sobota, 12 lutego 2011

#695 - Komix-Express 75

Zapewne jeszcze nie umilkły brawa rozbrzmiewające w krakowskiej Galerii Pauza na cześć tegorocznego zdobywcy polskiego Alpha'Artu. Dzięki wtykom Kolorowych w jury możemy już teraz ogłosić, który z nominowanych komiksów został uhonorowany przez polskich licealistów. A zatem - "Nagrodę dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme: Polski Wybór 2011" otrzymał album "La Parenthese" autorstwa Elodie Durand. Autobiograficzna opowieść o zmaganiach z ciężką chorobą dosłownie o jeden głos wygrała z "La Marche du Crabe" Arthura de Pins. Licealiści z całej Polski nad lekką, absurdalną i grubo podszytą ironią opowieścią o krabach, które znalazły się na zakręcie swojego życia, przedłożyli poruszającą, angażującą emocjonalnie i bardzo sugestywną historię młodej dziewczyny. Komiks Durand to bardzo trudna lektura, nie tylko ze względu na jego antyestetyczną, wręcz prymitywną oprawę graficzną, ale głównie poprzez problem, który porusza. W ostatecznym starciu liczył się jeszcze album "La Mort de Stalin", natomiast dwa pozostałe komiksy - "Arzak" Moebiusa i "Gaugin" autorstwa Li-An i Laurence Croix zostały bardzo szybko przez młodych czytelników skreślone. Zwyciężczyni oczywiście gratulujemy i czekamy na jej przyszłoroczną wizytę w Polsce. (KO)

W drugiej połowie maja (17-19) pracującą nad swoim albumowym debiutem Olgę Wróbel czeka wyprawa do Izraela, gdzie odbędą się warsztaty taktujące o komiksie w polityce. Na konferencji organizowanej przez The Centre for the Study of European Politics and Society (CSEPS; na Uniwersytecie Ben Gurion), tamtejszy Wydział Nauk Politycznych jak również Israeli Cartoon Museum, uczestnicy będą się zastanawiali między innymi nad problemem cenzury w komiksie czy też wolnością wypowiedzi w kadrach i dymkach. Na panelu dotyczącym komiksu queerowego, nasza reprezentantka wygłosi referat "Zakazane słowo: gender w polskim komiksie i jego odbiorze" jak również będzie miała okazję zaprezentować swój dorobek artystyczny. Ciekaw jestem czy przybyła na konferencję publiczność będzie miała okazję zobaczyć gotowe pierwsze plansze z szykowanego na 2012 rok autobiograficznego komiksu "Silva rerum", których autorka postanowiła nie pokazywać przed premierą albumu. Ekipa Kolorowych życzy Oldze udanej wyprawy, a po powrocie czekamy na obszerną relację! (ŁM)

W zapowiedziach wydawnictwa Kultury Gniewu pojawiły się dwie nowe pozycje. "Miasto dymu" to długo oczekiwana kontynuacji trylogii "Berlin". Na jej łamach Jason Lutes opowiada historię schyłku Republiki Weimarskiej. Pokazuje jak rośnie mur niechęci między komunistami i nacjonalistami, Żydami i resztą społeczeństwa. Zaprasza również do najbardziej dekadenckich klubów nocnych w Berlinie. Kres akcji wyznaczają wybory do Reichstagu we wrześniu 1930 roku. Drugim komiksem jest "Bez końca" Romana Lipczyńskiego i Pawła Garwola, któremu mocno kibicuje magazyn "Ziniol". O tej polskiej produkcji, przygotowanej przez dwóch debiutantów na razie zbyt wiele nie wiadomo, ale skoro Kultura zdecydowała się firmować swoim logo ten projekt, coś w nim ciekawego musi być. (KO)

Po sporym sukcesie "Braku Zrozumienia Dla Realizmu" ich autor, Jakub "Dem" Dębski, bardzo szybko zabrał się za przygotowywanie sequela. Już 1 marca swoją premierę będzie miał drugi album "prawdopodobnie najpopularniejszego komiksu w polskich internetach", a tytuł jego to "Niepojmowanie mangi". Komiks będzie liczył 48 stron formatu B5 i kosztował 10 złotych. W sprzedaży będzie wyłącznie w sklepie Demlandu. W drugim zbiorze znajdą się zarówno znane, jak i premierowe prace Dębskiego, a także nowy odcinek przygód robotów D19 i B20, przygotowany wraz z Robertem Sienickim. Swoje przysłowiowe dwa grosze dorzucili również Tomasz Grządziela, Piotr Bartosiak i Ewa Zaręba-Śmietańska, a wisienką na torcie ma być plakat z ulubioną postacią/aktorem/piosenkarzem/reżyserem! (KO)

W ostatnich godzinach Marek Turek, autor takich komiksów jak "Bajabongo" czy "Fastnachtspiel" uruchomił swojego drugiego bloga, Bazgrolnik. Zgodnie z tym co napisał na Piktogramach - swoim publicystycznym miejscu w sieci - na nowej witrynie prezentowane będą "(...) starocie (te opublikowane i premierowe)" i nieco kokieteryjnie zapowiedział je jako "nieudolne bazgroły". W pierwszych dwóch wpisach można zobaczyć m.in. sześcioplanszowego "Matadora", który w 1998 roku pojawił się w "Krakersie" czy bardzo sympatyczną grafikę z Sędzią Dreddem. W oczekiwaniu na nowy album Marka Turka zachęcamy do częstych odwiedzin i komentowania starszych dzieł! (ŁM)

Druga edycja Festiwalu Kultury Komiksowej "Ligatura" odbędzie się 1-4 czerwca 2011 roku. Organizatorzy imprezy przedstawili już wstępny program imprezy, w której nie braknie na takich atrakcji, jak: Ligatura Pitching (jedyne komiksowe pitchingi w Europie), Abecedex (międzynarodowy konkurs na komiks dla dzieci i młodzieży), Silence (międzynarodowy konkurs na komiks bez słów), Checpoints (filmy kultury komiksowej), Ligatura Forum 2011 (traktująca o komiksie historycznym), Ligatura Zoom (komiksografia serbska), East Cover (prezentacja środkowoeuropejskich inicjatyw komiksowych), Krótkie Historie (międzynarodowe targi komiksu artystycznego), Show Me Your Frame (pokaz mody komiksowej), Cookbook (wizualne przepisy na dania kuchni środkowoeuropejskiej) jak również 8 międzynarodowych wystaw komiksowych i 4 polskie. (KO)

Brak komentarzy: