środa, 16 maja 2018

#2418 - Jubileuszowy Komix-Express 400

Wygląda na to, że 25 i 26 maja odbędzie się pierwszy polski Comic Con z prawdziwego zdarzenia. Może i lokalny, może i nieduży, ale w całości skupiony na komiksie: historiach, sztuce, procesie twórczym, autorach, czytelnikach. Kolorowe zapraszają do Stacji Kultura na festiwal komiksowy Rumia Comic Con. W programie przewidziano atrakcje dla osób w każdym wieku - spodziewajcie się więc warsztatów zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, wystaw, prelekcji, giełdy oraz spotkań autorskich, ale też oldskulowych gier, pokazu filmów animowanych Grupy Smacznego. Wśród gości znajdziecie takich twórców, jak Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela, Edyta Bystroń, Tomasz Pstrągowski, Henryk Glaza, Elżbieta Żukowska, Radosław Bolałek, no i Łukasz Kowalczuk. Jest nie tylko autorem fantastycznego plakatu, na który patrzycie po lewej stronie, ale i osobę, bez której impreza w Rumi (gdzie nota bene mieszka od 2009 roku) by się (pewnie!) nie odbyła. Na RCC premierę będzie miał jego najnowszy komiks "Molly na Planecie Sów", który ukaże się nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi.


Premierze komiksu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona komiksowi, w ramach której zaprezentowane zostaną m.in. oryginalne plansze. "Molly na Planecie Sów" to przygodowa historyjka dla czytelników w każdym wieku, nawiązująca do tradycji literatury popularnej. Komiks jest darmowy, wydany z okazji 70-lecia Biblioteki Rumia.

Rozkład jazdy RCC prezentuje się następująco:Z kolei tak prezentują się nominacje do nagród rokrocznie przyznawanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe na Festiwalu Komiksowa Warszawa:

Zwycięzców poznamy na sobotnim afterze. Kogo obstawiacie?

Dark Horse Comics oraz CD Projekt Red zapowiedzieli kompletną edycję przygód Wiedźmina. W "The Witcher Library Edition" zebrane zostaną trzy mini-serie ("Dom ze szkła", "Dzieci lisicy" i "Klątwa kruków" - wszystkie zostały napisane przez Paula Tobina ) będące komiksowymi spin-offami growych przygód Geralta z Rivii. Wzbogacone zostaną o one-shot "Killing Monsters" oraz materiały dodatkowe zawierające komentarze i szkice. Smakowicie zapowiada się galeria, w której znajdą się prace Dave`a Johnsona, Dana Panosiana, Stana Sakai, Duncana Fegredo, Simona Bisley`a, a Mike Mignola przygotuje nową okładkę. Całość ma zamknąć się w sumie na 440 stronach i kosztować 50 dolarów bez jednego centa. Premierę zapowiedziano na 24 października 2018.

Wieczorem, 14 maja 2018 w wieku 82 lat zmarł William Vance. Belgijski artysta komiksowy, który naprawdę nazywał się William van Cutsem urodził się w Anderlechcie, 8 września 1935 roku. Wychowanek belgijskiej Académie Royale des Beaux-Arts po odbyciu służby wojskowej w latach 1955–1956 rozpoczął karierę w branży komiksowej. Debiutował w magazynie "Tintin" w 1962, a wśród jego pierwszych prac znajdziemy "Howarda Flynna", "Ringo", "Roderika", a cykle "Bruno Brazil" tworzony do scenariusza Grega okazał się jego pierwszym sukcesem."Bob Morane", "Bruce J. Hawker" i "Ramiro" ugruntowały pozycję Vance`a na rynku, a debiutująca w 1984 roku seria "XIII", pisana przez Jeana Van Hamme`a, okazała się największym sukcesem w jego karierze. Tytuł traktujący o przygodach tajnego agenta, cierpiącego na amnezję został wydany 20 krajach, a jej łączny nakład przekroczył 14 milionów sprzedanych egzemplarzy. Belgijski artysta sumie narysował osiemnaście tomów cyklu, zanim przekazał pałeczkę Youriemu Jigounovowi. Vance w 2010 roku przeszedł na emeryturę z powodu choroby Parkinsona. William van Cutsem zapisał się w historii jako mistrz realistycznej kreski i klasyk franko-belgijskiego komiksu.

22 czerwca "Luke Cage" powraca z drugim sezonem. Jeden z najtwardszych herosów MCU po oczyszczeniu swojego nazwiska i zdobyciu szacunku wśród mieszkańców Harlemu będzie musiał zmierzyć się z Bushmasterem (w tej roli Mustafa Shakir). Cheo Hodari Coker wraca w roli showrunnera, muzykę przygotuje duet Adrian Younge-Ali Shaheed Muhammad, którzy tym razem mają sięgnąć po inspiracje bluesowe i reggae, aby wgłębić się w korzenie hip-hopu - dość powiedzieć, że poszczególne odcinki zostały zatytułowany, jak piosenki Pete`a Rocka i CL Smootha. Finn Jones też się pojawi, więc można spodziewać się, że wątek bromansu pomiędzy Cage`m, a Iron Fistem zostanie rozwinięty. A trailer drugiego sezonu "Luke`a Cage`a" wygląda tak:Nie mogło być inaczej - "Infinity War" nie tylko zarobiło miliard dolarów, ale może poszczycić się mianem piątego najbardziej kasowego filmu w dziejach kina. Najnowsze i największe do tej pory widowisko zrealizowane przez Marvel Studios potrzebowało zaledwie jedenastu dni (kolejny rekord!), aby zarobić miliard zielonych. Warto dodać, że udało się to osiągnąć jeszcze przed wkroczeniem na rynek chiński! Film w drugim tygodniu wyświetlania w amerykańskich kinach skasował 112,5 mln - lepsze w tym względzie było jedynie "Przebudzenie Mocy". W chwili obecnej na koncie "Wojny bez granic" znajduje się $1,686,419,365. W historycznym box-office nie uwzględniającym inflacji film braci Russo zajmuje czwartą pozycję. Przed nim znajdują się już tylko produkcje, które zarobiły więcej, niż 2 miliardy zielonych, a więc "Avatar", "Titanic" i "The Force Awakens". Specjaliści przewidują, że wskoczenie na podium i przeskoczenie "Przebudzenia Mocy" jest całkiem realne...

Oryginalna zbroja Tony`ego Starka, która pojawiła się w pierwszym "Iron Manie" została skradziona. Ikoniczny już rekwizyt, którego wartość sięga (podobno) 320 tysięcy dolarów został wykradziony z magazynu zlokalizowanego w Mieście Aniołów. Jak czytamy na łamach serwisu CBS Los Angeles już w lutym zauważano jej brak, ale dopiero w kwietniu powiadomiono lokalną policję. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że położenie magazynu, w którym przechowywana była zbroja, nie było powszechnie znane. To rzecz jasna budzi pytania o to kto i w jaki sposób mógł się o nim dowiedzieć i co teraz zamierza zrobić z tak "gorącym fantem". Trudno spodziewać się, żeby złodziej po prostu wystawił zbroję na eBay`a... Nie do końca wiadomo o który model chodzi, ale można domyślać się to Mark III, powszechnie uznawany za "klasyczne" i "oryginalne" filmowe wdzianko Tony`ego.

Brak komentarzy: