niedziela, 21 czerwca 2015

#1892 - Komix-Express 294

Już w przyszły weekend odbędzie się kolejna edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. Niestety, na imprezie nie pojawią się Ben i Ashley Templesmith. Wiemy, że wiele osób czekało na ten przyjazd, również państwo Templesmith, bardzo chcieli nas odwiedzić. Dlatego tym bardziej w imieniu gości prosimy o wyrozumiałość, to był trudny dla nich okres, na który nałożyła się jeszcze nieplanowana przeprowadzka o ponad 3000 kilometróy - czytamy na stronie proszących o wyrozumiałość organizatorów. Kogo więc będzie można spotkać w Bibliotece Manhattan w Gdańsku (Al. Grunwaldzka) między 26, a 28 czerwca? Wśród gości zagranicznych znalazł się Tony Sandoval pochodzący z Meksyku twórca, którego kolejny komiks "Tysiąc sztormów" będzie miał premierę lada dzień, Jaqueline Berndt badacz komiksów z Uniwersytetu Seika w Kioto oraz Yukari Fujimoto badacz komiksu z Uniwersytetu Meiji w Tokio.


Polska będzie reprezentowana przez Wojciecha Stefańca, Jakuba Dębskiego, Marcina Rusteckiego, Mateusza Skutnika, Łukasza Godlewskiego i Macieja Jasińskiego. Tradycyjnie nie zabraknie prelekcji, warsztatów oraz wystaw ("Szlam" Kowalczuka, "Gryfografy" Rusteckiego i "Kadry" Stefańca). Po szczegółowy program i więcej szczegółów odsyłam na stronę imprezy i profil na FB.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, których tematem będzie wielokulturowe oblicze dzisiejszego Gdańska. Czy w dzisiejszej przestrzeni widzimy ślady dawnej wielokulturowości? Czy jest ona częścią tożsamości miasta? Co wiemy o dzisiejszych mieszkańcach i mieszkankach Gdańska? Kim są? Skąd pochodzą? Warsztaty są skierowane do osób niemających wcześniejszego doświadczenia z komiksem, ale również do tych, którzy już trochę rysują. Odbędą się one 19 lipca o godzinie 12:00 w ramach 9. edycji Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat. Zostaną poprowadzone przez rysowników Beatę Sosnowską ("Polish Female Comics, double portrait", "Wielki Atlas Ciot Polskich") oraz Jacka Frąsia ("Glinno", "Tragedyja płocka"). Na warsztaty obowiązują zapisy - pobrać je można stąd.
Humanoids z umową na ekranizację trzech swoich komiksów. Paryskie studio Full House ma zająć się produkcją anglojęzycznych filmów opartych na motywach "Bouncera" Alejandro Jodorowsky`ego i Francois Boucq, "Jam jest Legion" Fabiena Nury`ego i Johna Cassaday`a oraz  "The Zombies That Ate the World" Jerry`ego Frissena i Guy`a Davisa. To, w jaki sposób działa przemysł rozrywkowy wciąż mnie zaskakuje - francuskie studio ma przygotować dla amerykańskiej (czy raczej światowej) publiczności adaptacje francuskich komiksów na podstawie ich amerykańskich wersji. Full House chce iść w ślady EuropaCorp Luca Bessona, które z sukcesami produkuje blockbustery na amerykański rynek (żeby wspomnieć o seriach "Uprowadzona" czy "Transporter"). Co ciekawe wiadomość o umowie między Humanoids i Full House pojawiła się niedługo po tym, jak amerykańskie wydawnictwo porozumiało się z chińskim studiem Jetavanana mocy którego ma powstać kilku filmów opartych na komiksowych motywach począwszy od "Metal", space opery stworzonej przez Jerrolda Browna, Paula Alexandera, Butcha Guice`a i Romana Surżenkę.
"Projekt Pieces" w Australii. W ramach Supanova Pop Culture Expo organizowanego w Sydney będzie można oglądać prace polskich komiksiarzy zebrane na potrzeby projektu przez Jakuba Mazarenta. Wszystko rozpoczęło się w 2006 roku z inicjatywy założyciela internetowej galerii IllustrateYourself.com od jednego kadru... W sumie w projekcie polegającym na tym, że każdy kolejny twórca dorysowuje kolejny fragment historii wzięło udział ponad 200 artystów z 30 krajów świata, w tym z Polski. Wśród autorów są takie nazwiska, jak Tadeusz Baranowski, Janek Koza, Przemysław Truściński czy Tomasz Leśniak. Pierwsza edycja "Pieces" uhonorowana została Światowym Rekordem Guinnessa, a wystawa w Parku Olimpijskim w Sydney będzie pierwszą, oficjalną prezentacją projektu w Australii (którą zaplanowano na 19-21 czerwca). Tymczasem trwa druga edycja "Pieces", która wystartowała we wrześniu 2012 roku. W chwili obecnej gotowych jest blisko 100 kadrów. Finał i premiera albumu "Pieces Book 2" planowana jest na rok 2016.

Na pierwszego lipca zaplanowano premierę drugiego tomu serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy". Komiksowa wersja bestsellerowego cyklu powieści dla młodzieży pióra Ricka Riordana tworzona jest przez Roberta Vendittiego (scenariusz), Attilę Futakiego (rysunki) i Tamása Gáspára (kolory). Co czeka nas w tomie zatytułowany "Morze Potworów"?

Siódma klasa była dla Percy’ego Jacksona zaskakująco spokojna. W jego nowojorskiej szkole nie pojawił się żaden potwór. Ale kiedy niewinna gra w piłkę zamienia się w śmiertelną rozgrywkę z gangiem wstrętnych olbrzymów kanibali, sytuacja robi się… nieprzyjemna. A niespodziewane pojawienie się przyjaciółki Percy’ego Annabeth oznacza kolejne złe wieści: magiczne granice Obozu Herosów zostały zatrute przez tajemniczego wroga i jeśli nie znajdzie się lekarstwo, zniszczeniu ulegnie jedyna bezpieczna przystań herosów.W kontynuacji niezwykle popularnego komiksu Złodziej pioruna Percy wraz z przyjaciółmi musi udać się na Morze Potworów, aby ocalić obóz. Ale najpierw odkryje zadziwiający sekret dotyczący jego rodziny – taki, który każe mu zadać sobie pytanie, czy bycie synem Posejdona to zaszczyt, czy tylko okrutny żart.

Za album wydany przez Galerię Książki zapłacić będzie trzeba niecałe 30 złotych. Historia zamyka się w 128 stronach. Recenzję pierwszego tomu znajdziecie tu.
W dziale komiksowo-filmowych spekulacji i ploteczek. Wciąż nie wiadomo czy Wolverine pojawi się w "X-Men: Apocalypse". Jeszcze rok temu Hugh Jackman zarzekał się, że wystąpi zarówno w trzecim solowym "Wolverinie", jak i w najnowszej odsłonie X-Men, a nawet deklarował, że będzie wcielał się w Logana tak długo, jak starczy mu sił (i Fox pozwoli). Nieco później zreflektował się i stwierdził, że planowany na marzec 2017 obraz z nim w roli głównej w reżyserii Jamesa Mangolda będzie tym ostatnim. Wygląda jednak na to, że prawdopodobnie zobaczymy go na planie "Apocalypse". Okazało się bowiem, że Fox miał zamówić specjalną skórzaną torbę wykonaną specjalnie dla Wolverine`a... Tymczasem w Domu Pomysłów szukają reżysera trzeciego "Thora". Mówi sie, że w tej roli miałby powrócić Kenneth Branagh, który za kamerą stanął w pierwszym filmie z marvelowskim bogiem piorunów w roli głównej. Nic jednak nie wskazuje na to, że filmowiec skusi się na drugie wejście do tej samej rzeki. Pierwszy "Thor" nie uchodzi za najlepszy z obrazów Marvel Studios, a po sukcesie "Cinderelli" Branagh stał się gorącym nazwiskiem w Hollywood. Ostatnio Fox zatrudnił go do nakręcenia nowej wersji "Morderstwa w Orient Ekspresie, a Martin Scorsese zastanawia się nad przeniesieniem jego wersji "Makbeta" na kinowy ekran. Czasu do rozpoczęcia praca nad "Ragnarokiem" zostało jeszcze sporo, bo premierę zaplanowano na 2017.

Brak komentarzy: