sobota, 14 września 2013

#1368 - Komix-Express 201

Jak będziecie w Warszawie 27 września i lubicie komiksy to musicie wpaść do KosmosuKosmosu, gdzie odbędzie się prapremiera szóstego (już?) numeru zina „Biceps”. Poświęcono w nim wiele miejsca na obchody 10-lecia twórczości PiotraJaszcza” Nowackiego. Z tej okazji właśnie Jaszczu będzie gościem honorowym imprezy. Będzie tort urodzinowy, świeczki, uroczysta akademia, życzenia od prezesów, podziękowania od załogi, prezenty i upominki, a całość zwieńczy z pewnością skromna uroczystość na cześć szanownego jubilata. Z tego miejsca Kolorowe przyłączają się do celebracji Piotrka, a oprócz „Bicepsa” na MFKa dostaniemy również inne premiery sygnowane logiem wydawnictwa ATY. Do „Szkicownika Tomasza Leśniaka” i trzeciego „Szybkiego Lestera” (jeśli nic się nie zmieniło) dołączyła „Uowca”. Na razie nic więcej o nowej serii Łukasza Muniowskiego oraz Anny Heleny Szymborskiej nie wiadomo.

Kultura Gniewu aktualizując swoje zapowiedzi ujawniło dwie kolejne pozycje, które ukażą się nakładem warszawskiego wydawnictwo. Na dniach swoją premierę powinno mieć „Fugazi Music Club” Marcina Podolca (na Gildii album pojawi się w sprzedaży 17 września), którego pojawienie się na w harmonogramie KG było rzeczą spodziewaną od jakiegoś czasu. Natomiast obecność „Prawdziwej bajki” to już pewnego rodzaju niespodzianka. Komiks Mikołaja Łozińskiego (scenariusz) i Marty Ignerskiej (rysunki) będzie kolejnym komiksem, który ukaże się w imprincie Krótkie Gatki. Znane są szczegóły wydania (64 kolorowe strony w twardej oprawie, cena - 49,90 zł) oraz opis:

Dwójka młodych ludzi podróżuje przez Europę. Czarnym volvo przemieszczają się między większymi i mniejszymi turystycznymi atrakcjami, ciesząc się wolnym czasem i pięknym latem. I podróż ta pewnie zakończyłaby się zupełnie zwyczajnie, gdyby pewnego dnia nie odkryli, że towarzyszy im tajemniczy pasażer na gapę...

„Prawdziwa bajka” to najnowsza książka Marty Ignerskiej, znakomitej polskiej ilustratorki, której prace nagradzane były na całym świecie, oraz Mikołaja Łozińskiego, jednego z najzdolniejszych młodych pisarzy, wyróżnionego m.in. Paszportem Polityki za powieść „Książka”.

Centrala ujawniła spis treści najnowszego wydania „Zeszytów Komiksowych”. Magazyn Michała Błażejczyka i Michala Traczyka poświęcony będzie komiksowi polskiemu w latach 90., jak anonsowano wcześniej, ale na jego łamach znajdzie się również miejsce na szerokie omówienie najnowszej książki Jerzego Szyłaka. O ostatniej dekadzie XX wieku piszą między innymi Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Piotr Kasiński, Adam Rusek, Dominik Szcześniak czy Marek Turek, a nad „Komiksem w szponach miernoty” pochylają się Rafał Wójcik, Magdalena Lachman, Michał Siromski i Michał Błażejczyk. Pełen spis treści znajdziecie na tej stronie. „Zeszyty Komiksowe”, które zostały wydane z pomocą Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, ukażą się w Łodzi na 24. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier.

Również w październiku, ale nie na MFKa, swoją premierę będzie miała powieść graficzna „Błąd”. Album stworzony przez czeskich artystów Vojtěcha Mašeka, Matěja Lipavský'ego oraz Pure Beauty na podstawie powieści Marka Šindelki pod tym samym tytułem ukaże się nakładem krakowskiego wydawnictwa Ha!Art. Rzecz zapowiada się ciekawie, choć nigdzie nie mogę znaleźć informacji o szczegółach edycji (ilość stron, format, cen) oraz choć kilku przykładowych plansz (choć przyznam, że nie miałem siły, żeby przebijać się przez czeskie strony). Jest za to opis dostarczony przez wydawcę:

Praga niszczona powodzią. Dworce pełne narkomanów, pijaków, „lumpów”. Brudne wnętrza pociągu pospiesznego relacji Praga – Wrocław. Szpital psychiatryczny. Kaleki i niedoskonały świat przedstawiony Błędu i jego mieszkańcy: postaci o złamanych życiorysach i traumatycznych doświadczeniach. Główny bohater, Krzysztof (o polsko brzmiącym nazwisku Warjak), botanik-amator i hodowca orchidei, jest również przemytnikiem cennych i zagrożonych gatunków kwiatów. W ramach ostatniego zlecenia otrzymuje zadanie przetransportowania z Japonii do Europy szczególnej rośliny...

„Błąd” (cz. „Chyba”), wydany w 2011 r. przez praskie wydawnictwo Lipnik, powstał na kanwie powieści Marka Šindelki. W stosunku do literackiego pierwowzoru znacznie zmodyfikowano tu strukturę czasową, zrezygnowano z pewnych wątków, wprowadzono nowe postaci. Komiks, podobnie jak powieść, rozwija się nielinearnie, łącząc ze sobą różne warstwy czasowe, z których stopniowo czytelnik składa przebieg fabularny całości.

„Błąd” oferuje jednak coś jeszcze ponad trzymający w napięciu horror (nawiązujący do japońskich opowieści grozy z epoki Edo). Autorzy stawiają nam również pytania o status ontologiczny rzeczywistości, stosunek między trzeźwością i psychodelicznym transem, snem a realnością, świadomością i nieświadomością. Granice między owymi kategoriami zostają sproblematyzowane także dzięki niezwykłej grze kontrastem i onirycznym motywom fabularnym.

W warstwie graficznej, za którą odpowiadali Matěj Lipavský i Pure Beauty, Błąd inspiruje się street artową techniką czarno-białego, „szablonowego” graffiti. Krytycy czescy wskazują również na powiązania z twórczością Jaromíra 99 (autor komiksów o Aloisym Neblu), Franka Millera („Batman”, „Sin City”) i malarstwem Michala Singera.

Drugim tytułem w ofercie Smart Comis będzie kolejny komiks autorstwa Macieja Prożalskiego, a mianowicie „TopSzop”. Pierwotnie komiks był publikowany w sieci i reklamował... sklep internetowy ze sprzętem RTV i AGD. Przygody sympatycznych zwierzaków i tytułowy szop, specjalista od marketingu, jako główny bohater? Hmmm... Rzecz jest więc co najmniej kuriozalna i w traktowałbym ją raczej jako wydawniczą ciekawostkę. Za 32-stronnicowy zeszyt w kolorze z logiem Smart na okładce trzeba będzie zapłacić niecałe 10 złotych, co nie wydaje się zbyt wygórowaną ceną. W przyszłym tygodniu rusza przedsprzedaż, a kolejną pozycja, która może znaleźć się w katalogu Smart Comics będzie „Projekt Warsaw”.

Hanami ogłosiło, że startuje z serią „Monster”. Zamknięta w 9 tomach manga Naokiego Urasawy ma ukazywać się w albumach zbierających po dwa epizody, co trzy miesiące. Cena za jeden tom – 65 złotych. Pierwotnie komiks ukazywał się na łamach magazynu „Big Comic Original” w latach 1994-2001, a w 2004 roku doczekał się swojej animowanej wersji. Obecnie trwają prace nad przeniesieniem „Monster” na kinowe ekrany, a reżyserem, który podjął się tego zadania jest sam Guillermo del Toro. Pierwszy tom na polskim rynku ma zadebiutować już w listopadzie lub dopiero w lutym. Nie znam, nie wiem o czym rzecz traktuje, ale wystarczającą rekomendacją jest nazwisko Urasawy na okładce.

Obowiązkowy news filmowy – Marvel Studios ustaliło 31 lipca 2015, jako datę premiery „Ant-mana” Edgara Wrighta. Pierwotnie film miał pojawić się w kinach nieco później, bo w listopadzie, dzięki czemu nie musiałby rywalizować między innymi z „Superman/Batman” Zacka Snydera. Teraz, o widza będzie musiał bić się z nowym Bondem A tymczasem Joss Whedon przymierza do roli Ultrona w sequelu „Avengers” Jamesa Spadera i wydaje się, że to właśnie gwiazda „Seksu, kłamstw i kaset wideo” czy „Wall Street” wcieli się w zabójczego robota. Dom Pomysłów ma swojego villaina, a DC – herosa. Grant Gustin został zakontraktowany do roli Barry`ego Allena w „Green Arrow” i naturalnym wydaje się, że to właśnie on odegra główną rolę w nadchodzącym pilocie „Flasha”.

4 komentarze:

turucorp pisze...

"Blad" czyli po czesku "Chyba", linka do strony komiksu: http://pure-beauty.cz/Chyba/Ukazky/ukazky/ukazky.html

wujekmaciej pisze...

na WAKU są szczegóły Błędu:

http://www.wak.net.pl/ci-tytuly-0-3731-0.html

SStefania pisze...

>Znam Urasawę
>Nie znam Monstera
U wot m8
To tak jakby Katsuhiro Otomo kojarzyć nie z Ghost in the Shella a, bo ja wiem, Intron Depotów. Można, ale będę się dziwić.
Also, Monster ma w sumie 18 normalnych tomów, te dziewięć to podwójne, nowe wydanie i tylko do niego dało się zdobyć prawa.

Jakoś informacja o Szkicowniku Leśniaka mi umknęła, dzięki, zaopatrzę się, bardzo lubię jego styl.

Kuba Oleksak pisze...

Stefanio, przyznam szczerze, że Urasawę znam tylko0 z tego, co było publikowane u nas. Jako że Pluto to jedna z najlepszych pozycji, jakie ostatnio się ukazywały, "Monster" jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie pozycji. A jaką on rolę pełni w bibliografii swojego autora - nie mam pojęcia, bo to zupełnie nie moje rejony :)