sobota, 28 kwietnia 2012

#1019 - Komix-Express 137

Pierwszy większy konwent tego roku dobiegł końca. Sądząc po licznych relacjach, które można znaleźć w sieci III Ligatura okazała się jeszcze lepsza od dwóch poprzednich edycji. O poznańskiej imprezie pisano na Polterze, Ziniolu, w serwisie Komiksy na Ekranie, kilka słów dorzucił również Marcin Zembrzuski i Sebastian Frąckiewicz. Konwent echem odbił się również za granicą - sprawdźcie notki na blogu niemieckiego Reproduktu, czeskiego Komiksarium, stronach Pumkinspudding i Simonshaus. A w najważniejszej z ligaturowych konkurencji, czyli w Pitchingach, triumfowali następujący artyści:
I miejsce - Bart Nijstad (Holandia) za pracę: "Muggen" (komiks zostanie wydany przez Centralę w 2013 roku)
II miejsce - Monika Powalisz oraz Zosia Dzierzawska (Polska) za pracę: "Serce ze śniegu"
III miejsce - Archie Fitzgerald (Wielka Brytania) za pracę: "Malvin"

W konkursie na krótką formę niemą "Silence" nagrodzeni zostali:

I miejsce - "The Oysters of time" autorstwa Džian Baban, Vojtěch Mašek, Jan Šiller (Czechy)
II miejsce - "Heaven all dat" dla Johna Martza (Kanada)
III miejsce - "Cal" autorstwa Jonathana Sauvebois (Francja)

Wyróżnienia przyznano: za pracę "Victor i Wishnu" dla Jeroena Funke (Holandia) oraz za pracę "Kayeko the Clay of Gods" dla Borisa Peetersa (Holandia)

Bardzo ciekawą inicjatywą jest "Subiektywny radar" przyznawany przez Ligaturę i Centralą interesującym inicjatywom komiksowym. Za sezon 2011/2012 takie wyróżnienie przyznane zostało:

1) Dla „Domu Słów – Pracowni Komiksu” działającej przy Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie za cykl broszur komiksowych „Lublin w powieści graficznej”;
2) Dla katowickiej galerii Rondo Sztuki za cykl spotkań z twórcami komiksów „Kto zabił polski komiks?”;
3) Dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie za utworzenie Małopolskiego Studia Komiksu;
4) Dla redaktorek fan-zine’a „Deus ex Machina” za kolejne numery;
5) Dla członkiń Stowarzyszenia Arteria z Trójmiasta za drugą edycję akcji „Dziewczyny też rysują komiksy!”;
6) Dla grupy Gili Gili z Krakowa za magazyn „Gili Gili prezentuje”.

Po pokazaniu gdzie raki zimują Krzyżakom pod Grunwaldem i Niemcom w bitwie warszawskiej Tytus, Romek i A`Tomek szykują się do kolejnej komiksowej lekcji historii, która z pewnością pokrzepi serca fanów militariów. Tym razem Papcio Chmiel zabierze trójkę swoich bohaterów na Odsiecz Wiedeńską. Na Komiksowej Warszawie (przypominamy, 10-13 maja) swoją premierę będzie miał album "Tytus Romek i A'Tomek w Odsieczy Wiedeńskiej 1683, przez Papcia Chmiela narysowani". Cena i ilość stron pozostają na razie nieznane. Oprócz tego w Wałbrzychu odbędzie się wystawy zatytułowana "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej" zorganizowana w ramach "Czterech pór roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego. Ekspozycja prezentowana jest w sali Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" (Rynek 22) i będzie czynna do 26 maja. Oprócz komiksowych plansz będzie można na miejscu nabyć figurki z bohaterami komiksu i oczywiście same albumy.

38. numer "Krakers" miał być tym pożegnalnym, ale okazuje się, że Michał Antosiewicz na dłużej zawita w komiksowie. Już teraz wydawca z Tarnowskich Gór pracuje nie nad jednym, ale aż nad dwoma kolejnymi projektami. Oba, mają ukazać się jeszcze w tym roku - premiera 39."Krakersa" planowana jest na lato - 2012, a 40 - na zimę. Pierwszy z nich będzie przygotowany na zlecenia portalu "Wolne Media" i będzie antologią poświęconą "Fluffowi", cyklowi pasków autorstwa Niny Paley, wzbogaconą o dodatkowe materiały (między innymi "Przygody Niny" tej samej autorki). Antosiewicz dał do zrozumienia, że "Krakers" posłuży raczej jako szyld dla publikacji "WM", która całą rzecz zamówiła i ustali w jaki sposób będzie dystrybuowana. Natomiast numer czterdziesty pojawi się na rynku na tych samych zasadach, co numer 38. Już teraz wiadomo, że w jego skład wejdzie 117-stronnicowy komiks Romana Surżenki w czerni i bieli z samurajami w rolach głównych. Oprócz niego pojawi się kontynuacja "Istot niedoskonałych" Adam Święckiego (24 strony) oraz liczący nieco ponad 20 stron komiks Jindricha Penkerta i Antosiewicza. Razem z paskami Sławomira Kiebusa da to 180 stron czystego komiksu. Ale to jeszcze nie wszystkie krakersowe atrakcje...

W zapowiedziach Timof Comics pojawiły się dwa, bardzo interesujące tytuły. Dość niespodziewanie do majowych premier dodane zostały "Komiksy znalezione na strychu" Mateusza Skutnika. Za zbierające starsze prace pomorskiego artysty komiksowego na 80 czarno-białych stronach zapłacimy 49 złotych. Tak wygląda opis tej pozycji:

Fin de Millennium, złoty okres komiksowej prasy kserowanej, formalnych eksperymentów i poszukiwania stylu, tego jednego, jedynego, rozpoznawalnego, który pozwoliłby czytelnikowi na pierwszy rzut oka powiedzieć - to narysował Skutnik. Teraz, dziesięć lat później, jak już wiem jak to się wszystko potoczyło, mogę z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na tamte czasy i tamte zmagania z narracją komiksową. Połowy tych komiksów w ogóle nie pamiętałem, dlatego tym większe było moje zdziwienie, że ten materiał pomimo upływu czasu nadal się broni. Przynajmniej w moich oczach. Nie mogę co prawda powiedzieć że to moje początki, ale to są najwcześniejsze rzeczy które w ogóle nadają się do pokazania. To moje ostateczne rozliczenie z przeszłością, więcej trupów w szafie ani na strychu nie mam.

Natomiast w katalogu imprintu Mroja Press wreszcie objawił się drugi, długo oczekiwana tom "Profesora Bella". Polska edycja będzie zbierała dwa kolejne tomy serii Joanna Sfara, tym razem rysowane przez Hervé Tanquerelle`a. Za 96 kolorowych stron trzeba będzie zapłacić 75 złotych (dodam tylko, że poprzedni tom kosztował 69). Oto oficjalny opis:

Profesor Bell, czyli pierwowzór Sherlocka Holmesa, powraca w kolejnych dwu opowieściach Joanna Sfara, tym razem za graficzną oprawę odpowiada obiecujący rysownik Tanquerelle. Do znanych już z poprzednich tomów postaci, dołączają kolejne, a wśród dziwnych spraw znajdzie się historia króla małp ("Frachtowiec Króla Małp") oraz opowieść o zagranicznej wycieczce, naszych bohaterów, która przynosi wiele ciekawych sytuacji i tajemnic do rozwiązania ("Promenada Angielek").

Pojawiły się pierwsze informacje o IV Lubelskich Spotkaniach z Komiksem. Lokalna impreza odbędzie się 19-20 maja tradycyjnie w Chatce Żaka (przy ulicy Radziszewskiego 16), a jej plakat (jeszcze nie tradycyjnie) wykonał Mikołaj Ratka. Program jeszcze nie jest znany, ale zdradzono kilka jego punktów. Przez całą sobotę mają odbywać się warsztaty prowadzone przez twórców komiksowych, do których wciąż można się zgłaszać. Jeśli idzie o spotkania autorskie, to planowany jest panel z udziałem Dominika Szcześniaka i Marcina Rusteckiego, pracujących wspólnie nad albumem "Ksionz", prezentacja Pracownii Komiksu oraz spotkanie promocyjne "GadKiszmatki", która swoją premierę będzie mieć jeszcze na Komiksowej Warszawie. Wstęp wolny. Tradycyjnie.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

A wystarczyło zajrzeć na stronę Prószyńskiego by dowiedzieć się jaka będzie cena i ile będzie stron w nowym Tytusie.Stron 80 cena 39,90zł.
http://www.proszynski.pl/Tytus__Romek_i_A_Tomek_w_odsieczy_wiedenskiej_1683_roku_z_wyobrazni_Papcia_Chmiela_narysowani-p-31167-1-30-.html

Kuba Oleksak pisze...

Dzieki za uzupełnienie, jakoś nie mogłem dotrzeć do tej informacji :)

Anonimowy pisze...

Niemcom w Bitwie Warszawskiej??????????????????????????????????????????????????????????????
Do tej informacji też nie mogłeś dotrzeć?

Maciej Pałka pisze...

Dobre!