poniedziałek, 21 marca 2016

#2099 - Komix-Express 334

DC Comics wciąż próbuje przenieść Lobo na duży ekran. W studiach Warnera prace nad ekranizacją przygód Ważniaka trwają (przynajmniej!) od 2009 roku, kiedy do reżyserii przymierzał się sam Guy Ritchie, a za pióro, by napisać scenariusz chwytał Brad Peyton ("San Andreas"). W 2012 Dwayne "The Rock" Johnson oficjalnie przyznał, że rozmawiał o wcieleniu się w postać ostatniego Czarnianina, ale ostatecznie postanowił zagrać Black Adama w "Shazam". Teraz dowiadujemy się, że DC zatrudnia Jasona Fuchsa do napisania skryptu, choć rzecz wciąż znajduje się w sferze plotek.. Nikt jeszcze tej informacji oficjalnie nie potwierdził. Podobno Fuchs, który dla DC napisał skrypt "Wonder Woman", a wcześniej pracował przy obrazach "Piotruś. Wyprawa do Nibylandii" czy "Epoka Lodowcowa 4", ma zacząć pracę od zera. Wszystkie dotychczasowego pomysłu mają zostać wyrzucone do kosza.Rusza "Szósta", czyli magazyn komiksowy stworzony przez magazyn F5 we współpracy z Totalizatorem Sportowym, właścicielem marki LOTTO. Idea - prezentacja różnych oblicz polskiego komiksu. Sześciu autorów, sześć historii połączonych motywem szczęśliwego trafu. Maciej Jasiński, Łukasz Kowalczuk, Szymon Kaźmierczak, Maria Rostocka, Paweł Garwol, Agata Wawryniuk i Karol Kalinowski. Okładka: Sebastian Skrobol, stron: 76. Opis:

Każda z opowieści to inny styl, dlatego wszyscy czytelnicy znajdą w nich coś dla siebie – drobiazgowy realizm, delikatne akwarelowo-gwaszowe ilustracje czy odjechaną cartoonowa kreskę.

"Szóstka" to jednak tylko jeden z elementów narracji, która jest związana z promocją sztuki komiksu w Polsce. Efekty wspólnych działań F5 i LOTTO można znaleźć na portalu i pojawią się one także w przyszłych materiałach promocyjnych.

Jedną z niezależnych premier V. Krakowskiego Festiwalu Komiksów (18-20 marca 2016) był drugi numer magazynu "Brudno" pod redakcją Anny Krztoń. Jego tematem była "Poezja, liryka, dramat", a wśród autorów znajdą się tacy artyści, jak Maja Różycka, Karol Gawroński, Falauke, Szymon Szelc, Maja Starakiewicz, Bartosz Zaskórski, Zofia Rogula, Anna Krztoń. Całość zamknęła się na 52 stronach. Cena 11 złotych, nakład - 120 (numerowanych) egzemplarzy. Opis:

W drugim numerze zina „Brudno” autorzy zmagają się z tematem poezji, liryki i dramatu, i każde z nich traktuje ten temat na swój sposób. Od inspiracji rapem w otwierającym zbiorek komiksie Różyckiej, poprzez prace dosłownie zasadzające się na „poezji” czy „dramacie”, czy stanowiące graficzną interpretację tekstu, aż po mocno oniryczne historie.

Już za chwilkę, już za momencik dostaniemy "Local" po polsku. "Miejsca" Briana Wooda i Ryana Kelly`ego ukażą się nakładem Wydawnictwo Komiksowe, a ich premiera będzie miała miejsce pod koniec marca. Przyznam szczerze, że niewiele wiem o tym tytule, ale jeśli idzie o pozycje amerykańskie to ufam w dobry gust Wojtka Szota. Plansze zachęcają, a opis prezentuje się tak:

Miejsca to zbiór dwunastu opowieści komiksowych autorstwa Briana Wooda i Ryana Kelly. Bohaterką opowiadań jest Megan McKeenan, punkówa, która co chwilę zmienia pracę, miejsce zamieszkania, pomysł na życie. Dwanaście różnych miejsc, dwanaście różnych historii, które łączy - poza główną bohaterką - poszukiwanie odpowiedzi na ważne nie tylko dla młodych marzycieli pytania o sens życia. Współczesna ballada, która zachwyci nawet najbardziej wymagających czytelników.

"Miejsca" to tytuł wpisujący się w tradycję powieści drogi; w klimacie książek Capote'a, Kerouaca czy Albertine Sarrazin.- Booklist

Miejsca były nominowane do dwóch najważniejszych amerykańskich nagród komiksów – Harvey i Eisner Award.

Kolejna inicjatywa komiksowa na mapie Polski - wokół American Corner Łódź założono klub miłośników amerykańskiego komiksu. Spotkania w ramach United States of Komiks będą odbywać się raz w miesiącu. To pierwsze, premierowe będzie miało miejsce 22 marca (a więc jutro!) o godzinie 17 w American Corner Łódź (ul. Matejki 32/38). Poprowadzi jej Damian Maksymowicz z bloga DCManiak, a jego tematem będą komiksy na dużym i małym ekranie.

Wydawnictw Kurc przejmuje "Largo Wincha". Frankofońska seria tworzono przez Jeana Van Hamme`a i Phillipe Francqa była już na naszym rynku wydawana przez Twój Komiks i Egmont. W sumie opublikowano osiem części (z 20 - stan na 2015). Edycja Kurca będzie zgodna ze standardem Egmontu, a więc dwa tomy w jednym albumie, pomniejszony format (niestety). Cieszę się, bo "Winch" to kawał naprawdę dobrej europulpy w starym, równie dobrym, stylu. Premiera? Nie wiadomo. Obstawiam, że na FKW.

Już dziś, w poniedziałek 21 marca o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy Małgorzaty Halber. "Wystawę z Bohaterem" będzie można oglądać w warszawskiej galerii/kawiarni MiTo (ul. Waryńskiego 28) aż do 17 kwietnia. Z kolei jutro będzie miało miejsce spotkanie z artystką.

Między Bohaterem a Najgorszym człowiekiem na świecie

Urodził się 3 czerwca 2012.
4 listopada 2015 miał swoją premierę książkową.
21 marca, dwa tygodnie przed piątymi urodzinami będzie miał swoją WYSTAWĘ, na której po raz pierwszy pokaże naprawdę WSZYSTKO.

Bohater

Preferuje życie bez wychodzenia z domu, choć potrzebuje kogoś kto dwa razy dziennie przez pół godziny będzie mu wymieniał co jest w nim super.

To, że jest ładna pogoda – tak twierdzi – nie oznacza od razu że trzeba wychodzić z domu, dlatego mimo zbliżającej się wiosny zadomowi się w MiTo na dobre, i będzie tu na Was czekał aż do 17 kwietnia.

Brak komentarzy: