sobota, 23 kwietnia 2011

#744 - Komix-Express 85

Na Komiksomanii zaprezentowano obszerne zapowiedzi Centrali. Zanim jeszcze rozpocznie się druga edycja festiwalu Ligatura, nakładem poznańskiego wydawnictwa ukaże się szereg interesujących pozycji. A dokładniej cztery. Swoją premierę wreszcie będą miały długo oczekiwane "Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii" Alexandra Zografa. Za album opowiadający o tragicznych wydarzeniach w rozdartej wojną byłej Jugosławii trzeba będzie zapłacić 40 złotych (120 stron w miękkiej okładce). Może nawet jeszcze bardziej interesująco zapowiada się "Stuck Rubber Baby", jeden z najważniejszych komiksów podejmujących tematykę homoseksualizmu i rasizmu, uchodzący za klasykę gatunku. Jego autor, Howard Cruse, opowiada o walce gejów i czarnoskórych o równouprawnienie, jaka toczyła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wstęp do komiksu napisała Alison Bechdel, autorka znakomitego "Fun Home". W odróżnieniu od tych dwóch, zagranicznych pozycji "Tajemnice Poznania - prasowy film rysunkowy 1948-1949" jest publikacją jak najbardziej polską. Będzie to pierwszy w historii polskiej komiksografii przykład edycji serii obrazkowych pasków z końca lat czterdziestych, wzbogaconych analitycznym komentarzem. Serial "Tajemnice Poznania" ukazywał się w "Expressie Wieczornym", popołudniowym dzienniku wydawanych w stolicy Wielkopolski. Autor scenariusza do dziś pozostaje nieznany, natomiast oprawą wizualną zajął się natomiast młody artysta, późniejszy rysownik specjalizujący się w satyrze, Henryk Derwich. Za liczący sobie 80 stron w twardej oprawie album będzie trzeba wyłożyć 30 złotych bez 10 groszy. Stawkę nowości Centrali uzupełnia film dokumentalny "Comic Book Confidental" w reżyserii Rona Manna. Przedstawiono w nim portrety dwudziestu najbardziej wpływowych amerykańskich artystów komiksowych tworzących do końca lat osiemdziesiątych. Wśród bohaterów tego obrazu znajdują się tacy twórcy, jak Stan Lee, Frank Miller, Lynda Barry, Robert Crumb, Will Eisner czy Charles Burns. (KO)

Komiksowo-muzycznymi gwiazdami drugiej edycji Komiksofonu będą Konrad Okoński i Arkadiusz Lorenc. Okoński, czyli popularny "Koko", to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego web-komiksu, twórca znany z takich pozycji, jak "Wiśnia" czy "A Quartz Bead", publikujący swoje prace również na łamach "Kolektywu". Lorenc natomiast jest autorem "Insekta" (albumu wydane w 2007 roku) oraz muzykiem, gitarzystą i wokalistą punktrashowego zespołu Dzieci z Beczek. Obaj twórcy zawitają 27 kwietnia do wrocławskiego Puzzle Klubu, aby opowiedzieć o swoich komiksowych związkach z muzyką. Specjalnie do Komiksofonu przygotowali krótki film, łączący dźwięk z narracją obrazkową. Podobnie, jak dwaj poprzedni uczestnicy imprezy, Michał Rzecznik i Marek Rudowski, wypełnią "Kwestionariusze Komiksofonu" dla serwisu Poltergeist. (KO)

"Czas na Komiks" przybędzie do Wałbrzycha. Objazdowa ekspozycja prac czołówki artystów komiksowych, między innymi Krzysztofa Gawronkiewicza, Jacka Frąsia, Jakuba Rebelki, Krzysztofa Ostrowskiego czy Przemysława Truścińskiego, już od sierpnia zeszłego roku odwiedza galerie sztuki BWA. Po wizycie w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Zielonej Górze i ostatniej, w Bielsku, trafi również do Wałbrzycha. Już 29 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy, której kuratorem jest Piotr Machłajewski. Komiksy zawieszone na ścianach galerii znajdującej się przy ulicy Piastów Śląskich 1 w "Zamku Książ" będzie można oglądać do 19 czerwca. Nie wiadomo jeszcze kto uświetni otwarcie wystawy. (KO)

Wśród nominowanych do nagrody "Żurawia - Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego" za rok 2010 w kategorii "Obraz" znaleźli się dwaj komiksiarze. O Macieju Pałce czytamy, że jest "ilustratorem, twórcą komiksów i gier, który zaczynał jako redaktor kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek". Jego konkurentem w walce o laury będzie Jakub Kijuc, założyciel wydawnictwa Czarna Materia i autor postapokaliptycznej serii "Konstrukt". Na blogu Pałki można posłuchać, co autor "Degrengolandu" i "10 Bolesnych Operacji" ma na ten temat do powiedzenia. Pozostali nominowani to Paweł Adamiec, Seweryn Chwała i Maciej Rukasz. Organizatorem jest Radio Lublin, a triumfatorów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 maja 2011 roku w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin. Trzymamy kciuki za reprezentantów komiksowa! (KO)

Jakub Wędrowycz zawędruje na karty komiksu. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej fantastyki, znana z kultowego cyklu stworzonego przez Andrzeja Pilipiuka, doczeka się swojej komiksowej adaptacji. W albumie "Dobić Dziada", przygotowywanym na dziesięciolecie wydawnictwa Fabryka Słów, po raz pierwszy obok fabuł pisanych prozą znajdą się również historie opowiedziane za pomocą obrazów. Ich oprawą wizualną zajął się Andrzej Łaski, znany z antologii poświęconej Januszowi Chriście i startujący w konkursie na krótką formę komiksową przy MFK w 2009 roku. (KO)

6 komentarzy:

Maciej pisze...

@KUBA!
MAREK RUDOWSKI! MAREK RUDOWSKI!
RU-DO-WSKI!
Po raz kolejny zmieniasz mu nazwisko. Zakonotuj sobie prawidłową pisownię!

kendo pisze...

"Obaj twórcy zawitają 27 kwietnia do poznańskiego Puzzle Klubu...."

Wrocławskiego ziom , wrocławskiego Puzzle Klubu.

tO mY: pisze...

@ kendo: gdzie relacja z pierwszego komiksofonu? :lol:

Maciej pisze...

No i jeszcze co do Wędrowycza. Łaski jest ilustratorem tej serii od początku. A podejście do komiksu jest drugie. W magazynie w odcinkach leciał przecież komiks Grzeszkiewicza!

JCK pisze...

sporo bledow jak na te kilka newsow.. ale z tego co obserwuje to od jakiegos czasu jest coraz slabiej na kolorowych.. tak na pol gwizdka, byle bylo.. szkoda.

Anonimowy pisze...

Bo wygląda na to, że ciągnie to tylko jeden gość (KO). Jak na jedno osobową działalność - kawał pracy.

Szkoda, że gdy już skończy studia to mu się odechce...

Dlatego nie narzekajmy i cieszmy się tym co jest i póki jest. Bo "radarów" już nie ma...