sobota, 13 marca 2010

#399 - Komix-Express 30

21 lutego w szranki na Avalon Arenie w konkursie na Miss komiksowego uniwersum Marvela stanęły 32 super-bohaterki z Domu Pomysłów. Ladies League to szósta edycja plebiscytu serwisu MarvelComics.pl w którym miłośnicy kolorowych zeszytów wybierają swoich ulubieńców/ulubienice. W poprzednich konkursach startowali głównie przedstawiciele płci brzydkiej. Walkę rysowników, czyli Art Arenę, jednym głosem wygrał David Finch, w ustawionych zmaganiach scenarzystów (Writers Wrestling) triumfował Brian M. Bendis, bo wszyscy wiemy, że na laur zasłużył sobie Ed Brubaker. W Gentelmans Game najlepszym z herosów okazał się Wolverine (zdeklasował Iron-Mana), w Vicious Villains najstraszliwszym złoczyńcą został Magneto (sobie tylko znanym sposobem wyeliminował największego z łotrów Marvela, czyli Doktora Dooma). Na najciekawszą postać drugoplanową wybrano J. Jonaha Jamesona, który w finale pokonał najbardziej klasycznego side-kicka Marvela, czyli Ricka Jonesa. Oczywiście samo głosowanie nie byłoby tak ciekawe, gdyby nie towarzyszące kandydatkom kampanie na forum. Najpopularniejsze bohaterki cieszą się dużym poparciem wśród swoich miłośników, którzy za pomocą wymownych obrazków i celnych argumentów namawiają do oddania głosu. Do powszechnych praktyk należy również robienie czarnego PR-u konkurencji i dyskredytowanie innych kandydatek w forumowych flejmach. Chętnych zapraszam do zabawy i niech wygra najlepszy - czyli moja faworytka Elektra, która w pierwszej rundzie trafiła na tą rudą zołzę Rachel Summers. Vote ms. Natchios! (KO)

Anonsowana w zeszłym tygodniu Bydgoska Sobota z Komiksem już za dwa tygodnie, wiec najwyższy to czas na zaprezentowanie planu imprezy. Rozpocznie się ona o godzinie 10.30 spotkaniem ze Sławomirem Kiełbusem w bydgoskim Ratuszu, aby później przenieść się do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej, w której odbędzie się spotkanie z Magdaleną Bochniak - córką Jerzego Wróblewskiego (12:00), warsztaty z Karolem "KRLem" Kalinowskim (12:45), konkurs wiedzy o komiksie (14:30), spotkanie z Maciejem "Simsonem" Simińskim (15:00), wykład profesora Jerzego Szyłaka oraz (16:00) oraz pokaz filmu "Szogun Zabójca" (17:00). Oficjalna część imprezy zakończy się około godziny 19:00, po czym nastąpi tak bardzo przez wszystkich lubiane afterparty. Oprócz wspomnianych wyżej osób, w BSzK udział weźmie również m.in. Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Krzysztof Mirowski, Krzysztof Różański czy Michał Śledziński. Pełna lista gości, przejrzysty plan i plakat imprezy do wglądu w tym miejscu. Żeby nie zapeszać, nie napiszę, że mocno mnie ciągnie do Bydgoszczy w ostatni weekend marca. (ŁM)

5 marca 2010 roku w Białymstoku otwarto wystawę "Polski komiks kobiecy" prezentującą dorobek polskich artystek komiksowych. W Centrum im. Ludwika Zamenhofa na ul. Warszawskiej 19 można podziwiać prace zarówno uznanych już autorek, obecnych na scenie komiksowej od dłuższego czasu, jak i tych nieco mniej znanych, które niedawno rozpoczęły swoją przygodę z komiksem. Swoje rysunki prezentują: Agata "Endo" Nowicka, Olga Wróbel, Joanna Karpowicz, Agnieszka Piksa, Ada Buchholc, Aleksandra Czubek Spanowicz, duet Sylwia Restecka i Joanna Sanecka, Agata Nawrot, Agnieszka Prygiel, Ewa Juszczuk, Agnieszka Szczepaniak, Dagmara Matuszak, Pola Dwurnik oraz Agata Łaguniak. Współorganizatorem wystawy jest Centrala. (KO)

Od tygodni Marcin Podolec informował środowisko komiksowe o postępach w pracy nad debiutanckim albumem, tworzonym wespół z Robertem Wyrzykowskim. Wreszcie, w tym tygodniu nastąpił finał - popularny Kolec zakończył pracę nad albumową wersją przygód "Kapitana Sheera", serii znanej z różnych zinów i magazynów, zarówno elektronicznych, jak i papierowych. Pierwszy odcinek przygód Sheera powstał 22 stycznia 2009 roku, a ostatnią stronę przeznaczoną do albumu Marcin narysował 10 marca 2010 roku. Jak łatwo policzyć komiks powstawał przez 423 dni. Obecnie robione są ostateczne poprawki, po których komiks trafi do wglądu do wydawcy. Jakiego - to na razie tajemnica. O pracy nad komiksem, kulisach jego powstawania i twórczych kryzysach będzie można poczytać wkrótce na Kolorowych. (KO)

W miniony wtorek, w warszawskiej księgarni Traffic, na uroczystej gali rozdane zostały nagrody w II konkursie na komiks i animację o tematyce ekonomicznej, organizowanym przez Fundację FOR oraz Bank Zachodni WBK. Według jury (m.in. Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Marek Raczkowski) najlepszym komiksem było dzieło "Przychodzi baba do lekarza" duetu Łukasz Bogacz (scenariusz) i Roman Gajewski (rysunki), drugie miejsce zajął komiks "Franek Kraciasty" Macieja Trzepałki, a trzecie "Przygody Pana Es." Michała Drabika. Druga edycja cieszyła się większym zainteresowaniem, niż zeszłoroczna - na konkurs wpłynęło ponad 200 prac, z których nagrodzone zostały 33 komiksy i 7 animacji. Pełna lista zwycięzców we wszystkich kategoriach oraz nagrodzone prace dostępne są do wglądu na stronie fundacji FOR, natomiast w przyszłości komiksy zostaną opublikowane na papierze, a animacje wydane na DVD. (ŁM)

W minionym tygodniu Szarlota Pawel przypomniała o sobie komiksiarzom za pomocą wydawnictwa Ongrys. Najpierw zapowiedziano premierę "Buntu Krasnoludków" podczas kwietniowej Komiksowej Warszawy. Komiks, którego odcinki publikowane były w "Świecie Młodych" w 1992 roku, doczeka się w końcu pierwszego albumowego wydania. Będzie to czwarta pozycja Pawel od Ongrysu, po "Kubusiu Piekielnym" wydanym w standardowej wersji, rozszerzonej - kolekcjonerskiej, oraz "Indiańskiej Próbie" rozdawanej w ramach Polskiego Dnia Darmowego Komiksu (2009). Oprócz tej premiery, miłośnicy komiksów z dzieciństwa mają możliwość zamówić sobie koszulkę z portretem Malwinki Przesadówny (bohaterki "Kubusia Piekielnego"), która do odebrania będzie również podczas warszawskiego festiwalu. Spodziewana cena takiego gadżetu to 39 złotych, a zamówienia należy składać do 28 marca. Po szczegóły zapraszam tutaj. (JT)

"Rany Wylotowe", "Samotność Rajdowca", "Boska Tragedia" to trzy tytuły, składające się na kwietniowy pakiet Kultury Gniewu, który pojawi się zapewne w okolicach Komiksowej Warszawy (17-18 kwietnia). Pierwsze dwie pozycje to komiksy, które już od jakiegoś czasu widnieją w zapowiedziach wydawnictwa - "Rany wylotowe" Rutu Modan, które w 2008 roku zdobyły Eisnera w kategorii Najlepsza Nowa Powieść Graficzna, znajdowały się w planach Kultury od dobrych kilkunastu miesięcy i w końcu trafią do rąk czytelników, natomiast świetna "Samotność Rajdowca" Nicolasa Mahlera, to dopiero drugi album (po "Pragnieniu" od Ladidy) tego twórcy w naszym kraju, o którym kilka słów postaram się napisać w osobnej notce. Niespodzianką jest trzecia pozycja, czyli "Boska Tragedia" Macieja Łazowskiego ("Bug City", "Hell Hotel"), o której wcześniej wiedzieli tylko nieliczni. Komiks ten to "(...) przewrotna opowieść o gniewie bożym, który ludzkość ściągnęła na siebie swoim nierozsądnym postępowaniem", którą wydawca przyrównuje do filmu "Dogma" Kevina Smitha, co brzmi całkiem ciekawie i zachęcająco. Szczegóły na temat tych trzech komiksów, jak i pozostałych tytułów planowanych na najbliższe miesiące przez KG, znajdują się na stronie wydawnictwa. (ŁM)

Brak komentarzy: