środa, 9 września 2015

#1949 - Komix-Express 304

Kultura Gniewu kończy 15 lat. Z okazji na 26 września zaplanowano komiksową imprezę, która rozmachem dorównuje niejednemu lokalnemu konwentowi. W warszawskim klubie A.D.A. (ul. Puławska 37) pojawią się najznakomitsi twórcy, których komiksy publikowane były nakładem KG - Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Śledziński, Jacek Świdziński, Krzysztof Owedyk znany lepiej jako Prosiak oraz sam Tadeusz Baranowski. Obecność autora "Szlurpa i burpa" i "O zmroku" stoi na razie pod znakiem zapytania, bo nie wiadomo czy stan zdrowia pozwoli mu pojawić się na jubileuszu. Oprócz tego odbędzie się wystawa komiksów Judyta Black Line Artwork, Tomasz Samojlik i Piotr Nowacki poprowadzą warsztaty komiksowe dla dzieciaków, na giełdzie będzie można kupić komiksy wydawnictwa w atrakcyjnych cenach oraz odbędą się pokazy filmów - nagrodzonego Oskarem "The Lost Thing" Shauna Tana oraz dokumentalnego obrazu Leszka Bugajskiego o KG. Na deser - atrakcje muzyczne. Na scenie zobaczymy zespoły Priest, Starzy Sida Government Flu, Cymeon X i Morus. Jednym słowem - zapowiada się świetna impreza. 


Jak zwykle tuż przed Łodzią mnożą się komiksowe zapowiedzi. Swoje premiery ogłaszają wielcy tego rynku, jak i nieco mniejsi, ziniarze i ISBN`owcy. Tegoroczna edycja MFKiG będzie debiutem Wydawnictwa Belego nakładem którego ukaże się "Sklepik z robotami". Przygody D19 i B20, dwóch robotów stworzonych w 2007 roku podczas Bitew Komiksowych przez Jakuba Dębskiego i Roberta Sienickiego do tej pory były rozsiane po internecie. Teraz zostały odświeżone, pokolorowane i zebrane w formie eleganckiej książeczki, która NIE NADAJE SIĘ do czytania dzieciom. Miękka oprawa, format A5, 72 strony, 45 złotych. Swego czasu przygody "Robotów" publikowaliśmy na Kolorowych. Nie ukazało się tego dużo, bo całe trzy odcinki. Możecie je sprawdzić pod tym tagiem.

"Incognito. Niesamowity Przypadek Pawła K." przechodzi do Sol Invictus. Seria autorstwa Piotra Czarneckiego i Łukasza Ciżmowskiego (kryjących się pod banderą C and C Comics) do tej pory wydawana była przez Wydawnictwo Roberta Zaręby, teraz ukazywać się będzie nakładem edytora, który wprowadził na polski rynek "Lisa". Wraz ze zmianą wydawcy zmieni się również nieco forma edytorska "Incognito". Kolejne epizody będą liczyły sobie po 32 strony w formacie 170×260 mm - dostaniemy więc klasyczną zeszytówkę. Ponadto, szósty epizod „Incognito” ukaże się w kolorze, a nie w barwach czerni i bieli jak do tej pory i wzbogacony będzie o bonusową historię "Pożegnanie" autorstwa Moniki Filipiak. Jestem przekonany, że decyzja autorów odnośnie do przyłączenia się do Sol Invictus Komiks okaże się początkiem długiej i owocnej współpracy, która przyniesie same pozytywne doświadczenia. - pisze w oficjalnym oświadczeniu Aaron Welman z wydawnictwa Sol Invictus. Premiera szóstego „Incognito: Niesamowity Przypadek Pawła K.” odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier.

Lovecraft po japońsku. Kolejną premierą łódzkiej MFKiG będzie album "H. P. Lovecraft’s The Hound and Other Stories" ("H.P. Lovecraft OGAR i inne opowiadania"). Jak sam tytuł wskazuje będzie to adaptacja prozy samotnika z Providence w wykonaniu Tanabe Gou. Na komiks złożą się opowiadania "Świątynia", "Ogar" i "Zapomniane miasto". Komiks zostanie wydany w formacie A5 w miękkiej oprawie z obwolutą. Cena nadrukowana na okładce wyniesie 29.99 zł. Kolejna pozycja dodana do listy zakupów. Wydawcą będzie specjalizujące się w mandze Studio JG.

I mamy kolejnego "gracza na rynku" - za wydawanie komiksów bierze się Incal, który do tej pory funkcjonował jako księgarnia komiksowa. Jego debiutanckim tytułem będzie "Storm", seria pisana przez Philipa Dunna i Martina Lodewijka z rysunkami Dona Lawrence`a. "Strom" to absolutna klasyka komiksu science fiction i fantasy, który ukazał się w 14 wersjach językowych. Tytuł jest znany w Polsce, bo przed laty drukowany był w "CDN", "Komiksie" i "Świecie Komiksu". W sumie wydano trzy pięć albumów nie dbając zbytnio o chronologię. Pierwszy tom incalowego wydania będzie zawierał dwa tomy serii wzbogacone o liczne dodatki. Album liczył sobie będzie 112 stron formatu A4 zamkniętych w twardej oprawie. Cena - 75 złotych. Przekładem zajmie się Krzysztof Janicz. Premiera - jakżeby inaczej - w październiku, podczas Festiwalu Komiksu w Łodzi. Opis:

Storm wyrusza, by zbadać anomalię niedaleko Jowisza. Jego statek wpada w szalejące żywioły, jednak astronaucie udaje się wrócić na Ziemię. Kontury kontynentów uległy zmianie, nie widać oceanów a na dodatek brak powietrza do oddychania. Pomimo tych zmian ludzkość przetrwała, choć dokonała regresu, o czym może przekonać się Storm schodząc na dno nieistniejącego morza, na którym tętni życie.

Więcej Williama Vance'a w Ongrysie. Już październiku swoją premierę będzie miał komiks "Rodryk" autorstwa Luciena Meysa i rysownika znanego z "XIII", "Bluberry`ego" i "Bruce`a J. Hawkera" wydany w serii "Tout Vance". Komiks pierwotnie ukazał w wersji czarno-białej pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a później w 2001 roku wznowiono go w wersji z kolorami nałożonymi przez Petrę. Polska wersja będzie oparta właśnie na tym wydaniu. Swego czasu Ongrys ogłosił, że szykuje trzy serie frankofońskie wydawane w postaci wydań zbiorczych. Znamy już dwie pozycje - wspomnianego "Rodryka" i "Skład Główny" zapowiedziany nieco wcześniej. Został jeszcze jeden...

W galerii "Wspólna" Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Batorego 1/3) oglądać będzie można wystawę prace Magdaleny Rucińskiej zatytułowaną "Pomiędzy". Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 17 września o godzinie 18:00. Czego można się po niej spodziewać?

Pomiędzy - ten prosty i krótki tytuł ma w sobie pewną otwartość. To, co znajduje się pomiędzy umyka bowiem często definicjom, klarownym rozróżnieniom. Pozostaje swoistą szarą strefą, po której poruszać się możemy po omacku czy też zdając się na intuicję. Jest to dla mnie znamienne, ponieważ w swoich pracach próbuję dać wyraz odczuciom, przeczuciom trudnym do dookreślenia, sprecyzowania. Tworzenie tych obrazów z pogranicza rysunku, malarstwa i ilustracji stanowi dla mnie okazję do odkrywania tego, co zapamiętane i wyobrażone. Sprawia to, że mają one charakter osobisty, subiektywny i odrealniony jednocześnie. W swoich pracach sięgam po formy małe, skromne. Nie bez znaczenia jest dla mnie medium ilustracji, które odbieram jako dalekie od patosu, monumentalności. Synteza, jaką stosuję w swojej twórczości pozwala mi na dystans. Sprawia ona, że dostrzegam w przywoływanych przeze mnie obrazach inną warstwę znaczeniową. Tę którą na co dzień potrafię odnaleźć jedynie w momentach zawieszenia, wyrwanych spod rządów terminarza.

W zebranych na wystawie pracach będzie można odnaleźć charakterystyczne dla mnie motywy domu, rośliny, cienia, postaci, przestrzeni otwartej i zamkniętej, przedmiotów wyjętych ze sfery osobistej, które zestawiam ze sobą w poszukiwaniu relacji wizualnych i semantycznych. Wyjęte spod praw grawitacji i logiki cienie, krzesła pełniące funkcje dziwacznych metonimii i dłonie, z których wyrastają bliżej niezidentyfikowane kwiaty to tylko część mojego małego uniwersum. Zbioru otwartego na nowe znaczenia i interpretacje, a zamkniętego jedynie w wąskiej gamie barwnej, sprowadzającej się w zasadzie do bieli, czerni, szarości i kilku wariacji na temat różu czy błękitu.

2 komentarze:

Maciej Pałka pisze...

Storma wydano pięć albumów. Trzy wydał Egmont.
Zapomniałeś o tych (wspomnianych) z "Komiksu": "Piraci z Pandarwu" ("K #24") oraz "Labirynt śmierci" ("K #25").

Kuba Oleksak pisze...

Poprawione. Dzięki za uwagę Macieju.