wtorek, 3 kwietnia 2018

#2410 - Wielkanocny Trans-Atlantyk 404

Rycerze powracają. W dwadzieścia lat po debiucie "Marvel Knights" Dom Pomysłów rusza z reedycją komiksów, które ukazywały się w ramach imprintu stworzonego przez Joego Quesadę i Jimmy`ego Palmiottiego. W oficjalnej notce prasowej Marvel chwali się, że ich Rycerze zrewolucjonizowali amerykański rynek komiksowy i w zasadzie trudno się z nim nie zgodzić - przynajmniej do pewnego stopnia. Sam pomysł był tyle genialny, co banalny w swojej prostocie, choć narodził się w akcje desperacji. W obliczu bankructwa Marvel postanowił zlecić produkcję przygód herosów znanych, ale znajdujących się w dołku (Black Panthera, Punishera, Daredevila i Inhumans) niewielkiemu wydawnictwu. Kierowane przez Quesadę i Palmiottiego Event Comics do realizacji tych tytułów zatrudniło gwiazdy komiksu niezależnego (Davida W. Macka, Mike`a Avona Oeming, Briana M. Bendisa, Gartha Ennisa i Steve`a Dillona) oraz znanego geeka i filmowaca Kevina Smitha zapewniając przy tym dużo artystycznej wolności. Dziś brzmi to jak oczywisty przepis na przebój, ale dwadzieścia lat ktoś musiał na niego wpaść. "Marvel Knights" chwyciło. Posypały się kolejne serie, a w niedługim czasei Quesada został awansowany na redaktora naczelnego Marvela. 


Tyle historii - teraz, począwszy od września Dom Pomysłów rusza z specjalną reedycją komiksów, które ukazały się pod szyldem "MK". Na pierwszy ogień pójdą "Daredevil: Guardian Angel" Smitha i Quesady oraz "Black Panther: The Client" Priesta i Texeiry. W październiku ukażą się "Defenders of the Streets" Dixona i Barreto, "1234" Morrisona i Jae Lee, "Black Widow" Grayson i Rucki, "Daredevil: Underboss" Bendisa i Maleeva, "Captain America: The New Deal" Riebera i Cassaday`a oraz omnibus "Marvel Knights by Joe Quesada", na który złoży się pierwsze piętnaście zeszytów "DD", mini-seria "Father" oraz kilka innych dodatków. W grudniu dostaniemy "Punishera" Gartha Ennisa w ramach "The Complete Collection", "Marvel Boy`a" Morrisona i Jonesa, mini-serie "Daredevil/Spider-Man", "Daredevil: Ninja" i zeszyty #20-25 "Daredevila" z 1998 wydane w jednym tomie pod szyldem "Daredevil: Marvel Knights by Bendis, Gale and Jenkins", nowe wydanie "Parts of a Hole" Macka i Quesady oraz omnibus "Jeph Loeb and Tim Sale: Yellow, Blue, Gray and White", który jak sądzę dla wielu może okazać się nie lada gratką. Trochę od czapy to wszystko wygląda, nie mówiąc już paskudnym designie i braku "Punisher: Avenging Angel", o którym Marvel chce po prostu zapomnieć...

Po trzech latach nieobecności Pierwsza Rodzina Marvela powraca - w ramach "Fresh Start" Dan Slott (scenariusz) i Sara Pichelli (rysunek) zrestartują on-going "Fantastic Four". Dan jest największym fanem Fantastycznej Czwórki na świecie - komentował redaktor naczelny Domu Pomysłów, C.B. Cebulski. Ma również niespotykaną pamięć tego, co wydarzyło się niemal w każdym komiksie Marvela, włączając w to rzecz jasna "Fantastic Four". Z wielkim szacunkiem podchodzi do historii tego tytułu, ale chce ruszyć z nim w nowym kierunku, z nowymi pomysłami, z podejściem, którego jeszcze nie widzieliśmy. Poprzednia seria przygód FF dobiegła swojego końca w 2015 roku, a rodzina Richardsów zniknęła ze świata Marvela w 2016, gdy przenieśli się do kieszonkowego uniwersum. Od tamtego czasu członkowie zespołu pojawią się tu i ówdzie - Franklin i Valeria zaliczyli cameo w "Marvel Legacy #1", a Ben Grimm i Johnny Storm występują w "Marvel 2-In-One" Chipa Zdarskiego (i potwierdzono już, że po starcie "Fantastic Four" ich przygody będą kontynuowane).


Fantastyczni wracają, a Inhumans schodzą ze sceny - przypadek? Może tak, może nie, spekulację pozostawiam wam. Fakty są takie, że w lipcu wystartuje historia "Death of the Inhumans" autorstwa Donny`ego Catesa (scenariusz) i Ariela Olivettiego (rysunek). Ostatnie przygody Nieludzi zakończyły się w pod koniec 2017 wraz z one-shotem "Inhumans: Judgment Day" domykającym wątki z "Royals" i "Black Bolta". Póki co nie wiadomo czy Cates je podejmie, ale wygląda na to, że Marvel dał sobie chyba spokój z polityką wydawniczą mającą na celue uczynienie z klasycznej kreacji Jacka Kirby`ego marki w skali Avengers lub X-Men. Inhumans świetnie sprawdzają się na drugim planie. Upychanie jej na afiszu siłą będące efektem biznesowym rozgrywek panów w białych kołnierzykach zrobiło im więcej złego, niż dobrego.

