sobota, 12 marca 2011

#713 - Komix-Express 79

W tym tygodniu sporo się działo w naszym kochanym komiksowie, ale jedna informacja przebija wszystkie inne - na wielkie ekrany zawitał kultowy Jeż Jerzy, bohater stworzony w połowie lat dziewięćdziesiątych przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka! Nad "najbardziej najeżoną komedią roku" prace trwały od dobrych kilku lat i w końcu, po wielu trudach i znojach, fani postaci (i nie tylko) mogą zapoznać się z ich efektem. Póki co recenzje są jak najbardziej pozytywne (z drobnymi wyjątkami, jak np. nieocenionego w takich przypadkach Pawła Felisa), więc można chyba liczyć na dobry wynik jeśli chodzi o liczbę widzów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że premierze towarzyszyła bogata kampania reklamowa - spoty w telewizji, reklamy w internecie, wlepki, plakaty i tym podobne. Jerzy był wszędzie! Lekkimi obawami dotyczącymi dobrego wyniku oglądalności podzielił się z czytelnikami swojego bloga Rafał Skarżycki, ale mamy nadzieję, że poniedziałkowe raporty z kin sprawią, że ojcowie bohatera będą mogli z uśmiechem raczyć się szampanem. I to nie jednym. My w każdym razie zachęcamy do licznych odwiedzin sal kinowych i sami też niebawem gnamy na Jeża. (ŁM)

Początek tygodnia należał do "Wiedźmina", którego pierwszy numer ukaże się w kwietniu tego roku w egmontowym cyklu "Komiksowe hity". Komiks ten pojawił się w zapowiedziach tydzień wcześniej, lecz bez jakichkolwiek informacji kto stoi za przeniesieniem przygód najbardziej znanego bohatera Sapkowskiego na karty komiksu - czy jest to reedycja historii stworzonej przez Polcha i Parowskiego czy może coś nowego? Jak się okazuje, za pierwszą (z dwóch) części komiksu "Wiedźmin - racja stanu" odpowiada ekipa znana z "Epizodów z Auschwitz", czyli Michał Gałek (scenariusz), Arkadiusz Klimek (grafika) i Łukasz Poller (kolor). Oprócz 23-stronicowego komiksu, pierwszy zeszyt zawierać będzie również "artykuły o Andrzeju Sapkowskim, materiały przybliżające kulisy powstawania samego komiksu, plakaty itp". Druga część planowana jest na czerwiec. Kilka słów Arkadiusza Klimka na temat "Wiedźmina" do wglądu na stronie Ziniola. (ŁM)

Pojawiły się kolejne szczegóły dotyczące Festiwalu Komiksowa Warszawa, którego druga edycja została przełożona na połowę piątego miesiąca roku. Impreza ta odbędzie się w ramach Warszawskich Targów Książki, które będą mieć miejsce w Pałacu Kultury i Nauki od dwunastego do piętnastego maja i tak jak podawaliśmy to tydzień temu, zagranicznym gościem będzie Alfons Zapico oraz Tony Sandoval. Z okazji przyjazdu tego drugiego do planów wydawniczych timof comics wskoczyło ostatnie dzieło twórcy "Trupa i sofy" czyli "Figle Xinophixeroxa". Komiks ten na rynku frankofońskim miał swą premierę na początku roku - premierowo można go było dostać na festiwalu w Angouleme, a do szerszej dystrybucji trafił za sprawą wydawnictwa Paquet. A już niebawem zadebiutuje on na naszym rynku - tym lepiej, że będzie okazja, aby chwilę po zakupie znalazł się w środku rysograf autora! Byle do maja! (ŁM)

Związków komiksiarzy z Chopinem ciąg dalszy. Tym razem mowa o serii filmików zrealizowanych przez Bartosza Sztybora i Przemysława Truścińskiego a wyprodukowanych przez BitterLix. W rolach głównych pomnik Fryderyka Chopina i warszawskiej syrenki. Spoty są klimatyczne, mocno w atmosferze montypythonowksich animacji Gilliama. Żarty z kategorii tych sympatycznych ale bez kładzenia na łopatki. Jak donosi pewien serwis wielce zasłużony dla promocji Polskiego Komiksu wśród szerokich kręgów, filmiki "będą pokazywane podczas imprez i uroczystości, w hotelach oraz na targach i w kampaniach promocyjnych (...) zilustrują także wielkie wydarzenia jakie czekają nasze miasto." (RW)

Po długich miesiącach od ukazania się piątego numeru magazynu "Karton" do sklepów trafi kolejna odsłona tego periodyku. Szósty numer swoją premierę będzie miał 25. marca podczas zorganizowanej z tej okazji imprezy, która odbędzie się w warszawskim klubie Grawitacja (ul. Browarna 6). Oprócz możliwości nabycia "Kartonu" (a także pewnie i "Moe" Piotra Nowackiego) przybyli na imprezę będą mogli wziąć udział w bitwach komiksowych, które też będą mieć tam miejsce. Do sklepów specjalistycznych magazyn trafi na początku kwietnia, kiedy to planowana jest ponoć inna komiksowo-premierowa impreza, ale póki organizatorzy nie wypucowali się ze szczegółami, to i my milczymy. W każdym razie, po kilku miesiącach "zimowego snu" coś w tym naszym komiksowie "drgnęło". (ŁM)

Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski, autorzy albumów historycznych "Łupaszka", "Korfanty" czy "Wyzwolenie? 1945", pracują nad nowym projektem komiksowym. Seria "Wilcze Tropy" będzie poświęcona "żołnierzom wyklętym", a bohaterem pierwszego odcinka zostanie Zygmunt Błażejowicz. Jeden z dowódców polowych 5. Wileńskiej Brygady AK i podkomendny majora Łupaszki. Komiks ukaże się już w kwietniu, a epizod drugi zaplanowany został jeszcze na rok 2011. Zostanie on poświęcony Marianowi Bernaciakowi, który już pojawił się na kartach komiksu we wspomnianym "Wyzwoleniu?". Jak widać, komiksów historycznych nigdy dość! (KO)

W sieci pojawił się 65. numer komiksowego magazynu "Kazet". Tematem najnowszej odsłony tego zasłużonego periodyku został imprint Wildstorm, zamknięty w grudniu zeszłego roku przez DC Comics. Wśród licznych tekstów traktujących o komiksach wydanych pod szyldem WS warto zwrócić uwagę na krótką historię tej linii wydawniczej bardzo sprawnie skreśloną przez Krzysztofa "Lokusa" Tymczyńskiego. KZ kontynuuje również cykl artykułów poświęconych nieodżałowanemu TM-Semicowi - po rozmowach z Marcinem Rusteckim, w VIP Roomie zameldował się sam Arkadiusz Wróblewski, gospodarz semikowych stron klubowych. Oprócz tego w magazynie czeka standardowa porcja recenzji, felietonów i artykułów. Zapraszamy do lektury! (KO)

Zanim tłumy fanów komiksu zjadą na wspomnianą nieco wyżej imprezę/imprezy, w Bydgoszczy odbędzie się kolejna Sobota z Komiksem! Tak jak już jakiś czas temu informowaliśmy, pierwszy komiksowy konwent w tym roku będzie miał miejsce już za tydzień, bo 19. marca w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Organizatorzy ujawnili również jaka niespodzianka będzie czekać na tych wszystkich, którzy tego dnia wybiorą się na Bydgoską Sobotę - będzie to "Binio Bill... i Gwiazdy", czyli publikacja zawierająca prace uznanych komiksiarzy, którzy dzięki swoim talentom rysowniczym złożyli hołd postaci stworzonej przez Mistrza z Bydgoszczy, Jerzego Wróblewskiego. W środku znajdą się pin-upy m.in. takich artystów jak Andrzej Janicki, Karol Kalinowski, Michał Śledziński, Krzysztof Różański, Piotr Nowacki czy Tomasz Zych, a sam zbiorek będzie dostępny zupełnie za darmo! Zachęcamy więc niezdecydowanych do przybycia w następną sobotę do Bydgoszczy i spędzenia kilku godzin w sympatycznym komiksowym gronie! (ŁM)

Dnia 15 marca o godz. 19.00 w Galerii Melina w Gliwicach (ul. Częstochowska) będzie miał miejsce wernisaż wystawy "Zabij czas w Melinie! Retrospektywna wystawa komiksów Marka Turka". Tak, tak, w 2011 roku ten gliwicki artysta obchodzi piętnastolecie swojej twórczości. Jego prace pojawiały się w licznych magazynach, antologiach, prasie codziennej i podziemnej w kraju i za granicą. Autor opublikował także dziewięć albumów komiksowych docenionych zarówno przez krytykę, jak i komiksową publiczność. Wystawa będzie w atrakcyjny sposób dokumentować twórczą drogę Turka. Na miejscu będzie można dokonać zakupu komiksów autora oraz specjalnie przygotowanych gadżetów. Odwiedzających uprasza się o przyniesienie zegarków – zbędnych w domowym inwentarzu. (KO)

W mijającym tygodniu dopisano epilog do serii tekstów traktujących o komiksowym magazynie "Awantura". Karol Wiśniewski, Andrzej Janicki i Krzysztof Różański wykonali kawał dobrej roboty przybliżając losy bydgoskiego pisma i rzucając nieco światła na wcale nie taki niewielki epizod w historii komiksu. Ja takich tekstów, przybliżających losy twórców, komiksów i magazynów okresu "Wielkiej Smuty", chciałbym czytać jak najwięcej. I z wielką chęcią zakupiłbym zbiorcze wydanie nie tylko "Awantury", w której publikowali między innymi Janicki, Michalski, Szyłak, Wróblewski czy Birek, ale innych pozycji z lat dziewięćdziesiątych. (KO)

3 komentarze:

M. Sledzinski pisze...

Korekta mode on. BSzK - 19 marca, 18 to piątek:)

Andrzej Janicki pisze...

19 marca, ofkors!
Dzięki za kolejne info o BSzK i pochwały dot. wspomnień o Awanturze. Jezierskiego nie bylo w magazynie, ale bardzo chcieliśmy by był - taki szczególik:)

Łukasz Mazur pisze...

Oczywiście, że 19 marca! Dzień wcześniej ruszamy do BDG i stąd ta pomyłka :) (poprawione)