poniedziałek, 12 października 2015

#1974 - Komix-Express 310

Na NYCC Marvel Studios zapowiada "Ant-Man and the Wasp". Paul Rudd i Evangeline Lilly potwierdzili już swój udział w projekcie, ale wciąż nie wiadomo czy na stołku reżysera zobaczymy Peytona Redda. Kolejny film, który pojawi się w ramach Trzeciej Fazy MCU swoją premierę będzie miał 6 lipca 2018 roku, co nieco zmieni dotychczasowy harmonogram studia. "Captain Marvel" przesunięto z powrotem na 8 marca 2019, a "Black Panther" na ekrany trafi 16 lutego 2018, a nie 2 listopada 2018. Dodatkowo pojawiły się trzy nowe "untitled projects", których premiery będą miały miejsce odpowiednio 1 maja 2020, 10 lipca 2020 i 6 listopada 2020. Czy będą to trzy pierwsze filmy z Fazy Czwartej? Mówi się, że premierą majową będą drudzy "Strażnicy Galaktyki", a lipcową - sequel "Strange`a". Pojawiły się również plotki odnośnie budżetu "Avengers: The Infinity War". Według nich koszt produkcji dwuczęściowego filmowego eventu ma wynieść okrągły miliard dolarów! W porównaniu do pieniędzy wydanych na "Age of Ultron" ("tylko" 280 mln zielonych) wydaje się to kwotą wziętą z sufitu. Według Richa Johnstona z Bleeding Cool samo opłacenie scenarzystów, reżyserów, producentów i najważniejszych aktorów pochłonie 400 mln, z czego sam Robert Downey Jr ma zgarnąć... połowę.I mamy kolejnego "gracza na rynku". Sklep komiksowy Geek Zone rozkręca wydawnictwo Planeta Komiksu. W listopadzie ma ukazać się ich debiutancki komiks, a jego bohaterem będzie ikona pulpy, czyli The Shadow. Dostaniemy do rąk najnowsze wcielenie herosa wymyślonego przez Waltera B. Gibsona, którego przygody ukazują się do 2012 roku nakładem Dynamite Entertainment. Cała seria dobiegła swojego końca w maju 2014 roku i zamyka się w 25 zeszytach (24 numery regularnej serii plus "zerówka"). Scenariusz perypetii Cienia wychodzą spod ręki samego Gartha Ennisa, a oprawą graficzną pierwszego tomu ("The Fires of Creation") zajął się Aaron Campbell. Dla mnie kombinacja Ennis i pulpa wydaje się na tyle interesująca, że z pewnością sięgnę po pierwszy numer, a fani autora "Kaznodziei" i "Hitmana" powinni się cieszyć - nazwisko Ennis ma pojawiać się często w albumach sygnowanych logo Planety Komiksów.

Filmowe "Justice League Dark" jeszcze dycha. Po tym, jak Guillermo Del Toro nie mógł ruszyć ze zdjęciami w terminie z powodu rozpoczęcia produkcji "Pacific Rim 2", realizacja filmu stanęła pod znakiem zapytania. DC Entertainment długo milczało w tej sprawie, ale wygląda na to, że obraz w którym ma pojawić się John Constantine i śmietanka nadprzyrodzonych herosów z DC uda się jednak zrealizować. Nadzorem produkcji ma zająć się Scott Rudin, a zdjęcia mają ruszyć w przyszłym roku. Scenariusz w dużej mierze ma być oparty na skrypcie napisanym przez autora "Labiryntu Fauna" i kinowego "Hellboy`a", a sam Del Toro ma czuwać nad realizację filmu.
 
Będą kolejne tomy "Sin City". Frank Miller pytany w Nowym Jorku o nowe projekty zapowiedział opowieść osadzoną w uniwersum Miasta Grzechu, której tłem będzie II Wojna Światowa. W przeciwieństwie do "Dark Knight III: The Master Race" Miller nie tylko napisze scenariusz, ale ma zająć się podobno oprawą wizualną (w trzecim epizodzie "DKR" za grafikę odpowiada Andy Kubert). Nie jest to potwierdzona informacja, ale Klaus Janson, inker "Sin City", zapewnia, że Miller rysuje codziennie i jest w dobrej formie. Wydawnictwo Dark Horse Comics, które do tej pory publikowało komiksy z serii "Sin City", nie skomentowało zapowiedzi artysty.

Rafał Szłapa w Krakowie, Adam Święcki w Gdański. Spotkanie z autorem "Blera" odbędzie się w czwartek 15 października w księgarni Fankomiks (ul. Batorego 2). W jego ramach Szłapa zaprezentuje swoją, licząca już 5 albumów serię, opowie o jej historii oraz szczegółach pracy nad poszczególnymi tomami, Wyświetlone zostaną multimedia związane z komiksem, będzie można zobaczyć oryginalne plansze i materiały związane z produkcją a wszyscy zainteresowani otrzymają rysunki w swoich albumach. Z kolei we wtorek 13 października w Pracowni Komiksowej  Biblioteki Manhattan (Al. Grunwaldzka 82) Przemysław Zawrotny poprowadzi spotkanie z autorem "Gai"Nasi za granicą - Łukasz Kowalczuk nawiązał współpracę z "100% Biodegradable". Narysowany przez polskiego twórcę "SurfWolf" do scenariusza znanego z publikacji na łamach "2000AD" Nigela Longa ukaże się w 11. numerze brytyjskiej antologii. Kilka jego szortów ukazało się w "Świecie komiksu", ma na swoim koncie również fuchę za wielką wodą ("Cap'n Dinosaura" dla Image Comics). Będzie to pierwszy z wielu komiksów Kowalczuka, który opublikowany zostanie w magazynie ukazuje się po części w formie cyfrowej, a po części na papierze.


Wczoraj, 10 października ruszył festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity. Przez ponad tydzień będzie można obcować z literaturą i sztuką twórców z Albanii i Węgier, m.in. z poezją Luljety Lleshanaku i prozą Ádáma Bodora. Z dziennym, szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na tej stroni, a komiksiarzy powinna zainteresować informacja o tym, że w  Republice Sztuki Tłusta Langusta (ul. Gwarna 11, wejście w bramie) będzie można oglądać wielkoformatowe wydruki plansz komiksowych Attili Futakiego, węgierskiego rysownika i kolorysty. Od 2000 roku jego prace regularnie pojawiają się w czasopismach i na wystawach. W 2005 roku stworzył ilustracje do wierszy Attili Józsefa. Jego tom pt. "Spirala" został wydany w języku węgierskim przez prestiżowe wydawnictwo Magvető w 2008 roku, a kilka miesięcy później ukazał się w języku francuskim w Editions Carabas. W 2010 roku został laureatem Nagrody imienia Ernö Zóráda w kategorii "Najlepszy rysownik". Mieszka w Budapeszcie z Dodo, dalmatyńczykiem bez plamek. W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych podpisał umowę z Walt Disney Entertainment na komiksową adaptację serialu powieściowego "Percy Jackson", w ramach której stworzył trzy albumy: "Lightning Thief, "Sea of Monsters", "Titan’s Curse". Dwa pierwsze ukazały się w naszym kraju staraniem oficyny Galeria Książki. Złodziej pioruna w roku 2014, a "Morze Potworów" w lipcu bieżącego. Komiksy te przeznaczone są głownie dla młodzieży. Natomiast "Severed. Pożeracz marzeń" należy polecić ewidentnie dorosłym czytelnikom, jest to dzieło przygotowane dla Image Comics, a które w ubiegłym roku Polsce wydane zostało przez wydawnictwo Mucha Comics

Brak komentarzy: