sobota, 20 marca 2010

#403 - Komix-Express 31

Maciej Pałka ujawnił na swoim blogu tytuł drugiego (z sześciu) projektów nad którymi obecnie pracuje, i bez większego zaskoczenia okazało się, że są nim "Sceny z życia murarza" o których kilka słów pojawiło się już wcześniej w e-przestrzeni. Komiks do scenariusza Jerzego Szyłaka, będący niejako spin-offem "Szminki" (Szyłak/Karpowicz), jest według wizji Pałki antologią idealną w której zaprezentowane prace różnych artystów tworzą jedną, logiczną całość. Oprócz twórcy "Laleczek" swoje kilka groszy do antologii dorzucili Leszek Wicherek, Artur Chochowski, Piotr Nowacki, Sebastian Skrobol, Unka Odya, Marek Rudowski, Kuba Tarkowski, Olgierd Ciszak, Maciej Wódz, Rafał Bąkowicz i Marek Turek. Efekt pracy ujrzy światło dzienne prawdopodobnie pod koniec tego roku (październikowa emefka?) za sprawą Timofa, a wszelkich nowości na temat "Scen..." należy wypatrywać na blogu Macieja, lub też nowo powstałej stronie projektu. (ŁM)

Pomimo licznych przeciwności losu, spisku zawiązanego przez redaktorów największych serwisów komiksowych wymierzonego w ambitne inicjatywy, zdradzieckich stron napisanych we flashu i "ziomali z komiksowego getta" ignorujących rewelacje o najnowszej antologii krótkich form komiksowych (oczywiście tylko tych najlepszych) Witold Idczak skończył skład najnowszego "Komiks Forum". Jeden z ostatnich obrońców słusznej sprawy, czyli promocji dobrych, polskich komiksów, pomimo rzekomego braku zainteresowania twórców, zebrał ponad 250 plansz. Antologia A.D. 2010 będzie liczyła sobie równe sto stron i zostanie wydana w nakładzie 300 numerowanych egzemplarzy. Swoje prace na jej łamach zaprezentują między innymi Jakub Woynarowski (laureat Grand Prix w Łodzi w 2007 roku), Adam Święcki ("Przebudzenie Legendy"), Jarosław Gach ("Legendy Warmińskie"), Mariusz Zawadzki ("Demony Seksu"), Daniel Grzeszkiewicz i Robert Trojanowski. Pełną listę twórców biorących udział w projekcie można znaleźć na blogu Komiks Forum, pod tym linkiem. Premiera antologii odbędzie się prawdopodobnie na Komiksowej Warszawie, w kwietniu. Papierowej wersji "KF" będzie towarzyszyła edycja cyfrowa, w której znajdą się te prace, które nie zmieściły się w wersji analogowej. (KO)

W najbliższy piątek do sprzedaży trafią dwa komiksy od Hanami. Pierwszym z nich będzie "Odległa Dzielnica" znanego u nas już dobrze Jiro Taniguchi'ego ("Wędrowiec z Tundry", "Ikar"), opowiadająca o niespodziewanym powrocie głównego bohatera w rodzinne strony i związanych z tym wspomnieniami. Komiks ten w 2003 roku w Angouleme został wyróżniony nagrodą za najlepszy scenariusz. Drugą pozycją jest "Anagram" autorstwa Kirin Tendo, również traktujący o wspomnieniach, jak również trudnym dzieciństwie oraz związanej z nim traumie. "Odległa dzielnica" liczy sobie 404 strony w miękkiej oprawie za które trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 54 zł, natomiast koszt "Anagramu" (208 stron "na miękko") to złotych 29. (ŁM)

Kwiecień będzie dobrym miesiącem dla fanów ekranizacji komiksowych - oprócz premiery "Kick-Ass" Marka Millara i Johna Romity młodszego (16 kwietnia), do kin trafi również druga część przygód Iron Mana (30 kwietnia). W związku z tym Mucha Comics postanowiła zapoznać polskich czytelników z najnowszymi przygodami tego bohatera. W okolicach filmowej premiery do ich rąk odda pierwszy tom jego perypetii o nazwie "Iron Man: Pięć koszmarów", na który składa się pierwszych siedem zeszytów nagrodzonej w ubiegłym roku Eisnerem serii "Invincible Iron Man". Za tytuł ten odpowiada doświadczony duet Matt Fraction/Salvador Larroca, a jego pierwsza historia traktuje o pojedynku milionera Starka z młodym Ezekielem Stanem. "Iron Man: Pięć koszmarów" wydany zostanie "na twardo" (jak to u Muchy), a za 176 stron w kolorze trzeba będzie zapłacić 75zł. (ŁM)

W zeszłym tygodniu, dokładnie 13 marca, ukazał się pierwszy kadr z "366 kadrów", najciekawiej zapowiadającego się web-komiksu od czasów "Pierwszej Brygady" i "Rewolucji". Jego autorem jest Dennis Wojda, jeden z najlepszych polskich (ale ze szwedzkim rodowodem) scenarzystów, mającym na swoim koncie takie tytuły, jak "Mikropolis" (z Krzysztofem Gawronkiewiczem), czy "Pantofel panny Hofmokl" (z Krzysztofem Ostrowskim). Autor przez rok i jeden dzień będzie publikował jeden kadr z historii swojego życia. Jak pisze Wojda, historia powstaje bez wcześniej przygotowanego scenariusza i będzie miała formę komiksowego strumienia świadomości. Twórca nie wie o czym będzie opowiadał kolejny kadr i nie wie, dokąd zaprowadzi go historia, która rozpoczyna się w dniu jego 37 urodzin. Na gruncie polskim "366 kadrów" może wydawać się innowacyjnym eksperymentem, ale w skali światowej na podobny pomysł wpadł już James Kochalka w "American Elf", co zdążył już zauważyć Tomek Pstrągowski z Komiksomanii. (KO)

W kwietniu do stolicy Polski przybędzie znany i lubiany Joann Sfar (m.in. "Klezmerzy", "Mały Książe" czy ostatnio wydany przez Mroja Press "Profesor Bell"), jednak jego wizyta nie będzie wiązać się z komiksowymi dokonaniami, a filmową twórczością. W ramach "Przeglądu Nowego Kina Francuskiego" zostanie zaprezentowany między innymi film "Gainsbourg heroiczne życie", którego Sfar jest reżyserem. Warszawska część przeglądu będzie miała miejsce w dniach 8-14 kwietnia w Kinie Muranów, a oprócz tego, w późniejszych terminach, obrazy wchodzące w skład przeglądu obejrzeć będzie można w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Szczegółowa rozpiska, z terminami i opisem filmów, do wglądu w tym miejscu. Organizatorem "Przeglądu Nowego Kina Francuskiego" jest Gutek Film oraz ambasada Francji. (ŁM)

Wielkimi krokami zbliża się piękna, polska wiosna i komiksiarze mogą wreszcie uczestniczyć w licznych imprezach spod znaku dymka i kadru. Oczywiście, daniem głównym będzie kwietniowa Komiksowa Warszawa, a smakowitą przystawką będą zapewne Bydgoska Sobota z Komiksem, zaplanowana na 27 marca. W maju warto wpaść do Lublina na drugą edycję następcy TRACHa!, czyli Lubelskich Spotkań z Komiksem. W większych imprez może wypaść jeszcze piknik komiksowy w Tomaszowie Mazowieckim. Jeśli tak dalej pójdzie, to MPK powinno pomyśleć, o jakichś specjalnych zniżkach, dzięki którym będzie się dało zaliczyć choć cześć tych atrakcji rozsianych po całej Polsce! Coraz trudniej zliczyć mniejsze, lokalne inicjatywy komiksowe. Już dzisiaj, czyli 20 marca, we Wrocławiu odbędzie się pierwsze Wrocławskie Forum Komiksowe, na którym będzie debatować się między innymi o kondycji komiksu polskiego (a jakże!). Michał Śledziński będzie pierwszym gościem spotkań z cyklu "Kto zabił polski komiks?", które będą się odbywały co miesiąc w katowickim Rondzie Sztuki. Spotkanie z pierwszym podejrzanym poprowadzi Marceli Szpak. Natomiast Ryszard Dąbrowski będzie gościem białostockiej klubokawiarni Kopiluwak, w której odbędzie się wernisaż jego prac. (KO)

W miniony czwartek Egmont wykonał kolejny (po "Star Wars Komiks") mały krok w stronę "powrotu zeszytówek" na nasze komiksowe poletko. Mowa tu oczywiście o premierze "Fantasy Komiks" - magazynu dla miłośników "elfów, kul ognia a nawet i podróży kosmicznych". Comiesięczna dawka 160 stron będzie zawierać trzy europejskie serie w odcinkach oraz dodatki w postaci stripów i artykułów. Trzeba przyznać, że całość wydana jest bardzo przyzwoicie i za niewygórowane pieniądze. Miejmy nadzieję, że ten substytut "czterech piw" czy "wyjścia do kina" znajdzie zainteresowanie w szerszym gronie niż tylko fanów komiksu, a wtedy kto wie jaki będzie "kolejny krok" Egmontu? Magazyn znalazł swoje miejsce w sieci, gdzie oprócz informacji o bieżącym numerze i zapowiedziach kolejnego, jest także coś do poczytania oraz ankieta odnośnie samego magazynu. Niezdecydowanych zapraszam do obejrzenia przykładowych plansz. Drugi numer zawita do kiosków oraz księgarń 22 kwietnia, i miejmy nadzieję, że wtedy nie będzie już żadnego problemu z dystrybucją. (JT)

Brak komentarzy: