niedziela, 15 lutego 2015

#1809 - Komix-Express 280

Jeszcze w styczniu ukazał się trzeci album z cyklu "Komiks wierszem". Tematem kolejnej antologii zbierającej prace finalistów konkursu organizowanego w ramach festiwalu Port Literacki są nasi wschodni sąsiedzi. "Komiks wierszem po ukraińsku" to komiksy 16 autorów i wiersze 11 poetów ukraińskich. Prace z pogranicza literatury i komiksu prezentują bardzo oryginalne podejście nie tylko do samych wierszy, ale i problemu Ukrainy w ogóle. Wśród ukraińskich poetów, których komiksowe interpretacje wierszy znalazły się w albumie znaleźli się: Jehwen Brusłynowski, Nazar Honczar, Jurij Izdryk, Marianna Kijanowska, Ołeh Kocarew, Hałyna Kruk, Andrij Lubka, Dmytro Pawłyczko, Mariana Sawka, Ludmyła Taran, Hałyna Tkaczyk. W książce obok komiksów znalazły się wszystkie wiersze interpretowane przez ilustratorów. Autorami przekładu są: Aneta Kamińska i Bohdan Zadura. Rysunkowe interpretacje wierszy wykonało szesnastu autorów: Anna Krztoń, Tomasz Niewiadomski, Zavka, Radek Jakubiak, Barbara Koniecka, Edyta Bystroń, Marta Falkowska, Aleksandra Ćwikowska, Alicja Musiał oraz Magda Nowicka-Chomsk, Agnieszka Świętek, Paweł Modzelewski, Marek Grąbczewski, Uladzimir Pazniak, Agnieszka Sozańska, Agnieszka Piekarska, Beata Nowak-Żurawska.


Komiks wierszem po ukraińsku podobnie jak dwa poprzednie almanachy uderza różnorodnością. Nie ma w tym zbiorze dwóch podobnych komiksów, łączy je jedynie współczesna poezja ukraińska, a dzieli niemal wszystko. Od stylu i techniki po paletę użytych barw – wszystko, co je różni, sprawia, że odmienność i oryginalność poszczególnych komiksów stały się największym wyróżnikiem tej książki. Mam nadzieję, że lektura tych polsko-ukraińskich komiksów będzie dla wszystkich ciekawą przygodą, wykraczającą daleko poza – oczywisty skądinąd – ładny gest w imię polsko-ukraińskiego dobrosąsiedztwa – pisze w posłowiu Marcin Sendecki – jeden z jurorów tegorocznego konkursu "Komiks wierszem". Rysownicy, ilustratorzy i graficy biorący od kilku lat udział w tym projekcie za każdym razem tworzą zupełnie inne światy na pograniczu poezji i obrazu.

Pod koniec stycznia Giulio de Vita przestał być rysownikiem "Kriss de Valnor", serii pobocznej rozgrywającej się w świecie Thorgala. Włoski artysta narysował w sumie pięć albumów serii, wszystkie do scenariusza Yvesa Sentego, który również nie pracuje już przy komiksach rozgrywających się w uniwersum stworzonym przez Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme`a. Zastąpił do Xavier Dorison. Dlaczego de Vita odszedł lub musiał odejść? Nie jest żadną tajemnicą, że na rynku frankfońskim kolejne albumu z przygodami Kriss zaliczyły druzgoczący spadek sprzedaży, więc trudno dziwić się wydawnictwu Le Lombard, że postanowiło zmienić obsadę. Pozostaje tylko pytanie - kto zastąpi  de Vitę na stanowisku rysownika serii?

Wydawnictwo Komiksowe zaprezentowało swoje zapowiedzi na pierwsze półroczne 2015 i cóż mogę powiedzieć - wreszcie doczekałem się Paula Pope`a po polsku! W maju ma ukazać się "Escapo". Nie jest to może "100%" czy "Heavy Liquid", a więc prace które osobiście cenię najbardziej w twórczości Pope`a, ale w zamian za to dostaniemy miks filmów Felliniego, stylistyki magazynu "Heavy Metal" z klasycznymi komiksami Jacka Kirby`ego. Pierwsze, czarno-białe wydanie z 1999 roku jest jednym z najsłynniejszych alternatywnych komiksów ostatnich lat w USA. Nowa edycja - w kolorze i obszernym materiałem dodatkowym (alternatywne zakończenie, szkice, pin-ups, dodatki w narracji) będzie gratką dla każdego szanującego się fana komiksu. Innym znakomicie zapowiadającym się komiksem będzie nowy album duetu Grzegorz Janusz-Krzysztof Gawronkiewicz, a więc "Kwintesencja". Z harmonogramu wypadła natomiast "Krucjata", której nigdy nie byłem szczególnym fanem i cieszę się, że zrobiła miejsce znacznie ciekawszym rzeczom. Warto jeszcze dopisać, że WK nabyło prawa do "Here", szcześciostronnicowego komiksu Richarda McGuire`a, który ukazał się w magazynie "Raw" w 1989 roku, a w 2014 nakładem Pantheon Books ukazała się jego rozszerzona, licząca sobie 300 stron wersja.Jerzy Szyłak gościem kolejnej edycji PDAK`u, a Chmielewski i Wolski bohaterami następnego Komiksofonu. Tematem lutowej edycji Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu i wykładu jednego z najwybitniejszych polskich komiksoznawców będzie "Kadr jako obrazek narracyjny". Spotkanie odbędzie się 19 lutego o godzinie 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40, sala 82). Natomiast we Wrocławiu 6 marca o godzinie 19:00 w Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2) odbędzie się szesnasta edycja Komiksofonu. Gośćmi w ramach muzyczno-komiksowego projektu będą Daniel Chmielewski oraz Igor Wolski. Wydarzenie prowadzi Konrad "Koko" Okoński, a spotkanie poprowadzi Andrzej Jarczewski. Wstęp na oba eventy wolny, więc zapraszamy!

W przyszłym miesiącu ukaże się kontynuacja projektu "Praga Gada". W Centrum Promocji Kultury w Warszawie (ul. Podskarbińska 2) w sobotę 21 marca będzie miało miejsce wydarzenie Drugie czytanie podczas którego swoją premierę będzie miała antologia komiksowa "Praga gada. O pokoju".

Na spotkaniu obecni będą seniorzy – niepokorni prażanie, którzy opowiedzieli nam niezwykłe historie wykorzystane w komiksie oraz kilku z 11 rysowników. Pokażemy na dużym ekranie z towarzyszeniem muzyki kilka nowel graficznych. Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty. Komiks jest z Peerelem w tle, należy więc liczyć się zarówno z niewiarygodną biurokracją, jak i staniem w kolejce. Spotkanie potrwa 2 godziny. Kolejne terminy odbioru to druga połowa kwietnia w Bibliotece Głównej przy ul. Koszykowej oraz połowa maja na Stadionie Narodowym (Warszawskie Tragi Książki).

Wystawy, wystawy, wystawy. W Muzeum Okręgowym w Lesznie (ul. Metziga 17) 26 kwietnia odbędzie się wernisaż ekspozycji "Historia komiksu". Jej założenie jest przybliżenie genezy powstania tej niezwykle popularnej formy sztuki.

Na specjalnie przygotowanych planszach, znajdują się fragmenty dzieł, które stanowiły zapowiedź nowej formy sztuki, a także fragmenty komiksów, znanych ze swej formy właściwej. Ułożone w odpowiedniej kolejności obrazują proces zachodzących przemian w obrębie rodzącego się gatunku. Ponadto, w gablotach umieszczone zostały znane szerokiej publiczności przykłady komiksu współczesnego. Zostały one podzielone według określonych segmentów tematycznych. Tym samym, zwiedzający będzie ma okazję zobaczyć tytuły reprezentujące pierwsze komiksy amerykańskie, komiksy superbohaterskie, komiksy adaptujące różne treści, najpopularniejsze komiksy polskie i europejskie, a także japońską mangę. Prezentowany zbiór egzemplarzy komiksów został użyczony przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, która może pochwalić się jedną z bogatszych kolekcji komiksów w Polsce. Prawdziwą gratką wystawy są jednak eksponowane na ścianie oryginały komiksów z twórczości polskiej. Zostały one wypożyczone z archiwum wystaw Wojciecha Łowickiego, popularyzatora i znawcy komiksu polskiego. Wśród użyczonych oryginałów znaleźć można m.in. prace takich twórców jak: Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Szarlota Pawel, Tadeusz Raczkiewicz, Przemysław Truściński. Kuratorem wystawy jest Jakub Piwoński.

Natomiast 13 lutego w poznańskiej klubogalerii Ptapty (ul. 27 grudnia 8/10) otwarto wystawę komiksów feministycznych "Monologi Rysowniczek". Oglądać ją będzie można tylko do piątku w godzinach otwarcia Ptapty.

Komiks – jak wiele innych wytworów ludzkiej działalności – to jeszcze w głównej mierze domena męska. To nie oznacza, że kobiet na scenie komiksowej brakuje. W Polsce temat ten żywo podejmowany jest dopiero od kilku ostatnich lat. Za sprawą inicjatyw, takich jak projekt Stowarzyszenia Arteria "Dziewczyny też rysują komiksy!", organizowana w ramach Festiwalu Ligatura Portret Podwójny wystawa "Polski komiks kobiecy" czy wydana pod redakcją Kingi Kuczyńskiej publikacja "Polski Komiks Kobiecy", polskie artystki stają się widoczne poza undergroundowym bądź wirtualnym obiegiem. Wystawa „Monologi rysowniczek” skupi się na przedstawieniu prac polskich autorek i twórczyń, które ze względu na podejmowane zagadnienia wpisują się w nurt feministyczny komiksu kobiecego. Artystki, choć reprezentują różne stylistyki, punkty widzenia i wrażliwość, w swoich dziełach krytycznie opisują świat oparty na doświadczeniu życia jako kobiety. Czy komiks jest dobrym nośnikiem feministycznych idei? Odpowiedzi szukać będziemy w trakcie wystawy.


Łukasz Kowalczuk w "Vice". Najbardziej pracowity komiksiarz w polskim undergroundzie nie tylko wystartuje z nową komiksową serią, ale spod jego ręki wychodzić będą również felietony. Ten pierwszy projekt nazywał się będzie "There Must Have Been Dozen Peters and Pauls There", a ten drugi - "Nienawidzę poniedziałków". Oba w jakiś sposób (sceną, kadrem, dialogiem) będą się ze sobą łączyć. Próbkę pióra Kowalczuka możecie znaleźć tutaj, a sam komiks traktował będzie o:

Bohaterami będą mafijni egzekutorzy z miasta New Burg, ale to ani trochę nie zawęża tematyki. Przecież Chłopcy z ferajny (pomarzyć zawsze można) nie składają się z samych scen napadów? To nie będzie komiks superbohaterski, a jednak chcę napisać o trykociarzach. Akcja będzie się działa w Stanach, ale będę pisał o naszych realiach. Proste. Możliwe, że już ktoś z takiego formatu korzystał.

2 komentarze:

Szymon K. pisze...

"WK nabyło prawa do "Here", szcześciostronnicowego komiksu Richarda McGuire`a, który ukazał się w magazynie "Raw" w 1989 roku, a w 2014 nakładem Pantheon Books ukazała się jego rozszerzona, licząca sobie 300 stron wersja"
Niezła ta rozszerzona wersja - 50 razy większa od wersji z RAW ;)

Kuba Oleksak pisze...

I jeszcze kolory dołożone :)