sobota, 28 listopada 2009

#310 - Komix-Express 15

Bardzo rzadko naukowe czy akademickie inicjatywy poświęcone są komiksowi, a jeszcze rzadziej są one godne jakiegokolwiek zainteresowania. Zupełnie inaczej jest z Orbis Pictus, cyklem spotkań, wernisaży, dyskusji, warsztatów i wykładów zorganizowanych w Krakowie przez Kubę Woynarowskiego, autora kontrowersyjnego szorciaka "Hikikimori", który zdobył nagrodę Grand Prix na łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w 2007 roku. Jak można przeczytać w krótkim "manifeście" projektu, celem nie jest nobilitacja sztuki opowiadania obrazem, tylko jej rehabilitacja. Działanie Orbis Pictus będzie próbą wpisania komiksu w znacznie szerszy, niż tylko pop-kulturowy, masowy czy brukowy, kontekst historyczny i estetyczny. Sądzę, że to bardzo cenna próba powiedzenia czegoś nowego językiem, zupełnie innym, od powszechnie używanego w naszym komiksowym dyskursie. Oprócz świeżego spojrzenia na dotychczasowy dorobek narracji wizualnej, w ramach Orbis Pictus będą prowadzone eksperymentalne warsztaty "Niepodległość komiksów", prezentujące "komiksowe trendy w intermedialnych działaniach artystów młodej generacji". Brzmi srodze, zapowiada się interesująco. Ich pierwsza edycja odbyła się na krakowskiej APS w kwietniu bieżącego roku. A pełną listę październikowych i grudniowych atrakcji można znaleźć na stronie projektu. (j.)

Zawartość siódmego numeru "Ziniola" - który do sprzedaży powinien trafić jeszcze przed inwazją Świętego Mikołaja - nie jest już tajemnicą! Na blogu kwartalnika jego głównodowodzący - Dominik Szcześniak - od jakiegoś czasu odkrywał kolejne karty i muszę przyznać, że siódemka (oby szczęśliwa) prezentuje się naprawdę nieźle. Cieszy bardzo "polskość" tego numeru, która to będzie głównym tematem publicystycznej części magazynu. Oprócz odpowiedzi na pytanie "Kto zabił polski komiks?" (podczas MFKowego afterparty próbowali się z tym tematem również komiksiarze / do znalezienia na samym dole wpisu Daniela Ch.), do przeczytania będzie również tekst Karola Konwerskiego, traktujący o ostatnich 20 latach polskiego komiksu, jak również kolejne dwa odcinki "Grzebiąc pod ziemią", przegląd zinów Macieja Pałki i wywiad ze skromnym mistrzem z Bydgoszczy - Andrzejem Janickim. Komiksowa część "Ziniola" prezentuje się równie imponująco, a odpowiadać za nią będzie między innymi sympatyczny Nick Abadzis ("Wielka walka"), Sonia Oliveira ("Disagreements"), duet Woronowicz/Tkalenko ("Psia Dola") czy polska dwójka Podolec/Dzitkowski ("Krytyka"). Okładkę do siódmego wydania przygotował Rafał Tomczak, którego prace podziwiać będzie można również w środku, w "Kąciku Otoczaka". Cena bez zmian - 30zł za solidną porcję lektury. (a.)

"Rogal: Wydupczona Czarodziejka" można uznać za pierwszy spory sukces na koncie Ojca Rene - komiks ten sprzedał się na pniu podczas łódzkiego festiwalu, a wszelkie dodruki rozprowadzane na allegro znajdowały nabywców w oka mgnieniu. Nie powinno więc dziwić, że obecnie do nabycia jest wersja kolekcjonerska tego zina, posiadająca sztywną, kolorową okładkę oraz kredowy papier. Jeśli jednak komuś mało twórczości Ojca, to do nabycia są również kubki, plakaty, jednoplanszówka z najbardziej chyba znanym tworem artysty - Suckerem oraz.. kolejny komiks! "To nie są scenki z życia Stenki" zawiera epizody z życia wspomnianego Suckera i reszty ferajny, które Ojciec Rene tworzył od września do listopada i które po części znajdują się na digartowym koncie twórcy - 32 strony, czerń i biel, format A5 i cena podobna jak w przypadku "Kartonu" (przysłowiowy "piątak"). A z tego co mi wiadomo to nie koniec inwazji komiksowej autora "Rogala" w tym roku, bo przed świętami do rąk czytelników trafić powinien również kolejny, świąteczno-zimowy komiks. Ciekaw jestem czy rok 2010 upłynie u Ojca Rene pod znakiem "jeden miesiąc - jeden komiks"? (a.)

Na marzec wydawnictwo Ongrys, specjalizujące się w wydawaniu komiksów z tamtych lat, zapowiedziało zbiorcze wydanie kolejnego komiksu, który nigdy w takiej formie się nie został opublikowany. "Bunt Krasnoludków" ukazywał się w odcinkach na łamach "Świata Młodych" w roku 1992. Scenariusz napisał Konrad T. Lewandowski, a ilustracje przygotowała Szarlota Pawel. Całość ma zamknąć się w 48 stronach i twardej oprawie (jak przypuszczam). Cena nie została jeszcze podana. A tymczasem przedstawiciel wydawnictwa (Leszek Kaczanowski?) w czwartek, o 17:30 był gościem komiksowej audycji na antenie Radia Afera "Prosto z kadru" prowadzonej przez Filipa Bąka, której niestety nie udało mi się znaleźć na stronie poznańskiej rozgłośni. (j.)

Od 26 listopada w każdym kiosku, saloniku prasowym i Empiku można kupić trzeciego "Spider-Mana", pierwszy obraz z "megakolekcji" opatrzonej szyldem "Superbohaterowie" (do kupienia również z magazynem "Viva", sic!). Film, wraz z "książką", kosztuje niecałe 10 złociszy, a cena kolejnych wyniesie 30 złotych. W przyszłym tygodniu ukaże się "X-Men", a później "Hellboy" (17.12.2009). Cała kolekcja ma liczyć 26 "tomów" i ukazywać się w trybie dwutygodniowym. Znajdą się w niej nie tylko adaptacje przygód popularnych komiksowych herosów (oprócz wspominanych, dostaniemy między innymi "Daredevila", "Fantastyczną Czwórkę" czy "Ghost Ridera"), ale również filmy nawiązujące do trykociarskiej estetyki (choćby "Hancock", od biedy także "Max Payne", jeśli liczyć komiksowe wstawki obecne w oryginale, tj. grze), a także rzeczy z kompletnie innej beczki (dylogię Conana czy "Resident Evil: Zagłada"). Pełną listę filmów można znaleźć na tej stronie. (j.)

Dokładnie za trzy godziny i piętnaście minut w warszawskim klubie "Indeks" (zaraz przy głównym wejściu do Uniwersytetu Warszawskiego) dojdzie do bitwy pomiędzy komiksiarzami a hiphopowcami. Będzie to pierwsza edycja imprezy pod tytułem "Flamastery vs Majki", której zasady są podobne jak to było w przypadku Bitew Komiksowych - artyści mają 5 minut na stworzenie zabawnego rysunku na dany temat, a o tym kto zostaje zwycięzcą decyduje publika. Takie same zresztą zasady obowiązują przy freestyle'owej części imprezy, a po wyłonieniu zwycięzców w obu tych kategoriach, staną oni naprzeciwko siebie i stoczą bitwę o której prawić się będzie przez kolejne dziesięciolecia. O honor komiksiarzy walczyć będzie Marek Oleksicki (kumpel Warrena Ellisa), Tomasz "Asu" Pastuszka (rednacz "Jeju" i "Kartonu"), Piotr "Jaszczu" Nowacki (również rednacz "Kartonu" oraz wielka nadzieja białych) i zwycięzca pierwszej edycji Bitew Komiksowych - Daniel Chmielewski. Zmierzą się oni z Wujkiem Samo Zło i Puociem. Galę bokserską poprowadzi Szaweł Płóciennik - komiksiarz i raper w jednej osobie, który po finałowej walce wystąpi wraz ze swoim zespołem - Żelazną Bramą. Wejście za darmo, podobnie jak niezapomniane wrażenia. (a.)

A począwszy od jutrzejszego wydania Trans-Atlantyka, niedzielne informacje zza wielkiej wody serwować będziemy, podobnie jak te z naszego kraju, o godzinie 17.00. Zapraszamy!

1 komentarz:

pszren pisze...

świetny zbiór informacji.