sobota, 27 czerwca 2015

#1900 - Trans-Atlantyk 306

W październiku marka "Witchblade" będzie obchodziła swoje 20 urodziny. Wydawnictwo Top Cow uznało, że świetnym sposobem uczczenia tego jubileuszu będzie skasowanie serii z Sarą Pezzini w roli głównej. Zeszyt z numerem 185 na okładce ma być tym ostatnim. Koniec on-goinga "Witchblade" oznacza koniec Sary Pezzini, jako posiadaczki Witchblade - komentuje szef TC, Matt Hawkins, który jednak zaznacza, że bohaterka nie umrze. 185. numer serii będzie zawierał historię pisaną przez regularnego scenarzystę tytułu czyli Rona Marza oraz fabułę autorstwa Hawkinsa i Marca Silvestriego, współtwórcy postaci Witchblade. Wśród autorów oprawy graficznej oprócz Stjepana Sejica znajdą się również Randy Green, Keu Cha, Nelson Blake II i Brian Ching.  Chcieliśmy ją pożegnać z honorami. Ron przygotował historię skupioną na jej życiu osobistym, a ja z Markiem skupiłem się na tym, co stanie się z jej rękawicą. W komiksie nie mogło zabraknąć również plansz stworzonych przez zmarłego w 2008 roku Micheala Turnera, który był pierwszym rysownikiem serii. Sama okładka nawiązuje do covera premierowego zeszytu z 1995. (KO)


Oprócz tego w październiku ukaże się również artbook poświęcony Witchblade. Wydany w limitowanym nakładzie ma zawierać prace najlepszych artystów pracujących przy tym tytule, a także całkiem nowe ilustracje, przygotowane specjalnie na potrzeby tego wydania. Ich autorami będą między innymi wspomniani Turner i Silvestri, a także Dave Finch czy Joe Benitez. Przy okazji zamknięcia tytułu, który od lat uchodził za konia pociągowego Top Cow pojawiły się pytania o przyszłość wydawnictwa. Właściwie nic się nie zmieni, wciąż będziemy wydawać cztery, pięć tytułów miesięcznie - ucina wszelkie spekulacje Hawkins. Jak to w komiksowym światku - coś się kończy, coś się zaczyna. Kiedy "Witchblade" będzie schodziło z ramówki, swój debiut zaliczy "Switch", nowa seria autorstwa Stjepana Sejica czy relaunch "Aphrodite IX" spod ręki Hawkinsa. Warto również dodać, że chorwacki artysta wraz ze swoją żoną Lindą Sejic związał się umową na wyłączność z Top Cow. Przy okazji Sejic ogłosił, że nie będzie kontynuował swojej pracy nad "Rat Queens", a już wkrótce ma zostać ogłoszone nazwisko rysownika, który będzie współpracował z Kurtisem Wiebem. (KO)

Dark Horse szykuje kolejny komiks oparty na gamingowej franszyzie. Po „Halo: Escalation” i „Tomb Raider” kolejnym tytułem ze świata gier, który przeniknie do oferty wydawnictwa będzie „Mirror’s Edge” – uzupełnione w przypadku komiksu podtytułem „Exordium”. Nowy tytuł przyniesie nie tylko nową franszyzę, ale także nowa bohaterkę, która dołączy do coraz szerszego grona żeńskich postaci z wydawniczego uniwersum. Faith, bo o niej mowa, to kurierka. Nie jest to jednak tak zwyczajna profesja, jakby się mogło z pozoru wydawać. W świecie opanowanym przez najnowsze technologie i sieć internetową wydawałby się to przestarzały zawód, ale tylko kurier jest w stanie przekazać informację tak, aby nie została ona w żaden sposób wyśledzona. To czyni ten zawód jednym z najniebezpieczniejszych, bo ranga nielegalnie przenoszonych danych  jest bardzo wysoka. A jak wiadomo zawsze znajdzie się ktoś chętny aby takie informacje przechwycić. „Mirror’s Edge: Exordium” opowie o wydarzeniach sprzed drugiej części gry, która trafi na rynek w przyszłym roku. Autorami komiksu są  Christopher Emgard odpowiadający za scenariusz oraz zespół grafików Mattias Haggstrom, Robert Sammelin, Henrik Sahlstrom i Erik Persson zaangażowanych w prace przy grze. Mimo braku ich doświadczenia pozostaje wierzyć że są w stanie zrobić dobry komiks. Jeśli nie, cóż – redaktor będzie miał pełne ręce roboty. „Mirror’s Edge: Exordium” będzie sześcioczęściową mini-serią. Do sprzedaży pierwszy numer trafi 9 września. (PSz)

Curt Pires, chociaż na koncie ma niewiele komiksów, ewidentnie nabiera coraz większej pisarskiej wprawy. Dowodem jest kolejny tytuł z którym wystartował w minioną środę. Po niedawnej premierze „Tommorrows” według jego scenariusza, publikowanym przez Dark Horse, tym razem zadebiutował w BOOM! Studios. „The Fiction” to komiks gatunkowo krążący po rejonach fantasy, nieco w stylu „Locke and Key” czy „The Unwritten”. Na samym początku tej historii poznajemy grupę dzieciaków, która odnajduje pudło z niezwykłymi książkami. Ich niezwykłość polega na tym, że  każda bez wyjątku książka z tego zbioru czytana na głos przenosi uczestników lektury do zupełnie innego, fantastycznego świata. Podczas jednego z takich odczytów nie wszystko idzie z godnie z planem i jeden z przyjaciół znika w fikcyjnym świecie w niewyjaśnionych okolicznościach. Po tym jak po wielu latach, w podobnych okolicznościach znika kolejny kompan, pozostała dwójka bohaterów postanawia ruszyć jego tropem i przy okazji rozwiązać zagadkę sprzed lat, o której do tej pory przyrzekała milczeć. Rysunkami do tej historii zajmie się David Rubin, a sam komiks zamknie się w czterech numerach. Pires dość odważnie określa „The Fiction” jednym z lepszych komiksów roku 2015 – trochę może to i narcystyczne podejście, ale artystom powinno się ich snobizmy wybaczać.  Pierwsze recenzje komiksu są w każdym razie bardzo optymistyczne. (PSz)

Kolejny komiks Daniela Clowesa w drodze na taśmę filmową. Wydany w 2010 "Wilson" opowiada historię mężczyzny w średnim wieku, który po śmierci swojego ojca próbuje pogodzić się ze swoją byłą żoną. W rolach głównych zobaczymy Woody`ego Harrelsona i Laurę Dern, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, oraz Judy Greer i Cheryl Hines. Za kamerą stanie Craig Johnson, młody reżyser, który w tym roku błysnął komediodramatem "The Skeleton Twins". Skrypt napisze sam Clowes, podobnie zresztą jak było to w przypadku dwóch poprzednich ekranizacji jego komiksów, "Ghost World" i "Art School Confidential" Produkcją mają zająć się Alexander Payne, który swego czasu był przymierzany do reżyserskiego stołka oraz Jim Taylor, Jim Burke i... Sam Raimi. Zdjęcia wystartowały jeszcze w czerwcu w Minneapolis. (KO)Duet twórców odpowiedzialny za wydany w BOOM! Studios „Six-Gun Gorilla”, czyli Simon Spurrier („X-Men: Legacy”) i Jeff Stokely („Gotham Academy”) przygotowali dla tego wydawnictwa nowy tytuł który już niebawem trafi na amerykański rynek. „The Spire” przeniesie czytelnika do tytułowego miasta, gdzie razem z policjantką o imieniu Shå  będziemy musieli rozwikłać zagadkę seryjnych zbrodni, nasilających się w obliczu zaprzysiężenia kolejnej Baronowej, niechętnej nie-ludziom i innym dziwacznym hybrydom zamieszkującym miasto.  Shå również do końca nie jest człowiekiem (pomimo że w sensie humanoidalnym niczego jej nie brakuje) co nie do końca zjedna jej przychylność nowej władzy. Poza kryminalnym suspensem atutem „The Spire” ma być także konkretna bohaterka i bogaty świat przedstawiony. Ze słów twórców wynika, że będzie to połączenie urban fantasy i science-fiction, a za względu na chociażby inspiracje, którymi kierowali się scenarzysta z rysownikiem (twórczość Mieville’a, Miyazakiego, Mervyna Peake'a czy w końcu Franka Herberta), można spodziewać się mieszanki intensywnej i z pewnością bogatej pod względem światotwórczym. Komiks zaplanowany jest na osiem zeszytów. Premiera pierwszego z nich już w lipcu. (PSz)

Tuż po tym, jak w jednym z wywiadów Clark Gregg zasugerował, że w nadchodzącym sezonie "Agentów S.H.I.E.L.D." pojawią się motywy znane z "Secret Warriors" Jonathana Hickmana Marvel zaprezentował nie pozostawiającą żadnych wątpliwości grafikę. Jedną z głównych bohaterek serii, która ukazywała się od 2009 do 2011 roku, była Daisy "Quake" Johnson. Na początku roku okazało się, że w serialu Daisy to Skye i wygląda na to, że jednym z wątków w trzecim sezonie będzie kompletowanie grupy agentów obdarzonych supermocami, czyli Inhumans. Przypomnijmy, że w oryginale Nick Fury szykował Warriorsów do walki ze Skrullami. Czyżby czekała nas telewizyjna wersja "Secret Invasion"? (KO)

Brak komentarzy: