuższego.

*pow*

Brak komentarzy: