niedziela, 2 grudnia 2018

#2467 - Komix-Express 413

Jessica Jones powraca! Mucha Comics zapowiedziała pierwszy tom serii, która wystartowała tuż po premierze netflixowej wersji przygód marvelowskiej bohaterki w grudniu 2016. W sumie on-going "Jessiki Jones" autorstwa Bendisa i Gaydosa zamknął się w 18 numerach/trzech trejdach, które ukazywały się w epokach Marvel NOW! i Marvel Legacy, aż do maja 2018 roku. Dodam jeszcze, że latem tego roku tytuł ten został kolejny raz zrelaunchowany przez Kelly Thompson i ukazuje się w formacie "digital exclusive". Pierwszy tom polskiej wersji zatytułowany "Wyzwolona!" ukaże się już lada dzień, 15 grudnia. Warto? Nie znam (jeszcze) całości, ale moim skromnym zdaniem - nie. Do poziomu "Alias" sporo brakuje. To jednak nie jedna pozycja, którą Mucha wyda jeszcze przed końcem roku - w harmonogramie wydawnictwa pojawi się również czwarty tom znakomitych "Bękartów z południa" Jasona Aarona i Jasona Latoura (i Chrisa Brunnera).


Dzieje się w... Krakowie. 8 grudnia odbył się wernisaż wystawy prac Anny Krztoń "Past Perfect". Komiksowe prace autorski "Weź się w garść" będzie można oglądać do końca stycznia 2019 w godzinach otwarcia Arteteki. Po więcej szczegółów odsyłam tutaj.

Prace zaprezentowane na wystawie „Past perfect” łączy prosty klucz – wszystkie w jakiś sposób odnoszą się do przeszłości (bliższej lub dalszej). Autorka zajmuje się przede wszystkim komiksem autobiograficznym i inspiruje wydarzeniami ze swojego życia, albo z życia swoich przyjaciół i znajomych. Komiks stanowi formę wypowiedzi, która w swojej specyfice jest mi bardzo bliska – mówi autorka – Zawsze interesowało mnie opowiadanie historii, a to medium nadaje się do tego idealnie, będąc dokładnie w połowie drogi między literaturą i sztuką.

Coraz bliżej do realizacji "Bajki na końcu świata" Marcina Podolca w formie serialu animowanego - studio Yellow Tapir Films otrzymało wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Uzyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na development projektu, w ramach którego powstaną scenariusze i pilotażowy odcinek. Reżyserem serialu jest Kacper Zamarło, a jego produkcją zajmie się studio Ego Film i Ewelina Gordziejuk.Setnym album wydanym przez oficynę Scream Comics będzie... integral "Białego Lamy" Alejandro Jodorowskiego i Georgesa Bessa. Jak nie macie w kolekcji edycji Egmontu, która wyszła tysiące lat temu i na rynku wtórnym osiągała niebotyczne ceny, to naprawdę warto. Jeden z najlepszych komiksów Jodo, IMHO na pewno w top 3.


Romans Netflixa z Marvelem (Disney`em) dobiega końca - oficjalnie potwierdzono, że trzeci sezon "Daredevila" był tym ostatnim. Rozstanie odbyło się kurtuazyjnie, ale raczej bez żalu, bo formuła netflixowych Defenders wyraźnie się wyczerpała. Z oficjalnego oświadczenia, które opublikowano na łamach "Deadline" wynika, że "Rycerze Marvela" wracają do domu i kolejne przygody niewidomego prawnika z nowojorskiej Hell`s Kitchen obejrzymy (prawdopodobnie!) na platformie Disney+. Niezależna firma analityczna (sam Netflix nie podaje wyników oglądalności) oszacowała, że przygody Śmiałka były czwartą w kolejności najpopularniejszą - komentował Marcin Kamiński z bloga Kamień z Serca, więc tłumaczenie się kiepskimi wynikami oglądalności można włożyć między bajki. Jeśli idzie o kontynuację "Jessiki Jones" i "Punishera" to wcześniej klepnięte kontynuacje - odpowiednio trzeci i drugi sezon - pojawią się na Netflixie. O ile nic niespodziewanego się nie wydarzy. Dodajmy, że Marvel w żaden sposób oficjalnie nie odniósł się do stanowiska zaprezentowanego przez największy serwis streamingowy na świecie.

Poznaliśmy kolejny projekt Kasi Niemczyk dla Marvela - pochodząca z Polski rysowniczka zajmie się oprawą graficzną nowych przygód Belit. Królowa piratów powróci na komiksowe karty w pięcioczęściowej mini-serii "Age of Conan: Bêlit" pisanej przez Tini Howard z okładkami Afu Chana i Sany Takedy. Z zapowiedzi udostępnionej przez Dom Pomysłów wynika, że akcja komiksu będzie rozgrywała się w czasach, gdy Królowa Czarnego Wybrzeża była zaledwie nastolatką i stawiała pierwsze kroki jako piratka. Jej przygody prowadzą ją śmiertelnie niebezpieczną drogą, która zmieni jej życie i życie wszystkich, którzy żeglują po morzach Wieku Hyboryjskiego! - czytamy w zapowiedzi. Przypomnijmy, Niemczyk ma już na koncie kilka tytułów zrealizowanych dla Marvela - przede wszystkimi mini-serię "Mockingbird", ale także 11. zeszyt "The Invincible Iron-Mana", trzeci numer "Man-Thinga".Szlam najlepiej smakuje latem - trzecia edycja jednej z najlepszych imprez komiksowych w Polsce została zaplanowana na 14-16 czerwca 2019 roku. Czego można się po niej spodziewać?

Każdej zimy Szlam zaskakiwał drogowców, ale kiedy już sądziliśmy, że wreszcie został pokonany, zaskakuje wszystkich i powraca większy, silniejszy, a w dodatku na sam początek lata!

Turyści, fotosynteza, orzeźwiająca bryza znad Bałtyku, gdzie zatopione okręty sączą radioaktywne chemikalia - w takich warunkach Szlam rozrósł się do monstrualnych rozmiarów i już nie tylko wypełni po brzegi halę B90, ale także sąsiednie Plenum i W4. Trzymajcie się z daleka, jeżeli nie chcecie przemienić się w zaczytanych w komiksach wrestlerów-kolekcjonerów kaset VHS, którzy w wolnym czasie zasiadają do retro gier komputerowych i zasłuchują się w synthwavie! Dalsze instrukcje wkrótce.

Dwudniowe karnety early bird trafią do sprzedaży w Mikołajkowej cenie 35 PLN, 6 grudnia 2018 roku o 10:00 na www.tickets.soundrive.pl

14 października swoją premierę miały "Tajne Wojny", jeden z najważniejszych eventów w najnowszej historii Marvela. Ostatni akt sagi Jonathana Hickmana dał jednocześnie początek nowej epoce znanej jako All-New, All-Different Marvel (w Polsce jako Marvel Now 2.0). Jak zabrać się za lekturę tego epickiego wydarzenia?

Jak czytać "Tajne Wojny"? Crossover Jonathana Hickmana i Esada Ribicka powołuje do życia nowe uniwersum Marvela. Niemal wszystkie równoległe światy, które koegzystowały w multiwersum Marvela przez ostatnie lata, zostały po kolei zniszczone (o czym opowiadały w dużej mierze serie "Avengers", "New Avengers" i "Avengers – Czas się kończy"), aż w końcu zostały tylko dwa – Ziemia-616, na której toczy się akcja większości komiksów Marvela, i Ziemia-1610, na której rozgrywają się komiksy Ultimate. Ostatecznie i one zderzają się i następuje kres wszystkiego.

Jednak życie nie znosi pustki, zatem w ich miejsce powstaje Bitewny Świat. Ta planeta jest zlepkiem wielu elementów nawiązujących do różnych wydarzeń, miejsc i czasów z bogatej komiksowej historii Marvela. Niedobitki bohaterów muszą zmierzyć się z jej samozwańczym bogiem i władcą, by odzyskać choć część tego, co utracili.

Za albumem "Tajne wojny" podążają mini-serie rozszerzające różne wątki i opowiadające historie nowych/starych bohaterów. Komiksy "Wojna domowa", "Oblężenie" czy "Staruszek Logan" nawiązują do znanych tytułów sprzed lat i są niezależnymi, jednorazowymi fabułami rozgrywającymi się podczas "Tajnych wojen". Większość z nich nie ma wpływu na to, co wydarzy się w późniejszych komiksach Marvela, choć "Staruszka Logana" czy album "Thorowie" można uznać za elementy dłuższej sagi o tych postaciach.

Komiks "Tajne tajne wojny Deadpoola" jest oczywiście typowym żartem i również nie posiada bezpośredniej kontynuacji. Album "Amazing Spider-Man – Odnowić śluby" to jedna z alternatywnych historii Petera Parkera, która okazała się tak popularna, że z czasem doczekała się kontynuacji.

Wydarzenie "Tajne wojny" i towarzyszące mu mini-serie opowiadają o świecie po katastrofie, w którym wszystko miesza się i kotłuje. Jednak bohaterowie Marvela (uwaga spoiler)...
... ostatecznie pokonują wszystkie trudności i odbudowują swój świat, a po nim wszystkie inne. Powstaną nowe drużyny, zostaną zawiązane nowe sojusze, na plan pierwszy wysuną się bohaterowie pozostający dotąd w cieniu. Jak będzie wyglądała komiksowa epopeja Marvela po "Tajnych wojnach", czytelnicy dowiedzą się w 2019 r. z nowej kolekcji Marvel Now 2.0.

Zanim sięgniesz po "Tajne Wojny", przeczytaj:

"Avengers: Czas się kończy" tomy 1-4

Chcesz poznać tę historię od początku? Przeczytaj w kolejności:

1. Avengers, tom 1: Świat Avengers
2. Avengers, tom 2: Ostatnie białe zdarzenie
3. Avengers, tom 3: Preludium do Nieskończoności
4. New Avengers, tom 1: Wszystko umiera
5. Nieskończoność (New Avengers, tom 2: Nieskończoność, Avengers, tom 4: Nieskończoność - kieruj się wskazówkami zamieszczonymi na końcu tomów)
6. Avengers, tom 5: Dostosuj się lub zgiń
7. New Avengers, tom 3: Inne światy
8. Avengers, tom 6: Wieczni Avengers
9. New Avengers, tom 4: Doskonały świat
10. Avengers: Czas się kończy, tomy 1-4

Brak komentarzy: