wtorek, 27 sierpnia 2019

#2509 - Zapowiedź 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Wakacje powoli zbliżają się do końca, więc to najwyższy czas, aby zacząć odliczać dni i tygodnie do rozpoczęcia najważniejszej imprezy sezonu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Tegoroczne MFKiG zapowiada się wyjątkowo. Czego można spodziewać się po jubileuszowej, trzydziestej edycji największego święta polskiego komiksiarza?Przede wszystkim, MFKiG zmieniło lokalizację - z Atlas Areny impreza przeniosła się do hali Expo-Łódź, przy alei Politechniki 4. W sumie ponad 1000 metrów kwadratowych zorganizowanej strefy targowej, 4 sale konferencyjne dla 120 osób każda, aula główna na 460 osób oraz przestronne foyer z powierzchniami, a do tego jeszcze ponad 100 gości – scenarzystów, rysowników, ponad 20 tysięcy odwiedzających rocznie, wystawy, warsztaty. Widzimy więc, jak na przestrzeni 30 lat rozrosła się marka największej w Europie Środowo-Wschodniej imprezy poświęconej komiksom!

–To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę! – mówi Adam Radoń. Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek 27 września w EC1 Łódź uroczystym otwarciem wystaw. – Najważniejszy będzie wernisaż wystawy "Sztuka DC. Świt superbohaterów", przygotowanej przez EC1 Łódź i Art Loudique Le Musée – dodaje Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź. – Wystawa, na którą składają się m.in. oryginalne plansze komiksowe twórców z DC Comics oraz rekwizyty i kostiumy z filmów wytwórni Warner Bros ukazuje historię i fenomen takich postaci jak Superman, Batman i Wonder Woman – dodaje Radoń.


– Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze obchodzimy jubileusz 30-lecia Festiwalu i jest to świetna okazja do podsumowań i refleksji na temat kondycji światowego i polskiego komiksu, który w tym roku świętuje stulecie swojego istnienia! Z tej okazji zaprezentujemy wystawę "100 kadrów na 100-lecie polskiego komiksu". Międzynarodowy charakter będą miały z kolei wystawy komiksu czeskiego oraz The Lisbon Studio, portugalskiego kolektywu artystycznego, którego artyści pojawią się także na festiwalu – mówi Radoń. 

Festiwalowa publiczność spotka gwiazdy polskiego i światowego komiksu, a wśród nich znajdzie się m.in. światowej sławy polski artysta Grzegorz Rosiński – rysownik kultowej serii komiksowej o przygodach Thorgala, czy albumów "Szninkiel" i "Zemsta Hrabiego Skarbka", Zbigniew Kasprzak, znany z serii "Yans", "Podróżnicy" czy "Halloween Blues", który swoje najnowsze dzieło, wydał równocześnie w Belgii i Polsce w 2019 roku. Jest to rozgrywający się w czasach wojny 30-letniej album "Bez twarzy". Na Festiwalu zobaczymy również Grażynę Kasprzak (pseudonim Graza), autorkę już kilkudziesięciu projektów scenografii i kostiumów do spektakli operowych, teatralnych, czy baletowych oraz Katarzynę Niemczyk – polską rysowniczkę, która współpracuje z wydawnictwem Marvel i rysowała m.in. serię "Mockingbird", dotąd niewydaną w Polsce, mającą premierę swoich komiksów na tegorocznym festiwalu. 

Wśród gwiazd zagranicznych warto wymienić Johna Higginsa, kolorystę kultowych "Strażników" i "Batman: Zabójczy żart" do scenariuszy Alana Moore’a i rysownika komiksów takich jak "Sędzia Dredd" i "Szok przyszłości", Micka McMahona, rysownika "Sędzia Dredd: Kompletne akta". 30. Warto dodac, że MFKiG będzie niepowtarzalną okazją, by zakupić artbook jego autorstwa zatytułowany "Beyond Watchmen and Judge Dredd: The Art of John Higgins" i otrzymać w nim podpis samego autora. Zamówienia na artbook w przedsprzedaży (90 PLN) można składać na adres artofjohnhiggins@gmail.com wyłącznie do 5 września! Odbiór książek nastąpi podczas festiwalu na stoisku Johna Higginsa, na którym artysta będzie także sprzedawał swoje prace i podpisywał komiksy. Nie będzie możliwe kupno artbooka "The Art of John Higgins" na festiwalu - sprzedaż odbywa się wyłącznie poprzez zamówienie mailowe i uiszczenie opłaty w terminie podanym przez artystę!


Jeśli idzie o inne gwiazdy światowego komiksu to w Łodzi zobaczymy także Johna Laymana, scenarzystę "Chew", "Wiecznego Batmana", "Detective Comics", "Predator vs. Judge Dredd vs. Aliens", czy Cyrila Pedrosę, rysownika "Trzech cieni", "Równonocy", "Portugalii". Do Łodzi zawita także reprezentacja The Lisbon Studio: Nuno Saraiva ("A wszystko to fado!"), Marta Teives ("Powroty"), Ricarda Cabral i João Tercio. 

– To tylko wybrane punkty programu, w zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek dla uczestników  Festiwalu, o których będziemy sukcesywnie informować. Łącznie w ciągu dwóch dni publiczność poza spotkaniami z artystami i udziałem w warsztatach i panelach będzie mogła zobaczyć dziesięć wystaw i kilka wydarzeń specjalnych. Jak co roku przyznamy też nagrody – w konkursie na krótką formę komiksową, nagrody popkulturowe Misie oraz Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu, nagrodę dla Najlepszego Polskiego Albumu oraz nagrodę dla Najlepszego Wydawcy w minionym roku. Pełen program z listą gości oraz opisem wystaw zostanie ogłoszony we wrześniu – zapowiada Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier jest największą tego typu imprezą nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku festiwal odwiedziło ponad 20 tys. uczestników. Od 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu czy premiery nowych tytułów. Po raz kolejny festiwal umożliwia wolne granie publiczności w takie gry, jak "Gwint""Fortnite""League of Legends""Wiedźmin 3""Super Mario Maker 2" oraz The Legend of Zelda: Link’s Awekening, a także gry retro i VR. Warto podkreślić, że od wielu lat podczas  Festiwalu spotykają się też miłośnicy gier planszowych, bitewnych, RPG i karcianych. Festiwal odbywa się w Łodzi już od 1991 roku, a jego organizatorami są obecnie "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców "Contur"

(opracowano na podstawie materiałów MFKiG)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

zapowiada się wyjątkowo - konkretnie wyjątkowo słabo