"Justice League Dark" i "Justice League Odyssey" - tak będą zatytułowane nowe ligowe on-goingi, które wystartują po zakończeniu eventu "No Justice", który jak się okazuje ma nawiązywać do "Cosmic Odyssey" z 1998 roku. Wraz z nową inkarnacją "Justice League" Scotta Snydera będą ukazywać się pod szyldem "New Justice". Na kalifornijskim WonderConie dowiedzieliśmy się o nich ciut więcej. Pisane przez Jamesa Tyniona IV z rysunkami Alvaro Lopeza, Raula Fernandeza i Brada Andersona "Justice League Dark" będzie skupiało się na szeroko pojętym magicznym aspekcie uniwersum DC. W skład zespołu pod wodzą Wonder Women wejdą Detective Chimp, Zatanna, Man-Bat, Swamp Thing, Zatanna. Z kolei w "Justice Leage Odyssey" zobaczymy Cyborga, Starfire, Azraela, Jessikę Cruz i... Darkseida, który ma odgrywać rolę Hannibala Lectera w zespole, przemierzającym kosmos w jednym ze starych statków należących do Brainaca. Seria będzie pisana przez Josha Williamsona i rysowana przez Stjepana Sejicia

Oprócz tego Snyder zapowiedział wielki powrót Hall of Justice, która stanie się główną bazą Ligi Sprawiedliwości, a ich przeciwnikami w premierowym runie będzie Legion of Doom. To jednak nie wszystkie serie, które wystartują pod wspólnym banerem "New Justice". Dalsze losy Tytanów poznamy na łamach dwóch on-goingów - "Titans" (skład: Raven, Beast Boy, Steel, Miss Martian, Nightwing) będzie nadal pisał Dan Abnett , a "Teen Titans" zostaną przemianowanie na "New Titans" (skład: Damian Wayne, Kid Flash, Red Arrow uzupełnieni debiutantami - Djinnem, Roundhouse`m i Crush, będącą... córkę Lobo), którymi zajmą się Adam Glass i Bernard Chang. Stawkę uzupełni "Hawkman" Roberta Vendettiego i Bryana Hitcha i nowe wcielenie "Outsiders" Bryana Edwarda Hilla.W oczekiwaniu na premierę kinowego "Civil War" Marvel zrobił komiksowe "Civil War II", gdy więc do kin wchodzi "Infinity War" nie może obejść się bez próby sklecenia kolejnego eventu. Latem startuje "Infinity Wars" i wygląda na to, że trwający właśnie epicki event "Infinity Countdown" stanowi jedynie preludium do jeszcze bardziej epickiego eventu z Kamieniami Nieskończoności w tle. Nawiasem mówić - czy tylko ja przegapiłem moment, w którym na Ziemi-616 na Infinity Gems zaczęto mówić Infinity Stones? Scenariusz wyjdzie spod ręki Gerry`ego Duggana, a oprawą graficzną zajmie się Mike Deadato. Więcej szczegółów na temat "Infinity Wars" dowiemy się podczas festiwalu C2E2 (6-9 kwietnia).

IDW Publishing zapowiada Drakulę według Mike`a Mignoli. 25 września ukaże się powieść graficzna "Bram Stoker`s Dracula" będąca wznowieniem wydanej przez Topps Comics w 1992 roku komiksowej adaptacji znakomitego filmu Francisa Forda Coppoli pod tym samym tytułem z Gary`m Oldmanem, Anthony`m Hopkinsem i Keanu Reevese w głównych rolach. Nawiasem pisząc obraz ten był również adaptację książki - mamy więc do czynienia z adaptacją adaptacji. Scenariusz komiksu wyszedł spod ręki Roy`a Thomasa, a oprawą graficzną zajął się ojciec Hellboy`a. Dodam tylko, że był to ostatni projekt Mignoli przed tym, jak zaczął pracować nad swoim opus magnum. Liczący sobie 136 stron album ukaże się w dwóch wersjach - najpierw dostaniemy "Drakulę" w czerni i bieli i w powiększonym formacie, a w pół roku później z kolorami nałożonymi przez Johna Nyberga.

Co łączy Teenage Mutant Ninja Turtles, Punishera, Gen 13, Baracka Obamę i Sarę Palin, zespół KiSS i Sharknado? Wszyscy oni wystąpili w crossoverze z Archie`m. Już wkrótce do tego zacnego grona dołączy sam Mroczny Rycerz, czy raczej jego adamwestowa wersja z ’66 roku. Premierowy zeszyt mini-serii "Archie Meets Batman ’66" ukaże się 18 lipca, a całość zamknie się w sumie w sześciu częściach. Scenariusz zostanie napisany przez Jeffa Parkera i Michaela Moreciego, a oprawą graficzną zajmą się Dan Parent, J. Bone i Kelly Fitzpatrick. Punktem wyjścia fabuły będzie decyzja o przeprowadzce najgroźniejszych bat-villainów z Gotham City do Riverdale. Najwidoczniej mają dość dostawania łupnia od pewnego ubranego w ciemną pelerynę herosa. Z kolei do szkoły Riverdale High przenosi się dwójka nowych uczniów - to Dick Grayson i Barbara Gordon. To dopiero drugie wspólne przedsięwzięcie tego typu, po wydanym w 2017 roku "Harley and; Ivy Meet Betty and Veronica".

Brak komentarzy: