sobota, 21 listopada 2015

#2001 - Trans-Atlantyk 327

Mroczny Rycerz powraca - kolejny raz. Zapowiadana jako ostatnia część sagi "DKR" mini-seria "The Master Race" autorstwa Franka Millera, Briana Azzarello, Andy`ego Kuberta i Klausa Jansona wcale nie musi być tak finałowa. W wywiadzie dla Newsaramy Miller zdradził, że planuje jeszcze jeden epizod bat-sagi ciągnącej się od 1986 roku. Jestem pełen podziwu dla wysiłków Briana. Gdy on pracuje nad swoim projektem, a ja zabieram się za kolejny - komentuje twórca, który zapowiada, że skrypt do "The Dark Knight IV" będzie wyłącznie jego autorstwa. Dodaje również, że jest świadom historii, która wydarzy się na łamach "The Master Race" i odpowie na nią w swoim komiksie. Jeszcze mocniej Miller wypowiada się dla Vulture, mówiąc wprost (...) to nie był mój pomysł! Ale moim pomysłem jest czwarta część. Brzmi to co najmniej tak, jakby Miller odżegnywał się od autorstwa superprodukcji DC Comics (której pierwszy zeszyt ukaże się dosłownie na dniach) podkreślając, że jest to dzieło bardziej Azzarello, niż jego. Oczywiście, to przypadek zupełnie inny niż z Alanem Moore`m i "Before Watchmen" - wydawnictwo ma pełne poparcie artysty, którego zaangażowanie w proces twórczy ogranicza się do pozwolenia, aby inni bawili się jego zabawkami. (KO)


"Master Race", "Dark Knight IV", nowe epizody "Sin City" - mało? Najwyraźniej. Frank Miller kuje żelazo, póki gorące, czyli póki komiksowe media żyją jego wypowiedziami i zapowiedziami kolejnych tytułów sygnowanych jego nazwiskiem, bo wygląda na to, że będzie ich jeszcze więcej. Tym razem ojciec "Holy Terror!" zapowiedział spin-off (kolejny!) "DKR" z Carrie Kelly w roli głównej. Jego najnowszy pomysł to zrobienie z pomocniczki Batmana bohaterki serii detektywistycznej dla czytelników w każdym wieku w stylu "Nancy Drew". Nie mam zielonego pojęcia jak to skomentować. Cóż, chyba mogło być gorzej, prawda? (KO)

Jak wiadomo Vertigo wciąż próbuje walczyć o rynek i poza ofensywą zapowiadaną na końcówkę tego roku ogłasza już kolejne tytuły, którymi zamierza zaskoczyć nas w roku przyszłym. Jednym z takich zapowiedzianych niedawno komiksów będzie horror "The Dark & Bloody" napisany przez Shawna Aldridge'a ("FUBAR"), a narysowany ręką Scotta Godlewskiego, znanego obecnie najbardziej z pracy przy "Copperhead" (wydawanego przez Image), a wcześniej szlifującego swój talent m.in. w BOOM! Studios przy okazji "Codebrakers". Głównym bohaterem zapowiadanego komiksu będzie Iris Gentry - weteran wojny w Iraku, próbujący po powrocie do kraju wiązać koniec z końcem nielegalnie pędząc bimber dla jednego ze swoich byłych oficerów. Wkrótce obydwu żołnierzy poza interesami połączy także śmiertelne zagrożenie - ściągną na siebie zemstę tajemniczych i demonicznych sił, które prawdopodobnie przybyły za nimi prosto z czasów wojny. Zarówno scenarzysta jak i rysownik nie kryją ekscytacji projektem. Cieszy się zwłaszcza Godlewski, który nareszcie dostanie szansę na powrót do estetyki horroru. Całość inspirowana powieściami z kręgu southern gothic i opakowana w klimatyczne okładki Tylera Crooke'a trafi do sklepów w lutym przyszłego roku. (PSz)

BOOM! Studios wprawdzie niedawno zarzekało się, że zredukuje ofertę, ale jak na razie nie traci na rozpędzie. Wspominaliśmy zresztą, że produkcyjne cięcia nie obejmą BOOM! Box-a, chyba najbardziej "szczęśliwego" imprintu wydawcy. Nagrodzone Eisnerami i niekończące się "Lumberjanes", zachwycające krytykę "Giant Days", które również zyskało ostatnio status on-goinga, póki co potwierdzają że włodarze kalifornijskiego nie bez kozery nadal chcą mocno inwestować w tę linię wydawniczą. A kolejną serią, która potencjalnie może rozkochać w sobie czytelników będzie "Jonesy". Komiks będzie pełen miłości, zauroczeń i całego tego słodko-romantycznego sztafażu. Wszystko dzięki tytułowej bohaterce i jej mocy rozkochiwania między sobą ludzi. Jej problemem będzie tylko to, że tego uroku niestety nie potrafi rzucić na samą siebie. Cartoon i spora doza humoru to coś, czego możecie się spodziewać po tym tytule. Chyba najbardziej zaskakujący jest tutaj scenarzysta - będzie nim Sam Humphries, znany przede wszystkim z poczynań w Marvelu i takich tytułów jak "Uncanny X-Force", "Avngers A.I". czy w końcu "Legendary Star-Lord". Za pulpitem rysownika usiądzie początkująca Caitlin Rose Boyle. Premiera pierwszego (z czterech) zeszytu oczywiście w okolicach walentynek przyszłego roku. (PSz)

Czołówka serialu "Jessica Jones", który od wczoraj dostępny jest na Netflixie.

Kto by się spodziewał! Po opóźnieniu sięgającym siedmiu tygodni DC Comics ogłosiło, że piąty numer "Justice League of America" autorstwa Bryana Hitcha ukaże się... jeszcze później. Ciąg dalszy historii snutej przez komiksiarza słynnego ze swojej terminowości zostaje odłożony, a w jego miejsce w harmonogramie wydawniczym pojawiła zupełnie inne fabuła z Martian Manhunterem w roli głównej. Napisana przez Matt Kindta i Roba Williamsa z rysunkami Phillipa Tana opowieść będzie łączyć się z tym, co dzieje się w jego solowej serii J`onn J`onnza. Filler jak się patrzy. Szósty numer "JLA" (czyli piąty epizod historii Hitcha) ma ukazać się w przyszłą środę, 25 listopada. Poczekamy, zobaczymy. Tak sobie myślę - my tu w Polsce narzekamy, śmiejemy się z książeczki do "From Hell", zapowiedzi "Bośniackiego płaskiego psa" czy znikających tytułów Wydawnictwa Komiksowego, a w tej mlekiem i miodem płynącej Ameryce wcale nie mają lepiej. DC nawet nie raczyło wydać jakiegoś durnego oświadczenia, że artysta potrzebuje czasu, aby dopracować detale, że prace trwają, że wszystko ok, że czytelnicy wcale nie zostaną z niedokończoną serią... (KO)

News nie do końca zza wielkiej wody - na Thought Bubble Festival w Leeds na deskach Carriageworks Theatre po raz czwarty przyznano British Comics Awards. Jak sama nazwa wskazuje są to nagrody przyznawane na rynku brytyjskim. Za najlepszy komiks uznano "Grey Area: From the City to the Sea" Tima Birda (Avery Hill Publishing), w kategorii "Best Book" triumfował Rob Davis z "The Motherless Oven" (Selfmade Hero), który był nominowany również do nagrody Eisnera. Nagrodę młodych czytelników (Young People’s Comic Awards) otrzymał "Star Cat" Jamesa Turnera (David Fickling Books), a za najbardziej obiecujący młody talent uznano rysowniczkę Rachael Stott, doceniając jej pracę na łamach serii "Doctor Who: The Twelfth Doctor", "Star Trek" i crossovera "Star Trek/Planet of the Apes: The Primate Directive". Do Hali Sław wprowadzono Dudley`a D. Watkinsa, ilustratora i komiksiarza ze Szkocji, najbardziej znanego z stripów publikowanych na łamach "The Sunday Post", autora "The Beano", "Oor Wullie ", "The Beezer" i "The Broons". (KO)

Tak prezentują się oficjalne koszulki "Batman v Superman"
Zapowiedziana na przyszły rok nowa maxi-seria "Aliens: Defiance" zapewne już się pichci, a tymczasem Dark Horse nie próżnuje i przypomina najlepsze czasy franszyzy. Po wydanym pod koniec lata "Aliens: Salvation" wydawca tym razem wznowi prawdziwego klasyka. "Aliens 30th Anniversary: The Original Comics Series" zbierze pierwsze sześć zeszytów wydanych na przełomie lat 1988-1989. Właśnie wtedy po raz pierwszy ksenomorfy pojawiły się na planszach komiksu i z pewnością można powiedzieć, że był to debiut efektowny. Kontynuujący filmowe wątki, czarno-biały komiks jest obecnie przede wszystkim graficzną perełką i prawdopodobnie najbardziej sugestywną jak dotąd komiksową realizacją pomysłów H.R. Gigera. Wszystko to zasługa Marka A. Nelsona, który tym właśnie występem (a nie było ich niestety wiele) zapisał się na stałe w komiksowej alei sław. Scenariuszem zajął się Mark Verheiden, kontynuując swój run także w późniejszych tomach, jednak już bez udziału Nelsona. Na fanów czeka więc przeszło 180 stron w powiększonym formacie i twardej oprawie, czyli w edycji na jaką z pewnością ten komiks zasługuje. Premiera albumu w kwietniu 2016. (PSz)

Miłość Darryla McDanielsa, członka legendarnego zespoły hip-hopowego Run DMC, do herosów Marvela, jest znana nie od dziś, dlatego żadnym zaskoczeniem nie może być fakt, że już wkrótce zadebiutuje, jako scenarzysta w Domu Pomysłów. W lutym ukaże się debiutancki komiks jego autorstwa, a będzie nim trzeci numer serii "Guardians of Infinity". Wraz z Edgardo Miranda-Rodriguezem i Juanem Doe stworzy krótką historię z Grootem w roli głównej. Wśród innych zapowiedzi Marvela na drugi miesiąc 2016 roku warto wspomnieć, że w 7. numerze "Deadpoola" obchodzić będziemy 25. urodziny Wade`a Wilsona. Jak zwykle przy tego typu okazjach objętość zeszytu zostanie zwiększona (do aż 96 stron!), lista autorów wydłużona (wiemy o między innymi Gerry`m Dugganie, Cullenie Bunnie, Timie Seeley`u, Tony`m Harrisie i Mike`u Hawthornie), a treść będzie odpowiednio wybuchowa. (KO)

Brak komentarzy: