sobota, 18 lipca 2015

#1914 - Raport z San Diego 2015 (2)

Jeden z wielkich klasyków Srebrnej Ery i autor wielu ikonicznych okładek komiksów z Supermanem w roli głównej Neal Adams zapowiedział w San Diego „Coming of the Superman”. Pierwszy numer sześcioczęściowej mini-serii trafi na sklepowe półki w listopadzie i będzie opowiadał o konflikcie Człowieka ze Stali z mieszkańcami Fourth World. Aby powstrzymać armie Darkseida Kal El będzie zmuszony wezwać na pomoc obywateli Kandoru, miasta w butelce, w którym postać Supermana jest jedynie legendą. Adams będzie zarówno pisał, jak i rysował „Coming of the Superman”, więc podobnie jak w przypadku „Batman: Odyssey” będzie miał szansę przedstawić swoją w pełni autorską wizję Człowieka ze Stali. Wtedy efekt tej pracy był cokolwiek kontrowersyjny, ale zobaczymy jak pójdzie mu tym razem. Innym twórcą, który weźmie na warsztat pierwszego komiksowego superbohatera będzie Max Landis, filmowiec znany ze scenariusza do „Kroniki” i czekającego na swoją premierę filmu „American Ultra”.

Napisze on skrypt do siedmioczęściowej mini-serii zatytułowanej „Superman: Alien American”, której pierwszy numer ukaże się również w listopadzie. Komiks będzie antologią krótkich historii z różnych okresów życia Supermana, z których każda rysowana będzie przez innego artystę (będą to Jock, Nick Dragotta, Tommy Lee Edwards, Jöelle Jones, Jae Lee, Francis Manapul i Jonathan Case). Okładki przygotuje Ryan Sook. Landis, który mówi o sobie, że jest wielkim fanem zarówno komiksów, jak i Supermana, opisuje swój komiks, jak zupełne przeciwieństwo „All Star Superman” Granta Morrisona i Franka Quitely`ego. Te siedem fabuł to siedem historii, który mógłby opowiedzieć ci Clark przy piwie. I tylko w trzech z nich będzie występował Superman – mówił syn znanego filmowca, Johna Landisa.

W Polsce komiksowy „Street Fighter” wydawany wieki temu przez Dobry Komiks nie został zbyt ciepło przyjęty przez czytelników. Za Oceanem było inaczej – seria oparta na motywach kultowej gry Capcomu produkowana w studiach UDON Entertainment okazała się sporym sukcesem i już wkrótce doczeka się kolejnego wcielenia. „Street Fighter Unlimited” zadebiutuje w grudniu. Scenariuszem zajmie się Ken-Siu Chong, a obowiązkami rysownika podzielą się Joe Ng i Edwin Huang. Całości dopełnią bonusowe, czterostronicowe historie pisane przez Jima Zuba i Adam Warrena z rysunkami różnych twórców. Czego możemy oczekiwać po tym tytule? Historii, której nie spodziewają się nawet najwięksi fani, największego turnieju z udziałem „ulicznych wojowników” w dziejach i pojawienia się nowego zagrożenia, jaki będzie Secret Society. Jednocześnie komiksowy „Street Fighter Unlimited” ma być przystawkę przed growym „Street Fighterem V”, którego premierę zaplanowano na 2016 rok. Oprócz tego herosi Capcomu wystąpią w crossoverze z członkami G.I.Joe, który ukaże się nakładem IDW Publishing.
Grafika promująca "Batman v Superman" przygotowana specjalnie na Comic-Con w San Diego
Wiemy już, że w kolejnym filmowym „Batmanie” po obu stronach kamery stanie Ben Affleck, który siądzie na fotelu reżysera i odegra główną rolę. Do tej pory mówiło się, że napisanie scenariusza powierzone zostanie Chrisowi Terrio, z którym aktor/reżyser współpracował na planie nagrodzonej Oscarem „Operacji Argo”. Jednak podczas Comic-Conu pojawiły się głosy, że skrypt wyjdzie spod ręki samego Afflecka i... Geoffa Johnsa. Podobno Chief Creative Officer z DC Entertaonment nadaje na tych samych falach, co ekranowy Mroczny Rycerza. Johns ma doświadczenie w pisaniu na zamówienie telewizji („Smallville”, „Arrow”), ma na swoim koncie  przygody z największymi ikonami super-hero, żeby wspomnieć jego runy w „Action Comics”, „Green Lanternie”, „Flashu”, „Aquamanie”), ale z Mrocznym Rycerzem (nie licząc średniego „Batman: Earth One”) nie miał zbyt wiele wspólnego. Dlatego dziwię się, że DC postawiło na niego, a nie choćby na Scotta Snydera, kochanego przez fanów i krytykę scenarzystę bijącego rekordy sprzedaży „Batmana”...

DC szykuje kolejny gwóźdź do trumny Alana Moore`a. Ojciec kultowego „Batman: The Animated Series” Bruce Timm ogłosił, że zamierza przerobić „Zabójczy Żart” na film animowany. Produkcja oparta na wątkach klasycznego one-shota Moore`a i Briana Bollanda z 1988 roku miałaby mieć swoją premierę w 2016 roku na specjalnym pokazie w San Diego. Podobnie, jak inne tego typu produkcje „The Killing Joke” trafiłby na rynek „domowy”, a jego reżyserią miałby się zająć Sam Liu, który maczał ostatnio palce w „Gods and Monsters”. Włodarze DC już ogłosili, że historia Moore`a i Bollanda jest zbyt krótka, aby rozciągnąć ją do wymiarów pełnometrażowego obrazu więc wzbogacona zostanie o nowe wątki. Pozwolę sobie zostawić tę informację bez komentarza. Oprócz tego zapowiedziano dwa kolejne filmy animowane - „Batman: Bad Blood” (w którym zadebiutuje Batwoman) i „Justice League vs. Titans”.

Grupowe zdjęcie aktorów, którzy występują bądź wystąpią w filmowych adaptacjach komiksów Marvela robionych w Foxie.

Larry Hama będzie pisał „Call of Duty: Black Ops III”. Militarne klimaty to dla długoletniego scenarzysta komiksów ze świata „G.I.Joe” nie pierwszyzna, podobnie zresztą, jak i first person shootery. Hama deklaruje się, że zarwał kilka nocek przy „Modern Warfare”. Seria oparta na motywach bestsellerowej gry Activision i Treyarch ruszy w listopadzie i będzie prequelem do tytułowej produkcji. Akcja komiksu będzie rozgrywać się w dystopijnej przyszłości, a w głównych rolach wystąpi elitarny oddział cybernetycznych żołnierzy wysyłanych na najtrudniejsze miejsce. Oprawą graficzną zajmie się Marcelo Ferreira, stosunkowo mało znany artysta (przynajmniej w porównaniu z Hamą). Po stracie praw do „Star Wars” Dark Horse mocno stawia na marki znane zapalonym graczom – poza „CoD`em” w ofercie wydawnictwa można znaleźć komiksy na motywach „Dragon Age”, „Mirror`s Edge” czy „Tomb Raidera”.

Joss Whedon z Comic-Con International's Icon Award. Filmowiec jest dziewiątym twórcą uhonorowanym za zasługi w popularyzacji sztuki komiksu. Tym samym znalazł się on wśród takich gigantów popkultury, jak Stan Lee, Neil Gaiman czy Ray Bradbury, którzy nagrodę otrzymali w poprzednich latach. Kiedy wzruszenie minęło Whedon zapowiedział, że pracuje nad nowym komiksowym projektem. Bohaterką „Twist” będzie pokojówką żyjąca w wiktoriańskiej Anglii, która nocami staje się żeńskim odpowiednikiem Batmana. Whedon poskąpił szczegół na temat swojego najnowszego komiksowego dzieła, ale wśród jego wypowiedzi padały takie określenia, jak „steampunk”, badass”, „sexy”, „dark horror”, więc może być całkiem nieźle. Wiadomo, że całość ma zamknąć się w sześciu zeszytów i zostanie wydana przez Dark Horse Comics. Nie wiadomo jeszcze kto zajmie się oprawą graficzną, ani kiedy ukaże się pierwszy zeszyt.

Nowy trailer "Superman v Batman", który miał swoją premierę na Comic-Conie

Na Ziemi-Jeden zaczyna robić się tłoczno. DC Comics w San Diego zapowiedziało dwa kolejne tytuły, których akcja będzie umiejscowiona w uniwersum Earth One, będącym w swoim założeniach odpowiednikiem świata Ultimate w Marvelu. W 2016 roku swoją premierę będzie miał „Flash: Earth One” pisany przez J. Micheala Straczynskiego (autora „Superman: Earth One”) z Barry`m Allenm w szkarłatnym stroju oraz „Aquaman: Earth One” autorstwa Francisa Manapula. Czyżby szykowało nam się „JLA: Earth One”? Z kolei Warner Bros potwierdziło plotki, że nowy obraz z Green Lanternami nie będzie solową przygodą Hala Jordana, tylko filmem traktującym o całym korpusie. „Green Lantern Corps” do kin trafi dopiero w 2020 roku i będzie rozgrywał się w filmowym uniwersum DC.

Brak komentarzy: