sobota, 27 marca 2010

#406 - Komix-Express 32

Wczoraj, w piątek w Krakowie w 1949 Club odbył się wernisaż komiksowej wystawy "Epizody z Auschwitz". Na ścianach nowohuckiej klubokawiarni zaprezentowano oryginalne plansze z publikowanych już komiksów ("Miłość w cieniu Zagłady" i "Raport Witolda"), a także z "Ofiary", która ukaże się na początku kwietnia. Prapremiera tego albumu miała odbyć się podczas wernisażu, ale z powodu konfliktu z zakonem Franciszkanów musiała zostać odwołana. Po szybkim przeglądnięciu prac i łyku czerwonego wina, scenarzysta serii Michał Gałek, debiutujący rysownik Łukasz Poller, a także wydawca serii Jacek Lech zaprosili gości na krótkie spotkanie, połączone z multimedialną prezentacją. Gałek opowiadał trochę o trudnościach w pracy nad źródłami, a Poller o tremie towarzyszącej pracy nad swoim pierwszym albumem. Spotkanie odbyło się w sympatycznej, nienapuszonej atmosferze, chociaż zrobione było kompletnie na wariata i bez żadnego pomysłu. Goście niestety nie dopisali. Patrząc po sali wydawało mi się, że na wernisażu stawiła się większa część ekipy z pArt Studio (Arkadiusz Klimek, Marcin Nowakowski, którzy pracowali nad poprzednimi "Epizodami...", a także kilka innych twarzy z komiksowego półświatka Krakowa) oraz "znajomi królika". Z przybyłych zainteresowanych samym wernisażem i spotkaniem z twórcami byłem ja i Gordon, z którym postanowiłem wybrać się na jedno głębsze. Może jeszcze kilka mniej lub bardziej przypadkowych osób, dwóch panów z aparatami, jeden pan z kamerę. Tyle. Jakby nikogo nie obchodził jakiś tam polski komiks, jeszcze o Oświęcimiu. (KO)

Pierwsze atrakcje Komiksowej Warszawy zostały wreszcie ujawnione. Tomasz Kołodziejczak z Egmontu w wywiadzie dla Alei Komiksu zdradził, że z Francji do swojej ojczyzny zjedzie Piotr Kowalski. Autor "Gaila" nad Sekwaną pracował nad kryminalną serią "Le Branche Lincoln" ("Wydział Lincoln"), która na KW doczeka się swojej polskiej edycji. Kolejnym gościem będzie Jeff Lemire, autor entuzjastycznie przyjętych "Opowieści z Hrabstwa Essex". Najprawdopodobniej kanadyjski twórca nie przywiezie ze sobą żadnego nowego albumu. A tymczasem na Twitterze Szymon Holcman zaprezentował ilustrację opatrzoną komentarzem "Komiksowa Warszawa" - czyżby tak miał wyglądać plakat promujący imprezę? I jeszcze na zakończenie przypominamy - Warszawa, 17-18 kwietnia, Centralny Basen Artystyczny (ul. Konpnickiej 6) - be there!. (KO)

W ostatnich dniach na sklepowe półki trafiło drugie wydanie jednego z najlepszych komiksów 2009 roku, czyli "Fun Home" Alison Bechdel. Komiks ten ukazał się na naszym rynku ponad rok temu za sprawą Abiektu i timofa, i zazwyczaj spotykał się z bardzo pozytywnymi recenzjami i opiniami. Nowe wydanie będzie się nieco różnić od poprzedniego - zamiast twardej okładki z obwolutą, czytelnicy dostaną miękką, za taką samą cenę (50zł). O samym komiksie można nieco więcej poczytać na stronie wydawnictwa, a w planach Abiektu na ten rok znajduje się jeszcze autorski album Pawła Leszkowicza "Art Pride. Polish Gay Art", angielskojęzyczna wersja przewodnika po Warszawie "Homo Warszawa"/"Queer Warsaw" oraz kolejne dzieło Bechdel, czyli prawdopodobnie zbiór stripów "Dykes To Watch Out For". (ŁM)

Kultura Gniewu nieco pokątnie, pod koniec jednego z blogowych newsów, wyjawiła jaki komiks Paula Pope'a wyda za czas jakiś. Będzie to "Battling Boy", komiks nad którym twórca "Batman: Year 100" czy "Heavy Liquid" obecnie pracuje. Nowy album Pope'a opowiadać będzie o tytułowym chłopcu, synu kogoś na wzór boga (bądź superbohatera), który musi zaprowadzić porządek w Monstropolis - mieście o wielkości kontynentu, zamieszkałym przez skore do bitki monstra. "Battling Boy" zostanie wydany w USA przez First Second, a jego papierowe wydanie zostanie prawdopodobnie poprzedzone publikacją internetową. Jak wspomina KG, podobnie może być i na rodzimym rynku. Ale to kwestia pewnie dopiero przyszłego roku. (ŁM)

Egmont w ostatnich dniach marca zdradził swoje plany na miesiąc następny. Kwiecień na pierwszy rzut oka prezentuje się dość bogato (10 pozycji), choć komiksów z linii ekskluzywnych wydań jakby mniej. Jedyną pozycją w twardej oprawie będzie pierwszy tom "Misia Miszy" Kłudkiewicza. Ukontentowani ofertą najbardziej będę miłośnicy science-fiction (kolejny numer "Star Warsów" plus pierwszy tom "Rycerzy Starej Republiki", a do tego dwunasty album "Armady" Morvana i Bucheta) i klimatów sensacyjnych ("Wydział Lincoln" Piotra Kowalskiego, podwójny "Dylan Dog" i "Incognegro", choć komiks Johnsona i Pleece'a zadowoli również fanów obyczajówek). Stawkę uzupełnia "Batman: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?" Gaimana i Kuberta, piąty tom "Lucyfera" oraz kolejna antologia powstańcza. Kwestię cen dyplomatycznie przemilczę, choć na usta ciśnie się kilka niewybrednych epitetów, szczególnie odnośnie finansowych założeń cyklu "Sensacja", a tzw. stanu faktycznego. Jednym słowem - miało być tanio, a jest drogo. Zapewne w najbliższych tygodniach Egmont pokaże przykładowe plansze pakietu kwietniowego, który został zaplanowany na Komiksową Warszawę (choć ich premiery datowane są na 19 kwietnia). (KO)

Jakby wiosennych imprez komiksowych było mało (pozdrawiam z Bydgoskiej Soboty!) to do tego zacnego grona dołączyła kolejna - dziesiątego kwietnia w Gdańsku odbędzie się Baltikon 2010, czyli Ogólnopolski Konwent Gier, Komiksu i Mangi. Główną atrakcją komiksowej części imprezy, będzie spotkanie z Karolem Kalinowskim, twórcą między innymi "Łaumy" i "Yoela". Wydaje się jednak, że największy ciężar położono na część mangową - w planie Baltikonu jest cosplay, karaoke czy też pokazy anime - jak wyliczają organizatorzy, na fanów wielkookich klimatów czeka "łącznie 16 godzin mangowych atrakcji". Pozostałe punkty programu oraz miejsce imprezy do znalezienia na Komiksomanii. A dwa i pół miesiąca po Baltikonie w Gdańsku odbędzie się zdecydowanie bardziej komiksowa impreza, czyli wyczekiwany Bałtycki Festiwal Komiksu! (ŁM)

Szymon Kudrański nie zwalnia tempa! Oprócz tego, że w wraz z numerem #201 przejmie stanowisko rysownika w "Spawnie" Todda McFarlane, będzie pracował także dla DC. Kudrański podpisał kontrakt na dwuczęściową historię co-feture (są to kilkustronicowe szorty dodawane do wiodących tytułów) w 12 i 13 numerze "Batman: Streets of Gotham". Zilustruje serię "Manhunter" do scenariusza Marka Andreyko. Komiksy mają ukazać się w maju i czerwcu. Ponad to, w wywiadzie dla DC Multiverse wspomina o autorskiej mini-serii, która ukaże się nakładem Image Comics w listopadzie. Nie mamy powodów, żeby nie wierzyć Szymonowi, choć oficjalna strona DC podaje, że grafiką w tych numerach ma zająć się Jeremy Haun. (KO)

4 komentarze:

tO mY: pisze...

"Batman: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?"- oj, a może by tak inny tytuł?

Anonimowy pisze...

fun home miękka 49 zł

Anonimowy Grzybiarz pisze...

Miałem być na tym spotkaniu, ale (wstyd jak ch*j) pomyliły mi się daty i byłem 100% pewien, ze było w czwartek, a wtedy nie mogłem, bo musiałem się na piątek "naumieć" do szkoły. A w piątek wieczór siedziałem w domu jak głupi, i żałowałem, że jednak nie poszedłem w czwartek, bo i tak w piątek obyło się bez pytania/kartkówki. Kurcze, zabawne.

Kuba Oleksak pisze...

Grzybiarz, nie masz czego żałować, naprawdę.

"Zamaskowany Mściciel"? Chyba lepiej...