sobota, 24 marca 2018

#2403 - Komix-Express 398

Jeff Smith, autor serii "Gnat" zawita do Polski. Artysta będzie miał wyjątkowo gorący weekend, gdyż pojawi się jednocześnie na Festiwalu Komiksowa Warszawa (17-20 maja) oraz na poznańskim Pyrkonie (18-20 maja). Smith pojawi się na zaproszenie wydawnictwa Egmont, które planuje na maj premierę trzeciego, ostatniego tomu "Bone`a" oraz wydanie pierwszej części "RAPP". Artysta urodzony w 1960 roku w USA przez pierwsze lata kariery tworzył paski komiksowe do gazety studenckiej na uniwersytecie stanowym Ohio, a w 1986 roku został współzałożycielem studia animacji Character Builders. Następnie w 1991 roku zaczął tworzyć dzieło, dzięki któremu zapisał się w dziejach komiksu, a mianowicie wspomnianego "Bone`a". Gdy tylko narysował ostatnią stronę swojego opus magnum zaczął eksperymentować z komiksową materią i tworzyć bardziej eksperymentalne prace. Zdobył liczne nagrody Eisnera w kilku różnych kategoriach i pozostaje eklektyczną, energiczną osobistością w świecie komiksów. To w naturalny sposób doprowadziło go do obecnej roli dyrektora festiwalu Comics Crossroads Columbus, który co roku gości najlepszych nowych i uznanych rysowników świata.


To rzecz jasna nie wszyscy goście - na obu imprezach pojawią się także Etienne Willem, Bédu i Tony Harris. Willem to artysta pochodzący z Belgii, który na uniwersytecie w Liège ukończył studia historyczne, a następnie pracował w studiu animacji 352 w Luksemburgu. Jest znany jako autor serii "Vieille Bruyère et Bas de Soie", a także średniowiecznego cyklu "Miecz Ardeńczyka". Najnowszym dziełem Willema jest seria "Les Ailes du singe", w której zabiera czytelników do podniebnego świata lat trzydziestych XX wieku. Bernard Dumont w Polsce już był - w 2016 pojawił się w Łodzi. Autor znakomitego cyklu "Hugo" urodził się 11 kwietnia 1948 roku w Ciney w Belgii. Po zdobyciu dyplomu studiów ekonomicznych na Université Catholique de Louvain, postanowił zawodowo zająć się tworzeniem komiksów. Przez trzy lata pracował jako asystent słynnego rysownika Bercka, aby następnie – od sierpnia 1975 roku – rozpocząć współpracę z kultowym tygodnikiem "Tintin". W 1981 roku Bedu zaczął pracę nad opowieścią fantasy o przezabawnych przygodach czworga przyjaciół: odważnego trubadura Hugo, niedźwiedzia Biskoto, wróżki Śliweczki i latającego wcielenia losu o imieniu Narcyz.

Komiks amerykański reprezentował będzie Tony Harris. Rysownik pięciokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Eisnera ma na swoim koncie pracę przy takich tytułach, jak "Starman", "Iron Man" czy "JSA", a w Polsce znany jest z "Obergeista". Podczas obu imprez premierę będą miały albumy zaproszonych gwiazd - poza wspomnianymi pozycjami autorstwa Smitha będą to wspomniany "Miecz Ardeńczyka" Willema, "Clifton" Bédu oraz "Ex Machina" z rysunkami Tony`ego Harrisa. Jak informuje Egmont twórcy pojawią się na Komiksowej Warszawie w piątek (18.05) i sobotę (19.05), a na Pyrkonie będzie ich można spotkać w sobotę (19.05) po południu i w niedzielę (20.05). Z kolei tylko na FKW przyjedzie Katie Green, młoda brytyjska twórczyni komiksów. Obecnie mieszka w Devon w południowo zachodniej Anglii. Po ukończeniu studiów przyrodniczych studiowała ilustrację sekwencyjną, którą w 2009 skończyła z wyróżnieniem. Prace nad graficznym pamiętnikiem "Lżejsza od własnego cienia" rozpoczęła w ramach pracy dyplomowej. Ukończenie liczącego ponad 500 stron komiksu zajęło jej blisko pięć lat. Książka po raz pierwszy ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2013 roku, a teraz ukaże się w PL.


 
Już dziś startuje 7. Krakowski Festiwal Komiksu. Dzięki staraniom Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego Arteteka (ul. Rajska 12) ugości zarówno komiksowych gości z zagranicy - Maxa Anderssona, Larsa Sjunnessona, Willema De Graeve`a - jak i gwiazdy polskiej sceny, między innymi Gawronkiewicza, Rebelki, Rzecznika, Podolca, Dema, Minkiewicza czy Kowalczuka. Będzie się działo! Giełda, spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty nie tylko dla dzieciaków, premiery (o których jeszcze poniżej), sesja autografów, projekcje filmów, konferencja naukowa "Mit Dzisiaj" i inne cosplay`e - w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jak macie blisko to wpadajcie, naprawdę warto - ot, trochę Łodzi w tym naszym prowincjonalnym galicyjskim mieście.

A te premiery? Wydawnictwo Celuloza - inicjatywa wydawnicza na siódmej edycji KFK pojawi się albumami "Centrum wszechświata" (scenariusz: Daniel Gizicki, rysunki: Grzegorz Pawlak) oraz "Noirtober" (ilustracje: Grzegorz Pawlak). Obie pozycje będą dostępne w cenie 13 złotych, a kupowane w pakiecie kosztować będę 25 zł. Po festiwalu oba będą dostępne w sprzedaży wysyłkowej. Z kolei OMG! Wytwórnia Słowobrazu przyjedzie z komiksowym double feature Łukasza Kowalczuka "Za późno, by przebaczyć and Rad Erwank" (68 stron, miękka okładka):

Dwa komiksy w jednym, dwie historie wypełnione tym, z czego słynie Kowalczuk: akcja, akcja i jeszcze raz akcja. A wszystko w specjalnej linii wydawniczej Łukasz Kowalczuk Przedstawia, którą wspiera OMG! Wytwórnia Słowobrazu. Tylko dla dojrzałego czytelnika.

W "Za późno, by przebaczyć" bohaterowie muszą odbić kochankę prezydenta USA z rąk Nocnych Ninja. Księżycowy Mistrz nie cofnie się przed niczym, żeby zrealizować swoje niecne plany. Tylko Grupa Uderzeniowa: Kryptonim: Diamentowa Siła może go powstrzymać. Komiks jest adaptacją zapomnianego filmu niesławnego Primo Fumentiego.

Nie zauważyliśmy tego. Kiedy koalicja generycznych szumowin pojawiła s ię na or bicie, myśleliśmy, że damy radę. Jak zawsze. Tym razem coś było nie tak. Wiedzieli, jak przeprowadzić inwazję. Podbicie całej planety zajęło im TYLKO DWA DNI!Czy dla Planety Jeden jest jeszcze nadzieja? A jeśli tak, to czy jest trzeźwa?"Rad Erwank" to epicka opowieść o walce ze złem i nieświeżym oddechem.

Dwie zamknięte historie uzupełnione o wywiady z Michaelem Tannerem, scenarzystą "Za późno, by przebaczyć", oraz Jackiem Teagle’em, rysownikiem "Rada Erwanka".


Oraz pierwszym tomem serii "Tyler Cross" autorstwa Fabiena Nury`ego i Brüna (104 strony, okładka miękka):

Pierwsza część serii rozpoczętej w 2013 roku, której kolejne odcinki nadal ukazują się na rynku frankofońskim. Lata 50., Stany Zjednoczone, małe, pozornie spokojne miasteczko, do którego przez przypadek trafia gość od mokrej roboty. Wyjątkowe połączenie czarnego kryminału w stylu "Parkera" Richarda Starka i scen rodem z kina Quentina Tarantino. Sugerowane dla dojrzałego czytelnika (18+).

DLACZEGO SUPER? Napakowana akcją opowieść, która nie zwalnia ani na moment; chwyta czytelnika na samym początku i trzyma do samego końca. Scenarzysta Fabien Nury wrzuca swojego bohatera w sam środek historii, w której wszystko może pójść nie tak… Tyler Cross to gangster, człowiek pozornie wyzuty z zasad. Jego głównym celem jest przetrwać wszelką zawieruchę, jaka by mu się nie przydarzyła. Tym razem ta zawierucha gęstnieje z każdą stroną komiksu. A niesamowicie ekspresyjne rysunki Brüna nadają całości nie tylko szczypty oryginalności, ale pozwalają przełknąć wyjątkową brutalność wielu scen. Krew się leje, trup ściele się gęsto, zemsta znajduje swój finał. Tyler Cross idzie dalej…

DLA KOGO? Dla miłośników czarnego kryminału, dla tych, którzy lubią mocne historie z niebanalnym zakończeniem. I oczywiście zawsze: dla myślących, dojrzałych czytelników…


15 marca swoją premierę miała książka "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści" autorstwa Rocha Urbaniaka. Jej podstawą był komiks, który został nagrodzony Grand Prix Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2014 roku. Album ukazał się nakładem Wydawnictwa TADAM, a jego opis prezentuje się następująco:

Papiernik. Kim jest? Czym się zajmuje? Nie macie pojęcia, jak ważne są te pytania. Bo jak myślicie, skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach? Myślicie, że nagle pojawiają się ni stąd, ni zowąd i pozwalają się oswoić? A skąd! Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał – o! moi drodzy – do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika. W książce, którą trzymacie w rękach, będziecie mieli okazję go poznać. Dowiedzieć się, na czym polega jego trudna sztuka, i zobaczyć kilka z jego najpilniej strzeżonych skarbów. Historie, które jeszcze nigdy nie zostały opowiedziane!
 
Vin Diesel zagra tytułową rolę w "Bloodshocie". Już w styczniu mówiło się, że gwiazda "Fast and Furious" prowadzi rozmowy z Sony Pictures odnośnie wcielenia się w komiksowego herosa stworzonego przez Kevina VanHooka i Yvel Guichet w 1992 roku i jak widać sprawa została klepnięta. Tym samym Diesel pojawi się w pierwszym filmie rozgrywającym się w uniwersum Valiant Comics. Za kamerą ma stanąć Dave Wilson, debiutant jeśli idzie o reżyserię, znany do tej pory z... efektów specjalnych do gier wideo ("Halo 2", "Mass Effect 2"). Scenariusz wyjedzie spod ręki nominowanego do Oscara Erica Heisserera ("Arrival"), a wśród producentów pojawia się nazwisko Matthew Vaughna ("Kick-Ass"). Produkcja ma być utrzymana w klimacie przebojów kina sci-fi z lat osiemdziesiątych, a więc "RoboCopa", "Terminatora" i "Pamięci absolutnej". Brzmi fajnie. Sony Pictures ma bardzo ambitne plany jeśli chodzi o Valianta - chcąc skopiować sukces MCU zaplanowano już nie tylko kontynuację "Bloodshota", ale również crossover z udziałem Harbingers - w sumie ma powstać pięć produkcji.

Studio Lain zapowiada takie coś:

Wyobraź sobie: Disney oszalał i robi klasyczny film animowany 2D, w swojej konwencji graficznej, ale tylko dla dorosłych. Świat po zagładzie, mutacje, kanibalizm, gwałty, przemoc. Mad Max to przy tym film dla dzieci. W to wszystko wpleciona jest historia o samotności, poszukiwaniu celu, sensu. Już nie musisz sobie wyobrażać taki jest właśnie "Solo". Z tym, że jest komiksem, a nie animacją. Polecamy

Wydawnictwo planuje wydanie dwa integrale zbierające wszystko, co pod szyldem "Solo" w kolorze narysował Oscar Martin - jeden ma 214, a drugi - 144 stron. Premiera planowana jest na drugą połowę roku.

Dzieje się w... Warszawie. 21 kwietnia w Worku Kości pojawią się autorzy antologii "Polish Porno Graphics" wydanej niedawno przez Planetów Komiksów. Spotkaniu będzie towarzyszyć wykład Marii Lengren na temat historii komiksu erotycznego. Wstęp wolny, ale tylko dla osób pełnoletnich!

"Polish Porno Graphics" to antologia polskich komiksów i ilustracji erotycznych. Bez tekstu (bo nic tak nie rujnuje pornografii jak dialogi), dzięki czemu mogą się nim cieszyć entuzjaści komiksów erotycznych z całego świata. W albumie mieszczą się prace znanych i lubianych polskich rysowników – zarówno krótkie formy komiksowe jak i samodzielne grafiki. Łączy je najmocniejsze spoiwo – seks. W najróżniejszych odsłonach. Od poruszających wyobraźnię (i nie tylko) motywów fantastycznych, przez humorystyczne, po głębsze zanurzenie w mroczną stronę pożądania.

Czytaj więcej

Dzieje się... we Wrocławiu. W Galeria 4 Sztuki od 16 marca będzie można oglądać ekspozycję prac Igora Wolskiego. Czego można się po niej spodziewać?

Czworo Artystów, cztery tygodnie, cztery najlepsze prace. Idea, która przyświecała naszemu projektowi ustanowionej specjalnie w tym celu Galerii 4 SztukuI sprawdziła się. Wykorzystaliśmy dwuznaczność słowa SZTUKA i zrealizowaliśmy się w tym miejscu ją sposób szczególny… Teraz cztery SZTUKI dzieł, które przecież są dziełami SZTUKI, przedstawi następna czwórka artystów. To wspaniali, młodzi i zdolni Twórcy, którzy wzięli udział w 2 Jarmarku Ilustracji i Komiksu we Wrocławiu. Igor Wolski, Anna Warda, Diana Karpowicz i Skrobol Sebastian. Każde z Nich realizuje swoje pomysły w innej technice, a wspólnym mianownikiem jest gatunek sztuki, dla którego poświęcili swoje talenty. Ilustracja i komiks, którymi się zajmują, wciąż rzadko goszczą na ścianach galerii a jeszcze rzadziej we wnętrzach, z których korzystamy na co dzień; tych w mieszkaniach i miejscach pracy.

Po raz pierwszy będzie można obejrzeć jego prace w tak dużym w formacie 100 x 70 cm. Wielowątkowość, wielość planów przepełnionych postaciami to charakterystyczne cechy jego grafik. Przepełnione fantazją, rozmachem i wykonane z warsztatową perfekcją pokazują mnogość krain, które teraz będziemy mogli docenić w tej skali. Przez cztery tygodnie, do 13 kwietnia 2018, kiedy to odbędzie się wernisaż prac Anny Wardy. Bohaterami kolejnych edycji cyklicznych wystaw organizowanych pod szyldem Galeria 4 Sztuki będą Diana Karpowicz i Sebastian Skrobol.

Czytaj więcej.

W kwietniu swoją premierę będzie miał 24. zeszyt z serii "Wilq. Superbohater" pod tytułem "Buty do wspierania trębacza". Nowa porcja komiksów autorstwa Tomasza i Bartosza Minkiewiczów kosztować będzie 15.75 zł.

Brak komentarzy: