czwartek, 24 marca 2016

#2102 - Komix-Express 335

7 maja 2016 w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu odbędzie się kolejna edycja festiwalu DwuTakt. Początki tego wydarzenia sięgają 2013 roku, gdy miejsca miała impreza DwuTakt: Muzyka i Komiks Jej ojcami byli Wojciech Łowicki (popularyzator komiksu, organizator wystaw dot. satyry, komiksu i popkultury, obecny dyrektor festiwalu i autor jego formuły) i Tomasz Marciniak (naukowiec, badacz komiksu i kultury popularnej, pierwszy dyrektor festiwalu). Pomysłem na imprezę miała być fuzja różnych gatunków kultury popularnej. Już w 2015 przemianowaną ją na Festiwal Komiksu i Kultury Popularnej: DwuTakt, a obecna nazwa to Festiwal Kultury Popularnej: DwuTakt. Festiwal koncentruje się na treściach związanych z szeroko rozumianą popkulturą, w szczególności z satyrą, kabaretem i komiksem. Do stałych punktów imprezy należą między innymi spotkania z gwiazdami, strefa superbohaterska (całodzienny cykl prelekcji poświęconych bohaterom w trykotach), strefa Gwiezdnych Wojen (atrakcje związane z sagą George’a Lucasa), strefa dziecięca (atrakcje i zabawy dla dzieci), strefa gier, warsztaty i konkursy rysunkowe, Bitwa Komiksowa (rywalizacja rysowników, którzy spontanicznie tworzą w określonym czasie rysunek na zadany temat), występy kabaretów, giełda, wystawy, sesja autografów i wiele innych.


 A co nas czeka w tym roku? Gwiazdami imprezy będą Stanisław Tym (aktor i satyryk), Marek Raczkowski (rysownik, plakacista i satyryk), Tadeusz Baranowski (klasyk polskiego komiksu), Edward Lutczyn (najsłynniejszy polski ilustrator), Tomasz Niewiadomski (rysownik "Ratmana"), Ryszard Dąbrowski (twórca postaci "Likwidatora") oraz Maciej Dąbrowski (prowadzący youtubowy kanał "ZDupy"). Jak widać line-up DwuTaktu wygląda tyle ciekawie, co eklektycznie - czegoś podobnego na festiwalowej mapie Polski jeszcze chyba nie było. A inne atrakcje? Zorganizowany zostanie rejs po Wiśle ze Stanisławem Tymem - w odwołaniu do filmu z jego udziałem, który kręcono m.in. na toruńskim bulwarze. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda im. Dra Tomasza Marciniaka, zmarłego w zeszłym roku współtwórcę DwuTaktu. Nagroda ta przypadnie autorowi najwartościowszego tekstu naukowego, popularnonaukowego lub publicystycznego poświęconego tematyce komiksowej. Nie zabraknie również konkursu, a właściwie Smokokonkursu, którego tematem będzie legenda o smoku toruńskim.

Festiwal organizowany jest przez Asocjację Komiksu w Toruniu przy wsparciu Fundacji Kreska im. Janusza Christy, Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu oraz twórców takich wielkich eventów jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Festiwal Fantastyki i Gier Copernicon w Toruniu. Bilety wstępu w dzień Festiwalu będą dostępne w cenie 10 PLN (normalny), 5 PLN (ulgowy - młodzież ucząca się oraz absolwenci UMK). Wstęp dla dzieci poniżej 12 lat będzie bezpłatny, a bilety w specjalnej promocyjnej cenie można nabyć już teraz w kasie Dworu Artusa lub klikając w link. Ze swojej strony mogę zapewnić, że redakcja Kolorowych wyśle swojego przedstawiciela - a mianowicie mnie. Poprowadzą tam jakąś prelekcję czy coś takiego. Jak już wszystko będzie klepnięte na mur beton dam znać. I sprawdzę obecność na spotkaniu!

Komiksowe "Atomówki" od Studia JG. Już 8 kwietnia na Pyrkonie ukaże się pierwszy tom serii na motywach klasycznej animacji znanej z anteny Cartoon Network. Niecały rok temu wydawnictwo zdradziło, że panują zabrać się za kolejny, po "Czasie na przygodę" amerykański komiks na znanej licencji. Padło na "PowerPuff Girls". Dla mnie super, a co Wu sądzicie o tym wyborze?

Opis:

Są słodkie! Są zabawne! Oto Atomówki! Trzy najbardziej wybuchowe dziewczynki w historii powracają w komiksowej odsłonie! Stęskniliście się za przygodami Bójki, Bajki i Brawurki?

Zobaczcie jak rozprawiają się z Mojo Jojo i innymi bandytami z Townsville! Mnóstwo wspaniałego humoru i najsłodsze sceny walki, jakie można sobie wymarzyć. Atomówki po raz kolejny staną na straży miłości, przyjaźni i sprawiedliwości.

Oprócz trzech uroczych sióstr czekają na Was również pozostali bohaterowie, których tak dobrze znacie: lekko zakręcony Burmistrz, rozsądna Sara Bella, poczciwy doktor Atomus i nasz ulubiony narrator, który ekscytuje się fabułą i przeżywa z nami te niezwykłe przygody. Zło i występek znowu będzie musiało ustąpić, przed atomową siłą Atomówek!

Wbrew rozsiewanym tu i ówdzie plotkom polski komiks żyje i ma się wcale dobrze. Nie wierzycie? Zapraszam więc na facebookowy profil "Współczesny polski komiks", którego (ambitnym!) celem jest prezentacja autorów i dokonań rodzimych twórców opowieści obrazkowych. Co możecie znaleźć na WPK? Bardzo konkretne informacje o biografiach i bibliografiach, przykładowe plansze, linki do recenzji, a wszystko to w bardzo przejrzystym, alfabetycznym układzie. Jak obiecują prowadzący stronę w niedalekiej przyszłości pojawią się także wywiady z autorami, newsy i inne bajery. Dodawajcie do ulubionych i zaglądajcie. Fanpage jest aktualizowany przez ludzi znających się na rzeczy przynajmniej dwa razy dziennie.

JPF zapowiada kolejną "Mega Mangę". Będzie nią "Planetes" autorstwa Makoto Yukimury ("Vinland Saga"). Premierę pierwszego tomu przewidziano na lipiec 2016. Całość ma zamknąć się w dwóch albumach, po 400 stron każdy (razem - osiem oryginalnych tomów). Format A5, obwoluta, cena: 44,99 zł za tom. Kiedy będzie czytać te słowa będzie można złożyć już zamówienie przedpremierowe. Seria pierwotnie ukazywała się w latach 1999-2004. Utrzymana w konwencji hard-sci manga spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyki. Według Anime News Network "Planetes" było najlepszym anime roku 2005, a zarówno komiks, jak i jego adaptacje otrzymały Seiun Award w tej samej kategorii odpowiednio w 2002 i 2005 roku.

Nie, nie będzie telewizyjnego serialu opartego na motywach "Captain Britain". A wszystkie polskie serwisy, które łakome na kliki (Nowy serial Marvela - wiadomo, że taki nagłówek zrobi ruch na stronie) pochwyciły pewnego twitta dały znakomity dowód swojej rzetelności. Wszystkie zaczęło się od ćwierknięcie Ciary McAvoy. Artystka, która pracowała nad plakatami takich filmów, jak "Gwiezdne Wojny III: Zemsta Sithów" czy "X-Men: Pierwsza Klasa" zaprezentowała projekt kostiumu Briana Braddocka dając do zrozumienia, że coś jest na rzeczy. Nie mam wątpliwości, że puszczając takie info w eter sama mocno podbiła swoje kliki... Pytana o jakiekolwiek szczegóły McAvaoy nic chciała nic zdradzić zapewniając jednocześnie, że już wkrótce wszystko stanie się jasne. Pojawi się nazwisko aktora, odgrywającego główną rolę i głównego producenta. I stało się - póki co żadnego "potwierdzenia" nie doczekaliśmy i pewnie nie doczekamy, bo cała ta afera wygląda mi to na zwykłą kaczkę. I to nawet nie dziennikarską.

Brak komentarzy: