niedziela, 14 listopada 2010

#613 - Trans-Atlantyk 112

Covered to dosyć znany blog, na którym od stycznia 2009 roku co chwila prezentowane są (do tej pory pojawiło się ich już przeszło pół tysiąca!) przeróbki komiksowych okładek w wykonaniu autorów mniej i bardziej znanych. Zgłębiając zakątki WWW trafiłem na stronę podobnego projektu, tyle tylko, że na Repaneled prezentowane są reinterpretacje pojedynczych komiksowych kadrów. Twórcą bloga i pomysłodawcą jest Anthony Vukojevich, który sam często chwyta za ołówek i przerabia kadry na swoją modłę. W zabawie tej może wziąć udział każdy, a dokładne informacje na temat tego jak do niej przystąpić można znaleźć pod tym adresem. Jeśli komuś nie chce się przeglądać całej zawartości bloga (póki co nie jest tego za wiele) to polecam szczególnie przeróbkę Matthewa Allisona, który wziął się za "Prison Pit" Johnny'ego Ryana oraz Isaaca Bidwella i jego wersję Usagiego Yojimbo! Z podobnych projektów zachęcam również do odwiedzenia strony projektu Fantastic Four No.9, na którym różni artyści (m.in. James Kochalka, Jeffrey Brown) za namową Jasona Younga przerabiają całe plansze z dziewiątego numeru przygód F4! (ŁM)

Chyba nikt nie spodziewał się, że za zeszyt komiksowy wydany zaledwie kilka lat temu, będzie można zgarnąć grubą kasę. Niemal idealny egzemplarz, oceniony na 9.9 w systemie CGC premierowego odcinka "The Walking Dead" został sprzedany za 1825 dolarów. Za ten sam komiks, w nieco gorszym stanie (9.6) można było wycisnąć półtora tysiąca, a ceny zwykłych, nie chronionych przez specjalistyczne koszulki zeszytów, wahają się w granicach 420$. Jeszcze niedawno dało się je kupić za "tylko" 250 dolców. Na amerykańskim rynku wtórnym są to ceny, których od dawna żaden tak świeży komiks nie osiągnął. W pełni glorii wracają lata dziewięćdziesiąte, czy to raczej jednorazowy trend związany z gorącym przyjęciem serialowych"Żywych Trupów"? (KO)

Ledwo co zaczęła się nowa era w życiu Człowieka Pająka ("Big Time" - póki co zbiera dobre recenzje), a w sieci zaprezentowano teaser kolejnego wielkiego wydarzenia zapowiadanego jako... "Śmierć Spider-Mana"! I póki co jest to jedyne info na temat tego co też ma się stać w lutym przyszłego roku. W kilkadziesiąt godzin później konkurencyjne DC Comics wypuściło równie ciekawą informację - niebawem nastąpić ma powrót Doomsdaya, którego większość z naszych czytelników zapewne pamięta jako tego-który-zabił-Supermana! Hasło powrotu przyozdobiła słynna grafika z zakrwawioną eSką. A żeby było śmieszniej ową rewelację konkurenta zripostował Dom Pomysłów zapowiadając... "Reign of Doopsday". Czyżby X-Statix miało niebawem powrócić do Domu Pomysłów? (ŁM)

"Superman: Earth One" okazał się wielkim sukcesem, debiutując na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się powieści graficznych według "New York Timesa". Nie budzi więc zdziwienia, że DC Comics bardzo szybko zapowiedziało powstanie jego kontynuacji tym bardziej, że cała koncepcja nowego formatu "Ziemi Jeden" była pomyślana jako cykl albumów. Za niespodziankę może natomiast uchodzić fakt drastycznego przyspieszenia prac nad tym projektem - scenarzysta komiksu, J. Micheal Straczynski rezygnuje całkowicie z pisania serii on-going i chce skupić się wyłącznie na długim metrażu. W związku z tym osieroci dwie serie, które całkiem niedawno przejął - "Wonder Woman", które zostanie przejęte wraz z numerem #605 przez Phila Hestera, natomiast w "Supermanie" jego run dokończy Chris Roberson, poczynając od zeszytu oznaczonego jako 707 z kolei. Dla JMS'a to nie pierwszyzna, bo jego "Twelve" z Marvela wciąż czeka swojego finału (podobno ma je dokończyć Chris Weston), a "The Brave and the Bold" wciąż przebywa w komiksowym limbie. (KO)

Image Comics kontynuuje swoją teaserową kampanię, prezentując szereg kolejnych tajemniczych ilustracji. I kolejna piątka jest niemniej wykręcona, niż poprzednia seria. Stalin wspominające "stare, dobre czasy", Ronald Reagan w fryzurze "na Elvisa" czy wreszcie Jay Leno i Dcik Cheney. Coraz dziwniej i dziwniej, ale też coraz mocniej utwierdzam się w przekonaniu, że wszystkie te grafiki dotyczą tego samego projektu komiksowego, co z początku nie było wcale takie oczywiste. Akcja Image najwidoczniej rozsierdziła Marvela, bo w zeszłym tygodniu Dom Pomysłów wypuścił własną serię teaserów promujących nowy event z mutantami w roli głównej. "Age of X" Mike Carey'a na moje oko zapowiada się na kolejną postapokaliptyczną/futurystyczną/dystopijną przyszłość/rzeczywistość alternatywną, być może w jakiś sposób powiązaną z "Age of Apocalypse". Na rysunku przygotowanym przez Oliviera Coipela znajdują się Gambit, Hellion, Berserker, Frenzy, Basilisk, Nightmare, Magneto, Cannonball oraz Rogue i Phoenix. (KO)

W szesnastym numerze "Batman & Robin" Grant Morrison przeprowadził prawdziwą rewolucję w życiu powracającego do znanej rzeczywistości Bruce'a Wayne'a. Solennie ostrzegam przed ogromnymi spoilerami!

Na konferencji prasowej szef Wayne Enterprises przyznał, że od wielu lat finansuje walkę z przestępczością prowadzoną przez Batmana. Stając się takim nieco Tony'm Starkiem DCU oddalił tym samym podejrzenia jakoby to on mógłby kryć się pod maską Nietoperza. Kiedy Dick będzie pilnował porządku w Gotham, Bruce ma jeździć po całym świecie, nakłaniając innych herosów od wykupienia bat-franczyzy na walkę ze złem. Nowy redaktor naczelny DC, Bob Harras, zapewnia, że wszystkie te zmiany to pomysły Granta Morrisona, które nota bene bardzo mu się podobają, ale on sam nie maczał w nich palców. (KO)

Mroczny Rycerz zostanie bohaterem musicalu! "Batman Live" będzie wysokobudżetową produkcją, która na swojej trasie odwiedzi największe miasta Wielkiej Brytanii, a 2o lipca 2011 odbędzie się premierowe przedstawienie w Manchesterze. W Stanach Zjednoczonych (i w innych krajach Europy?) pojawi się (dopiero?) w 2012 roku. Fabuła skupi się na wspólnych relacjach Bruce'a Wayne'a i jego nastoletniego partnera, Dicka Graysona, który z osieroconego akrobaty zamieni się na scenie w Cudownego Chłopca. W kadrze villainów znajdą się między innymi Joker, który w otwierającej scenie ucieknie z Arkham, Catwoman, Riddler, Penguin, Two-Face i Harley Quinn. Akcja będzie rozgrywała się na ulicach Gotham, w posiadłości Wayne'ów i w bat-jaskini. Jak zapowiadają producenci, na przedstawienie będzie można wybrać się ze swoimi pociechami, bo "Batman Live" pozbawione jest ograniczeń wiekowych. (KO)

"Geek Honey of the Week"
(Lucy Pinder jako Supergirl)

2 komentarze:

Hitano pisze...

JMS opuścił oprócz "Wonder Woman", "Supermana" a nie "Action Comics". AC pisane jest przez Cornella ;) A "Superman" przejmie Chris Roberson.

Kuba Oleksak pisze...

Poprawione :)