niedziela, 3 lipca 2016

#2171 - Komix-Express 352

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w III. konkursie na stypendium ufundowanym przez Gildia.pl, w którym można sięgnąć po wsparcie finansowe procesu tworzenia komiksu. Pula nagród sięga osiemnastu tysięcy złotych. Zwycięska aplikacja zostanie nagrodzona kwotą 12 tysięcy złotych na wsparcie procesu tworzenia i ewentualnego wydania komiksu. Z kolei laureaci 2 i 3 miejsca otrzymają 3 tysiące. Efektem pierwszego konkursu jest wydany nakładem Kultury Gniewu komiks Agaty Wawryniuk "Rozmówki polsko-angielskie", a w drugiej edycji zwyciężył Sebastian Skrobol z komiksem "Quiet Little Melody", wydanym przez Wydawnictwo Komiksowe. Na aplikację konkursową składa się: minimum 8 gotowych plansz tworzących spójną, logiczną całość w postaci pliku PDF, narracyjny opis całego komiksu w języku polskim (scenariusz) w postaci pliku PDF i streszczenie komiksu o maksymalnej długości 800 znaków. Przed przystąpieniem do konkursu warto zapoznać się z regulaminem, a po resztę szczegółów odsyłam na stronę Sklepu Gildia. Nasz redakcyjny kolega - Maciej Gierszewski - dostąpił zaszczytu byciu jednym z jurorów. Miło.


Czasu na składanie aplikacji nie zostało już dużo - deadline mija 28 sierpnia. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na październikowym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Łukasz Kowalczuk na swoim FB zwrócił uwagę, że konkurs stypendialny to już czwarte tego typu przedsięwzięcie w tym samym czasie. Trudno spodziewać, że żeby autorzy, którzy szykują krótkometrażówkę na łódzki konkurs albo pracują nad komiksem dla dzieciaków (Egmont) czy komiksem o tematyce ekonomicznej (FOR) mieli czas i siły przerobowe na kolejny. Nie sposób nie zgodzić się, że termin gildiowy jest nie najszczęśliwszy, ale z drugiej strony deadline`y pozostałych znane są od zawsze (MFKiG) lub o trzech lat (Christa), a profile tych konkursów różnią się mocno od siebie tak mocno, że trudno wyobrazić mi sobie twórcę, który chciałby wystartować we wszystkich.

W poniedziałek w australijskim Queensland ruszają zdjęcia filmu "Thor: Ragnarok". To świetna okazję, aby zebrać w jednym miejscu wszystko, co wiemy o trzeciej produkcji z udziałem marvelowskiego boga piorunów. Reżyserem obrazu będzie Taika Waititi ("Co robimy w ukryciu"), w swoich rolach powrócą Chris Hemsworth (Thor), Tom Hiddleston (Loki), Idris Elba (Heimdall) i Anthony Hopkins (Odyn), a swój debiut w MCU zaliczą Cate Blanchett (Hela), Jeff Goldblum (Grandmaster), Tessa Thompson (Valkyrie) i Karl Urban (Skurge). Wszystko wskazuje na to, że w trzecim "Thorze" duża rola czeka również Marka Ruffalo, czyli Hulka. Aktor ten opisywał "Thor: Ragnarok" jako uniwersalny film drogi, który skupia się na relacjach pomiędzy Bannerem, a Odinsonem. Jego akcja będzie dziać się głównie w kosmosie, a scen na Ziemi jest jak na lekarstwo - według wyliczeń Kevina Feige`a to ledwie 10 do 20 procent czasu trwania filmu. Wśród głównych komiksowych inspiracji wymienia się "Planet Hulk" (2006-2007), a więc historię nijak nie związaną z Thorem. Według pogłosek Thor i Hulk mają zmierzyć się w pojedynku gladiatorów na igrzyskach organizowanych przez Grandmastera (Goldblum). Co ciekawe w filmie ma nie brakować... humoru. Reżyser Taika Waititi dostrzegł w "W krzywym zwierciadle: Wakacje" i "Pogromcach duchów" talent komediowy Hemswortha i zamierza go wykorzystać. Byłoby głupim, gdybym tego nie zrobił - mówił w jednym z wywiadów. Takie podejście bardzo podoba się samemu zainteresowanemu. Wydaje mi się, że temu filmowi potrzebny jest zastrzyk inteligentnego humoru i nieoczekiwanego dowcipu podobnego do tego, który James Gunn zastosował w swoich "Strażnikach" - komentuje aktor. Nie spodziewajcie się jednak zbyt dużej ilości żartów w filie traktującym o końcu świata...

W trzecim "Thorze" zadebiutuje pierwszy, żeński supervillain w dziejach MCU. Dwukrotna laureatka Oscara Cate Blanchett wcieli się w Helę, boginię śmierci, która w świecie dzierżącego Mjolnir herosa obecna jest w zasadzie od zawsze (debiutowała w 1964 roku na łamach "Journey Into Mystery" #102). Ruffalo bardzo komplementuje robotę swojej koleżanki po fachu, ale wygląda na to, że on sam będzie miał bardzo ciekawą rolę do odegrania. W "Ragnaroku" zobaczymy jak Bruce ułoży swoje stosunki z Hulkiem. Aktor zapewnia, że to, co zobaczymy w kinie nie było nigdy testowane w komiksach, a Waititi nie chce puścić pary z gęby o co idzie. Potwierdził jedynie, że Hulk będzie robił to, co Hulk robi. A co z innymi bohaterami? Jane Foster i Erik Selvig kończą swoją przygodę z MCU. Być może w roli potencjalnej kochanki Thora zobaczymy Valkyrie. Powrócą Odyn i Loki, ale Hiddleston zasugerował, że może to być ostatni raz, gdy wciela się w boga kłamstwa. Wciąż nie wiadomo czy Marvel szykuje dla niego rolę w "Infinity War". O roli Urbana w zasadzie niewiele można powiedzieć - w komiksach jego postać była z reguły wykorzystywana przez Helę lub Enchantress. Z kolei Goldblum świetnie czuje się w roli Grandmastera - reżyser pozostawił mu olbrzymie pole do popisu w kreowaniu swojej roli.

Współczesny polski komiks wylądował na portalu patronite.pl. Od pierwszego czerwca stronę FB, na której prezentowane są sylwetki (jak sama nazwa wskazuje!) twórców współczesnego rodzimego komiksu, która ułatwia czytelnikom wyszukiwanie polskich publikacji, które mieliby ochotę poznać, można wspierać nie tylko lajeczkami, ale i pieniędzmi. Prowadzenie naszej strony wymaga od nas sporo pracy i czasu, więc jeśli strona Wam się podoba i chcielibyście nas jakoś wesprzeć, zostać naszymi mecenasami, będziemy niezmiernie wdzięczni - pisze zarządzający projektem Daniel Gizicki. Jeśli chcecie więc wesprzeć robotę jego oraz Jerzego Łanuszewskiego, Rafała Kołsuta, Piotra Kasińskiego i Piotra Nowackiego wchodźcie na http://patronite.pl/gizicki i sypnijcie groszem!

Premiera gry "Batman: Return to Arkham" w ledwo miesiąc po pierwszej zapowiedzi została przełożona. I to od razu na czas nieokreślony. Decyzja ta jest podyktowana problemami, które pojawiały się przy finiszu prac nad niemal skończonym produktem. Po dokładnym przeanalizowaniu efektów naszych wysiłków postanowiliśmy opóźnić wydanie gry - komentował przedstawiciel WB Games. Dzięki temu ekipa Virtuous Games dostanie więcej czasu, aby na błysk wypolerować Batmana. Nie podajemy konkretnej daty premiery, bo chcemy mieć pewność, że nasze studio opuści produkcja w stu procentach skończona. Wiemy, że to rozczarowujące wieści dla wielu fanów, ale mamy nadzieję, że w pełni dopracowany produkt końcowy wynagrodzi czas oczekiwania na możliwość powrotu do Arkham. Pierwotnie planowano, że gra będąca remasteringiem "Batman: Arkham Asylum" i "Batman: Arkham City" śmigająca na Unreal Engine 4 pojawi się na PlayStation 4 i Xbox One 26 lipca.

Znamy tytuły kolejnych albumów, które ukażą się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. 95. tomem kolekcji, który do sprzedaży trafi 13 lipca 2016 roku będzie druga połówka historii "Nick Fury, Agent S.H.I.E.L.D.". Tłumaczeniem zajął się Jacek Drewnowski, a całość liczy sobie 192 strony.

Kolejna porcja szbiegowsko-fantastycznych przygód naczelnika SHIELD i ciąg dalszy artystycznego rozwoju Jima Steranki. W tym tomie Fury musi ostatecznie rozprawić się z Żółtym Szponem, a także niebezpiecznym Scorpio. Podejmie się też rozwikłania zagadkowej zbrodni dokonanej na szkockich wrzosowiskach. Część druga jest lepsza od pierwszej i warto kupić ją choćby dla samych rysunków.

Z numerem 96 dostaniemy dokończenie eventu "Sam Strach" ("Fear Itself") autorstwa Matta Fractiona i Stuarta Immonena. Przekład Tomasz Sidorkiewicz, stron 176. Premiera - 27 lipca. Opis:

Dzięki pomocy Lokiego, Thorowi udaje się przyłaczyć do pozostałych herosów Marvela i wspomóc ich w walce z Wężem i jego Godnymi. Jednak pokonanie zła i uratowanie świata będzie wymagało nadzwyczajnych środków...

10 sierpnia 2016 r. do sprzedaży trafi "Fantastyczna Czwórka: Sądy Dzień", czyli klasyczna przygoda Pierwszej Rodziny Marvela z lat sześćdziesiątych, która pierwotnie była publikowana na łamach "Fantastic Four" #52-60. Tłumaczy Marek Starosta, liczba stron - 200.

Postępowi Stan Lee i Jack Kirby przedstawiają czytelnikom T'Challę alias Czarną Panterę, pierwszego w historii czarnoskórego superbohatera. Ponadto Doktor Doom kradnie moce Silver Surfera. Powracają też Inhumans. Musiszmieć!

Brak komentarzy: