niedziela, 15 kwietnia 2018

#2417 - Trans-Atlantyk 405

Będzie sequel przebojowego "Batman: White Knight" Seana Gordona Murphy`ego? DC Comics dało zielone światło na kontynuacje mini-serii, która rozgrywa się w alternatywnym świecie określanym przez wydawnictwo, jako Murphyverse. Jeśli napiszę sequel, to będę trzymał się swoich zasad - deklaruje na Twitterze Murphy i po kolei wylicza - martwi pozostają martwi, każdy zeszyt ukazuje się terminowo, przynajmniej jeden kozacki pojazd w każdym numerze, żadnego dodawania tie-inów na siłę, ani wiązania "White Knight" z innymi bat-cyklami. Przeciętny czytelnik ma mieć możliwość sięgnięcia po tę historię bez względu na to czy jest na bieżąco z innymi bat-komiksami, czy nie. Murphy nie chce również, aby wydawnictwo nie mnożyło edycji z alternatywnymi okładami - według niego wystarczy wersja regularna i dodatkowe wydanie dla kolekcjonerów. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie brzmi to cholernie rozsądnie. Póki co ani DC, ani sam autor nie potwierdzili prac nad kontynuacją, ale na C2E2 Murphy napomknął, że podczas październikowego New York Comic Conu coś ogłosi. A tymczasem ósmy, finałowy zeszyt "White Knight" ma ukazać się 9 maja.Po tym, jak w lutym Joss Whedon zrezygnował z pracy nad kinową adaptacją "Batgirl" wydawało się, że Warner odstawi na boczny tor tę produkcję, a w najgorszym przypadku wręcz całkowicie zrezygnuje z ekranizacji przygód Barbary Gordon. Wygląda jednak na to, że wytwórnia jest mocno zdeterminowana, aby powtórzyć sukces "Wonder Woman". Jeśli wierzyć doniesieniom "The Hollywood Reporter" właśnie udało jej się zaangażować scenarzystkę. Nie Roxane Gay, jak spekulowano wcześniej, a Christina Hodson została zatrudniona do napisania skryptu filmu, który swoją premierę ma mieć już w 2019. Scenarzystka pracuje obecnie nad fabuła pierwszego spin-offa "Transformers" czyli "Bumblebee". Z kolei w 2016 roku była zaangażowana w prace nad kinową wersję "Birds of Prey", spin-offu "Suicide Suqad", w której obok Harley Quinn miała pojawić się również... Batgirl.

Już wkrótce Dark Horse Comics zbierze w jedynym tomie wszystkie wspólne przygody Wojowniczych Żółwi Ninja i Miyamoto Usagiego. Wspólna historia uszatego samuraja i czwórki zielonoskórych mutantów sięga początków obu marek i datowana jest na drugą połowę lat osiemdziesiątych minionego wieku. W trejdzie znajdzie się miejsce dla historii "Turtle Soup and Rabbit Stew" z 1987 roku, "The Crossing" z 1988, "The Treaty" z 1989, "Shades of Green" z 1992 oraz "Namazu" opublikowanego całkiem niedawno, bo w 2017. Nie zabraknie również bonusowych materiałów stworzonych przez samego Stana Sakai, a Peter Laird, jeden z ojców "TMNT", napisze wstęp. Premierę albumu "Usagi Yojimbo/Teenage Mutant Ninja Turtles: The Complete Collection" zaplanowano na 26 września, a jego cena sięgnie 17.99$.

Dynamite Entertainment wskrzesza "Project Superpowers" w dziesięć lat po premierze pierwszego zeszytu - scenarzysta Rob Williams ("Suicide Squad", "Harley Quinn") i rysownik Sergio Davila ("Injustice", "Superman") przygotują trzecią serię cyklu. Pomysł na "Project Superpowers" był prosty. Do jednej historii wrzucono dziesiątki zapomnianych herosów z komiksowego Złotego Wieku, którzy występowali w publikacjach takich wydawnictw, jak Fox Comics, Crestwood Publications czy Nedor Comics, a prawa do nich (w większości) znajdują się obecnie w domenie publicznej (jak w przypadku głównego bohatera, Fighting Yanka). Dynamite do realizacji dwóch pierwszych odsłon zatrudniło między innymi Alexa Rossa i Jima Kruegera. Teraz, ciąg dalszy przygód Black Terrora, Death-Defying ‘Devila, Sampsona, Masquerade, Green Lamy i Scaraba stworzą Williams i Davila. Dynamite reklamuje powrót "Project Superpowers", jako jedną z najważniejszych premier tego roku i największy superbohaterski event 2018. Numer zerowy ukaże się w lipcu i kosztować będzie zaledwie 10 centów, a #1 ukaże się w miesiąc później.

"Mutants and Moon Knights" - tak będzie nazywał się art-book poświęcony twórczości Billa Sienkiewicza, który w sierpniu ukaże się w ramach IDW Artifact Edition. W sumie na 160 stronach zostanie zaprezentowany wybór reprodukcji oryginalnych szkiców artysty pochodzących z komiksów, które zrealizował dla Marvela w latach osiemdziesiątych minionego wieku z klasycznym runem w "New Mutants" czy znakomitą "Elektrą: Assassin" na czele. Można spodziewać się, że album będzie prawdziwym cymesikiem dla kolekcjonerów - IDW Publishing za swoje publikacje w ramach Artist`s Edition otrzymało (zasłużenie!) pięć statuetek Eisnera. Sienkiewicz ze swoim oryginalnym, dzikim i nieokrzesanym stylem świetnie nadaje się do prezentowania w "surowej" formie, bez "produkcyjnej" obróbki serwowanej przez Marvela.

Tego samego dnia, w którym na sklepowe półki trafi 50. jubileuszowy numer "Batmana", w którym Bruce i Selina powiedzą sobie sakramentalne tak, ruszy również nowy on-going z udziałem Catwoman. Stery w serii przejmie nominowana do nagrody Eisnera Joëlle Jones, która zajmie się zarówno oprawą graficzną, jak i scenariuszem, a kolory nakładać będzie Laura Allred. Akcja premierowego zeszytu będzie rozgrywać się tuż po wielkim ślubie, ale nie myślcie, że świeżo upieczona bat-małżonka będzie miała czas na rozkoszowanie się miesiącem miodowym. W Gotham pojawi się ktoś, kto dokonując napadów kopiuje styl działania Catwoman. Aby powstrzymać naśladowczynię Selina będzie musiała przeniknąć do przestępczego półświatka. W tym czasie na jej trop wpada gothamska policja, a na horyzoncie majaczy nowy, groźny przeciwnik...

W tym miejscu warto również dodać, że Mark Doyle został zastąpiony na stołku redaktora odpowiedzialnego za bat-komiksy przez Jamiego S. Richa. Tym samym Doyle wraca do Vertigo, gdzie zajmował się będzie nowopowstałym imprintem Black Label. Z kolei Rich wcześniej pracował nie tylko we wspomnianym Vertigo, ale pełnił podobną rolę w Dark Horse Comics, a w latach 1998-2004 był rednaczem Oni Press.

Margaret Atwood zapowiedziała kolejny projekt komiksowy - po "Angel Catbird" przyszedł czas na "War Bears". Zdobywczyni Nagrody Bookera i autorka głośnej powieści "Opowieści podręcznej" zrealizuje dla Dark Horse Comics trzyodcinkową mini-serię. Jej akcja będzie rozgrywała się w trakcie i po II Wojny Światowej, a głównym bohaterem będzie niejaki Al Zurakowski. Kanadyjski rysownik zdobędzie sławę i popularność dzięki Oursonette, bohaterce najsłynniejszego komiksu tamtego czasu. W "War Bears" oczami rozczarowanego fikcyjnego twórcy spojrzymy na początki kanadyjskiego komiksu, który z czasem będzie musiał ulec dominacji amerykańskiego przemysłu obrazkowego. Premierę pierwszego zeszytu zapowiedziano na 5 września, a oprawą graficzną serii zajmie się nagrodzony statuetką Eisnera Ken Steacy.

Brak komentarzy: