wtorek, 16 lutego 2016

#2081 - Komix-Express 330

Pojawiła się pierwsza zapowiedz V. Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Od 18 do 20 marca w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 12 ex-stolica Polski gościć będzie komiksowe osobistości. Wśród gości imprezy są Krzysztof Gawronkiewicz, Jakub Rebelka, Katarzyna Niemczyk, Jacek Świdziński, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Rafał Szłapa, Jakub „DEM” Dębski, Dominik Szcześniak, a także przybyli z Brukseli Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie. W programie oprócz spotkań autorskich przewidziano prelekcje, m. in. o mandze i komiksie superbohaterskim, konferencję komiksowych youtuberów i blogerów, spotkanie z Arkadiuszem Wróblewskim i Marcinem Rusteckim z legendarnego wydawnictwa TM-Semic, wystawę kolekcji Wojciecha Jamy, wystawę pt. "Salon Kąpielowy", oraz warsztaty komiksowe dla dzieci. W sobotę i niedzielę otwarta będzie giełda komiksowa, zaś drugi dzień festiwalu tradycyjnie zwieńczy rysunkowa bitwa.
Z krakowskimi twórcami spotka się Nicolas Grivel, łowca komiksowych talentów z Paryża, z którym będzie można skonsultować swoje portfolio. Ponadto nie zabraknie malowanie superbohatera na żywo przez Simeona Genewa, cosplay`u, dwóch bloków filmowych oraz gier i zabaw dla dzieci. Podobno lada moment ma pojawić się pełny program.

Kurczakami nagrodzeni. W miniony weekend na III. gali polskiego komiksu niezależnego wybrano najlepszych komiksowych zawodników wydawanych bez ISBN`u. Według drobiowej kapituły zinem roku 2015 był siódmy numer "Bicepsa", komiksem roku został "Kapitan Mineta - OmniPUSS" autorstwa Bartosza Sztybora i Piotra Nowackiego (wydawnictwo Pokembry). Edyta Bystroń ("Nie chce się bać") zgarnęła aż dwie statuetki - w kategorii scenarzysta i rysownik roku, a spod ręki Krzysztofa Haina wyszła najlepsza okładka (do "Autopilota"). 

W sobotę 27 lutego o godzinie 16 krakowski Mocak zaprasza na spotkanie z Michelem Kichką, autorem powieści graficznej, w której przywołuje on decydujące momenty ze swojego dzieciństwa, młodości i dorosłego życia w cieniu Shoah. W rozmowie wezmą udział Maria Kobielska i Joanna Ostrowska. W czasie spotkania poruszone zostaną między innymi tematy postpamięci i pamięci dziedziczonej. Z Kichką odbędą się również warsztaty, o których więcej poczytacie tutaj

Ten wybitny izraelski karykaturzysta i wykładowca akademicki jest synem człowieka, który w czasie wojny stracił wszystkich bliskich. Ojciec Kichki po kilku latach więzienia w obozach koncentracyjnych powrócił do ojczystej Belgii. Urodziły mu się dwie córki i dwóch synów. Doświadczenia wojenne ojca były dla dzieci ciężarem, od którego próbowały się wyzwolić – każde na swój sposób. Powieść graficzna Kichki jest wyjątkowa i wzruszająca – przedstawia bowiem przeżycia człowieka w szczególny sposób doświadczonego przez historię. Oryginalne rysunki do pierwszego francuskiego wydania komiksu były prezentowane w MOCAK-u w ramach wystawy „Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz” w 2015 roku.

Wystawy, wystawy, wystawy. W miniony poniedziałek w krakowskim Dymie (ul. Świętego Tomasza 13) odbył się wernisaż wystawy prac Jakuba Grocholi zatytułowanej "Rysunki i takie tam". Prezentowane na nim plansze komiksowe, ilustracje, rysunki, świstki i arkusze stanowią dorobek rednacza "Mydła" z ostatnich dwóch lat. To kolejny dowód zdrowej wrażliwości Grocholi, gdzie niezupełnie wszystko jest na serio. Zupełnie jak tytuł – gdzie nic w nic się nie przeobraża, nic niczego nie symbolizuje na wyrost. Są rysunki i takie tam. Bardzo dobre rysunki i bardzo refleksyjne zwierzątka. Z kolei w dniach 4 - 13 marca w Białymstoku odbędzie się 16. edycja festiwalu kultury niezależnej "¿Uunderground/Independet?", a jej ozdobą będzie prezentacja prac Łukasza Kowalczuka, który jest także autorem plakatu promującego event.

Końca nie widać - hachette`owski "Thorgal" trwa, trwa i trwa zamieniając się powoli w Wielką Kolekcję Komiksów Grzegorza Rosińskiego. W środę do kioskowej dystrybucji trafił pierwszy tom "Szninkla" ze scenariuszem Jeana Van Hamme`a. Niestety, "Misję" dostaniemy w pomniejszonym formacie i w wersji z kolorami Grazy, a każdy wie, że jedyny i słuszny "Szninkiel" to ten w czerni i bieli. Cena - 29.99 zł - również nie jest specjalnie zachęcająca, jeśli przypomnimy sobie ile Egmont zaśpiewał sobie za integrala (w jedynej słusznej wersji, rzecz jasna). Kolejne tomy zaplanowano na 2 i 16 marca. Opis albumy prezentuje się następująco:

Szninkiel J'on, członek rasy pogardzanej i wykorzystywanej przez wojujących Nieśmiertelnych - dotąd niewolnik, nie wiem co zrobić ze swoją nagle odzyskaną wolnością. Przed rozmyślającym szninklem materializuje się w postaci czarnego monolitu Władca Stworzyciel Światów - istota najwyższa, która nakazuje mu jako swojemu wysłannikowi obdarzonemu Wielką Mocą zakończyć trwająca wojnę.

Co następne? "Western" czy "Zemsta hrabiego Skarbka"?

Czy wraz sukcesem "Deadpoola" ruszy lawina superbohaterskich produkcji dla dorosłych? Niewykluczone. Fox już ogłosił, że trzeci "Wolverine" będzie R-rated. Lepiej trzy części za późno, niż wcale. Erką oznaczony może zostać również kinowa adaptacja "X-Force". Simon Kinberg zapowiada, że chce odrobić lekcje i jak najlepiej wykorzystać powodzenie obrazu z Ryanem Reynoldsem. Producent podkreśla, że choć pozostałe filmy z mutantami świetnie sprawdzają się w ramach PG-13, to akurat "X-Force" może lepiej wypaść w wersji dla dorosłych. Rob Liefeld nie ma nic przeciwko.

"Twarde S(z)utki" to tytuł nowego zina komiksowego tworzonego przez łódzkie środowisko komiksowego, a wśród jego autorów aż roi się od nazwiska związanych z MFKiG (Piotr Kasiński, Robert Trojanowski, Tomasz Tomaszewski, Adam Radoń, Ewa Stępień, Katarzyna Tośta). Pierwszy numer ukazał się nakładem eMeFKa News w nakładzie 150 egzemplarzy i liczy sobie 24 strony. Czego można po nim oczekiwać? W środku znalazło się w nim jedenaście krótkich historyjek obrazkowych stworzonych zarówno przez twórców znanych już szerszej publiczności, tych mniej znanych, jak i debiutantów. Tematyka komiksów jest różnorodna – od humoresek na temat zwierząt, przez opowiastki dotykające otaczającej nas rzeczywistości po niemal klasyczny kryminał.

2 komentarze:

Jarek Obważanek pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Jarek Obważanek pisze...

R nie jest kategorią dla dorosłych. W ramach tej kategorii osoba „Under 17 requires accompanying parent or adult guardian”. Kategorią dla dorosłych jest NC-17.