środa, 5 sierpnia 2015

#1924 - Komix-Express 299

Zbliżającej się premierze serialu „Jessica Jones” nie towarzyszy atmosfera takiego napięcia, gdy oczekiwano na debiut telewizyjnego „Daredevila”. Wiadomo, to zupełnie inny rozmiar kapelusza, ale dziwi mnie trochę, że wszyscy bardziej jarają się przeciekami odnośnie drugiego sezonu przygód prawnika z Hell`s Kitchen, niż nowym projektem Marvela i Netfilxa. A premiera tuż, tuż, choć wciąż nie zdradzono dokładniejszej daty, niż ostatni kwartał 2015 roku. W sieci pojawiło się logo i kilka nowych zdjęć z planu, potwierdzono, także obecność znanej z „DD” Claire Temple (granej przez Rosario Dawson). Poza nią na ekranie zobaczymy rzecz jasna Krysten Ritter (obsadzonej w tytułowej roli) i Michaela Coltera (Luke Cage), a także kochanego przez fanów „Doktora Who” Davida Tennanta (w roli Zebediaha Killgrave`a), Carrie-Anne Moss (Harper), Rachael Taylor (Patsy „Hellcat” Walker), Ekę Darville (sąsiadka Jessiki) oraz Erin Moriarty i Wila Travala. Pierwszy sezon będzie liczył 13 epizodów. Pełniąca funkcję showrunnera produkcji Melissa Rosenberg ma nadzieję, że nie skończy się na jednym sezonie.


Po tragicznym końcu krótkiej kariery superbohaterki Jessica Jones próbuje poukładać swoje życie osobiste i zaczyna pracę jako detektyw, której specjalnością są sprawy powiązane z ludźmi posiadającymi niezwykle umiejętności – tak wygląda oficjalny opis serialu. Współtwórca postaci i autor serii „Alias” Brian M. Bendis chwali robotę wykonaną przy „Jessice Jones”. Ten serial będzie naprawdę dobry - mówi Bendis. Widziałem kilka pierwszy odcinków i dlatego, że nie pracowałem nad nim bezpośrednio mogę powiedzieć bez łechtania własnego ego, że się w nim zakochałem! Znany scenarzysta docenia wierność wobec oryginału i grę aktorską. Krysten Ritter jest świetna. A Micheal Colter? Poczekajcie aż go zobaczycie. Moim zdaniem casting Luke`a Cage okaże się takim samym strzałem w dziesiątkę, jakim było obsadzenie Roberta Downey`a Jra w roli Tony`ego Starka.
 

Hachette zapowiedziało kolejne porcję komiksów, które ukażą się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Zawartość tomów 71-76 z pewnością ucieszy fanów klasyki. Przyjrzymy się poszczególnym tytułom:

12 sierpnia ukaże się album „Kapitan Ameryka i Falcon: Tajne Imperium” („Captain America and Falcon: Secret Empire”). Komiks zawiera materiały pierwotnie opublikowane w serii „Captain America” (Vol. 1) #169-176 i zamyka się w 168 stronach. Pisze Steve Englehart, rysują Mike Friedrich i Sal Buscema.
 
Polityka i super-hero. Steve Rogers i Sam Wilson na tropie tajemniczej organizacji pociągającej za sznurki w amerykańskim rządzie, która chce skompromitować Kapitana Amerykę i przejąć władzę w kraju. Kto kryje się za maską Numeru 1? Oprócz Avengers gościnny występ zaliczą oryginalny X-Men, Czarna Pantera, Banshee i Nick Fury.

26 sierpnia ukaże się album „Doktor Strange: Bezimienna kraina poza czasem” („Doctor Strange: A Nameless Land, A Timeless Time”). Komiks zawiera materiały pierwotnie opublikowane w serii „Strange Tales” (Vol. 1) #130-146 i zamyka się w 200 stronach. Pisze Stan Lee, rysuje Steve Ditko.
 
Z pomocą Dormammu złowrogi Baron Mordo znowu sieje strach w uniwersum Marvela. Jego celem jest oczywiście jego największy przeciwnik, mistrz sztuk mistycznych, doktor Strange. Aby powstrzymać łotrów bohater będzie musiał odnaleźć istotę zwaną Wiecznością. Klasyk lat sześćdziesiątych stworzony przez znakomity duet Lee-Ditko z fatalnie przetłumaczony na język polski tytułem.

9 września ukaże się album „Fantastyczna Czwórka: Nadejście Galactusa” („Fantastic Four: The Coming of Galactus”). Komiks zawiera materiały pierwotnie opublikowane w serii „Fantastic Four” (Vol.1) #44-51 i zamyka się w 200 stronach. „Fantastic Four Annual” #03. Stan Lee pisze, Jack Kirby rysuje.
 
I kolejny klasyk z lat sześćdziesiątych, będący jednocześnie jednym z najważniejszych komiksów w historii Marvela i komiksu superbohaterskiego. Debiut Galactusa i Silver Surfera, pojawienie się Inhumans i wreszcie – ślub Reeda Richardsa i Sue Storm. Jakby to napisał Arek Wróblewski – absolutny musiszmieć.

23 września ukaże się album „Pierwsi Avengers” („Avengers Prime”).  Komiks zawiera materiały pierwotnie opublikowane w mini-serii pod tym samym tytułem (w sumie pięć zeszytów). Brian M. Bendis pisze, Alan Davies rysuje.
 
Historia będąca swoistym epilogiem do eventu „Oblężenie” i wstęp do revampu pod szyldem „Heroic Age”. Po wydarzeniach z ostatnich miesięcy Kapitan Ameryka, Thor i Iron Man nie darzą się pełnym zaufaniem. Czy wspólna walka z Helą, boginią śmierci przywróci porządek w Asgardzie i odbuduje więzi łączące starych przyjaciół?

7 października ukaże się album „Iron Man: Upadek Wzlot” („The Invincible Iron Man: The Tragedy and the Triumph”). Komiks zawiera materiały pierwotnie publikowane w „Tales of Suspense” (Vol.1) #91-99, „Iron Man and Sub-Mariner” (Vol.1) #1, „Iron Man” (Vol.1) #1-4 i zamyka się w 220 stronach. Piszą Stan Lee, Roy Thomas i Archie Goodwin, Gene Colan, Jack Kirby i Gil Kane rysują.
 
Kolejna porcja przygód Iron Mana z okresu Zimnej Wojny. Politycznie poprawny Tony Stark zwalcza komunizm na Kubie i w Wietnamie i tłucze się z klasycznymi villainami – Mandarinem, Grey Gargoyle`m i debiutującym Whilplashem.

21 października ukaże się album „X-Men: Rozłam” („X-Men: Schism”). Komiks zawiera materiały pierwotnie publikowane w „X-Men: Schism” (Vol.1) #1-5, „Generation Hope” (Vol.1) #10-11 i „X-Men: Regenesis” (Vol.1) #1. Piszą  Jason Aaron i Kieron Gillen, rysują Carlos Pacheco, Frank Cho, Daniel Acuna, Alan Davis, Adam Kubert i Billy Tan.
 
Najważniejsze wydarzenie w dziejach mutantów przynajmniej od czasu „House of M”. Społeczność chroniąca się przed światem na wyspie zwanej Utopią wstrząsa dramatyczny rozłam. Między dwoma liderami X-Men, Cyclopsem i Wolverine`m, dochodzi do konfliktu, który na lata zmieni świat mutantów.

Maciej Gierszewski czyta dzieciom. W ramach cyklu spotkań literackich #książki nad rzeką, autor bloga Kopiec kreta i serwisu Są komiksy dla dzieci będzie czytał fragmenty „Wyprawy Shackletona” i opowiadał o książce.

Zapraszamy do wspólnej wyprawy, razem z załogą statku "Endurance" oraz dzielnym kierownikiem wyprawy Ernestem Shackletonem, na skutą lodem Antarktydę. Zaczynamy o 16.00! Spotykamy się w kontenerze DASDASD (nie w księgarni). Wspólnie opowiemy losy wyprawy, a następnie narysujemy mapę marszruty oraz piękny statek.

Powroty i reprinty. Ongrys oficjalnie potwierdził, że zaczyna pracę nad „Składem głównym”. Dostaniemy integral zbierający tomy 4, 5 i 6 znakomitej serii Regisa Loisela i Jean-Louisa Trippa, a więc historia zostanie podjęta w momencie, gdy Egmont ją przerwał w 2010 roku. Od razu uprzedzę pytania o datę premiery: jak tylko (komiks - przyp. mój) będzie gotowy - czytamy na fejbukowej ścianie wydawnictwa. Forma wydania ma być zgodna z edycją egmontowską. Z kolei Timof szykuje się do wznowienia „Niebieskich pigułek”. Debiutancki (na polskim rynku rzecz jasna) album Frederika Peetersa ukazał się nakładem nieodżałowanego Postu dawno, dawno temu, w 2003 roku i teraz powróci w nowym wcieleniu z dodatkami.

Kultura Gniewu zapowiada integral „Tymka i Mistrza”. Seria komiksowa dla dzieci autorstwa ojców Jeża Jerzego, Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki) publikowana była w latach 2003-2005 nakładem wydawnictwa Egmont, a jeszcze wcześniej - w czasopiśmie „Komiksowo” (lata 2002-2004). W sumie ukazało się sześć albumów zbierających przygody nieporadnego czarnoksiężnika i jego ucznia, przeżywających wiele, często niebezpiecznych, przygód. KG w ramach imprintu Krótkie Gatki planuje kompletną edycję w trzech tomach (czyli po dwa albumy na tom), zawierającą wszystkie odcinki jakie kiedykolwiek się ukazały. Data wydania? Już niebawem - czytamy na profilu FB Tymka i Mistrza.

EDIT: Otrzymałem sprostowanie od Szymona Holcaman z KG w sprawie reedycji „TiMa”. W zbiorczym wydaniu nie będzie dwóch egmontowskich albumów na tom, bo Egmont nie wydał wszystkiego, co ukazało się w "Komiksowie". W nowej edycji zachowany chronologiczną kolejność.

Brak komentarzy: