środa, 31 maja 2017

#2317 - Komix-Express 382

W zapowiedziach wydawnictwa Studio Lain pojawiły się trzy nowe tytuły. Są to "D.R. and Quinch" Alana Moore'a i Alana Davisa oraz albumy "Judge Dredd: Mandroid" i "Judge Dredd: Titan". Ta pierwsza pozycja to zbiór humorystycznych stripów publikowanych pierwotnie na łamach "2000 AD" (bo gdzieżby indziej!) między majem 1983, a sierpniem 1987. Komiks ten uchodzi za mocno nietypowy jeśli porównać go z resztą prac w dorobku genialnego komiksiarza z Northampton. Ze swoim absurdalnym, przerysowanym i brutalnym humorem został doceniony przez Douglasa Wolka, według którego to jeden z najśmieszniejszych komiksów w dziejach, a dla Neila Gaimana to ścisła czołówka wśród publikacji na łamach najsłynniejszego brytyjskiego magazynu komiksowego. Jak widać rekomendacje "D.R. and Quinch" ma mocne i choćby z tego względu warto przyjrzeć się mu bliżej.
Jeśli idzie o dwa pozostałe komiksy - "Mandroid" do skryptu Johna Wagnera opowiada o starciu najsłynniejszego sędziego Mega City One z weteranem brutalnej międzygalaktycznej wojny, Nate`m Slaughterhouse`m przerobionym na cyborga. Tymczasem w "Titan" Roba Williamsa i Henry`ego Flinta zobaczymy jak Dredd wspólnie z sędzią Gerthartem spróbują przetrwać w kosmicznej kolonii karnej pełnej skazanych za złamanie prawa byłych sędziów. Ufam, że szefowie Lain postawili na pozycje z Dreddem godne naszej uwagi. Na zakończenie warto dodać, że wydawnictwo zamierza publikować swoje komiksy częściej.


Kultura Gniewu zapowiada kolejny komiks Davida B. Padło na najnowszą produkcję jednego z najwybitniejszych dzisiejszych francuskich twórców, a więc "Hâsib et la Reine des serpents", które na polskim rynku ukaże się pod tytułem "Hasib i królowa węży". Jak czytamy na profilu KG komiks, zbierający zarówno pierwszy, jak i drugi tom, pojechał już do drukarni, więc jego premiery można spodziewać się już w najbliższym czasie. Chętnie napisałbym coś więcej o tej pracy autora "Rycerzy św. Wita" i "Uzbrojonego ogrodu", ale nie władając mową Moliera i Balzaka wiem jedynie tyle, że jest to wariacja na temat "Baśni tysiąca i jednej nocy".

Wreszcie! Nie ukrywam, że stare "Morfołaki" są moim ulubionym komiksem Mateusza Skutnika i zaliczam je do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego komiksu polskiego. To sprawia, że na "Nowy Testament", który ukaże się nakładem Timof Comics, czekam jak diabli. Po cichu liczę, że ten swoisty powrót scenarzysty Nikodema Skrodzkiego do komiksu będzie choć po części tak efektowny, jak ostatni comeback Prosiaka. Piszę swoisty, bo scenariusz nowych "Morfołaków" powstał dawno temu, już w 2001 roku. Premiera albumu zaplanowana została na czerwiec, a autor planuje także wznowienie "Starego Testamentu" w adekwatnym do kontynuacji formacie. 

Ruszają prace nad telewizyjną adaptacją "Sin City". Klasyczny komiks Franka Millera do tej pory doczekał się dwóch adaptacji filmowych, z których ta pierwsza, z 2005 roku, do dziś pozostaje ważnym ogniwem w ewolucji relacji kina ze sztuką obrazkową. Produkcją serialowego reboota zajmą się The Weinstein Company oraz studio Dimension. W roli showrunnera zobaczymy Glena Mazzarę ("Żywe Trupy", "The Shield"), a za wyreżyserowanie pilota weźmie się Len Wiseman ("Sleepy Hollow", cykl "Underworld", serial "Lucyfer"), a w projekt zaangażowany będzie także Stephen L’Heureux, który pracował na planie "Sin City: A Dame to Kill For". Według wstępnych założeń autorzy serialu chcą mocno odejść od interpretacji filmowej. W nowej wersji "Miasta grzechu" millerowski oryginał ma być jedynie punktem wyjścia, określić ramy świata przedstawionego i charakterystyczną stylistykę, bo twórcy chcą pójść dalej - mają się pojawić między innymi całkiem nowi bohaterowie.   

"Bartnik Ignat i skarb puszczy" doczeka się wydania w czeskiej wersji językowej. Do tej pory znakomity komiks Tomasza Samojlika oprócz polskiej wersji oryginalnej ukazał się po angielsku i po białorusku. W 2014 roku ukazał się "Forest Beekeeper and the Treasure of Pushcha", a 5 listopada 2015 swoją premierę miał "Бoртнік Ігнат і скарб пушчы", wydany nakładem Haliafy (Галіяфы) i Instytutu Polskiego w Mińsku. Tamten przekład wyszedł spod ręki Olgi Gud. Wersja czeska zatytułowana "Včelař Ignát a poklad pralesa" trafi do sprzedaży we wrześniu tego roku, a tymczasem jeszcze w maju doczekamy się pierwszego wznowienia polskiej edycji. Jak jeszcze nie macie, to kupujcie w ciemno - to nie tylko jeden z najlepszych komiksów przeznaczony dla dzieci, ale i jeden z najlepszych komiksów polskich ostatnich lat!

W ramach czwartej edycja Festiwalu Kultury Popularnej "DwuTakt" w Toruniu przyznano nagrodę im. Dra Tomasza Marciniaka. Laur ten przyznawany jest dla najlepszego tekstu publicystycznego (naukowego lub popularnonaukowego) z dziedziny komiksu. Celem Nagrody jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu. Za rok 2016 laurem tym nagrodzony został Paweł Ciołkiewicz za tekst "Piętno szaleństwa w Azylu Arkham. O ludziach nienormalnych w ich normalnym otoczeniu". Pośród nominowanych znalazły się także publikacje "Will Eisner – komiks w cieniu stereotypów" autorstwa Łukasza Słońskiego oraz "Gdy film udaje komiks – o przenikaniu się języków wizualnych" autorstwa Tomasza Żaglewskiego.

Nie jest to co prawda news pierwszej świeżości, ale nie wyobrażam sobie, aby nie wspomnieć o fakcie, że polski twórca komiksowy został nominowany do jednej z najważniejszych światowych nagród komiksowych. Katarzyna Niemczyk z szansami na Eisnera - pisana przez Chelsea Cain seria "Mockinbird", do którego nasza rodaczka przygotowała rysunki, nominowana została w kategorii "Best New Series". Rywalizuje z "Black Hammer" Jeffa Lemire`a i Deana Ormstona, "Clean Room" Gail Simone i Jona Davisa-Hunta, "Deathstroke: Rebirth" Christophera Priesta, Carlo Pagulayana i innych oraz "Faith" Jody Houser, Pere Péreza i  Marguerite Sauvage. Warto dodać, że seria, która okazała się jedną z najciekawszych pozycji w ramach relaunchu All-New All-Different z 2015 roku był ceniona przez krytyków została skasowana po numerze ósmy. Dla Domu Pomysłów podobna sytuacja to nie pierwszyzna... W każdym razie Kolorowe trzymają za Kasię kciuki! Wyniki poznamy 21 lipca na San Diego Comic-Con International, gdy po raz 29. w historii zostaną przyznane Nagrody Eisnera.

I na zakończenie dzisiejszego wydania KE chciałbym przytoczyć stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, organizatorów Komiksowej Warszawie w sprawie afery wokół odebrania dotacji na festiwal z powodu publikacji komiksu "Polska Mistrzem Polski":

Dotacja udzielona Polskiemu Stowarzyszeniu Komiksowemu przeznaczona jest na organizację festiwalu Komiksowa Warszawa. Ta odbywająca się od 2010 roku impreza, jest drugim najważniejszym w naszym kraju wydarzeniem promujących komiksową sztukę. I jedynym organizowanym w Warszawie. Komiksową Warszawę odwiedzają liczni goście z kraju i zagranicy, a festiwal, z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników.

W tym roku podczas Komiksowej Warszawy miało miejsce kilkadziesiąt premier komiksowych i odbyło się kilkadziesiąt spotkań z twórcami oraz dyskusji panelowych. Naszymi gośćmi byli miedzy innymi Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard i Walter Pezzali – twórcy komiksu „Irena” poświęconego Irenie Sendlerowej, Dave McKean autor monumentalnej powieści graficznej „Klatki” i jeden z najciekawszych współczesnych artystów audiowizualnych, a także Wanda Hagedorn, Tony Sandoval, Michał Śledziński, Gradimir Smudja, Mikołaj Spionek, Maciej Pałka i Tomasz Pstrągowski.

Ponadto odbyły się warsztaty z kolorystą Walterem Pezzalim i scenarzystą J.D. Morvanem, warsztaty dla dzieci oraz aż pięć wystaw poświęconych polskiemu komiksowi dziecięcemu, twórczości czeskiego klasyka Ondřeya Sekora, komiksom o przygodach Gala Asteriksa, antologii „Praga Gada o międzywojniu” oraz wizerunkowi II Wojny Światowej w komiksach frankofońskich. 

Publikacja komiksu „Polska Mistrzem Polski” została przygotowana z okazji Polskiego Dnia Darmowego Komiksu i była jednym z wielu wydarzeń oraz aktywności zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe w ramach tegorocznego festiwalu.

Komiksowe paski z cyklu „Polska Mistrzem Polski” nie są publikacją nową. Humorystyczne obrazki Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka, w dowcipny sposób komentujące nasze narodowe przywary i zachowania, ukazują się nieprzerwanie od 2013 roku na łamach „Dużego Formatu”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, zarówno w wersji drukowanej jak i internetowej. Jeden z opublikowanych przez nas odcinków znalazł się na ubiegłorocznej wystawie "Czytelnia Kreski" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego współwłaścicielem jest Miasto Stołeczne Warszawa. Nie spotkało się to wówczas z żadnymi protestami ze strony Ratusza.   

Zgodnie z umową, którą Polskie Stowarzyszenie Komiksowe podpisało z Miastem Stołecznym Warszawa, na wszystkich publikacjach festiwalowych umieszczone zostały stosowne logotypy oraz informacje o dofinansowaniu. Umowa nie przewiduje akceptacji przez przedstawicieli Ratusza materiałów, które decydujemy się publikować. Podkreślamy, że „Polska Mistrzem Polski” nie jest wydawnictwem łamiącym prawo i naruszającym dobre obyczaje.

Cały czas nie poznaliśmy oficjalnego stanowiska Ratusza w sprawie dotacji. Wierzymy jednak, że sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, to tylko nieporozumienie, które szybko uda się wyjaśnić.


Brak komentarzy: