niedziela, 29 listopada 2015

#2010 - Komix-Express 318

Na ostatniej edycji MFKiG Egmont przedstawił swoją ofertę dotyczącą komiksu amerykańskiego - w zeszłym tygodniu największy gracz na rynku uchylił rąbka tajemnicy w sprawie komiksu europejskiego. I to w imponującym stylu. Bourgeon, Druillet, Haldemann, Satrapi, Andreas - albumy podpisane takimi nazwiskami dostaniemy w 2016 roku. Zarówno wznowienia, długo oczekiwane klasyki, jak i kontynuację obecnie wydawanych serii. Od czego by tu zacząć? Nie wiem czy bardziej cieszę się na kolejne dzieło autora "Pasażerów wiatru" i "Towarzyszy zmierzchu" czy pierwszą polską edycję prac Philippe’a Druilleta, kolejnego z wielkich frankofońskich klasyków. Kolejnym komiksem Francoisa Bourgeona, który ukaże się w naszym języku będzie "Cykl Cyann", utrzymana w konwencji fantastycznego science fiction opowieść o walce tytułowej bohaterki z tajemniczą zarazą, która zniszczyła jej planetę i zagraża kolejnym. Z kolei "Salamboo", jak sam tytuł wskazuje, to adaptacja powieści Gustave’a Flauberta traktująca o wojnie punickiej, którą Druillet opowiada w konwencji sci-fi. Komiks ukaże się w edycji integralnej zbierającej trzy tomy w jednym albumie.

Jedziemy dalej - wśród wznowień znalazły się takie tytuły, jak "El Gaucho" Pratta i Manary, fenomenalna "Wieczna Wojna" Joe Haldemana (w formacie A4), absolutnie znakomity "Kurczak ze śliwkami" Marjane Satrapi czy długo oczekiwany "Cromwell Stone" Andreasa. Fani niemieckiego mistrza komiksu ucieszą się pewnie na wieść o trzecim tomie "Arq" (póki co nic nie wiadomo o wznowieniach poprzednich, wyprzedanych tomów). Poza tym dostaniemy kontynuacja przygód porucznika Blueberry`ego w komiksach Charliera i Girauda, drugi tom opowieści science-fiction "Antares" autorstwa Leo oraz dalsze tomy serii "Szklane miecze", "W Poszukiwaniu Ptaka Czasu", "Sherlock Holmes", "Konungowie" oraz "Armada". Nawet jeśli ostatecznie jakieś pozycje wypadną z tej listy, jakaś premiera przesunie się na 2017 rok to naprawdę oferta frankofońska prezentuje się znakomicie. Dokładne daty premier mamy poznać w przyszłym roku.

"OKKO" w planach Taurus Media. Seria fantasy autorstwa artysty ukrywającego się pod pseudonimem Hub wystartuje w połowie stycznia przyszłego roku od pierwszego dyptyku zatytułowanego "Cykl Wody" (dwa albumy w jednym tomie - całość składa się z 5 takich dyptyków). Tom drugi, czyli dyptyk "Cykl Ziemi" ma ukazać się na przełomie czerwca i lipca 2016. Opis zaprezentowany przez wydawnictwa jest dość enigmatyczny, ale seria zbiera dość pozytywne recenzje, więc warto będzie dać jej szanse.

Jest rok 1108, według oficjalnego kalendarza Cesarstwa Pajan. Te burzliwe czasy, zwane też Epoką Asagiri lub Mrocznym Okresem, są świadkiem prowadzonych od wielu dekad wojen pomiędzy wielkimi klanami, usiłującymi zwiększyć swoją potęgę.

Czwarty numer magazynu o komiksie i popkulturze "Smash!" ukaże się na przełomie listopada i grudnia. W tym jesienno-wydaniu redakcja przygotowała masę ciekawych artykułów. Obok recenzji takich tytułów, jak "Amerykański Wampir", "Fight Club 2", "NailBiter", wywiadów z Karolem "KRL" Kalinowskim, autorem szalenie popularnej "Łaumy" i twórcami komiksu "Lil i Put", którego fragment możecie przeczytać w tym numerze, dostaniemy również fragmentów komiksów "Nasz przyjaciel szatan" i "Gravelands". Nie zabraknie również plakatów, a także innych atrakcji. Za liczący sobie 68 stron periodyk zapłacić będzie trzeba 10 złotych bez 10 groszy.


Premiera polskiej edycji "Southerm Bastards", czy raczej "Bękartów z Południa" zaplanowana został na 3 grudnia. Dostaniemy trochę piekła z amerykańskiego zadupia w środku brudnej polskie zimy. Można już zapoznać się z przykładowymi planszami pierwszego albumy serii zatytułowanego "Był to facet, co się zowie" ("Here Was a Man"). Nie mam wątpliwości, że komiks Jasona Aarona i Jasona Latoura jest jedną z najważniejszych pozycji mijającego roku. Nawet jeśli wahacie się czy wyłożyć na niego swoje ciężko zarobione pieniądze (55 złotych za 128 stron) - dajcie mu szansę. Obiecuje, że się nie zawiedziecie. Jedyną niewiadomą jest polskie tłumaczenie - zobaczymy, jak Robert Lipski poradził sobie z southernową frazą Aarona. A ze złych wiadomości z muszego obozu - data ukazania się "Hulk Szary" przesunęła się na 14 grudnia.

Ruszyły zdjęcia "Doktora Strange`a". W Londynie pojawiła się już cała obsada filmu z Benedictem Cumberbatchem (w roli tytułowej), Tildą Swinton (Ancient One), Chiwetelem Ejioforem (Baron Mordo), Michaelem Stuhlbargiem (Dr. Nicodemus West), Rachel McAdams i Madsem Mikkelsenem (role nieujawnione) na czele. Ekipa pod wodzą reżysera Scott Derricksona oprócz stolicy Zjednoczonego Królestwa odwiedzi również Nowy Jork, Hong Kong i Katmandu. Film do kin wejdzie w listopadzie 2016, ale pomysł na nakręcenie "Strange`a" pojawił się znacznie wcześniej. Dawno, dawno temu w 2008 roku Neil Gaiman skończył właśnie pracę nad mini-serią "1602". Strasznie spodobało mu się pisanie marvelowskiego mistrza sztuk magicznych. Przesiadując na planie "Hellboy`a II" przedstawił swój pomysł Guillermo del Toro, który również zapalił się do tego pomysłu. Ojciec "Sandmana" zapewnia, że przedstawił swój pomysł ludziom z Marvela, którzy zaprzeczają, że coś takiego miało miejsce. Było tak czy siak - "Strange" do scenariusza Gaimana w reżyserii del Toro to mogło być coś!

Już w najbliższą sobotę, 5 grudnia, fani czterech komiksowych uniwersów spotkają się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) z okazji kolejnej edycji konwentu Comics Wars. Cztery panele wykładowe, cosplayerzy, ciekawe wystawy, sklepy z komiksami, konkursy i masa dobrej zabawy dla najmłodszych. To wszystko przygotowali organizatorzy dla tych, którzy zechcą odwiedzić to wydarzenie i zmierzyć się w wielkiej bitwie na komiks. Każda z przybyłych osób dostanie wlepkę z wizerunkiem ulubionego uniwersum. W ten sposób weźmie udział w głosowaniu na najbardziej popularny świat. Niekwestionowanym zwycięzcą zeszłego roku okazało się uniwersum Star Wars, kto zdobędzie pierwsze miejsce tym razem? Pełny program imprezy do wglądu na oficjalnej stronie.

W ramach FEM Fest II odbędą się warsztaty komiksu improwizowanego. W piątek 4 grudnia o godzinie 18:00 w warszawskiej Klubojadalni Eufemia (Krakowskie Przedmieście 5) Beata Sosnowska poprowadzi zajęcia z tworzenia komiksów pod tytułem "Zapraszam".

Zmierz się ze swoimi uprzedzeniami, skonfrontuj swoje racje z mainstreamowym przekazem. Użyj rysunku, kolażu, linii dla wyrażenia swoich poglądów. Dlaczego komiks improwizowany? Bo niczego z góry nie zakłada, nie ma scenariusza, ani ścisłej reguły gatunkowej. Jest swobodną wypowiedzią i pracą nad zastanym tematem. Warsztat potrwa 2,5 godziny, jest za darmo, materiały będą na miejscu! Liczba miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Beata Sosnowska – graficzka, malarka, rysowniczka komiksów i ilustracji, multimedialna poetka, realizatorka filmowa. Członki dziewczyńskiego kolektywu rysunkowego Dream Team, W swoim dorobku ma realizację multimedialnego tomiku poezji, udział w wystawach i performensach. Współpracowała z UFĄ, Pomadą, Porozumieniem Kobiet 8 Marca i innymi organizacjami pozarządowymi. Obecnie zajęła się rysowaniem komiksów o tematyce LGBT i społecznej. Warsztatowi będzie towarzyszyła desantowa, bo jednodniowa wystawa prac Beaty Sosnowskiej, będących wynikiem jej udziału w warsztacie prowadzonym przez Patrycje Dołowy i Marię Porzyc "Muranów_Polifonie".

Brak komentarzy: