sobota, 6 listopada 2010

#606 - Komix-Express 61

Pierwotnie pierwszy numer nowej polskiej serii komiksowej "Konstrukt" miał ukazać się jeszcze w październiku, lecz projekt Jakuba Kiyuca zaliczył niespodziewany poślizg. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to 16 listopada w kioskach będzie można kupić pierwszą od wielu lat rodzimą zeszytówkę. Premierowy numer będzie liczył sobie 44 strony (lub jak podaje Wrak, nie liczący prawdopodobnie okładek - 40) i kosztował 7,90 złotych. Oprócz regularnego wydania, w obiegu znajdą się również wersje z trzema alternatywnymi okładkami, kosztujące 12,90 zł, w kolekcjonerskiej, limitowanej i numerowanej edycji (każdy po 800 sztuk) - można je już zamawiać w internetowym sklepie Czarnej Materii. Seria utrzymana w postapokaliptycznym klimacie i estetyce nawiązującej do amerykańskiego komiksu lat dziewięćdziesiątych (wśród inspiracji bardzo często pojawia się Ted McKeever) zaplanowana została na 84 odcinki. Pierwsze trzy (cztery, jeśli liczyć tzw. numer zerowy, którego fragmenty będą publikowane w sieci) będą ukazywały się pod szyldem "Czarna Materia Przedstawia", natomiast na okładkach kolejnych będzie widniał jedynie tytuł serii. Odstawiając na bok kontrowersje związane z dość niekonwencjonalnymi metodami promocyjnymi (zapowiedz "tazosów", Inżynierowie Rzeczywistości na Facebooku) projekt Kiyuca do mnie niezbyt trafia, choć z ciekawością zapoznam się z pierwszym numerem. (KO)

Ostatniego dnia października do sieci trafił najnowszy, 63. numer Magazynu Miłośników Komiksu "KZ", z Robertem Crumbem w roli tematu numeru. O klasyku amerykańskiego komiksu i jego najnowszym dziele, "Księdze Genesis", piszą Michał Siromski i Mikołaj Ratka. Tradycyjnie bardzo mocno reprezentowane jest DC Comics - w nowym "Kazecie" sporo do poczytania o Supermanie, o kryminalnych nowościach z Vertigo oraz o "RED", zarówno filmowym, jak i komiksowym. Oprócz tego do wygrania sporo komiksów w konkursach (najnowszy tomiki "Usagiego" i "Blacksada", pierwszy album z serii "Bler", a także "Fistaszki"). Zapraszamy do lektury! (KO)

Chyba nikt nie spodziewał się, że telewizyjne "Żywe Trupy" okażą się tak wielkim sukcesem. Z pewnością spora w tym zasługa hype'u nakręcanego przez nieumarłych szlajających się po ulicach największych amerykańskich miast, który dotarł również do naszego zaścianku, rozprzestrzeniając się głównie na Facebooku. Pilotowy odcinek zebrał przed ekranami telewizorów ponad 5 milionów widzów, czyniąc z adaptacji komiksu Kirkmana, Adlarda i Moore'a największą premierę sieci kablowych tego roku. Polska premiera na FOXie już 6 listopada (dziś!) o godzinie 22:00. A tymczasem Taurus Media zapowiedział nowy tom "Żywych Trupów" zatytułowany "Lękaj się łowców". Cena (42 złote) i objętość (136 stron) utrzymały się na poziomie poprzedniego albumu. I jeśli wierzyć zapowiedziom jedenasty tom serii ma być tym najbardziej szokującym. Pojawiła się również nadzieja na wznowienie pierwszych tomów, które od dawno są już niedostępne na rynku i osiągają całkiem spore ceny na rynku wtórnym. (KO)

Przy okazji premiery piętnastego tomu przygód WilQ'a bracia Minkiewiczowie zapowiadali intensywną końcówkę roku i przynajmniej 3 związane z nią niespodzianki. Niestety - jak informują twórcy w najnowszym newsletterze - z większością nich trzeba poczekać do przyszłego roku, ale przynajmniej jedna objawi się czytelnikom już w grudniu i będzie nią kolejna część przygód superbohatera z Opola! Dokładna data premiery czy nawet tytuł nie jest jeszcze znany, więc należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne informacje. Fanom twórczości braci M. przypominamy, że ich rysunkowe żarty można czasem znaleźć i w "Magazynie Literackim" (dodatek do "Tygodnika Powszechnego") i w "Przekroju". A po wszelkie nowości zachęcamy do odwiedzania wilq'owego profilu na facebooku. (ŁM)

Co nowego w blogosferze? Już jutro, w niedzielę 7 listopada ukaże się ostatnia edycja "B180", podcastu w którym Bartek "Godai" Biedrzycki, nierzadko wspomagany przez Japonfana i Michała Chudolińskiego, opowiadał o komiksach z Batmanem w roli głównej. Premierowy odcinek dotyczący "Rozbitego Miasta" ukazał się 20 września 2007 roku, a finałowy epizod traktujący o "Zabójczym Żarcie" Alana Moore'a i Briana Bollanda będzie dokładnie setnym. To jednak nie koniec przygody Biedrzyckiego z podcastowanem, bo 26 września wystartowała ogólnokomiksowa audycja zatytułowana K-Pok. A do grona blogujących komiksiarzy dołączył ostatnio Sławomir Kiełbus. Pomimo tego, że sporo ilustracji obecnych na blogu Kiełbusa była już znana z jego często aktualizowanego portfolio, warto dodać do swojego czytnika RSS nową witrynę jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksowych. (KO)

Z cyklu "rodacy zagranico" - redakcja Kartonu w pełnym składzie zakwalifikowała się do finału konkursu Plastieken Plunk 2010 organizowanego przez niezależny holenderski festiwal komiksu - PéPé Soirée. Scenariusz Bartka Sztybora do "Just One Different Thought" zobrazował Piotrek Nowacki, całość pokolorował Tomek Pastuszka. Zakwalifikowanie się polskich twórców do finałowej dwunastki jest znaczącym sukcesem chociażby z faktu, że sam konkurs formalnie przeznaczony jest wyłącznie dla komiksów w języku holenderskim (w domyśle: zrealizowanych przez holenderskich twórców). Teraz komiks walczy o nagrodę publiczności i nagrodę jury - w przypadku tej pierwszej można w tym wydatnie pomóc, klikając w ten link i dalej w magicznie brzmiące "Stem op..." przy komiksie chłopaków. Głosowanie trwa do 27 listopada i wtedy też kilku międzynarodowych jurorów wręczy swoją nagrodę. Pospolite ruszenie już zadziałało, bo "Just One Different Thought" zdecydowanie prowadzi już na tę chwilę. Bartek zapewnia, że to prawdopodobnie nie ostatnia dłuższa kooperacja kartonowego tria. Życzymy powodzenia, sami już kliknęliśmy w "stem!". (RW)

2 komentarze:

Edyta Mei pisze...

będę czekać na tę polską zeszytówkę. chyba że już jest. cieszę się, że takie coś się rodzi.

Anonimowy pisze...

Rodzi się w bólach:). 16 to ostateczny termin.
Pozdrowienia
Kuba CM