niedziela, 8 lutego 2015

#1805 - Komix Express 279

W połowie stycznia Egmont ogłosił podpisanie nowej umowy z DC Entertainment. Jak przeczytałem w notce prasowej kontrakt ten rozszerza współpracę pomiędzy obydwoma wydawnictwami na skalę bez precedensu w historii medium komiksowego w Polsce. Co więcej - katalog Klubu Świata Komiksu ma być w praktyce źródłem wszystkich tytułów DC kierowanych do polskich fanów, co może oznaczać, że w zasadzie parafowano umowę na wyłączność, ale z jakichś powodów uniknięto sformułowania "ekskluzywny". Czy tym powodem są wcześniejsze ustalenia z Mucha Comics i licencja na wydanie na naszym rynku choćby "Justice" Alexa Rossa i Jima Kruegera mogę tylko przypuszczać. Nie zdziwiłbym się jednak, gdy umowa ta zostanie zrealizowana to Egmont stanie się wyłącznym dystrybutorem DC w Polsce (co nawiasem mówiąc jest obowiązującym w cywilizowanych komiksowo krajach). A czego konkretnie możemy spodziewać się po tym kontrakcie?Obok stale poszerzanej linii wydawniczej Nowe DC Comics, pod nowym logiem DC Deluxe Egmont zaprezentuje klasykę z Uniwersum DC, przybliżając czytelnikom kanoniczne, nigdy wcześniej niepublikowane w Polsce opowieści z Batmanem, Supermanem, Ligą Sprawiedliwości i wieloma innymi herosami, a także wznowienia najbardziej poszukiwanych przez fanów tytułów. Jednocześnie wydawnictwo poszerzy ofertę z literackiego imprintu DCE – Vertigo, oraz zaprezentuje, po raz pierwszy w historii, uniwersalny humor i satyrę z legendarnego amerykańskiego magazynu "MAD".W ramach nowego programu wydawniczego na rok 2015 ukaże się ponad 40 tytułów z różnych linii DC.

DC Deluxe – wydarzeniem roku będzie nowa linia wydawnicza prezentująca najbardziej znane, klasyczne komiksy DC, w eleganckiej edycji i powiększonym formacie. Komiksy będą się ukazywać od kwietnia 2015 z częstotliwością jeden miesięcznie. W kolekcji znajdą się takie tytuły jak: "Batman – Earth One" Geoffa Johns i Gary`ego Frnaka, "Idenity Crisis" Brada Melzera i Ragsa Moralesa, "Superman – Red Son" Marka Millara, Dave`a Johnsona i Kiliana Plunketta, "Batman – Black Mirror" Scotta Snydera i Jocka, "Lobo – Portrait of Bastich" Alana Granta, Keitha Giffena, Christiana Alamy`ego i Simona Bisley`a, "Batman – Azyl Arkham" Granta Morrisona i Dave`a McKeane (tak, tak!) i fenomenalne "New Fontier" Darwyna Cooke`a.

Nowe DC Comics – w ramach cyklu prezentującego najnowsze przygody superbohaterów DC kontynuowane będą takie serie jak "Batman", "All Star Western", "Wonder Women", "Szpon". Planowane są także komiksy z nowych serii: "Shazam", "Justice League of America", "Superman – Unchained". Wydarzeniem sezonu będzie linia wydawnicza Justice League (Liga Sprawiedliwości) prowadząca do finałowych albumów "Trinity War" i "Forever Evil".

Vertigo – w literackiej linii DC zaproponowany zostanie restart dwóch doskonałych, klasycznych serii: "Amerykański Wampir" i "Baśnie". Oprócz wznowień od dawna niedostępnych tomów początkowych tych cykli, Egmont będzie publikował nowe, nieznane jeszcze polskiemu czytelnikowi tomy (z częstotliwością 1 tom na kwartał). W roku 2015 zostaną też dokończone dwie znakomite serie Vertigo ("Sandman", "Lucyfer"), dzięki czemu od początku roku 2016 zostaną uruchomione nowe serie z przebogatej kolekcji Vertigo.

Czterdzieści albumów! Nawet biorąc pod uwagę, że część z nich to reedycje, a i jakieś wznowienie pewnie się zaplącze, to i tak liczba ta robi wrażenie. Ekscytacja jest jak najbardziej wskazana, ale wieszczenie, że Polska stanie się komiksowym rajem w ciągu kilku kolejnych miesięcy jest przedwczesne. Jasne, rynek rośnie, pojawia się coraz więcej tytułów i wydawnictw, ale czy wraz z tym przybywa czytelników i portfeli? Te same wątpliwości pojawiały się przy starcie WKKM, a potem gdy Egmont mocniej wchodził w Batmana i Nową 52. Wtedy obyło się bez tąpnięcia. Czy i tak będzie tym razem? Miejmy nadzieję! Co do mnie - z dziesięć lat temu pewnie jarałbym się niemożebnie taką ofertą, dziś natomiast po prostu przyjmuje ją do wiadomości. Oczywiście, najbardziej ucieszyłby mnie powrót Vertigo, gdyby wraz z nim pojawiły się jakiekolwiek konkrety. Zapowiedz wznowień (o których mówiło się już wcześniej) i finalizowania serii (co należy do dobrych obyczajów wydawniczych) to oczywiste oczywistości, ale co poza tym? Na co Egmont postawi? Czy na klasyki pokroju "Animal Mana", "Doom Patrol" albo "Enigmy" czy skłaniał się będzie raczej ku nowszym rzeczom w stylu "Unwritten" czy "Sweet Tooth"? Czy jest szans na "Potwora z Bagień"? I dlaczego trzeba czekać aż do 2016?


A w minionym tygodniu na Alei pojawiły się pierwsze zapowiedzi Egmontu na kwiecień, które później zostały oficjalnie potwierdzone na oficjalnej stronie KŚK. Jak można było się spodziewać najbardziej zadowolenie będzie miłośnicy super-hero. Pierwszymi tytułami, które ukażą się w ramach DC Deluxe będzie "Kryzys tożsamości" i "Batman: Ziemia Jeden". Dostaniemy również kontynuację "Wonder Woman" z Nowej 52 oraz pierwszy tom "Hellboy`a w Piekle" zatytułowany "Zstąpienia", który rzecz jasna nie do końca jest pozycją superbohaterską. Komiks europejski natomiast westernem stoi - w kwietniu ukażą się dwa tomy "Blueberry`ego" - pierwszy (wznowienie) i czwarty (yeah!), a także siódmy integral "Lucky Luke`a". Całość oferty uzupełnia wznowienie pierwszego tomu "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" oraz... "My Little Pony", czyli komiksowa adaptacja przebojowej animacji, która zdobywa serca nie tylko ośmioletnich dziewczynek.

Wystawy, wystawy, wystawy. Dziś, 9 lutego o godzinie 18.30 w Nowogardzkim Domu Kultury (przy Placu Wolności 7) odbył się wernisaż wystawy "Kobieta w komiksie" Karola Ronowicza. Na ścianach zawisły plakaty przedstawiająca czołowe postaci kobiece, które pojawiły się w komiksach dwóch najpotężniejszych wydawnictw komiksowych, Marvel i DC. Prace, które składają się na wystawę, stylistyką, fakturą papieru i kolorem nawiązują do starego komiksu. Kolor użyty w poszczególnych postaciach, nawiązuje do oryginalnej kolorystyki strojów bohaterek. Sama linia ma nawiązywać do sztuki linorytu, która wpłynęła na stworzenie tej serii plakatów. Design postaci oparty jest z kolei na czasach współczesnych i przeważa w nim odwaga w ukazywaniu kobiecego ciała. Natomiast w środę, 11 lutego w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej (Rynek 1) o godzinie 09:30 otwarta zostanie ekspozycja "Komiks w PRL, PRL w komiksie". Wystawa będzie czynna do 6 kwietnia. Pierwotnie została ona przygotowany przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i w listopadzie 2010 roku zaprezentowano ją wokół budynku IPN, przy ulicy Słowackiego 18 w Rzeszowie. Aż do końca marca wisieć będzie ekspozycja prac Edwarda Lutczyna w Bytomskim Centrum Kultury (Plac Karin Stanek 1). Zorganizowana przez Wojciecha Łowickiego w ramach cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" wystawa prezentuje artystyczny dorobek jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców ilustracji książkowej w Polsce. A do 27 lutego można oglądać przekrojową wystawę prac Wojciecha Olszówki w gdańskiej Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82).


Drugi trailer "Avengers: Age of Ultron"

Warsztaty, warsztaty, warsztaty. W Warszawie odbędą się bezpłatne warsztaty z autorkami komiksowej antologii "Złote pszczoły", Moniką Powalisz i Olgą Wróbel. Tematem dwudniowym zajęć będzie komiks, jako formy mówienia o historii. Terminy - 14 oraz 21 lutego 2015 w godzinach 12:00-17:00. Lokalizacja: Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6)

Na warsztatach podejmiemy próbę wizualnego uchwycenia historii związanych z wydarzeniami wojennymi w Warszawie, śladami, jakie zostawiły w przestrzeni miasta oraz wyobraźni jego mieszkańców. W pierwszym dniu warsztatów, prowadzonym przez Monikę Powalisz, dowiemy się jak wygląda praca nad przygotowaniem scenariuszy komiksów i poznamy ciekawe przykłady komiksów podejmujących temat historii Żydów polskich. W drugim dniu zajęć spróbujemy stworzyć plansze komiksów – będziemy pracować pod okiem rysowniczki Olgi Wróbel.

Tymczasem w Strzyżowie Maciej Mazur (grafik, dyr. artystyczny magazynu "Kapitan Muzyczka") oraz Dominik Szcześniak (twórca komiksów i redaktor magazynu "Zinol") poprowadzą warsztaty w Galerii na Poddaszu "Czarnej Sieni" (Pasaż Handlowy Calvados). Termin - 10 - 13 luty, w godzinach 14:00 - 15:30. Wstęp wolny.

4. Krakowski Festiwal Komiksu odbędzie się 14. i 15. marca. Impreza tradycyjnie będzie miała miejsce w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i zostanie zorganizowana przez W.B.P. i Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe. Stephen Collins ("Gigantyczna broda, która była złem") z Wielkiej Brytanii oraz Sebastian Skrobol, Tomasz Samojlik i Szawł Płóciennik z Polski to pierwsi z potwierdzonych gości konwentu. Mówiło się, że w programie znajdzie się również spotkanie z Markusem Färberem, ale niemiecki twórca pojawi się w mieście królów polskich w innym terminie, również w marcu, na zaproszenie Goethe Institut. Pełna lista gości, szczegóły programu i plakat promujący wydarzenia mają pojawić się w połowie lutego.

Włoscy autorzy komiksu "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holocaust" w Polsce. Scenarzysta Marco Rizzo i rysownik Lelio Bonaccorso zawitają do Krakowa i Warszawy. 12 lutego pojawią się w Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12), natomiast 14 lutego będzie można spotkać ich na Wydziale Grafiki stołecznej ASP (Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39), gdzie będą bohaterami piątego wykładu drugiego sezonu cyklu "Korepetycje". Ich komiks, opowiadający historię kuriera Jana Karskiego ukazał się w grudniu minionego roku nakładem wydawnictwa Altar.

Brak komentarzy: