sobota, 15 grudnia 2012

#1197 - Komix-Express 166

Zgodnie z tym, co dało się usłyszeć w kuluarach ŁDK`u największy komiksowy konwent w Polsce zmienia swoją lokalizację. Przyszłoroczny 24. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (zaplanowany na 4-6 października 2013 roku) odbędzie się najprawdopodobniej w nowej hali Międzynarodowych Targów Łódzkich, jednakże podobnie jak w minionych latach impreza zagości w licznych miejscach na terenie całej Łodzi. Także  w Łódzkim Domu Kultury, który przez ponad 20 lat współorganizował MFKiG. Ale to nie wszystko! Zespół organizujący imprezę zmieni swoją siedzibę. Z końcem roku opuści Dom Kultury i przeniesie się do Śródmiejskiego Forum Kultury Domu Literatury, a docelowo do lokalu przy ul. Piotrkowskiej 28, gdzie... uruchomi Łódzkie Centrum Komiksu! Z samodzielną galerią, księgarnią komiksową oraz miejscem do prowadzenia działalności warsztatowo-edukacyjnej - takiej placówki w naszym kraju jeszcze nie było. Centrum sformatowane zostanie w taki sposób, aby stało się miejscem wszelkiej aktywności artystycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz tego będzie miało na celu realizowanie wielu zadań, między innymi:

- gromadzenie każdej aktywności wydawniczej polskich twórców komiksu i ilustratorów;
- przygotowywanie i udostępnianie ekspozycji prezentujących najważniejsze prace świadczące o historii tej dziedziny sztuki w Łodzi i Polsce, a także prezentowanie twórczości światowej z zakresu ilustracji książkowej i komiksu;
- stworzenie i obsługa biblioteki oraz czytelni komiksu, literatury ilustrowanej oraz teoretycznej poświęconej tym dziedzinom sztuk wizualnych;
- prowadzenie kursów z zakresu technik ilustratorskich i pisania scenariuszy dla amatorów i profesjonalistów;
- prowadzenie warsztatów twórczych z udziałem gości krajowych i zagranicznych;
- organizację wystaw promujących polskich autorów w Polsce i za granicą;
- organizację wydarzeń tematycznych i konkursów związanych z twórczością komiksową i ilustracyjną;
- prowadzenie działalności edukacyjnej dla dzieci i dorosłych;
- prowadzenie działalności naukowej w obrębie badania komiksu i mediów pochodnych, tworzenie podstaw wiedzy naukowej na temat sztuki obrazków;
- prowadzenie działalności wydawniczej dokumentującej aktywność artystyczną, edukacyjną i naukową centrum.

Rzecz zapowiada się zatem naprawdę fantastycznie, ale - to jeszcze nie wszystko! MFKiG zapowiada jeszcze ściślejszą współpracę z innymi europejskim konwentami, a więc z festiwalami z Neapolu we Włoszech, Amadory w Portugalii, Erlangen w Niemczech oraz Turnhout w Belgii. W planach jest stworzenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Komiksu, którego celem jest międzynarodowa kooperacja między festiwalami, wymiana wystaw, gości festiwalowych, wspólne przedsięwzięcia komiksowe – w tym przyznawanie Europejskiej Nagrody Komiksowej, powołanej do życia z inicjatywy łódzkiego MFKiG. Oj, dzieje się. Trzymamy kciuki!

Dominik Szcześniak i Marcin Rustecki pracują nad kontynuacją "Ksionza". Zgodnie z tym, co obaj twórcy mówili na MFKiG ich kosmiczna epopeja jeszcze nie dobiegła końca. I jak można przeczytać na blogu projektu prace nie postępuje wcale powoli - wręcz przeciwnie! Eksploracja Nanieba rozgrywa się bardzo szybko, czemu pomocne były sesje burz mózgów autorów, jakie odbyły się w Łodzi i podczas Falkonu. Pojawią się nowe, krwiste postacie, pojawi się konfrontacja na którą wszyscy czytelnicy części pierwszej czekali, nie braknie dwutorowej narracji, uwzględniającej losy wszystkich znanych już bohaterów po rozdzieleniu. Ulf, Bob i Diablo Boy mają swój quest, a Ksionz swój. Który ważniejszy? Przekonacie się, kiedy gotowy komiks trafi w wasze łapska!

Ukazał się czterdziesty numer "Krakersa". Tym razem redaktorowi naczelnemu magazynu będącego "kruchym ciasteczkiem dla konesera komiksu" udało się zebrać 184 strony materiału. Na magazyn złoży się jedna dłuższa, (licząca aż 117 stron) historia oraz kilka mniejszych. "Wojownik i mnich" autorstwa Romana Surżenki i Dmitrija Gubarewskijego to opowieść z czasów feudalnej Japonii. Samuraje, katany, wojny domowe - te klimaty. "Zielone dzieci" Jindricha Penkerta i Michała Antosiewicza łączy w sobie elementy science-fiction i fantasy, natomiast "Wywiad z wampirem" Adama Święckiego to komiks utrzymany w klimatach twórczości Tadeusza Baranowskiego. Całość uzupełniają "Myto" i "Pamiętnik Alicji" Jarosława Gacha oraz paski komiksowe "Gwidon" Sławomira Kiełbusa. Album kosztuje równe 50 złotych (nakład - 130 sztuk). "Krakersa" wciąż można kupić - jeśli zwolni się jakiś egzemplarz z powodu braku wpłaty klienta, który zamówił magazyn w przedsprzedaży, będzie można go dostać.

Akcja "Mądre komiksy na mądre święta" staje się już nową, świecką tradycją. Dlatego i w tym roku Centrala proponuje miłe i mądre zakupy pakietowe komiksów. Ilustrację "Mądre komiksy na mądre święta" przygotowała dla nas Joanna Karpowicz. Serię ikon zestawów przygotował Michał Rzecznik. Akcja "Mądre komiksy na mądre święta" trwa do 31 grudnia 2012 do godziny 13.00. A tak wyglądają owe trzy (a właściwie cztery nawet) zestawy:

1) "Czarny Renifer" - skład: "Dzicy", "Dzieci i ludzie", "Goliat".
Cena: 111,11 zł + notes makiety książki TM Semic + pocztówki Ligatury + wysyłka kurierem gratis

2) "Czeski śnieg" - skład "Dzicy", "Anna chce skoczyć" i 3 tomy "Alois Nebel".
Cena 77,77 zł + pocztówki Ligatury + przesyłka gratis

3) "Nowe sanie" - w cenie 55,55 zł, pakiet ten ma dwa warianty:
"Lewa płoza" - skład: "Dzieci i ludzie", "Anna chce skoczyć".
"Prawa płoza" - "Goliat, "Anna chce skoczyć".
Do każdego pakietu, w ramach gratisu, dodajemy: świąteczne i noworoczne pocztówki Ligatury. Dokonując zamówienia wpisz przy nazwisku lewa lub prawa w zależności, który zestaw wybierasz.

Długo odkładana premiera "Strefy Bezpieczeństwa Goražde" wreszcie dojdzie do skutku. Znakomity album Joe Sacco ukaże się na rynku w styczniu 2013 roku nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Wraz z nim do sprzedaży trafi również nowa książka autorstwa Jerzego Szyłaka "Komiks w szponach miernoty". A jeszcze w 2012 roku swoją premierę będą miały dwie inne pozycje spod znaku T - drugi tom "Fotostory" Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa oraz premiery album długo odkładanych "Pobitych Garów" Małgorzaty Szymańskiej, które ukażą się w imprincie Dolna Półka. Album liczący 170 strony będzie kosztował 19,90 złotych. Już wkrótce poznamy ramowe plany Timofa na cały rok 2013 rok, a tymczasem przedstawiamy opis komiksu Szymańskiej:

To historia o dwóch braciach bliźniakach. No, mniej więcej. Bo jeden z nich nie żyje. Gdy młody geniusz, Samse, popełnia samobójstwo, zostawia swojego niesfornego brata Gary'ego z czymś więcej niż tylko poczuciem straty. Tajemniczy projekt, nad którym pracował za życia, skupiał na sobie uwagę wielu ludzi, również tych, których nie powinien. Teraz wylądował w rękach Gary'ego, który za wszelką cenę chce poznać jego zastosowanie, a także odpowiedź na to, czemu jego brat się zabił. "Pobite Gary" to nie do końca poważna opowieść o tajemnicy, nerdach, pewnym Japończyku, braterskich więzach i sensie śmierci. Dobra lektura dla tych, którzy lubią, gdy poważne tematy oblewa absurdalny sos rodem ze "Scotta Pilgrima".

Fantastyczna niespodzianka dla fanów komiksowej klasyki przygotował blog Na Plasterki! Dziesięć lat temu na łamach "Giełdy Komiksów" ukazał się nieznany epizod "Kajtka i Koka w kosmosie", który nie został zebrany w pierwszej wersji egmontowskiego integrala. Na stronie miłośników Janusza Christy ukazuje się pokolorowana przez Arkadiusza Salamońskiego i zatwierdzona przez autora wersja "Powrotu na ziemię". Ale to jest jedynie przygrywka do czegoś większego. 21 grudnia 2012 roku na stronach Klubu Świata Komiksu i łamach Na Plasterki! ukaże się specjalny dodatek do komiksu "Kajtek i Koko w kosmosie", zatytułowany "Powrót do gwiazdozbioru Oriona". Jest to suplement fanowsko-oficjalny: przygotowany został przez nas we współpracy z Arkiem Salamońskim i Bogdanem Ruksztełło-Kowalewskim, pod patronatem Egmontu. Będzie zawierał prawie 30 stron unikatowych materiałów: wszystkie nadliczbowe odcinki, okładki i ilustracje do innych wydań (nawet te niepublikowane), puzzle, szkice, projekty postaci autorstwa Janusza Christy, archiwalne artykuły prasowe, kulisy i komentarze. I teraz najlepsze - plik PDF będzie całkowicie darmowy! Po wydrukowaniu, zszyciu i docięciu do formatu 26 x 16,7 cm, broszurkę będzie można włożyć do wydania albumowego jako dodatkowy rozdział.

Karuzela z twórcami Nowej 52 trwa dalej. O tarciach pomiędzy poszczególnymi redaktorami prowadzącymi, a artystami słychać nie od dziś. Kamyczek do ogródka DC Comics wrzuciła Gail Simone. Scenarzystka, która pisząc "Birds of Prey", "Secret Six" czy ostatnio "Batgirl" trochę fanów (i zysków) wydawnictwu przysporzyła została zwolniona za pomocą... maila. Amerykańskie środowisko komiksowe zareagowało stanowczo i zdecydowanie - DC mocno się dostało. Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi Simone na opuszczonym stanowisko - ogłoszono, że dwa numery napisze Ray Fawkes, który wspomoże również Jeffa Lemire`a w skryptowaniu "Justice League Dark". Szkoda również, że przygoda Scotta Snydera i Yanicka Paquette z "Swamp Thingiem" już się kończy. Odejście Duane Swierczynskiego z łam "Birds of Prey" nie obiło się szerszym echem, w przeciwieństwie do transferu Mahmuda Asrara do konkurencji (w Marvelu będzie rysował "Ultimate X-Men"), który jednak będzie kontynuował swoją pracę nad "Supergirl". Ale z DC nie tylko odchodzą, ale również przychodzą - fani Batmana już cieszą się na przybycie Alexa Maleeva do jednego z nietoperzastych miesięczników. Wydawnictwo Dana DiDio sięga także po branżowych weteranów - J.M. DeMatteis będzie pisał "Phantom Strangera", a Jim Starlin dostanie w swoje ręce tytuł, którego jeszcze w swojej długiej karierze nie miał okazji prowadzić.

W sieci zadebiutował trailer filmu "Man of Steel", który miał swoją premierę przed premierą "Hobitta". Najnowszą ekranizację przygód Człowieka ze Stali ze scenariuszem Davida Goyera ("Batman Begins") w reżyserii Zacka Snydera ("Strażnicy") i wyprodukowany przez Christophera Nolana zobaczymy dopiero w połowie czerwca 2013 roku. W rolach głównych zobaczymy plejadę gwiazd z Henry`m Cavillem w roli tytułowej, Amy Adams, jako Lois Lane, Michealem Shannonem grającym Generała Zoda oraz Laurence`a Fishburne`a, Kevina Costnera, Diane Lane i Russela Crowe`a. Budżet produkcji, które ma w przyszłości stać się fundamentem filmowego uniwersum DC Comics zamknie się w 225 milionach zielonych.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

"Kamyczek do ogródka DC Comics wrzuciła Gail Simone. Scenarzystka, która pisząc "Birds of Prey", "Secret Six" czy ostatnio "Batgirl" trochę fanów (i zysków) wydawnictwu przysporzyła została zwolniona za pomocą... maila. Amerykańskie komiksowe zareagowało stanowczo i zdecydowanie - DC mocno się dostało. Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi Simone na opuszczonym stanowisko".

Chlopaki, weekend jest, najpierw wyleczcie kaca, a do pisania zabierzcie sie pozniej, nikt Wam w takim stanie nie każe klepac w klawisze :)))

Anonimowy pisze...

Chociaż mam zero tolerancji na mentorski ton reda. Oleksaka oraz mało finezyjne podlizywanie się co poniektórym wydawcom to jednak trzeba przyznać, że gość - przynajmniej w ciągu ostatnich kilku dni - zapieprza jak dziki. Nie zawsze to wychodzi jak trzeba, ale chyba jednak lubi komiksy.

Rob pisze...

To niestety prawda, literówki w tekstach zdarzają się prawie wszystkim na serwisach/blogach a tylko Kuba za nie regularnie obrywa.

Kuba Oleksak pisze...

Już poprawione. Pożarłem, chyba z głodu, to środowisko. Poprawione :)

Inna sprawa -ciekaw jestem komu się podlizuje :)

Daniel Gizicki pisze...

korekta - "Pobite Gary" mają jakiś 70 stron a nie 170...