sobota, 2 lipca 2016

#2170 - Trans-Atlantyk 358

W minionym tygodniu Marvel serwował kolejne teasery podpisane "Divided We…", na których widniały wizerunki dwóch rozbitych i połączonych ze sobą postaci. Rysunki Mike`a Deodato Jra. zapowiadały to, co wydarzy się jesienią pod szyldem Marvel NOW. Wczoraj Dom Pomysłów zaprezentował pełnowymiarową ilustrację z której pochodziły poszczególne teasery, a nieco wcześniej puścił w sieć... puzzle. Dwie grupy herosów i villainów stoją na niej po podzieleni pod hasłem "Divided We Stand". Po jednej stronie znajdują się Solo, Foolkiller, Jessica Jones, Maria Hill, Captain Marvel, Elektra, Odinson, Victor Von Doom z maską Iron Mana, Slapstick, Steve Rogers, Black Panther, Gamora, Cable i stopa Fin Fang Fooma. Po drugiej widzimy Mosaica, Gwenpool, Squirrel Girl, Ms. America, Wasp, The Prowlera, Moon Girl, Ri Ri Williams, Hawkeye`a, Hulka, Spider-Mana, Ms. Marvel i Doktora Strange`a. Warto również zwrócić uwagę na to KOGO na tej grafice nie ma. (KO)


Jest Rogers, ale nie ma Sama Wilsona, brakuje Tony`ego Starka, choć nietrudno zauważyć jego maskę, jest Odinsona, ale nie ma Thora (ani w jego męskiej, ani żeńskiej postaci), jest Spider-Man, ale nie jest nim Peter Parker... Grafika miała sprawić, że czytelnicy zaczną spekulować - komentuje rednacz Marvela, Axel Alonso. Pojawiło się wiele plotek dotyczących tego co wyniknie z "Civil War II", więc jeśli nieobecność Bruce`a Bannera, Tony`ego Starka, Sama Wilsona sprawia, że czujesz się nerwowo to dlatego, że słyszałeś te same plotki, co my. Warto podkreślić, że Alonso wyraźnie zaznaczył, że Marvel NOW nie będzie żadnym rebootem. Tak, to nowy status quo w uniwersum Marvela po zakończeniu drugiej Wojny Domowej. Niektórzy bohaterowie stracą wszystko, inni sięgną nowych szczytów. Niektórzy będą prężyć muskuły, jak nigdy dotąd, niektórzy znikną na dobre. Pojawią się nowe drużyny, nowe urazy i nowe sojusze. To będzie zupełnie inny świat. (KO)

Wraz "Rebirth" John Constantine wraca do Anglii. Nie tylko z tego powodu, że akcja nowe on-goingu "Hellblazer" będzie rozgrywać się w Londynie, ale także dlatego, że jego scenarzysta, Simon Oliver, wychował się w Zjednoczonym Królestwie. Autor znany z "The Exterminators" i "FBP: Federal Bureau of Physics" pisarz szykuje dla największej ikony Vertigo napędzaną Johnnie`m Walkerem i silk cutami wyprawę na ciemną stronę i z powrotem. Zgodnie z ideą przyświecającą założeniom "Rebirth" Constantine wracając do swoich korzeni zachowa niektóre z elementów, które pojawiły się wraz z "New 52". Wątkiem przewodnim pierwszej historii będzie powrót do domu. Oliver widzi w głównym bohaterze człowieka, który już od dawna ma dość przygód i chce wrócić do swojej ojczyzny, ale zawsze od realizacji tego zamiaru ciągle coś go odciąga. "John Constantine jest albo wielkim magie udając dupka albo dupkiem udającym wielkiego maga. Jak dla mnie może być i jednym, i drugim" - mówi o swoim bohaterze Oliver. Całość ma być utrzymana w bardzo angielskim klimacie i pozostawać na uboczu tego, co dzieje się w uniwersum DC, choć kilku gościnnych występów nie braknie (Mercury, Swamp Thing, wróci wątek Rot), swoje role do odegrania będą mieli Chas, Map i Clarice. Oprawą graficzną serii zajmie się Moritat ("Elephantman", "All-Star Western"), a jej pierwszy numer ukaże się w lipcu.(KO)


Jakby było komiksów z Mścicielami mało Marvel planuje kolejny. W ramach NOW zadebiutuje on-going zatytułowany "U.S. Avengers". Całkiem przypadkiem Dom Pomysłów tytuł ten ogłosił w Dniu Kanady, czyli 1 lipca... Kto znajdzie się w składzie drużyny? Na udostępnionej grafice widzimy Sunspota, Red Hulka (któremu bardzo dobrze z wąsem, a trochę mniej dobrze w gatkach uszytych z amerykańskiej flagi), Cannonballa, nowego (a raczej nową) Iron Patriot (doktor Toni Ho, córkę doktora Yinsena), Pod, Squirrel Girl oraz żeńską wersję Kapitana Ameryki z jednej z alternatywnych przyszłości, czyli Danielle Cage, córka Luke`a Cage`a i Jessiki Jones. Scenariuszem zajmie się Al Ewing, a oprawą graficzną - Paco Medina. I właśnie fabuła pierwszej historii, w której pojawi się zagrożenie z tamtych czasów. Wygląda również na to, że w serii pojawią się wątki z "New Avengers". Niewykluczone, że "U.S. Avengers" zastąpią właśnie ten tytuł. (KO)

Koniec tworzonej przez Steve`a Orlando i ACO serii "Midnighter" wcale nie oznacza, że w Rebirth nie zobaczymy wildstormowej wersji Mrocznego Rycerza, która woli chłopców. Lucas Trent powróci w mini-serii autorstwa wspomnianego duetu z rysunkami Fernando Blanco wespół ze swoim kochankiem, Apollem. Komiks będzie kontynuował wątki zapoczątkowane w "Midnighterze". Obaj mają lepszą świadomość tego, kim są. Razem są silniejsi i bardziej pewni siebie - komentował relację między dwójką głównych bohaterów Orlando, który sam jest biseksualistą zapowiadając nową serię. Zamykający się w sześciu zeszytach tytuł zadebiutuje w październiku i wydaje się, że będzie stanowił forpocztę komiksu LGBT, którego jest tak niewiele w ofercie DC Comics. W zasadzie jedynymi queerowymi tytułami są "Harley Quinn" i "Constantine", ale raczej trudno w nich szukać wątków związanych z genderową narracją... (KO)
 
Aby uczcić pięćdziesięciolecie marki "Star Trek" wydawnictwo IDW Publishing startuje z antologią "Star Trek: Waypoin". Na jej łamach będą publikowane krótkie historie rozgrywające się w różnych trekowych erach. W pierwszym (z sześciu planowanych) zeszytów, który ukaże się w sierpniu, dostaniemy historię rodem z "The Next Generation" autorstwa Donny Cates i Macka Chatera. Jej bohaterami będą Geordi La Forge i Data, którzy wspólnymi siłami będą musieli złamać tajemniczą, zaszyfrowaną wiadomość. Bohaterkę drugiego szorciaka będzie Uhura, ale nie ta znany z filmów J.J. Abramsa, tylko z "Original Series". Autorką tego szorciaka będzie z kolei Sandra Lanz. Cóż można dodać? Beam me up, Scotty! (KO)

Jednym z tytułów od Black Mask Studios, o którym nie zdążyliśmy do tej pory wspomnieć, a który w minioną środę miał swoją premierę, jest "Jade Street Potection Service"pięcioczęściowa przygodowa fantasy, łącząca w sobie klimat "Harry’ego Pottera" i "Sailor Moon", gdzie osią fabularna są perypetie dziewczyn z prywatnej szkoły dla czarodziejek. Zastanawiacie się pewnie jakim cudem ten komiks trafił do Black Mask, wydawnictwa o raczej kontestacyjnym i buntowniczym charakterze? Magii żadnej w tym nie ma, bo chociaż "Jade Street Protection Service" to w  istocie teen drama o czarodziejkach, ale takich, które po lekcjach lubią poszaleć i skorzystać z magii niekoniecznie w zgodzie ze szkolnymi podręcznikami. Mówiąc inaczej tworzą dziewczęcy gang, który w zamian za ochronę ściąga haracze od okolicznych sklepikarzy. Za komiks odpowiedzialni są debiutanci: scenariusz to dzieło Katy Rex, natomiast rysunkami w komiksie zajął się Fabian Lelay. Pierwsze recenzje są entuzjastyczne i czas pokaże, czy seria będzie kolejnym asem w rękawie wydawcy. Tak, czy inaczej już teraz podoba nam się to, że po raz kolejny Black Mask inwestuje w nowe nazwiska. Jak dotąd z dobrym skutkiem. (PSz)


Całkiem niedawno informowaliśmy o planach Valianta na drugą połowę tego roku. Wydawca szykuje sporo nowych tytułów pod wspólnym szyldem "Future of Valiant", który oznacza nową jakość, nowe trendy i tytuły z którymi wydawnictwo zapewne łączy duże nadzieje na przyszłość. Warto zatrzymać się na dłużej przy zapowiedzianej w związku z tym "Britannii" – mini-serii wyjątkowej w tym towarzystwie, bo w zasadzie zagłębiającej się w estetyce komiksu historycznego, rzadko obecnego na amerykańskim rynku. "Britannia" przeniesie czytelnika do Cesarstwa Rzymskiego rządzonego przez Nerona, a jej głównym bohaterem będzie Antonius Axia, centurion obdarzony niezwykłą intuicją i ponadprzeciętnym zmysłem dedukcji, co przyda się szczególnie przy okazji dziwnych zdarzeń  w jednej z północnych kolonii Cesarstwa. Peter Milligan, autor scenariusza, nie ukrywa że chce zrobić ze swojego bohatera nie tylko detektywa, ale i psychologa, rzecz jasna na miarę swoich czasów. Zadanie o tyle ambitne, co trudne –  w takim przypadku bowiem łatwo o anachronizmy i mało wiarygodnego ducha czasu. Liczymy jednak, że efekt końcowy okaże się intrygujący. Rysunki do komiksu wykona Juan Jose Ryp  ("Ninjak").  Premiera pierwszego zeszytu  we wrześniu. (PSz)

Brak komentarzy: