wtorek, 7 lutego 2017

#2300 - Komix-Express 378

"Supernova" - tak będzie zatytułowana siódma odsłona filmowych "X-Men" i zgodnie z wypowiadanymi półgębkiem zapowiedziami będzie oparta na wątkach "Dark Phoenix Saga" (nawiasem mówiąc tytuł roboczy produkcji to... "Dark Phoenix"). Mutancki klasyk już raz posłużył za kanwę adaptacji kinowej - w 2006 roku swoją premierę miał "X-Men: Ostatni bastion" Bretta Ratnera luźno czerpiący z komiksu autorstwa Chrisa Claremonta i Johna Byrne`a, który na jakiś czas pogrzebał x-franszyzę. Według informacji do jakich dotarli reporterzy ScreenRant zdjęcia mają ruszyć 15 czerwca 2017 roku w Montrealu w Kanadzie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w tym samym miejscu i mniej więcej w tym samym czasie kręceni będą "The New Mutants". Czyżby ten przypadek miał jakieś znaczenie? Czy obie produkcje byłyby w jakiś sposób połączone? Według Production Weekly nic takiego nie będzie mieć miejsca. W każdym razie akcja kontynuacji "Apocalypse" będzie rozgrywać się w latach dziewięćdziesiątych. Wiadomo również, że w produkcję nie będzie zaangażowany Bryan Singer. Rzecz jasna 20the Century Fox oficjalnie nic nie potwierdziło, więc wszystkie te fakty mogą okazać się jedynie spekulacjami.


Już 11 lutego odbędzie się czwarta edycja Złotych Kurczaków – festiwalu komiksu niezależnego, tym razem pod hasłem "Przygoda!" Po raz drugi z rzędu impreza odbędzie się w centrum kulturalnym Barbara na ulicy Świdnickiej, w samym sercu Wrocławskiej starówki. Już od 4 lat Wrocław staje się na jeden dzień międzynarodową stolicą zinów i komiksów niezależnych poprzez zorganizowany przez wrocławskie wydawnictwo Bazgrolle festiwal Złote Kurczaki.W programie znajdą się spotkania i prelekcje z artystami z polski  i zagranicy, wystawy prac, komiksowy kiermasz oraz wiele innych atrakcji. W tym roku pośród zaproszonych gości znajdują się: Łukasz Kowalczuk, Anna Krztoń, kolektyw Warchlaki, Marcin Surma, CEO rezydującego w Wielkiej Brytanii wydawnictwa Centrala – Michał Słomka, tworząca komiksy dla największych światowych wydawnictw – Katarzyna Niemczyk oraz wyśmienici goście z zagranicy: Mawil (DE), oraz Jack Teagle (UK). Główną atrakcją wieczoru będzie, jak co roku, oficjalna Gala wręczenia nagród Złotego Kurczaka dla najlepszych komiksów niezależnych oraz ich twórców. Kolorowe zapraszają!

W tym miejscu warto przedstawić nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody polskiego komiksu niezależnego. Drodzy państwo, oto oni:

Kategoria ZIN:

- "Bart" #2
- "Biedacy"
- "Darmozin"
- "Monstwór"
- "Warchlaki" #2

Kategoria SCENARZYSTA:

- Anna Krztoń ("First Weeks", "Szkice z wakacji", "The Cracow Period")
- Bartosz Sztybor ("Roznosiciel", "Wujcio Andrzej i Litery", "Zbliżenia między ludzkie")
- Jacek Frąś ("Melon Integral Special Edition")
- Jan Mazur ("Żywa Biblioteka")
- Kuba Ryszkiewicz ("Nie przebaczaj 2")

Kategoria RYSOWNIK:

- Anna Krztoń ("First Weeks", "Szkice z wakacji", "The Cracow Period")
- Filip Myszkowski ("Bezból")
- Łukasz Mazur ("Domek w środku lasy żywych trupów")
- Marianna Strychowska ("Nie przebaczaj 2")
- Zavka ("Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia")

Kategoria OKŁADKA:

- "Bart" #2  (Filip Wiśniowski)
- "Bezból" (Filip Myszkowski)
- "Domek w środku lasy żywych trupów" (Łukasz Mazur)
- "Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia" (Zavka)
- "Warchlaki" #2 (Barbara Okrasa)

Kategoria KOMIKS:

- "Domek w środku lasy żywych trupów" (Łukasz Mazur)
- "Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia" (Zavka)
- "Melon Integral Special Edition" (Jacek Frąś)
- "Nie przebaczaj 2" (Kuba Ryszkiewicz, Marianna Strychowska)
- "Szkice z wakacji' (Anna Krztoń)

Serdecznie dziękujemy Akademii Złotych Kurczaków za głosy i gratulujemy wszystkim nominowanym! Zwycięzców poznamy już 11 lutego podczas oficjalnej gali wręczenia 4. Złotych Kurczaków!

Niewątpliwie jedną z najważniejszych premier na Złotych Kurczakach będzie kontynuacja "Pomścicieli" autorstwa XNDR`a (scenariusz) i Roberta Sienickiego (rysunki), na którą musieliśmy czekać... trzy lata!  

Obrońcy Wrocławia i okolic powracają w wielkim stylu! Starfil, Kulk, Chuzar, RMOS, Robo-Robur czyli Superherosi w lajkrach kontynuują walkę ze złem, a akcja rozpoczyna się tam, gdzie zakończyła się w części pierwszej. Przepowiadana przez najstarszych wrocławskich szamanów Trzecia Fala dociera do WRO! Dzielnicy Kozanów grozi zagłada a życie na osiedlu jest w niebezpieczeństwie. Co zrobią nasi bohaterowie? Kto kryje się za tym wszystkim?

"Pomściciele" (Sezon Pierwszy) odcinek drugi z czterech zawita na rynku już za dwa tygodnie, ale dla wszystkich uczestników Złotych Kurczaków 4 przygotowano nie lada niespodziankę – będą oni mogli zakupić  komiks na stoisku Bazgrolli w wersji przedpremierowej z alternatywną okładką w wykonaniu Fila. 


Spotkania, spotkania, spotkania - już w ten czwartek Kolorowe zapraszają do krakowskiego MOCAK`u (ul. Lipowa 4) do udziału w spotkaniu z kolektywem Dream Team wokół albumu komiksowego "Prace i robótki". Rozmowę z Natalią Kulką, Beatą Sosnowską i Martą Bystroń poprowadzi Kamila Kowerska.

Album "Prace i robótki" stanowi luźną i indywidualnie poprowadzoną narrację każdej z rysowniczek. Jest zbiorem historii związanych z doświadczeniami z pracą zarobkową. Są to opowieści dziewczyn, narysowane przez dziewczyny. Oprócz członkiń Dream Teamu – Agnieszki Gójskiej, Beaty Sosnowskiej, Natalii Kulki i Ann Fau – w pracach nad albumem udział wzięły Gościówy – Marta Bystroń i Edyta Bystroń, rysowniczki niezależnej sceny komiksowej. Praca to szaleństwo. Niektórym „szczęściarzom” zajmuje nawet ¾ ich życia. Opowiadając sobie historie i słuchając innych relacji, które były mniej lub bardziej związane z pracą, jej szukaniem czy porzucaniem, kolektyw Dream Teamu wymyślił album Prace i robótki. Autorki spisały opowieści i wybrały te, które były bliskie ich doświadczeniom zawodowym. Narysowane przez członkinie Dream Team i Gościówy historie opowiadają o tym, jak one odczuwają życie definiowane pracą. Album jest wielogłosem w formie i treści, a historie opowiedziane za pomocą rysunkowych epizodów tworzą patchworkową rzeczywistość, taką, jaka się ona jawi. Groza, śmiech i łzy – jeśli czytelnicy doświadczają tych emocji podczas lektury Prac i robótek, to znaczy, że wykonali swoją czytelniczą pracę, jak należy. Premii nie będzie…


Z kolei w sobotę 11 lutego w warszawskiej galerii i kawiarni MiTo (Waryńskiego 28) obędzie się spotkanie poświęcone Batmanowi, który będzie tematem prelekcji Michała Chudolińskiego.


Kto powiedział, że Mroczny Rycerz musi być mroczny? Z okazji premiery filmu "Lego Batman: Film" zapraszamy na spotkanie, podczas którego odkryjemy najzabawniejsze, najbardziej absurdalne aspekty mitologii Batmana: Srebrny Wiek komiksów (gdy Batman potrafił się zmienić w małpę i dziecko, a jednym z jego przeciwników był Eraser, człowiek-ołówek), kampowy serial z Adamem Westem z lat 60., a także współczesne przykłady, takie jak kreskówka "Batman: The Brave and the Bold", twórczość Granta Morrisona i Toma Kinga, Batman według "How It Should Have Ended"... Przygotujcie się na szokujące, niezręczne, zawstydzające i przezabawne doznania!

I wreszcie 12 lutego w godzinach 12.00 - 17.00 w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie (ul. Kornela Makuszyńskiego 1) odbędą się obchody 8. Dziecięce Spotkania z Komiksem.

Tym razem, liczba atrakcji oczekujących na dzieci, jest naprawdę oszałamiająca. W programie zaplanowano m.in.: pojedynek rysowników, warsztaty plastyczne, warsztaty rzeźby w lodzie, rysowanie najdłuższego na świecie szalika dla Koziołka Matołka, zorganizowano strefę gier planszowych, pokazy drukarek 3D, pokazy robotów…
Gwiazdą imprezy jest Robert Trojanowski, autor książki "Zwariowany podręcznik z zaczarowanej szkoły", która pozwoli dzieciom stworzyć własną, szaloną szkołę, gdzie mogą prowadzić zabawne lekcje, sprawdzać listę obecności, zadawać prace domowe, wystawiać oceny i rozwiązywać zagadki. Czarodziejską różdżką jest bowiem ołówek, który może wszystko!

Jak co roku, uznani twórcy rysunkowych fabuł, prowadzą otwarte konsultacje i udzielą porad młodym adeptom sztuk plastycznych. Tym razem warsztaty komiksowe poprowadzą Agata Komorowska i Grzegorz J. Nowicki. Zostanie też rozstrzygnięty doroczny konkurs na dziecięcy komiks, przedstawiający podróż Koziołka Matołka do egzotycznego kraju (w roku 2016 była nim Dania.) Wszystkie wyróżnione prace będzie można zobaczyć na wystawie w Centrum Bajki, a najlepsze z nich zostaną wydane drukiem w książeczce "Podróże Koziołka Matołka".

A żeby podczas „Spotkań” ani przez chwilę nie było nudno, wszystkich uczestników imprezy będzie rozbawiał kabaret "Rewers" z Zielonej Góry, prawdziwa mieszanka kabaretowo-wybuchowa, łącząca różne pokolenia artystów. Bilet: 3zł, rodzinny: 10zł 

 

Bernie Wrightson przechodzi na emeryturę - jeden z klasyków światowego komiksu ze względu na problemy zdrowotne rezygnuje z rysowania. W miniony podziałek informację tę za pomocą mediów społecznościowych przekazała jego żona, Liz. Stan zdrowia Wrightsona nie jest zły, ale uniemożliwia mu dalszą pracę. Artysta po przejściu kolejnej operacji mózgu nie będzie w stanie nie tylko rysować, ale i normalnie chodzić. Wspólnie doszliśmy do smutnego wniosku, że jedynym rozwiązaniem jest emerytura - Bernie nie jest w stanie tworzyć ani uczestniczyć w konwentach. Jeśli jego sytuacja się zmienia z wielką radością to ogłoszę. Wrightson jest prawdziwą legendą amerykańskiego horroru - bez jego udziału świat komiksu wyglądałby dziś zupełnie inaczej. Debiutował w 1968 roku w 179. numerze "House of Mystery". W jego dorobku znajduje się dziesiątki, jeśli nie setki tytułów, które realizował dla kilku wydawnictw, liczne nagrody i wyróżnienia branżowe. W 1971 roku wraz z Lenem Weinem stworzył Swamp Thinga. Jego niesamowity styl zainspirował wielu współczesnych twórców - obawiam się, że bez Wrightsona nie byłoby Andreasa, Steve`a Nilesa, Kelly`ego Jonesa czy Jacena Burrowsa.


Zrobienie filmu z Grootem jest nieuniknione - zapowiada Vin Diesel. Nie jest żadną tajemnica, że gwiazdor amerykańskiego kina akcji, który udziela swojego głosu temu bohaterowi chce, aby odgrywał on coraz większą rolę w MCU. Teraz, podczas prac nad sequelem "Strażników Galaktyki", pojawiła się koncepcja nakręcenia solowego filmu z Grootem. To coś, o czym rozmawialiśmy z Jamesem Gunnem i co zrobiłbym z prawdziwą przyjemnością. To bardzo interesujący projekt i wydaje mi się, że jego realizacja jest nieunikniona - komentował Diesel w rozmowie z MTV International. Ten bohater jest niezwykle tajemniczy. Jest teraz jest jedną z najbardziej unikalnych postaci Marvela i Jamesowi Gunnowi udało się przekroczyć wszelkie oczekiwania dotyczące tego bohatera. Ale wciąż tkwi w nim niewykorzystany potencjał. Chciałbym przenieść się na jego rodzinną planetę i dowiedzieć się o nim więcej. I sądzę, że cały świat ma na to ochotę.

Brak komentarzy: