niedziela, 9 lipca 2023

#2486 - Komix-Express 451: zapowiedź Festiwalu Komiksu i Ilustracji KLIN

W przyszłym tygodniu, w sobotę 15 lipca 2023 we Wrocławiu odbędzie się KLIN Festiwal Komiksu i Ilustracji - Wyspa Tamka, jedna z najmniejszych wysp odrzańskich we wrocławskim Starym Mieście na jeden dzień stanie się wyspą komiksu, ilustracji, grafiki i zinów. "KLIN ma być wydarzeniem, jakiego po prostu tutaj brakuje" - komentuje specjalnie dla Kolorowych Aśka Grzała, dbającą o komiksowe zasoby Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. która zaangażowana jest w organizację imprezy. "We Wrocławiu - poza Złotymi Kurczakami - artyści i wydawcy związani z komiksem nie mają zbyt wielu okazji do spotkań i prezentowania swojej oferty. Mamy tutaj bardzo zdolnych ludzi i super byłoby rzucić na nich więcej światła, powodując przy okazji twórczy ferment. Jednocześnie nie chcemy generować niepotrzebnych kategorii i podziałów, dlatego nie widzimy powodu, żeby festiwal dedykować wyłącznie komiksowi (takich imprez od środowiska dla środowiska w skali kraju nie brakuje). Chcemy po prostu zabić klina, zainteresować osoby mieszkające we Wrocławiu szeroko rozumianą sztuką na papierze" - podsumowuje.


W programie nie zabraknie obowiązkowych punktów imprezy komiksowej, będzie więc strefa targowa, na której zaprezentuje się ponad 30 wystawców, od malutkich, przez niewielkie po Timofa, Mandiocę i Centralę, warsztaty (komiksowe, zinowe, ilustratorskie) z lokalnymi artystkami, prelekcje, wystawy, rysowanie do muzyki na żywo, ale też impreza muzyczna z dedykowanymi wizualiami autorstwa Grześka Kaczmarczyka oraz pogotowie komiksowe (określane, jako "profesjonalna usługa doradcza"). 

Kompletny program festiwalu oraz lista osób biorących udział w wystawie "Deklinacja", której kuratorką jest Małgosia Grączewska, zostaną opublikowane jutro, czyli w poniedziałek. Wśród gości imprezy znajdziemy takie nazwiska, jak Dawid Głownia, Filip „FIL” Wiśniowski, Gosia Kulik, Krzysztof "Prosiak" Owedyk, będzie także Robert "Bele" Sienicki, który na KLIN przywiezie nowy zeszyt "Beletrystyki". "KLIN jest kolejnym pomysłem na upowszechnienie komiksu jako wartościowego medium, nad czym - moim zdaniem - wciąż należy pracować. Staram się to robić na co dzień, od ładnych kilku lat, ale nie miałam jeszcze tak fajnych warunków, jakie zaproponowała Tamka" - podsumowuje Grzała.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, rusza projekt UE Webtoons. W związku dominacją twórców z Azji i USA w segmencie webtoonów, a więc w formacie komiksu internetowego, który w ostatnim czasie jest chyba najdynamiczniej rozwijającym się gatunkiem/odmianą sztuki obrazkowej, Cité de la bande dessinée z Angouleme rusza z projektem wspierającym europejskich twórców w tej dziedzinie. Ma on na celu zwiększenie udziału europejskich twórców w tym rynku. W ramach projektu EU Webtoons zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami sięgającymi do 15 tysięcy euro. "Celem konkursu jest odkrycie nowych talentów i ich promocja w Europie" - jak podaje PSK. Cité BD chce w roku 2024 mocno promować webtoony. Wśród partnerów tej inicjatywy wymieniono także europejskie festiwale, te w Polsce (Warszawa) i we Włoszech (Lucca) oraz Fińskie Towarzystwo Komiksowe i jego projekt CUNE Comics, zrzeszający wszystkie kraje nordyckie. Po więcej szczegółów odsyłam do linka: http://www.citebd.org/spip.php?rubrique654

Nagrody Literackie m.st. Warszawy przyznane - w kategorii komiks i powieść graficzna triumfowali Daniel Odija i Wojciech Stefaniec, twórcy albumu "Rege" z cyklu "Bardo. Teralogia" (Timof Comics). "Emocje był wyjątkowe. Piękna chwila. Cudowni ludzie!" - pisał Stefaniec. "Dziękuje bardzo mocno jury za to wyróżnienie. Jestem niezwykle wzruszony i zaskoczony. Dziękuję również Timof Comics, czyli Pawłowi Timofiejukowi za wydanie "Rege" i wzięcie nas pod swoje skrzydła. Podziękowania należą się też dla Wojtka Szota, który otworzył drzwi dla "Bardo". Chłopaki, jesteście super. I wreszcie, brawa dla wszystkich laureatów i nominowanych. Tworzycie piękne rzeczy". Do nagrody zgłoszono 33 albumy komiksowe, a w finałowej trójce znalazło się miejsca dla Jana Mazura ("Incel") oraz Karoliny Jeske ("Opowiedzieć ciszę"). Nominowani otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, a laureat - 30 tysięcy. 

Warto również w tym miejscu wspomnieć o tym, że wszystkie trzy tomy tetralogii "Bardo", a więc "Stop", "Rita" i wspomniane wyżej "Rege" które się do tej pory ukazały, w połowie lipce doczekają się reedycji w wersji z nowymi okładkami. Pierwsze wydania pozostają niedostępne, więc ci, którzy przegapili jeden z najważniejszych i najciekawszych polskich tytułów tej dekady, będą mogli go nadrobić.



W marcu ukazał się ostatni tom serii dla najmłodszych "Bajka na końcu świata", a 1 czerwca 2023 odbył się przedpremierowy pokaz pilotażowego odcinka animowanej adaptacji komiksu Marcina Podolca. Zaplanowana na Dzień Dziecka transmisja miała miejsce na oficjalnym kanale YT EGo Film. Nadal można go obejrzeć. Reżyserią serialu zajął się Kacper Zamarło, który wraz z Marcinem Podolcem opracował również scenariusz. Produkcję projektu "Bajka na końcu świata" koordynuje Ewelina Gordziejuk oraz Paulina Talarska. Serial powstaje we współpracy studia Yellow Tapir Films kierowanego przez samego Podolca oraz EGo Film (netflixowy "Kajko i Kokosz"). "Jeśli podobał Wam się serial "The Last of Us", ale trochę było wam przykro, że nie możecie go oglądać wraz z dziećmi - mam coś dla was" - zapowiada Zamarło.

Projekt bardzo szybko został doceniony. Pilot serialu został nominowany w Międzynarodowym Konkursie Animowanych Seriali dla Dzieci na poznańskim Animatorze i zgarnął nagrodę przyznawaną przez dziecięce jury. "Bajka" to niezwykły, post-apokaliptyczny serial dla dzieci. To ciepła, sympatyczna i urocza historia drogi, opowiadająca o poszukiwaniu nadziei, bliskich i domu. Podstawą adaptacji jest zamknięta w 8. tomach seria, która wydana została nakładem Kultury Gniewu (2017-2023) i doczekała się przekładów na hiszpański, francuski i serbski.


Złote Kurczaki ruszają do Łodzi - na tegorocznej 34. edycji MFKiG przyznane zostaną "zapomniane i nierozstrzygnięte" Independent Comic Book Awards za rok 2021. W zasadzie nagrody powinny zostać przyznane w roku 2022, na dziewiątej edycji święta komiksowego niezalu, ale z powodów pandemicznych do tego nie doszło. "Więcej informacji na ten temat za kilkanaście dni, ale już dzisiaj dajemy znak wszystkim tym, którzy chcieliby zgłosić swoje komiksy, ziny itd do konkursu" - jak czytamy w oficjalnym komunikacie ZK. Po więcej szczegół w tej kwestii, po detale związane z regulaminem odsyłam na fejsbukowy profil ZK.


2 komentarze:

Bubbles pisze...

Twój blog niezmiennie zapewnia doskonałość. Dziękujemy za cenne informacje!

Wazamba pisze...

Od pewnego czasu jestem zachwycony Twoim blogiem, a Twoje ostatnie publikacje są po prostu wyjątkowe.