sobota, 20 sierpnia 2016

#2193 - Komix-Express 357

Uwaga, Poznań - 17 września stolicę Wielkopolski odwiedzi Mroczny Rycerz! Obchodom "Dnia Batmana" tradycyjnie towarzyszyć będą prelekcje, cosplay, konkursy z nagrodami, ale w tym roku gwoździem programu będzie wielki otwarcie Czytelni Komiksów! Będzie to pierwsza w naszym kraju czytelnia komiksów pod uniwersytecką egidą. W jej zbiorach znajduje się 9660 tytułów komiksowych takich jak albumy, zeszyty, ziny, mangi, książki dotyczące komiksu, pozycje z zagranicy (włoskie, angielskie, czeskie, niemieckie i rzecz jasna amerykańskie) i czasopisma, a kolekcja z miesiąca na miesiąc się rozrasta. Korzystanie z komiksowych zasobów Biblioteki UAM było możliwe już wcześniej, teraz jednak będzie znacznie prostsze i przyjemniejsze, ponieważ komiksy otrzymują ogromną, własną przestrzeń, która zostanie odpowiednio przystosowana tak pod względem wygody, jak i wizerunku - pisze Józek Śliwiński na Kopcu KretaNasza kolekcja jest unikatowa ze względu na jej zbiory - komentuje Aleksander Gniot, wicedyrektor ds. zasobów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.Starsze komiksy kupiliśmy od Pawła Timofiejuka kolekcjonera, który teraz zajmuje się wydawaniem komiksów. Dysponujemy również spuściznę po Jerzym Skarżyńskim, który będąc członkiem towarzystwa komiksowego komiksy i czasopisma komiksowe z całego świata. Oczywiście, że nie mamy wszystkiego, co ukazuje się na polskim rynku, ale cały czas sprawdzamy i uzupełniamy braki - kończy Gniot. Czytelnia Komiksów Nova będzie otwarta dla każdego. Wystarczy okazać dowód tożsamości. Pierwsze odwiedziny są bezpłatne, a przy następnych należy wyrobić karnet na rok akademicki w cenie 12 zł.

Zack Snyder jest osobą, która maczała swoje palce niemal we wszystkich filmach, które rozgrywają się w DC Cinematic Universe. Zarówno tych, które nakręcono (reżyseria w "Człowieku ze Stali" i "Batman v Superman", produkcja "Legionu Samobójców"), jak i tych, nad którymi trwają prace (pojawi się w czołówkach "Wonder Woman", "Aquaman", "The Flash", "Justice League" w różnych rolach). Oprócz affleckowego "Batmana" póki co jedynym filmem wolnym od wpływu Snydera będzie "Shazam!". Według zapewnień Dany`ego Garcii, jednego z producentów obrazu, prace nad ekranizacją przygód jednego z najstarszych superherosów posuwają się powoli. Jaki jest tego powód? Ekipie zależy na tym, aby jak najlepiej oddać wyjątkowość oryginału i sprawić, że w porównaniu z innymi filmami DC ich produkcja zachowa pewną odrębność. "Shazam!" będzie co prawda rozgrywać się w tym samym uniwersum, co pozostałe produkcje, ale pracujemy z zupełnie inną ekipą, innymi producentami i reżyserami. Zależy nam na dużej autonomii w kreowaniu kolejnej komiksowo-kinowej marki - mówił Garcia. Chcemy, aby film, choć należy do większej rodziny, był unikalny. Oprócz tego, że w roli Black Adama zobaczymy Dwayne`a Johnsona niewiele wiemy o szczegółach produkcji, ale do premiery zaplanowanej na 5 kwietnia 2019 roku pozostało jeszcze sporo czasu. Póki co szlifujemy scenariusz. Nie spieszymy się, bo chcemy, aby każdy akt i scena były dopracowane w najdrobniejszym szczególe.

Wyjaśniła się sytuacja polskiej edycji "Żywych Trupach". Ostatni tom bestsellerowej serii Roberta Kirkmana ukazał się w październiku minionego roku. Fani z niecierpliwością oczekujący na kolejne odsłony cyklu z tygodnia na tydzień musieli obchodzić się ze smakiem, a opóźnienie w stosunku oryginalnej edycji rosło coraz bardziej. Co było powodem tej sytuacji? Utrudniony kontakt z przedstawicielami Skybound Studios. Jak piszą przedstawiciele Taurus Media po ośmiu (!!!) miesiącach coś wreszcie ruszyło w tym temacie. Sprawy papierkowe udało się pozałatwiać i na horyzoncie majaczą już kolejne tomy. Na łódzkim MFKiG swoją premierę będzie miał trejd oznaczony numerem 24, a pod koniec października ukaże się jubileuszowy 25. tom.  Faktury są już opłacone i czekamy na przesłanie materiałów do opracowania DTP - czytamy na FB Taurusa. Z kolei Krzysztof Tymczyński z Image Comics Journal pozostaje sceptyczny. Fakt, że wydawca otrzymał faktury, które od razu opłacił wcale nie oznacza, że studio Skybound znów nie zacznie zwlekać, tym razem z przesłaniem wspomnianych materiałów do opracowania DTP - pisze na swoim blogu. Oby tak się nie stało...

Wydawnictwo ATY szykuje na Łódź kolejną edycję cyklu "Szkicownik". Tym razem jego bohaterem ma być Tomasz "Lew" Leśniak, którego już dziś można nazwać klasykiem polskiego komiksu. Jeden z ojców "Jeża Jerzego", autor "Tymka i Mistrza" i serii "Hej, Jędrek!" na komiksowym rynku obecny jest już od końcówki lat dziewięćdziesiątych i jak mało kto zasłużył sobie na taką publikację. Jeśli nic się nie wykrzaczy i "Sz" pojawi się w Łodzi, to w pewnym sensie historia zatoczy koło - dwadzieścia lat temu po raz pierwszy pojechałem na MFK i pierwszy raz miałem styczność z Jeżem Jerzym, którego odcinek pt. "JJ vs Radioactive Bird" brał udział w konkursie na krótką formę i który znalazł się w pokonkursowej broszurze - pisze Łukasz Mazur z ATY. Trzymamy więc kciuki, żeby nic się nie wykrzaczyło. Publikacja poświęcona Leśniakowi będzie trzecim "Szkicownikiem" wydanym przez ATY. W 2011 ukazał się album poświęcony Karolowi Kalinowskiemu, w którym można było znaleźć to, co komiksowi koneserzy lubią najbardziej - mnóstwo materiałów behind the scenes, szkice pasków, całych plansz, koncepty postaci, bazgroły z brzegów kartek. Z kolei drugi dedykowany Michałowi Śledzińskiemu był jedną z najciekawszych premier MFK w 2012 (słusznie!) rozszedł się jak świeże bułeczki.

Junji Ito i koty? Jestem kupiony! W zapowiedziach JPF pojawił się "Yon i Mu - koci pamiętnik Junjiego Ito". Zamknięta w jednym 116-stronnicowym tomie historia kosztować będzie 25,20 złotych. Kiedy? Tomik można już zamawiać w pre-orderze, ale wydawnictwo nie ustaliło jeszcze daty premiery. Jest za to opis i przykładowe kadry:

Poznajcie pana J, który wraz z narzeczoną wprowadza się do nowego domu. Na miejscu okazuje się, że ukochana rysownika nie jest sama - razem z nimi zamieszkają dwie niezwykłe istoty! Znany autor komiksowych horrorów przedstawia wyjątkową komedię rysowaną w groteskowym, charakterystycznym stylu. Czy pan J poradzi sobie z nieokiełznanymi lokatorami?

Data premiery nie jest jeszcze ustalona.

"Bleach" Tite Kubo doczekało się przenosin na mały i duży ekran w wersji anime, adaptacji growej i musicalowej, a teraz przyszedł czas na pełnometrażowy, aktorski film. W 2018 roku we wszystkich japońskich kinach oglądać będzie można obraz w reżyserii Shinsuke Sato z Sotą Fukushim w roli głównej. Sato ma już w swoim dorobku ekranizacje "Ganzt" i "Lady Snowblood", więc to człowiek, który zna się na rzeczy, a Fukushi występował między innymi w "Strobe Edge" i "Kami-sama no Iu Toori". Warto dodać, że wiadomość to została poprzedzona zapowiedzią finału mangi Kubo, która ukazuje się od 2001 roku, a na polskim rynku wydają ją JPF (od października 2009 roku). W poniedziałkowym "Weekly Shonen Jump" ukaże się ostatni epizod "Bleach", któremu towarzyszyć będzie zapowiedz filmu.

Nie będzie trzeciej części "Strażników Galaktyki"? Według James Gunna w Marvel Studios nie myślą na razie o dalszej kontynuacji przygód Petera Quilla i spółki. Nawet gdyby tak było reżyser dwóch poprzednich części nie byłby pewien czy chciałby po raz kolejny stanąć za kamerą. Nie ma żadnych konkretnych planów w tym temacie, a ja wciąż nie podjąłem decyzji w jaki projekt zaangażuje się w następnej kolejności - mówił Gunn. Wszystko, co wiemy o "Guardians of the Galaxy Vol.2" wskazuje na to, że film nie będzie prowadził do czegokolwiek innego. Według mnie przyszłość "GotG" pozostaje sprawą otwartą. Dom Pomysłów póki co unika robienia dalekosiężnych planów (czytaj - poza 2019 rok), co pewnie wiąże się z tym, że nie wiadomo czy Kevin Feige po 2018 wciąż będzie najważniejszym człowiekiem w Marvel Studios. Jednak stawiam dolary przeciwko orzechom, że marvelowscy prawnicy w pierwszej kolejności zapukają do drzwi Jamesa Gunna z nową umową na nakręcenie "Vol 3", jak tylko okaże się, że dwójka przyniosła odpowiednie zyski.

Brak komentarzy: