niedziela, 15 marca 2009

#146 - Trans-Atlantyk 29

Zwykle, w tygodniach bezpośrednio poprzedzających któryś z dużych, polskich konwentów (MFK/WSK), wiele się dzieje w naszym światku. I w tym roku nie było inaczej – organizatorzy wueski dopinali ostatnie szczegóły w (ostatecznym i oficjalnym) programie imprezy, Łukasz z Motywu skrupulatnie wyliczył ile do Warszawy trzeba zabrać pieniążków, aby móc wyjechać ze stolicy obkupionym nowościami, komiksiarze zgodnie rzucili się do kin na pierwsze pokazy filmowych „Strażników”, Mateusz Skutnik dostał pomorskiego Sztorma, ale nie za komiksy, tylko za gry, a Alejowcy wręczyli swoje Nasty, czyli nagrody polskiego środowiska komiksowego. Wyróżnionym gratulujemy. Niestety, w tym roku, razem z arczem nie zasłużyliśmy na żadne wyróżnienie w opinii czytelników Alei Komiksu. Ba, nawet nie załapaliśmy się na pudło! Ale liczymy, że za rok będzie lepiej. (J.)

#1 Pozostając jeszcze w temacie crossoverów - Marvel i Top Cow na maj zapowiedzieli kolejne spotkanie bohaterów ze swojej stajni. Trzyczęściową mini-seria „Fusion: Cyberforce/Hunter-Killer/Avengers/Thunderbolts” (bardzo chwytliwy tytuł) będzie pewnie niestrawną kupą, kompletnie nie zdatną do czytania, mimo ładnej okładki Mike`a Choi, Dana Abnetta z Andym Lanningiem figurującymi jako scenarzyści i winietki „Dark Reign”. Włodarze Marvela nawet nie raczyli upchnąć w tej historii Wolverine, co nie wróży nic dobrego. Albo są pewni, że historia jest tak dobra, że obroni się (to jest - sprzeda) nawet bez Rosomaka. Albo stwierdzili, że nawet ta banda zdebilałych klientów, którzy kupują wszystko z Loganem na okładce, tym razem może nie dać się nabrać. (J.)

#2 Przygoda Eda Brubakera z "Daredevilem" powoli dobiega końca - na jego miejsce szykowany jest Andy Diggle, który pisze obecnie dla Marvela przygody Thunderboltsów, a wcześniej był odpowiedzialny chociażby za kilkanaście numerów "Hellblazera". Informacja o przejęciu tytułu przez brytyjczyka wyszła z ust Joe Quesady w jego piątkowej rybryce "MyCup o'Joe" przy okazji jednego z pytań czytelników. Lecz jeśli na własne oczy chcielibyście zobaczyć co dokładnie powiedział szef Marvela, możecie mieć z tym problem - zarówno pytanie jak i odpowiedź Quesady zostały bardzo szybko usunięte ze strony. W każdym razie informacja poszła w świat i teraz można zadawać pytania - kiedy to się stanie i czy Diggle dorówna poziomem historii swoim poprzednikom? (a.)

#3 Dosyć niezauważalnie Marvel zaprezentował zapowiedz czwartej serii „Marvel Zombies. Nowym rozdziałem w dziejach naszych ulubionych pożeraczy ludzkiego mięsa zajmie się ekipa znana z trójki – Fred Van Lente (scenariusz) i Kev Walker (grafika), okładki do pierwszego numeru narysują Arthur Suydam i Greg Land. Niestety, tym razem zabraknie Machine Mana, a główne role mają grać herosi ciemnej strony Marvela – Morbius, Werewolf czy Ghost Rider. Gorączka na zombie-super-hero już minęła i przyznam, że nie spodziewam się wiele po tej mini-serii. (J.)

#4 Duet odpowiedzialny za "WE3" czy "All Star Supermana" znowu razem! Kolejny projekt z udziałem Granta Morrisona i Franka Quitely'ego był od jakiegoś czasu tajemnicą poliszynela, jednak dopiero w tym tygodniu wyszło na jaw, za co tym razem będą oni odpowiedzialni. A będzie to seria "Batman and Robin", która wystartuje w czerwcu i ma być flagowym tytułem dla Nietoperzastego bohatera. Morrison zapowiada ją jako kolorową i zarazem przerażającą historię, coś podobnego do tego, co by wyszło gdyby Lynch zabrał się za Batmana na potrzeby TV. Zapowiada się więc dosyć ciekawie. Tym bardziej, że będzie możliwością skonfrontowania wizji Morrisona z wizją Millera, którą ten przedstawia raz na pół roku w kolejnych odsłonach "All Star Batman and Robin". (a.)

#5 Na swoim blogasku Paul Hornschemeier zaprezentował okładkę do „All and Sundry”, albumu zbierającego w jednym, zgrabnym tomiku jego rozproszone prace. Oprócz ilustracji, rysunków, plakatów, szkiców i mnóstwa innych dupereli, które ucieszą każdego miłośnika twórczości autora „Trzech Paradoksów” i „Mother, Come Home”, w zbiorze znajdą się oczywiście komiksy. Oprócz kompletu pasków ukazujących się obecnie na łamach „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, dostaniemy również szesnastostronicowego szorciaka z antologii „Yonlu”. (J.)

#6 Śledziu nie jest jedynym komiksiarzem z „problemem konsolowym”. Jamesowi Kochalce, znanemu z znakomitego web-komiksu „American Elf”, zdarza się również pogrywać w „Killzone 2” na PS3. Na tyle często, że popełnił „komiksową recenzję”, w której Jack Krak i Pomarańczowa Błyskawica, bohaterowie jego innego komiksu „The Superf*ckers” znęcają się nad produkcją Guerilla Games. A Śledziu gra w ogóle w „Killzone`a”? (J.)

#7 Obowiązkowe newsy filmowe - do i tak budzącej respekt obsady "Iron Mana 2" (Downey Jr., Samuel L. Jackson) dołączyły kolejne gwiazdy - potwierdzony został udział w ekranizacji Mickeya Rourke'a, który prawdopodobnie wcieli się w przeciwnika Starka (nie wiadomo jeszcze jednak jakiego, mówi się o Crymson Dynamo lub Whiplashu), oraz Scarlett Johansson, która zagra Natashę Romanoff. Wcześniej w tę postać miała się wcielić Emily Blunt, lecz uniemożliwiał jej to kontrakt spisany na potrzeby "Gulliver's Travels". Coraz intensywniejsze są również prace nad adaptacją przygód Thora - nie ma jeszcze co prawda decyzji, o tym kto zagra główne role, ale plotki z Hollywood głoszą, że w rolę Asgardzkiego boga z młotem w ręku miałby się wcielić Alexander Skarsgard ("Zoolander"), a za Lokiego miałby być odpowiedzialny Josh Hartnett ("Lucky Number Slevin"). Na koniec jeszcze dodam, że FOX pozazdrościł sukcesów Warnerowi i Marvel Studios i też chcą zrobić film na miarę "Iron Mana" czy "Mrocznego Rycerza". Padło na.. Fantastyczną Czwórkę, której historia od nowa miałaby być przedstawiona przez Toma Rothmana. Zabawne. (a.)

#8 News tygodnia (przynajmniej dla mnie). Amerykańskie wydawnictwo Fantagraphics ogłosiło, że w rozpoczyna wydawanie komiksów Jacquesa Tardiego. W sierpniu bieżącego roku ukażą się dwa pierwsze albumy autorstwa tego legendarnego wręcz twórcy, wciąż czekającego na polską edycję swoich dzieł. Pierwszym z nich będzie „West Coast Blues”, znany francuskojęzycznym czytelnikom jako „Le petit bleu de la Côte Ouest”, będący komiksową adaptacją kryminału Jean-Patricka Manchette`a. Drugim będzie „You Are There” (w oryginale „Ici même”) do scenariusza Jean-Claude Foresta, ojca Barbarelli. To chyba najbardziej rozpoznawalny komiks Tardiego, uchodzący wśród Amerykanów za pierwszą francuską graphic novel. W drugim rzucie, na wiosnę 2010 roku, swoją premierę będzie miał „It Was the War of the Trenches”, którego fragmenty były publikowane na łamach magazynów „RAW” i „Drawn and Quarterly”. Redaktorem i tłumaczem serii będzie Kim Thompson. (J.)

"Geek Honey of the Week"
(płacząca Wonder Woman zaczerpnięta stąd)

Brak komentarzy: