sobota, 11 lipca 2015

#1911 - Trans-Atlantyk 308

Tuż przed Comic-Conem Dynamite Entertainment zaprezentowało sporo interesujących zapowiedzi. Nie sposób nie zacząć od Jamesa Bonda. W listopadzie (a więc w tym samym miesiącu, w którym odbędzie się premiera "The Spectre") wystartuje pierwsza od ponad dwudziestu lat seria komiksowa z agentem 007 w roli głównej, a jej scenariuszem zajmie się sam Warrren Ellis. I to jest właściwy człowiek na właściwym miejscu, co potwierdzi każdy, kto czytał "Red" czy "Global Frequency". Bond to ikona. Pisanie komiksów z brutalnym, zmęczonym agentem znanym z powieści Iana Fleminga to czysta przyjemność - komentuje Ellis. Fabuła pierwszej historii zatytułowanej "VARGR" rozpocznie się tuż po powrocie głównego bohatera z misji w Helsinkach. Po stracie innego agenta z licencją na zabijanie Bond będzie musiał przejąć jego misje, ale coś złego pojawia się na ulicach Londynu, a w Berlinie ktoś kreśli złowrogie plany... Brzmi tyle enigmatycznie, co trochę głupio. Oprawą graficzną zajmie się stosunkowo mało znany Jason Marsters (ostatnio jego prace mogliśmy oglądać na łamach "Wolverines"). Nie będzie to jedyna pozycja z Bondem od Dynamite. Poza on-goingiem powstanie również komiksowa adaptacja "Casino Royal", a poza nią wydawnictwo planuje cykl originowych historii, których akcja będzie rozgrywać się w tym samym czasie, co powieści Fleminga. (KO)


Oprócz tego Dynamite tradycyjnie dla siebie odkurzy kolejną komiksową postać przełomu lat 40-tych i 50-tych. Nie jest to tym razem postać o typowo wielkomiejskich korzeniach – daleko jej zresztą będzie do betonowej dżungli, a zdecydowanie bliżej do tej prawdziwej, jeszcze bardziej nieokiełznanej i równie pełnej śmiertelnych pułapek. Mowa o „Sheena, Queen of The Jungle”. Sama Sheena to jednak nie wszystko. Dynamite na kartach komiksu przygotuje bowiem mały team-up w którym obok głównej bohaterki pojawi się nie kto inny jak król dżungli... sam Tarzan. Czy w ogóle ktokolwiek ma jeszcze jakieś wątpliwości co to oznacza? Oczywiście, że to będzie dziki romans! Rzecz jasna, poza przygodą pełną niebezpieczeństw. Mówiąc już bardziej na serio, będzie to pierwsze spotkanie tych postaci nie tylko w komiksie, ale i w ogóle. Biorąc pod uwagę, że przez ostanie 60 lat nikt nie wpadł na taki crossover nabiera on tym samym jeszcze bardziej doniosłego znaczenia. Dynamite podchodzi do tematu z namaszczeniem – w końcu Sheena to kawał historii komiksu i przede wszystkim pierwsza kobieca postać, która dostała swoją własną serię, wyprzedzając w tym względzie choćby Wonder Woman, nie licząc całej reszty superbohaterek. Wydawca niestety nie zdradził jeszcze nazwisk twórców i daty wydania. Pozostaje nam więc czekać i liczyć na jakąś niespodziankę. (PSz)

Inną komiksową, którą Dynamite zamierza odświeżyć będzie Betty Boop. Wielkogłowa seksbomba z filmów animowanych  z lat trzydziestych ma powrócić w zupełnie nowym wcieleniu. Bett Boop jest ponadczasową ikoną, tak jak Superman, Myszka Miki, Marlin Monroe czy Louis Armstrong - mówił Nick Barrucci, tuż po podpisaniu umowy pomiędzy Dunamite, a Fleischer Studios i King Features Syndicate. Na dobrą sprawę jeszcze nic nie wiadomo o pierwszym komiksie z jej udziałem od 20 lat, a niewiele więcej wiemy o dealu z Atari. Słynne przedsiębiorstwo działające w szeroko pojętej branży informatycznej pod szyldem Dynamite zamierza wydawać najróżniejsze publikacje, począwszy od art-booku, będącego wizualną historię firmy i jej produkcji, przez wznawiania komiksów opartych na motywach popularnych gier, takich jak choćby "Atari Force", aż po zupełnie nowe pozycje inspirowane takimi klasykami, jak "Asteroids", "Centipede", "Crystal Castles", "Missile Command" czy "Tempest". (KO)

AfterShock Comics przechodzi do ofensywy. W ramach współpracy z założonym w kwietniu tego roku wydawnictwem swoje projekty zrealizują Garth Ennis, Amanda Conner, Jimmy Palmiotti, Paul Jenkins, Justin Jordan, Frank Barbiere i Marguerite Bennet. Bardzo doborowe towarzystwo, trzeba przyznać. Oprócz  swoich autorskich albumów ich nazwiska pojawią się na okładce specjalnej antologii, w której zobaczymy również prace Neila Gaimana, Jima Starlina, Amy Chu i Briana Stelfreeze`a. Kiedy startowaliśmy z AfterShock naszym celem było przyciągnięcie najlepszych twórców pracujących w branży, aby wraz z nimi tworzyć nowe, oryginalne komiksy - komentował Mike Marts, redaktor naczelny wydawnictwa. Rośnie konkurencja dla Image, IDW i BOOM!? (KO)

Znamy już kolejny komiks przy którym będzie majstrował Szymon Kudrański. Ten tytuł to „The Web”. Na amerykańskim rynku zostanie wydany przez Dark Circle – imprint Archie Comics, od jakiegoś czasu odświeżający swoją linię komiksów typowo superbohaterskich. „The Web” opowie o czternastoletniej Jane Raymond, fance popkultury i komiksów, a zwłaszcza fikcyjnej postaci o tytułowym przydomku. Pewnego dnia wskutek nieszczęśliwego wypadku dziewczyna zyska supermoce, które jak wiadomo przyniosą ze sobą odpowiedzialność i dylematy właściwe dla nastolatki. Nowe życie trzeba będzie pogodzić ze szkołą, rodziną i śmiercią matki, od której zresztą rozpocznie się cała historia Jane. Nie brzmi to może mocno oryginalnie, a dodatkowo biorąc pod uwagę koreańsko-kaukaskie korzenie głównej bohaterki (czyli odmienność szeroko pojętą) zakrawa to wręcz na zrzynkę z Ms. Marvel. Kto wie, może jednak uda się wykrzesać z tego coś oryginalnego? Taką mamy nadzieję. Scenariuszem zajmie się Dave White, twórca kilku powieści detektywistycznych, nie mający jak dotąd styczności z komiksem. Zarówno przed nim jak i przed Kudrańskim stoi więc spore wyzwanie. Na efekty będziemy musieli poczekać do pierwszego kwartału 2016 roku. (PSz)

Scenarzysta Greg Pak („The Incredible Hulk”, „Batman/Superman”) oraz rysownik Mirko Colak („The Punisher”, „Turok: Dinosaur Hunter”) wyruszą niebawem na Dziki Zachód. W listopadzie na łamach wydawnictwa Dark Horse będzie miała miejsce premiera ich nowego on-goinga pod tytułem „The Kingsway West”. Nowa seria zaprezentuje perypetie skośnookiego rewolwerowca Kingsway'a Law'a, który opuszczając po kilkunastu latach wiezienie, będzie chciał odnaleźć swoją zaginioną małżonkę. Na drodze poszukiwań staną mu jednak nie tylko zwyczajne bandziory, ale i świat pełen złej magii oraz... smoków. Nie, nie pomyliliśmy się. Twórcy zaserwują nam dokładnie to o czym przeczytaliście – western w konwencji fantasy. Skoro można robić go w klimatach s-f to dlaczego nie ubrać tego gatunku również w magiczne szaty? Dla Grega Paka nie stanowi to żadnego problemu – nad samym pomysłem na komiks scenarzysta pracował ponoć od dwóch dekad, a pierwszy scenariusz powstał w już 1993 roku. Przez ten czas „The Kingsway West” z pewnością nabrał sporo nowej mocy. Komiks przynosi ze sobą także model przedsprzedaży z odroczoną formą płatności – na specjalnej do tego stworzonej stronie już teraz można zamówić z wyprzedzeniem aż cztery numery komiksu i określić do jakiego dokładnie sklepu mają trafić wybrane zeszyty. Sprzedaż taka ma przynieść przede wszystkim jeszcze bardziej wymierną dystrybucję i korzyści dla obu stron – zarówno twórców jak i czytelników. (PSz)

Chewbacca z własną pięcioczęściową mini-serią. Drugi pilot "Sokoła Millenium" zwykle stojący nieco w cieniu Hana Solo już w październiku zostanie bohaterem własnego tytułu. Jego akcja będzie rozgrywała się tuż po wydarzeniach pokazanych w "Nowej Nadziei", gdy Chewie podczas ważnej misji rozbije się na planecie kontrolowanej przez Imperium. Stanie przed dylematem - pomóc znajdującej się w potrzebie tajemniczej kobiecie czy spieszyć się z dołączeniem do Sojuszu? Scenariusz wyjdzie spod ręki Gerry`ego Duggana ("Deadpool", "Hulk"), a oprawą graficzną zajmie się Phil Noto ("Black Widow", "Uncanny X-Force"). (KO)

Brak komentarzy: