środa, 10 lutego 2016

#2078 - Komix-Express 329

Jeszcze więcej Marvel Now! od Egmontu. W rocznicę "powrotu" wydawnictwa z ofertą Domu Pomysłów poznaliśmy kolejne tytuły, które ukażą się w 2016. Do sprzedaży trafia właśnie lutowa marvelowska premiera, czyli pierwszy tom serii "Deadpool" zatytułowany "Martwi prezydenci". W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się debiutu "Thunderbolts", "Uncanny Avengers", "Uncanny X-Men" i "Thor: Gromowładny". 2016 to również rok trzech wielkich eventów. W styczniu ukazała się "Era Ultrona", a jesienią dostaniemy "Nieskończoność", potężną kosmiczną przygodę, która rozegra się zarówno w osobnym tomie zawierającym mini-serię pod tym tytułem, jak i w kolejnych albumach kilku serii (przede wszystkim tych, związanych z Mścicielami). Dodatkowo, jako wstęp do tego wydarzenia, w wakacje zostanie wydana w jednym tomie mini-seria "Thanos powstaje". Trzecie duże wydarzenie, tym razem dotyczące przede wszystkim mutantów, czyli tytułów spod znaku X-Men to "Bitwa Atomu", która wydana zostanie pod koniec roku, znowu w jednym obszernym tomie.


Oprócz tego w roku 2016 kontynuowane będą wszystkie rozpoczęte serie, tak więc do rąk czytelników trafią kolejne albumy "Avengers", "New Avengers", "All-New X-Men", "The Superior Spider-Man", "Wolverine i X-Men" oraz "Gurdians of the Galaxy-Strażnicy Galaktyki". A jeśli chodzi o nowo zapowiedziane pozycje:

"Thunderbolts" - obecność tego tytułu w ofercie Now! stanowi dla mnie spore zaskoczenie. Seria pisana przez Daniela Way`a z rysunkami Steve`a Dillona spotkała się z bardzo negatywnym przyjęciem zarówno wśród krytyki, jak i czytelników. Ale widocznie Egmont wierzy, że przygody sponsorowanego przez rząd zespołu dowodzonego przez Red Hulka z Punisherem, Elektrą, Venomem i Deadpoolem w składzie mają szansę sprzedać się na naszym rynku. I może się to rzeczywiście udać - przyciągająca wzrok okładka, znani i lubiani bohaterowie i ciekawa zapowiedz mogą zrobić swoje.

"Uncanny Avengers" - przygody Avengers Unity Squad, czyli klasycznych członków Mścicieli (Kapitan Ameryka, Thor, Scarlet Witch) uzupełnionych o reprezentantów X-Men (Wolverine, Rogue, Havok) wierzących w pokojową koegzystencję ludzi i mutantów. Fabuła serii pisanej przez Ricka Remendera z rysunkami Johna Cassaday`a (w pierwszym tomie) wynika bezpośrednio z wydarzeń przedstawionych w evencie "Avengers vs. X-Men". Seria miała być flagowym tytułem w ramach Now!, ale mnie niespecjalnie przypadła do gustu. Odpuściłem ją po pierwszym ("The Red Shadow") tomie.


"Uncanny X-Men" - seria, której wydarzenia uzupełniają się i przeplatają z fabułą "All-New X-Men", więc aby wiedzieć co u mutantów piszczy warto czytać oba on-goingi. Głównymi bohaterami "UX-M" są członkowie Extinction Team (Magneto, Emmą Frost, Magik) wciąż wierzący w radykalne idee Cyclopsa, która zakłada nową szkołę dla młodych mutantów. Brian M. Bendis pisze, Chris Bachalo rysuje.

"Thor: Gromowładny" - zdecydowanie najciekawsza pozycja egmontowego drugiego rzutu, będąca jednym z najwyżej ocenianych komiksów z ofert Now! W "Thor: God of Thunder" Jason Aaron prezentuje bardzo nieortodoksyjne podejście do postaci głównego bohatera już w pierwszym tomie ("The God Butcher") odwołując się do kryminału noir. Całość okraszona jest znakomitymi rysunkami Esada Ribicka. Nie czytałem jeszcze i jestem bardzo ciekaw co z tego wszystkiego wyszło.

"Nieskończoność" - pierwszy, duży event w ramach Marvel Now!, którego zalążki pojawią się w seriach pisanych przez Jonathana Hickmana. Warto przed jego lekturą zapoznać się z czwartym tomem "Avengers" i drugim "New Avengers", żeby wiedzieć o co chodzi z Budowniczymi, inkursjami i Wielkim Białym Zdarzeniem. Rysują Jim Cheung, Jerome Opeña i Dustin Weaver. Reperkusje "Infinity" dadzą o sobie znać w "Inhumanity". Nie czytałem, jestem ciekaw.

"Thanos powstaje" - pięcioczęściowa mini-seria przybliżająca genezę jednego z najsławniejszych marvelowskich villainów, która ukazała się w 2013 roku. Co ciekawie pierwotnie komiks ten został zapowiedziany został znacznie wcześniej, bo w lipcu 2012 roku. Jego twórcami mieli być Joe Keatinge z Richardem Elsonem i miał mieć premierę latem tamtego roku, jako "Thanos: Son of Titan". Koniec końców Keating i Elson przydzieleni zostali do serii "Morbius: The Living Vampire", a kochanek śmierci trafił do rąk Jasona Aarona i Simone Bianchiego.

"X-Men: Bitwa Atomu" - dziesięcioczęściowy crossover, które przewija się przez  "All-New X-Men", "Uncanny X-Men", "Wolverine i X-Men", "X-Men" wzbogacony dwoma specjalnymi one-shotami (otwierającym i zamykającym historię). Podróże w czasie, radykalna zmiana statusu quo w świecie mutantów, dużo pozbawionych sensu bijatyk i kiepskich dialogów - rzecz przynajmniej tak samo słaba, jak "Thunderbolts". Nie polecam.

Kolejna premiera tegorocznych Złotych Kurczaków we Wrocławiu - Jerzy Łanuszewski i Robert Jach przyjadą z pierwszym spon-offem serii "Giacomo Casanova" zatytułowanym "Herr Komputer ma wychodne". Liczący sobie 12 stron zeszyt ukaże się w bardzo limitowanym nakładzie, a jego cena wyniesie piątaka. Opis:

Giacomo Supernova. Gwiazda salonów, dżentelmen licznych talentów oraz równie wielu przywar. Mason, alchemik, celebryta – bla, bla, bla... To nie komiks o nim. Tym razem główną rolę odgrywa cichy bohater: Herr Komputer. Sztuczna inteligencja, bez której największy kochanek kosmosu raczej by sobie nie poradził. a na pewno nie miałby tylu sukcesów na koncie. 

Warsztaty komiksowe w Warszawie. W tą sobotę, 13 lutego w siedzibie Lambdy (ul. Żurawia 24a/4) odbędą się zajęcia z narracji wizualnych w ramach Festiwalu Równe Prawa do Miłości prowadzone przez Beatę Sosnowską. Co i zacz?


Tematem przewodnim warsztatu jest "Randka", a jego celem zapoznanie uczestniczek i uczestników z podstawowymi elementami tworzącymi komiks: scenariuszem, wyborem bohatera i znalezieniem właściwego środka artystycznego dla opowiedzenia historii.

Do warsztatów pragniemy zaprosić osoby o różnej identyfikacji seksualnej i płciowej. Pracując w dwuosobowych grupach chcemy, aby uczestniczki/uczestnicy doszli wspólnie do pewnej refleksji. Jakiej? Przyjdźcie na warsztaty, by się przekonać. Zajęcia poprowadzi Beata Sosnowska - artystka multimedialna, poetka, rysowniczka komiksowa, realizatorka filmów eksperymentalnych, graficzka.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: kontakt@bezmiar.org.pl wpisując w tytule wiadomości "warsztaty komiksowe". Ilość miejsc ograniczona. Partnerką wydarzenia jest Lambda Warszawa.


Jeszcze w styczniu swoją premierę miał "Papież i Generał", będący reportażem Marka Millera łączącym w sobie literaturę faktu z elementami narracji komiksowej. Wśród autórów, obok twórcy Laboratorium Reportażu i metody polifonicznej powieści reportażowej pojawiają się Przemysław Truściński, Jacek Frąś i Krzysztof Ostrowski, a więc ścisła czołówka polskich komiksiarzy. W "Papieżu i generale" dokonano śmiałej próby rekonstrukcji tajemniczego, przełomowego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu w 1983 roku. Czego możemy spodziewać się po pozycji wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury?

To próba odpowiedzi na pytanie, na ile można zbliżyć się do Historii przez duże H, która działa się za naszego życia i co może z tego wynikać. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego my Polacy aż tak bardzo się różnimy i pomysł na współistnienie i rozwój pomimo wszystko. Próba lekcji najnowszej historii dla młodych ludzi (klas dziennikarskich, maturzystów, studentów, dla wszystkich chcących zrozumieć świat i mieć wpływ na jego przyszłość).

"Witchpub" na papierze. Już wkrótce webkomiks Małgorzaty "Slo" Szymańskiej ukaże się nakładem wydawnictwa Gindie. Przedsprzedaż pierwszego numeru rusza w Walentynki. Autorka o swoim projekcie pisze tak:


Pierwotnie tworzyłam "Witchpub" jako komiks online na moim starym devianarcie. Postanowiłam przerwać projekt na rzecz nowego ("Pobite Gary"), które są wydawane przez Dolną Półkę. Lecz mój mózg jakoś bardzo pragnął powrócić do "Witchpub'u". Co jakiś czas szkicowałam coś ze starymi postaciami i kminiłam nad ich losem. Nawet były jakieś nieudane próby powrotu! Z czasem stwierdziłam, że w sumie jest już ok, można bazgrać. Przyznaje, że tworzenie "Witchpub" jest przyjemną przerwą od moich pozostałych projektów, które są krótką historią (jak film fabularny). Od samego początku chciałam by "Witchpub" przypominał strukturą serial.

Jak więc widzicie, komiks nie ukazuje się zbyt regularnie, czasem mam większe przerwy - czasem mniejsze. Staram się raz na tydzień dać nową stronę. Lecz czasem, przy pracy, wychodzi nawet jedna strona na miesiąc. Jak na razie (niestety) jest to mój dodatkowy projekt, który chciałabym rozwinąć w coś większego. Nie mniej jednak, staram się aktualizować go jak najczęściej! Mam nadzieję, że będziecie śledzić dalsze poczynania dziwadeł z
"Witchpub'u"!

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Seria miała być flagowym tytułem w ramach Now!, ale mnie niespecjalnie przypadła do gustu. Odpuściłem ją po pierwszym ("The Red Shadow") tomie."

Zatem nie możesz stwierdzić, że SERIA nie przypadła Ci do gustu, skoro nie przeczytałeś całości.

Kuba Oleksak pisze...

Ale ja nigdzie takiego czegoś nie pisze. Pisze to, co napisałem, nie to, co z tego wyciągnąłeś :)

Anonimowy pisze...

Powinieneś zostać politykiem, miałbyś wzięcie. Najpierw piszesz coś czarno na białym, potem twierdzisz, że tego nie pisałeś i że to ja źle zrozumiałem.

"SERIA miała być flagowym tytułem w ramach Now!, ale mnie NIESPECJALNIE PRZYPADŁA DO GUSTU. ODPUŚCIŁEM JĄ po pierwszym ("The Red Shadow") tomie."