piątek, 31 maja 2013

#1304 - Komix-Express 187

Agata Wawryniuk finalistką „Talentów Trójki”. Autorka „Rozmówek polsko-angielskich” wydanych nakładem Kultury Gniewu została nominowana w kategorii „Sztuki wizualne”. Radiow Trójka w rzeczonym konkursie nagradza najbardziej interesujących debiutantów i młodych artystów oraz zapewnia im realną pomoc finansową. Do zgarnięcia jest 10 tysięcy złotych w trzech kategoriach – oprócz wspomnianych wizualiów nagrodzenie zostaną artyści teatralni i filmowcy. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR. Kolejnych finalistów poznamy w trzy kolejne weekendy 1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca w audycjach "Radiowy Dom Kultury", "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".

Już za dwa tygodnie swoją premierę będzie miała pierwszy zeszyt „Jana Hardego”. Nowa seria autorstwa znanego z „Konstruktu” Jakuba Kijuca opowiada o losach bohatera, który po zakończeniu II Wojny Światowej wraz z oddziałem R.O.T.A. walczy z komunistycznym okupantem. Utrzymany w dość typowej konwencji super-hero „Jan Hardy” nie ukrywa swojego ideologicznego zaangażowana. Kijuc zwęszył rynek zbytu dla swoich produkcji w środowiskach patriotycznych i prawicowych. Czy to co nie udało mu się z komiksiarzami (czytaj: jakikolwiek rynkowy czy artystyczny sukces), uda się wśród członków Młodzieży Wszechpolskiej i ONR? Pierwszy „Hardy” liczył będzie sobie 36 kolorowych stron i trzeba za niego będzie zapłacić 13 złotych. Tak prezentuje się oficjalny opis pierwszego zeszytu cyklu, czyli „Chłopaków z lasu”:

Rok 1945. Rosjanie przewożą na teren okupowanej Polski tajemniczy obiekt. Według informatora oddziału R.O.T.A. ma on pomóc w ostatecznym pokonaniu polskich superbohaterów z podziemia antykomunistycznego. Tylko Jan Hardy, Franciszek, Planit III, Danka i Źdźbło mają szansę pomieszać szyki komunistom. Do walki z czerwonym terrorem przyłącza się pewna osobistość z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii!

Swoją premierą miał album "Czterej Jeźdźcy Apokalipsy". Nowy komiks wydany nakładem wydawnictwa Mucha Comics kosztować będzie 99 złotych, a zamknie się na 216 kolorowych stronach. Autorem przekładu jest Jacek Drewnowski. Skrypt do opowieści o końcu świata został napisany przez trójkę scenarzystów - Michaela Mendheima, Mike`a Kennedy`ego, Seana Jaffeego, a oprawą graficzną zajął się Simon Bisley (z niewielką pomocą Chada Fidlera, który przygotował kolory). Rzecz jest całkiem świeżym projektem, który został przygotowany, aby uczcić 35. urodziny kultowego magazynu „Heavy Metal”. Tak przedstawia się opis tej pozycji:

Proroctwo głosi, że „cztery” będzie liczbą końca świata.

Czterej Jeźdźcy – odwieczni, straszliwi i niepowstrzymani – spadną na ludzkość, a zwać się będą: Zaraza, Wojna, Głód i Śmierć.

Rozpętają Armagedon...

Adam Cahill jest jednym z wybranych wojowników Zakonu Salomona, których zadaniem jest pilnowanie starożytnych Siedmiu Pieczęci. Jeśli zostaną złamane, nadejdzie koniec świata. Jednak są też tacy, którym zależy na nadejściu końca.

Kiedy prawie wszystkie pieczęcie znajdą się w rękach wroga, Adam zmuszony zostanie do podjęcia desperackich kroków. Uda się do piekła w poszukiwaniu trzech potępionych dusz, aby przy ich pomocy przeciwstawić się Jeźdźcom Apokalipsy. Stawką walki będzie ocalenie całej ludzkości.


Jeszcze tylko do 10 czerwca w Galerii Komiksu i Ilustracji znajdującej się w Centrum Kultury Zamek (Plac Świętojański 1 we Wrocławiu) będzie można oglądać wystawę praca Krzysztofa Gawronkiewicza zatytułowaną „Fantastyczny Komiks”. Na ścianach same rarytasy – plansze (tylko wydruki, a nie oryginały) z takich znakomitych komiksów, jak „Mikropolis”, „Burza”, „Romantyzm” i „Esencja” oraz „Achtung Zelig! - Druga wojna”. A tymczasem w Bydgoszczy swojej ekspozycji doczeka się Agnieszka Szczepaniak. W Strefie na ulicy Długiej 11, dnia 8 czerwca odbędzie się wernisaż. Wystawa będzie czynna do końca czerwca. Oto jej opis:

Wystawa „Pod spodem” obejmie etapy od "nie chce jej się z nim" po "nie ma z kim", czyli trochę o związkach, rozstaniach i poszukiwaniach. Rysunki o tym, o czym chciałoby się zapomnieć, ale się nie uda, nieważne ile by się wypiło, mają te wstydliwe doświadczenia oswoić, wyciągnąć spod spodu na światło dzienne i z tajemnicy rozebrać. Żeby nie powodowały już rumieńca wstydu.

I jeszcze więcej wystaw – Trust w BWA w Jeleniej Górze, Klimowski w stolicy. Ekspozycję prac Przemysława Truścińskiego, którą przygotuje Piotr Machłajewski będzie można podziwiać od 5 czerwca (potrwa aż do 9 lipca). A w Warszawie, tego samego dnia, w Kawiarni Relaks przy ulicy Dąbrowskiego 8 wernisaż swoich prac uświetni swoją osobą sam autor, czyli Andrzej Klimowski. Wystawa zatytułowana „Andrzej Klimowski – Plakaty” będzie czynna do 7 lipca i towarzyszyć jej będzie 64-stronnicowy katalog. Klimowski to grafik, malarz, scenograf, ilustrator, projektant okładek i plakatów (między innymi dla Royal Shakespeare Company), autor filmu animowanego „Martwy Cień” oraz oczywiście powieści graficznych: „Mistrz i Małgorzata”, „Depository”, „The Secret”, „Horace Dorlan” czy „Dr. Jekyll and Mr. Hyde”.

Brak komentarzy: