niedziela, 5 marca 2017

#2311 - Trans-Atlantyk 386

Marvel ma już na talerzu "Monsters Unleashed" i "Inhumans vs X-Men", w niedalekiej przyszłości wystartuje najważniejszy event tego roku, czyli "Secret Empire", ale nie przeszkadza mu to w zapowiadaniu kolejnego, epickiego wydarzenia. Czym będzie "Marvel: Generations", które promowane jest grafiką autorstwa Alexa Rossa? W obliczu sukcesu, jakie DC Comics odniosło ze swoim "Rebirth" nie zdziwiłbym się, gdyby Dom Pomysłów postanowił skopiować pomysł powrotu do korzeni. Przywróceniu postaci w ich klasycznych wcieleniach i przypomnieniu czytelnikom dlaczego ich pokochali - brzmi jak przepis na murowany sukces. Gdyby Marvel zdecydował się na taki krok oznaczałoby to odejście od prowadzonej w ostatnich latach polityki wydawniczej polegającej na wprowadzeniu nowych, świeżych i zróżnicowanych pod wieloma względami herosów. (KO)


Przypuszczam, że jedna grupa fanów byłaby takim ruchem zachwycona, a druga żałowałoby odsunięcia na boczny tor Kamali Khan, Jane Foster i Milesa Moralesa. Patrząc na grafikę, na której Spider-Man, Hulk, Hawkeye, Iron Man, Ms. Marvel i Thor występują w dwóch wcieleniach - klasycznym i nowoczesnym - przypuszczam, że Dom Pomysłów myśli nad takim rozwiązaniem, aby mieć ciastko i zjeść ciastko. Tylko niech nie przywracają Jean Grey jako Phoenix, błagam (a w ogóle najprawdopodobniejszą opcją jest sytuacja, w której "Generations" będzie pokłosiem "Secret Empire", tak jak było w przypadku "Heroic Age" i "Siege"). (KO)


Titan Comics zapowiada kolejną serię komiksową będącą adaptacją popularnej marki gier komputerowych. Do "Assassin’s Creed", "Dishonored" i "Dark Souls" dołącza "Tekken". Bez mała kultowy cykl trójwymiarowych bijatyk sygnowanych logo Namco pojawi się na kartach komiksu dzięki talentom Cavana Scotta i Andie Tong. Jestem niezwykle podekscytowany stojąc przed szansą pisania komiksu rozgrywającego się w świecie "Tekkena". Byłem fanem tej serii od momentu, gdy w 1995 roku włożyłem dysk do mojego Playstation i stoczyłem pierwszą walkę - tyle scenarzysta, który ma na swoim koncie prace na planie "Doktora Who" oraz scenariusz do komiksów i książek związanych z uniwersami "Gwiezdnych Wojen", "Wikingów" i "Pingwinów z Madagaskaru". Już teraz wiadomo, że w komiksie główne role grać będą członkowie familii Mishimy, a fabuła ma być skupiona wokół ich rodzinnego konfliktu. Nie zabraknie Kinga, Paula, Yoshimitsu czy Kumy. (KO)

Pamiętacie jeszcze Sama i Twitcha? Dwójka drugoplanowych bohaterów "Spawna" stworzonych przez Todda McFarlane`a okazała się na tyle popularna, że na przełomie wieku doczekała się kilku spin-offów, którym udało się dotrzeć także do naszego kraju. We wrześniu 2004 roku nakładem Mandragory ukazał się pierwszy zeszyt mini-serii "Udaku" autorstwa samego Briana M. Bendisa z klimatycznymi rysunkami Angela Mediny. Teraz, dwójka detektywów zmierza na mały ekran, a adaptacją ich przygód ma zająć się sam Kevin Smith. Filmowiec znanych z kultowych "Clerks" ostatnio coraz śmielej poczyna sobie w telewizji, pracując przy "Flashu" i "Supergirl". Projekt będzie realizowany na antenie BBC America, a Smith ma odpowiadać zarówno za scenariusze, reżyserię i produkcją. Jak łatwo się domyślić "Sam and Twitch" będzie klasycznym policyjnym proceduralem z elementami nadprzyrodzonymi. Ciekawe, czy gdzie na drugim planie mignie Spawn... (KO)
Valiant Comics na ComicsPRO pokazał takie coś - jeszcze do końca nie wiadomo czym ICONS będzie, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to coś w stylu rebootu oferty wydawnictwa z udziałem jego najbardziej rozpoznawalnych bohaterów. Natarcie poprowadzi debiutujący 22 marca "X-O Manowar" autorstwa Matta Kindta i Toma Giorello. Na ilustracji stworzonej przez Felipe Massaferę widzimy również Faith, Bloodshota, Shadowmana i Toyo Haradę. Osobiście nie zdziwiłbym się, gdyby ICONS stało się zapowiedzią kolejnego wielkiego eventu Valiant, czyli "Harbinger Wars 2", który zaplanowano na 2018. Teasery, rebooty, eventy - jak widać Valiant "uczy się od najlepszych"... (KO)

Wespół z 20th Century Fox Dark Horse świętuje trzydziestolecie Predatora. Z tej okazji już maju wystartuje nowa seria komiksowa zatytułowana "Predator: Hunters" oraz ukaże się eleganckie wydanie "Predator: The Original Comic Series – Concrete Jungle and Other Stories". W tej pierwszej pozycji autorstwa Chrisa Warnera i Francisco Ruiz Velasco ci, którzy do tej pory byli łowcami, staną się zwierzyną. W polowanie na kosmicznych myśliwych zaangażuje się grupa najtwardszych Ziemian w całej galaktyce. Całość ma zamknąć się w pięciu zeszytach, do których okładki przygotuje Doug Wheatley. Z kolei ta druga pozycja będzie zbiorczym wydaniem jednych z najlepszych historii z udziałem Predatorów. Znajdą się w niej mianowicie "Concrete Jungle", "Cold War" i "Dark River". Pierwszy numer "Hunters" będzie miał premierę 3 maja, a twardookładkowy trejd ukaże się 14 czerwca. (KO)

BOOM! Studios po raz kolejny udowadnia, że lubi angażować do swoich projektów twórców nie związanych wcześniej z komiksowym medium. Najnowszym tego przykładem jest Victor Lavalle, nowojorski twórca powieści grozy. Pisarz przygotował dla BOOM! samodzielny, pełnowymiarowy scenariusz sześcioczęściowej mini-serii zatytułowanej „Destroyer”. Komiks opowie o Akai’m, czarnoskórym nastolatku, który ginie w strzelaninie sprowokowanej przez policję. Aby dowiedzieć się całej prawdy o jego śmierci chłopiec zostaje wskrzeszony przez własną matkę, będącą uzdolnionym naukowcem. Ożywiony za pomocą biotechnologii Akai wymyka się jednak spod kontroli, powodując lawinę konsekwencji. Za artystyczną stronę „Destroyera” odpowie Dietrich Smith , wcześniej pracujący przy takich seriach jak „The Next” czy „Shaft”. Czy będzie to coś więcej niż obliczony na rozgłos komiks – dowiemy się niebawem. Premiera pierwszego zeszytu w maju. (PSz)


Roszady w środowisku edytorów komiksu bywają czasem elektryzujące. Zwłaszcza kiedy mówi się o kimś takim jak Karen Berger, która od teraz będzie pracowała w Dark Horse Comics jej zatrudnienie przez dom wydawniczy z Portland ogłoszone zostało na tegorocznym ComicsPRO. Możemy chyba mówić o sensacyjnym transferze. Angaż legendarnej już założycielki imprintu Vertigo Comics uświetniony zostanie otworzeniem nowej linii wydawniczej zatytułowanej Berger Books, nad która pieczę w całości sprawować ma słynna edytorka i w której to linii znaleźć ma się miejsce zarówno dla nowych talentów jak i najgłośniejszych twórców. Przypomnijmy, że Karen Berger to wielokrotna laureatka Eisnera, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała w DC Comics, będąc odpowiedzialną za założenie Vertigo i za edytowanie największych tytułów tego imprintu, takich jak „Sandman”, V for Vendetta”, „Y: the Last Man”, „Hellblazer, „100 Bullets”. (PSz)

Brak komentarzy: