sobota, 7 kwietnia 2012

#1004 - Świąteczny Komix-Express 134

"Marzi" nominowana do amerykańskiej Nagrody Eisnera! Komiks polskiej artystki Marzeny Sowy został nominowany do prawdopodobnie najważniejszej nagrody komiksowej na świecie (a przynajmniej za Oceanem). Album "Marzi: A Memoir", którego współautorem jest francuski rysownik Sylvain Savoia, został wyróżniony nominacją w kategorii "Najlepsza Praca Oparta na Faktach" ("Best Reality-Based Work"). To wielka nobilitacja dla Sowy, której prace są jak widać bardziej cenione na świecie, niżeli w jej ojczyźnie - Polsce. W naszym kraju "Marzi" ma tylu samu zwolenników, ile przeciwników, którzy wielkości tej powieści graficznej nie dostrzegają. Bardzo cieszy, że Amerykanie doceniają ten komiks i z całych sił trzymamy kciuku za naszych. A już w poniedziałek na Kolorowych pojawi się pełne zestawienie tegorocznych nominacji do Eisnerów. (KC)

Wieści z Ważki. "Zbiornik komiksowy - Mikrokosmos" taki tytuł będzie nosił album Sławomira Lewandowskiego, który swoją premierę będzie miał na Festiwalu Komiksowa Warszawa. Wydany nakładem Ważki będzie drugim, obok "Zamachu na prezydenta" planowanym na MFKiG, komiksem tego autora publikowanym w głównym obiegu. A tymczasem pracę nad trzecim tomem "Bi Bułki" wydłużają się. Nowy komiks Rafała Tomczaka był wstępnie zapowiadany na luty, przełożony potem na kwiecień i teraz jego premiera planowana jest na czerwiec. Przed nim na półki może trafić album "GadKaszmatka", będący powrotem Dominika Szcześniaka do rysowania. Anonsowana, jako sztandarowa seria Lucka z epoki "Ziniola" powraca po latach na 150 czarno-białych stronach w twardej oprawie. Jak mówi sam autor, "GadKaszmatka" w czasach xerowanego "Z" była najczęściej czytanym komiksem w zinie, który Michaś Antosiewicz określał, jako "zupełnie niepotrzebnym, kolejnym grafomańskim wybrykiem o gościach, co siedzą na ławce". Brzmi bardzo zachęcająco i pachnie "Osiedlem Swoboda". Przewidywana data wydania - maj 2012. (KO)

Gośćmi jubileuszowego, dziesiątego już Komiksofonu będą Olaf Ciszak i Marcin Podolec. Multimedialna komiksowo-muzyczna impreza, jak zwykle odbędzie się we wrocławskim klubie Puzzle (dla zapominalskich przypominamy adres - Przejście Garncarskie 2, drugie piętro). Termin - środa 18 kwietnia, godzina 19:00, a wstęp - jak zwykle - wolny. Kombinacja Ciszak-Podolec wydaje się być bardzo ciekawa. Jeden z "produktywnych", autor "Karstena Stororza", współpracujący z "Ziniolem", który miał spory wkład w ekranizację "Jeża Jerzego" wystąpi obok twórcy, który tworząc odkąd skończył 15 lat błyskawicznie dorobił się ksywki najzdolniejszego komiksiarza młodego pokolenia, z "Kapitanem Sheerem" i "Czasem" na koncie. Rozmowę z gośćmi poprowadzi Konrad "Koko" Okoński, twórca komiksowy i współredaktor podcastu Schwing!. Oby tylko sprzęt działał jak należy.  (KO)

W kwietniu nakładem Sklep.gildia.pl i wydawnictwa Ongrys ukaże się kolekcjonerskie wydanie "Antresolki Profesorka Nerwosolka". Kolejny, po "Skąd się bierze woda sodowa", komiks Tadeusza Baranowskiego zostanie wydany w prawdziwie ekskluzywnym standardzie. W albumie znajdują się trzy części "Antresolki". Druga wydrukowana została w jej pierwotnej wersji, która dotąd ukazała się wyłącznie na łamach "Świata Młodych", a w późniejszych albumach została zmieniona. Całość uzupełniają albumy "Podróż smokiem Diplodokiem" oraz "Przepraszam, remanent". Kolekcjonerów z pewnością ucieszą materiały dodatkowe - archiwalne komiksy z udziałem Nerwosolka, w tym pierwszy odcinek, który miał ukazać się w piśmie "Alfa", wszystkie epizody publikowane na łamach "Tintina", zapowiedzi serii, ilustracje, plakat, okładki, a także krótkie wywiady - z głównym bohaterem i jego autorem. Nakład ograniczony jest do 440 egzemplarzy, a cena wynosi 250 złotych (do 11 maja album można zamawiać w cenie 199 złotych). (KO)

"Baby's in Blue" już w Polsce, ale nie jako komiks, tylko... wystawa. To chyba pierwszy tego typu przypadek, choć stworzona dla niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel" historia miała swoją premierą na łamach Komiksomania w przekładzie Grzegorza Janusza. Ekspozycję plansz Markusa "Mawila" Witzela będzie można oglądać przez cały kwiecień na placu Mikołaja Kopernika w Opolu. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Polskiej Piosenki. Jej podtytuł - "Prawdziwa historia Czerwonych Gitar" - mówi wszystko. Mawil opowiada prawdziwą historię pewnego zespołu pochodzącego z Liverpoolu, który zdobył niesamowita popularność w krajach znajdujących się za żelazną kurtyną.  (KO)

Kolejny projekt ekranizacji polskiego komiksu znalazł uznanie w oczach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i dostał sowite dofinansowanie. Po "Łaumie" i "Podróży smokiem Diplodokiem" na gotówkowy zastrzyk w wysokości 71.765 złotych (wnioskowano o nieco więcej, bo o 100.000) mogą liczyć twórcy adaptacji "Wilq`a". Komiks braci Minkiewiczów z powstanie w studiach Platige Image, a jego filmowa wersja będzie nosiła tytuł "Wilq Negocjator". Czyżby dla polskiego kina scenariuszowym zapleczem miała stać się produkcja komiksowa i tym samym powielilibyśmy model z powodzeniem funkcjonujący w Hollywood? (KO)

Brak komentarzy: