środa, 10 maja 2023

#2479 - Trans-Atlantyk 452

Fantagraphics Books
rusza z projektem wznowień (przed) -marvelowskiej klasyki. Założone w 1951 wydawnictwo Atlas Comics było następcą Timely Comics, a w 1961 przeobraziło się w Marvel Comics. W ramach "Fantagraphics Presents the Marvel Atlas Comics Library" rocznie ukazywać się będzie pięć publikacji, z czego jedna będzie poświęcona twórczości danego artysty, a cztery  pozostałe - poszczególnym tytułom z katalogu poprzednika Marvela. Redakcją cyklu zajmować się będzie doktor Michael J. Vassallo, specjalista w temacie publikacji Atlasu. Na potrzeby reedycji komiksy będą skanowane z dostępnych wydań i odnawiane. Na pierwszy ogień pójdzie "Adventures Into Terror: The Atlas Comics Library Vol. 1", na którym znajdą się „The Brain” i „Return of the Brain” Russa Heatha, "Where Monsters Dwell" Basila Wolvertona, "House of Horror" Gene Colana oraz "The Torture Room" Dona Rico. 180 stron w twardej oprawie w cenie 35 dolarów. Premierę zaplanowano na wrzesień 2023. 


Natomiast tom "The Atlas Artist Edition Vol. 1: Joe Maneely" będzie poświęcony, jak sam tytuł wskazuje, twórczości rysownika będącego współtwórcą takich postaci jak Kid Colt, the Yellow Claw, Speed Carter, Combat Kelly, Black Knight. Całość zostanie uzupełniona o esej Vassallo nadający temu albumowi odpowiedni kontekst historyczny. 256 stron w twardej oprawie w cenie 75 dolarów. Premierę zaplanowano na listopad 2023.

"Fishflies" - tak zatytułowany będzie komiks Jeffa Lemire`a, który w lipcu zacznie ukazywać się pod szyldem Image Comics. Pierwotnie, do ostatniego autorskiego projektu Lemire`a mieli jedynie subskrybenci jego profilu na platformie Substack. "Fishflies" było dostępnie jedynie w formie cyfrowej, a teraz zostanie opublikowane tradycyjnie, na staromodnym papierze. W tej opowieści zdają się wybrzmiewać klasyczne motywy dla twórczości kanadyjskiego artysty. „Przez lata w komiksach, które zarówno piszę, jak i rysuję, przeskakuję między życiowymi dramatem, jak w "Essex County" i dziełami bardziej gatunkowymi, jak w "Sweet Tooth". W Fishflies naprawdę starałem się połączyć te dwie estetyki w ramach jednej historii" - jak sam przyznaje autor. Historia rozgrywa się w małym kanadyjskim miasteczku Bell River w Ontario, a jej główna bohaterka Franny Fox zostaje uwikłana w sprawę brutalnej zbrodni, gdy zaprzyjaźni się z uciekinierem powiązanym z tym przestępstwem.

Piekielnego Chłopca nigdy dość? Dark Horse Comics zapowiedziało "Monster-Sized Hellboy", iście monstrualne wydanie przygód bohatera stworzonego przez Mike`a Mignolę. Na liczący sobie ponad 1500 stron album (absolutnie nieporęczny przy czytaniu!) składać się będzie zawartość czterech (!!!) omnibusów. "Poznaj główną historię Hellboya w największym formacie w historii" - jak reklamowana jest ta pozycja. I rzeczywiście, jest całkiem pokaźnych rozmiarów. Ponad półtorej kilo wagi, format 12,19 cala (wys.) ma 8,0 cala (szer.), czyli około 32x20cm. Wygląda na to, że jedynym nowym "featurem" będzie okładka narysowana przez Mignolę. Premierę zapowiedziano na 26 sierpnia 2023 roku, a komiks kosztować będzie 150 dolarów bez jednego centa.

W sierpniu 2023 nakładem Pantheon Books ukaże się "The Complete Persepolis", nowa (na rynku USA) edycja komiksowego arcydzieła autorstwa Marjane Satrapi. Amerykański czytelnik dostanie oba tomy ("The Story of a Childhood" i "The Story of a Return") w zbiorczej, twardookładkowej edycji, akurat z okazji 20-lecia obecności tego komiksu za Oceanem. Wydanie zostanie wzbogacone o wstęp autorki dotyczący obecnej sytuacji w Iranie. Komiks będzie kosztował 35 dolców. Warto w tym miejscu dodać, że pozycja uchodząca za klasykę gatunku, będąca jednym z najważniejszych współczesnych komiksów, ciesząca się uznaniem krytyków potwierdzonym licznymi nagrodami branżowymi w USA nadal budzi kontrowersje. Podejmowano wiele prób cenzurowania "Perspepolis", Satrapi zarzucono między innymi pornografię i dążono do usuwania komiksu ze szkolnych bibliotek. W Polsce "Perspeolis" ukazało się pierwotnie nakładem Postu w latach 2006–2007 w dwóch albumach, a następnie Egmont wznowił komiks Marajane Satrapi o zbiorczym tomie w 2015.

Scenarzysta W. Maxwell Prince, współautor głośnego "Ice Cream Man" z 2018 roku, pracuje nad nowym projektem. "Swan Song" będzie składającą się z sześciu zeszytów antologią, w której poszczególne historie będą traktować o śmierci, o końcu rzeczy, wraz ze wszystkimi implikacjami, które się przy tej okazji pojawiają. Każdy one-shot zostanie narysowany przez innego artystę - oprawa wizualna pierwszego wyjdzie spod ręki Martina Simmonsa. Kolejne narysują (między innymi) Filipe Andrade i Caspar Wijngaard. "Szkoda, że wszystko musi się skończyć, ale takie są zasady" - w taki sposób Prince skomentował dla portalu "Popverse" prace nad "Swan Song". Seria startuje w lipcu i będzie ukazywać się nakładem wydawnictwa Image Comics.

Z okazji swoich 50. urodzin Red Sonja wraca w nowym on-goingu - nowa seria zadebiutuje 19 lipca 2023, a więc równo z San Diego Comic-Con. Bohaterka stworzona przez Roya Thomasa i Barry`ego Windsor-Smitha w 1973 na łamach marvelowskiego "Conana" pojawiła się na łamach niezliczonej ilości tytułów, a od 2005 jej przygody są publikowane przez Dynamite Entertainment. O tym, że nadal cieszy się całkiem sporą popularnością, niech świadczy fakt, że wydany w ramach "Free Comic Book Day" preview nowych przygód "Diablicy z mieczem" został zamówiony w 90 tysiącach egzemplarzy. "Dorastając w Norwegii, wychowałem się na mitologii i różnych opowieściach. Czasami wydaje mi się, że wszystko to doprowadziło do tego, co robię teraz. Niegrzeczne, skomplikowane postacie kobiece są filarem naszej tradycji i niewiele rzeczy sprawia mi taką przyjemność, jak pisanie ich historii" - komentował scenarzysta nowej serii Torunn Grønbekk. Pochodzący z Europy twórca przy "Red Sonji" będzie współpracował z Walterem Geovanim.

Jim Lee awansował korporacyjnej hierarchii DC i do swoich obecnych tytułów wydawcy ("publisher") i szefa działu kreatywnego/dyrektora kreatywnego ("chief creative officer") będzie mógł dodawać miano "president of DC Comics" (prezesa DC). Awans na to stanowisko czyni z Jima Lee pierwszego prezesa DC od 2018, gdy Diane Nelson odeszła ze swojego stanowiska, które następnie przez pięć pozostawało puste. Przed Nelson wydawnictwu prezesowali Paul Levitz, Jenette Kahn i Sol Harrison. W strukturze WBD Lee nadal będzie odpowiadał przed Pam Lifford i, z tego, co czytam, jego obowiązki w zasadzie nie ulegną znaczącej zmianie. Będzie nadal "kontynuował swoje główne obowiązki wydawcy w DC Comics, kierując zespołami kreatywnymi [...] oraz będzie kierował kreatywnymi wysiłkami mającymi na celu integrację marek DC we wszystkich mediach, wspierając rodzinę  Warner Bros. Discovery", jak cytuję za "Wrapem".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz