czwartek, 4 maja 2023

#2477 - Komix-Express 447

Mucha Comics
mocniej wchodzi w oldskulowych mutantów - wydawnictwo zapowiedziało nie tylko "X-Men" Jima Lee, ale też dość nieoczywistą klasykę z lat 80-tych, z początków 17-letniego runu Chrisa Claremonta. W 2024 dostaniemy tzw. bezprzymiotnikowych "X-Men" ("X-Men" vol. 2 z 1991 roku) zbierających w albumie numery #1-11 regularnej serii oraz dwa zeszyty "Ghost Ridera" (vol.3 #26-27). To właśnie w ramach tego tytułu ukazał się zeszyt, który sprzedał się w nakładzie przekraczającym 8,1 mln egzemplarzy i uchodzi za najlepiej sprzedający się komiks w amerykańskiej historii. To właśnie ten tytuł uczynił z Lee super-gwiazdę przemysłu komiksowego w USA, a Polsce, gdzie został wydany przez TM-Semic, cieszy się małym kultem. Dodam jeszcze, że Egmont w swoim "X-Men" Jim Lee z 2019 puścił inne rzeczy (z on-goinga "Uncanny X-Men"), więc nic się nie powinno dublować. "X-Men" Lee (i Claremonta) to będzie sprzedażowy strzał w dychę, nie ma co do tego żadnych wątpliwości, natomiast "X-Men: Brood Saga" to zdecydowanie bardziej nieoczywisty wybór, wręcz hipsterski, celujący w mniejszą publikę. 


Historia rozgrywająca się na łamach "Uncanny X-Men" #156-167 napisana przez Claremonta z rysunkami Dave`a Cockruma, Paula Smitha i Billa Sienkiewicza może okazać się do wielu zbyt dziaderska, ale w ramach konwencji i czasów, w którym powstała, to nadal kawał dobrego komiksu. Mutanci spotykający marvelowską wersję Alienów to całkiem zgrabny horror super-hero, ale raczej dla fanów X-Men/Domu Pomysłów lat 80-tych/trykociarskiego oldskulu.

Wydawnictwo Kurc oficjalnie potwierdziło, że zabiera się za zbiorczą reedycję przygód Ratmana. Okazją do publikowania kolejnych tomów "Złotej kolekcji" jest zbliżające się 30-lecie postaci, która zadebiutowała „Nowej Fantastyce” 9/1994/. Było nie było, mamy do czynienia z klasykiem polskiego komiksu. Postać została stworzona przez rysownika Tomka Niewiadomoskiego, a jej przygody były pisane między innymi przez Grzegorza Janusza oraz Maciej Parowskiego. W czasie tych trzech dekad Ratman gościł na łamach różnych periodyków, jego przygody, krótsze i dłuższe, ukazywały się w różnych formatach. Dość powiedzieć, że każdy z pięciu ratmanowych albumów miał innego wydawcę (KG, Centrala, Nowy Świat, Karton, a raz był nim sam autor). Wydaje się, że solidne, zbiorcze wydanie jest jak najbardziej wskazany w tym przypadku, żeby to wszystko zebrać (fajnie!) do kupy.  Dokładniejszych szczegółów - nie znamy. "Pierwszy (gruby) tom już na Komiksową Warszawę!!" - jak podaje Kurc na swoim FB. "Będzie kilka tomów. Pewnie trzy, może cztery, bo Tomasz Niewiadomski cały czas rysuje nowe epizody (np. w "Relaxie"). Zamiarem jest edycja kompletna".

W maju Rutu Modan przyjeżdża do Polski, ale jak strzelacie, że pojawi się w roli gościni Festiwalu Komiksowa Warszawa to nie, nie trafiliście. W stolicy ruszyły zdjęcia do filmowej adaptacji "Zaduszek" ("The Property"). Modan jest współautorką scenariusza do tej produkcji, a na planie współpracuje ze swoją młodszą siostrą, Daną Modan, która zajmuje się reżyserią i pracowała przy skrypcie. W maju 2023 KG wznowiło "Rany wylotowe", głośny debiut izraelskiej autorki, nagrodzony Eisnerem w 2008 roku, który w PL ukazał się ponad dekadę temu, w 2010 roku. Jak zapowiedział Szymon Holcman, w związku z dłuższą obecnością Rutu Modan w naszym kraju możemy spodziewać się, że odbędzie się z nią spotkanie autorskie.

... a informacja o pojawieniu się Rutu w PL pojawiła się na youtube`owym kanale KG. Jestem tak stary, że pamiętam czasy, kiedy Kultura prowadziła swojego bloga. I było to tak dawno temu, że uchodziło to za coś innowacyjnego i nowatorskiego, a sam blogasek był jednym z obiektywnie najlepszych blogasków komiksowych w kraju.  



Pośród artystów i albumów nagrodzonych na zakończonym niedawno włoskim festiwalu Napoli ComiCon (28 kwietnia - 1 maja) znalazła się włoska edycji komiksu Marcello Quintanilha "Ascolta, bellissima Marcia". To już kolejne wyróżnienie dla brazylijskiego twórcy i jego dzieła, które zostało nagrodzone w 2022 prestiżowym Fauve d'Or w Angouleme. Tak się składa, że jego polska i amerykańska edycja ukazały się prawie równocześnie - "Nadstaw ucha, śliczna Márcio" ukazało się w kwietniu 2023 nakładem Timof Comics, a "Listen, Beautiful Marcia" od Fantagraphics wyjdzie 30 maja. I jeszcze - autor jednej z najciekawszych premier komiksowych na naszym rynku w tym roku będzie gościem Festiwalu Komiksowa Warszawa. Autorskie komiksy Quintanilhy w PL wydawane są przez Timofa. Do tej pory ukazały się "Wolfram" (2016) i "Modlitewnik narodowy" (2018).

Trwa open call do 35. numeru "Zeszytów Komiksowych", którego temat zawiera się w sformułowaniu "Tłumacząc komiksy". Najnowszy numer magazynu komiksowego wydawanego przez Fundację Instytutu Kultury Popularnej i Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu będzie poświęcony wszystkiemu, co związane jest z przekładem literatury obrazkowej. Redaktorami gościnnymi tego wydania będą Jakub Jankowski i Michał Borodo. Redakcja "ZK" na teksty związane z tematem oraz prace komiksowe czeka jeszcze przez miesiąc, do 31 maja 2023.  Po wszelkie szczegóły dotyczące tej inicjatywy odsyłam na oficjalną stronę wydarzenia na FB.

Uwaga, Kraków (i okolice)! Ogłoszono nabór do tegorocznej edycji programu rezydencjalnego w  Angoulême. Inicjatywa ta jest efektem współpracy dwóch Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Angoulême. W ramach tego partnerstwa komiksowy twórca lub twórczyni, związany w jakiś sposób z Krakowem spędzi sierpień w Angoulême, a miesiąc wcześniej, w lipcu, Kraków gościł będzie innego artystę/artystkę z Francji. Kto może złożyć wniosek i zgłosić się do naboru? Program skierowany jest do osób, które mają na swoim koncie debiut, są w jakiś sposób związani z Krakowem oraz pracują obecnie nad nowym projektem. Organizatorzy ze swojej gwarantują zakwaterowanie, zwrot kosztów przejazdu oraz stypendium. Nic, tylko jechać do Angu i trzaskać komiksiory! O tym, że jest to super sprawa, mogą opowiedzieć wam Tomek Spell i Falauke, którzy na miesiąc przeprowadzili się do Angoulême, w ramach poprzednich edycji tego programu.

Uwaga, Kraków (po raz drugi)! Za kilka tygodni, dokładnie 27 maja 2023 odbędzie się trzecia edycji ZinFestu. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to niezależny kiermasz zinków i komiksów. ZinFest to "przestrzeń otwarta na wszelkiego rodzaju niezależne publikacje, ze szczególnym uwzględnieniem zinów eksperymentalnych oraz artystycznych". Impreza będzie miała miejsce w samym centrum miasta, w Klubie Spotkań Poczta Główna przy ulicy Wielopole 2. Jeszcze do niedzieli 30 kwietnia można zgłaszać swój udział do wzięcia udziału w imprezie. No i wszystko fajnie, tyle że termin imprezy pokrywa się z weekendem, podczas którego w stolicy trwa Komiksowa Warszawa...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz