Jesienią 2023 ukaże się nowy komiks Daniela Clowesa - „Monica” ma być „najbardziej osobistą i ambitną powieścią graficzną” w jego karierze, jak zapowiada wydawnictwo Fantagraphics, 61-letni artysta komiksowy pochodzący z Chicago kazał czekać na nowy komiks swojego autorstwa ponad pół dekady. „Monica” będzie serią krótkich, powiązanych ze sobą opowieści, które opowiadają historię życia – a właściwie historie – tytułowej bohaterki.
„Clowes wykorzystuje wieloletnie obserwacje i inspiracje artystyczne, aby stworzyć swoją najbardziej złożoną i wyrafinowaną powieść graficzną” - jak czytamy w oficjalnej zapowiedzi. Dziewięć historii składających się na nowy komiks Clowesa porusza tematy samotności i porzucenia oraz „permutację tych idei". Początkowo autor chciał narysować dziewięć różnych historii, ale stopniowo zaczęły się one łączyć. „Każda historia prowadzi do następnej w sposób, jaki niekoniecznie da się dostrzec, dopóki nie dojdziesz do końca” - komentował artysta na łamach „The Washington Post".
Z tego co czytam na łamach dość obszernego materiału na ten temat, „Monica” zapowiada się na bardzo osobistą prace Clowes w jakiś sposób związaną z jego przyjaciółmi i rodziną, która estetycznie będzie kształtowana przez komiksy, w których zakochał się jako dzieciak (wymienia Archie Comics i horrory EC Comics).
Komiksy Clowesa w Polsce publikowane są przez wydawnictwo Kultura Gniewu. Na naszym rynku ukazały się „Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza”, „Ghost World”, „Patience”, „Miotacz śmierci” „Wilson” i „David Boring".



24 kwietnia 2023 roku ukaże się czwarty, finałowy numer marvelowskiej mini-serii „Wasp” rysowanej przez Kasię Niemczyk. Polska artystka została zaangażowana w tytuł, który powstał z okazji 60. urodzin członkini oryginalnego składu Avengers. Historia, której scenariusz wyszedł spod ręki Ala Ewinga, skupia się na wspólnej walce Janet Van Dyne oraz jej adoptowanej córki Nadii ze starym wrogiem stojącym za tajemniczą konspiracją. Pomijając jednak dość typową, jak dla marvelowskiego tasiemca fabułkę, Ewing i Niemczyk podjęli się na łamach tego tytułu próby rekontekstualizacji klasycznej bohaterki, poprzez powrót do jej przeszłości i zdystansowanie się od niektórych problematycznych elementów z jej biografii. Janet zawsze była silnie definiowana poprzez jej związki z Hankiem Pymem. Publikacja tej mini-serii zapewne tego nie zmieni, ale warto dostrzec próbę pokazania jej jako w pewien sposób autonomicznej bohaterki. Dla porządku warto w tym miejscu przypomnieć, że będzie to kolejny zrealizowany projekt dla artystki, która za Oceanem jest znana, jako Kasia Nie. Polka ma w swoim portfolio ma takie tytuły, jak „Mockingbird”, „Age of Conan: Belit” czy „Invicible Iron-Man".


![]() |
Duże ilości Batmanów na raz. Okładka do „Batman” #900 autorstwa Joe Quesady (tusz Kevin Nowlan, kolory Richard Isanove) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz