środa, 6 maja 2015

#1856 - Komix-Express 290

W 1955 roku szwedzkie wydawnictwo Rabén and Sjögren założyło pismo dla dzieci "Klumpe Dumpe". W styczniowym wydaniu z 1957 roku pojawiła się nowa, niezwykle atrakcyjna rubryka. Od tej pory aż do grudnia 1959 roku w każdym numerze "Klumpe Dumpe" dzieci mogły znaleźć komiks z Pippi Pończoszanką. Kolejne odcinki bazowały na opowiadaniach z wydanych wcześniej książek. Astrid Lindgren pisała scenariusze, a Ingrid Vang Nyman rysowała, tworząc nieprzeciętne ilustracje. W sumie powstało ponad trzydzieści historyjek komiksowych o najsilniejszej dziewczynce świata. W latach 1969-1971 wydawnictwo Rabén and Sjögren zebrało prasowe komiksy i opublikowało je w sześciu albumach. Dwa z nich ("Pippi urządza przyjęcie" oraz "Pippi jest najsilniejsza na świecie") ukazały się w Polsce na początku lat 90. nakładem Naszej Księgarni. W 2010 roku szwedzki wydawca postanowił odświeżyć kolorystykę ilustracji i wydać komiksy w trzech tomach i trochę większym formacie, a Wydawnictwo Zakamarki z okazji przypadających w 2015 roku siedemdziesiątych urodzin Pippi Pończoszanki oddaje do rąk polskiego czytelnika pierwszy tom odnowionych komiksów zawierający dwanaście historyjek. Kolejne dwa tomy wkrótce! (MG)


Tom "Pippi się wprowadza i inne komiksy" zawiera: "Pippi się wprowadza i inne komiksy", "Pippi się wprowadza", "Pippi jest poszukiwaczem rzeczy", "Pippi bawi się w berka z policjantami", "Pippi idzie do szkoły", "Pippi idzie do cyrku", "Pippi i Silny Adolf", "Pippi chodzi po sklepach","Pippi na wycieczce", "Pippi nie lubi dręczycieli zwierząt", "Pippi idzie na jarmark", "Pippi jest rozbitkiem", "Pippi jest jeszcze większym rozbitkiem". Komiks przedpremierowo będzie można nabyć podczas Warszawskich Targów Książki (na stoisku Zakamarków). Oficjalna premiera zaplanowana jest na 19 maja (wtorek), wtedy też książka powinna być już dostępna w księgarniach. I jeszcze jedna dodatkowa informacja: 21 maja (czwartek) w Szwecji jest uznany za oficjalny dzień-rocznicę 70 urodzin Pippi Pończoszanki. Oczywiście obchody i różne wydarzenia trwają cały rok, ale 21 maja to właśnie ta data. Dlatego serdecznie zapraszam na objazdowy cykl wystaw poświęconych Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. Między majem a listopadem ekspozycję będzie można oglądać w następujących miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gorzów Wlkp., Szczecin, Poznań, Kielce i Katowice. Wystawa to wspólna kolaboracja trzech wydawnictw: Zakamarków, Marginesów i Naszej Księgarni. Więcej informacji tutaj i tutaj.(MG)

Kwietniowa zaległość. W minionym miesiącu nakładem wydawnictwa Sideca ukazał się album autorstwa Andreasa zatytułowany "Jaskinia wspomnień". Standardowy francuski format, 52 strony, miękka okładka, cena 37.90. Nie mogłem nigdzie doszukać się oficjalnego opisu tego komiksu, ani na nieaktualizowanej od dawno stronie wydawnictwa, ani na jego profilu, ani portalach komiksowych. Natomiast w sieciowym Empiku znalazłem takiego fikołka:

W czasach, które przeminęły, ludzie szukali drogi do bogów, ale wojny i nadmierne pragnienie dominacji wszystko zniszczyło, a ludzie zapomnieli, jak rozmawiać z bogami. Cythraul, członek trupy aktorskiej, będący pod wpływem wysłuchanych legend, wyrusza na poszukiwanie zaginionych skarbów. Skazany na wędrówkę przez labirynt Jaskini Wspomnień będzie musiał zmierzyć się z duchami własnej przeszłości, aby odnaleźć drogę.

Wraz z "Jaskinią" swoją premierę miał kolejny album z cyklu "Koziorożeć", czyli "Jeźdźcy". Tom 19., czyli "Zarkan" ma ukazać się wkrótce, natomiast w zapowiedziach edytora pojawiła się nowość - "Conquistador". Jeśli paracie się mową Balzaka to odsyłam pod ten link, z którego wywnioskowałem, że to historia autorstwa Jeana Dufuax i Phillipe`a Xaviera, która zamyka się w czterech tomach. Nie wiadomo czy Sideca zdecyduje się na wydania w integralu czy też będzie puszczała kolejne albumy pojedynczo.


Obyło się bez rekordu. W weekend otwarcia "Avengers. Czas Ultrona" zarobił 187.7 miliona dolarów w amerykańskich kinach, w tym 85.4 mln pierwszego dnia wyświetlania. Tym samym najnowsza produkcja Marvel Studios nie pobiła rekordu pierwszej części "Avengers", która trzy lata temu zarobiła 207.4 mln. Czemu tak się stało? Według rynkowych analityków spora część potencjalnych widzów zamiast wybrać się do kina, postanowiła zostać w domu i obejrzeć bokserską walkę stulecia, między Floydem Mayweather Juniorem, a Manny`m Pacquiao. Pomimo tego obraz Jossa Whedona stał się jedną z najbardziej kasowych produkcji w historii kina. Do trzeciego maja całkowite wpływy ze światowych multpleksów wyniosły 627 mln. To więcej, niż zarobili "Guardians of the Galaxy," "Captain America: The First Avenger" cz pierwszy "Iron Man" przez cały okres swojej bytności w kinach. Czy absolutny rekordzista, czyli pierwsi "Mściciele", którzy przynieśli Marvelowi zysk sięgający ponad półtora miliarda zielonych, może czuć się zagrożony?

Hype nigdy się nie kończy. Premiera "Age of Ultron" wcale nie oznacza, że marketingowcy Domu Pomysłów mogą udać się na zasłużony odpoczynek. Marvelowska machina promocji nie przestaje działać na pełnych obrotach, bo na horyzoncie czai się kolejna superprodukcja, czyli "Captain America. Civil War". Pierwszym godnym odnotowania newsem w tym temacie było zatrudnienie Martina Freemana. Nie wiadomo jeszcze kogo brytyjski aktor zagra w filmie braci Russo. Niezwykły talent Martina do odgrywania tak komediowych, jak i dramatycznych postaci, stale nas zaskakuje. Nie może być bardziej zaszczyceni i podekscytowani, że tak znakomity aktor dołączył do MCU - Kevin Feige pytany o Freemana ograniczył się do wystawienia laurki, czego oczywiście można było się spodziewać. Można spekulować czy postać grana przez Bilbo Baginsa będzie w jakiś sposób powiązana z Doktorem Strange`m, w którego wcieli się Benedict Cumberbatch. Obaj panowie prywatnie są kumplami, a na ekranie często występują w duecie ("Sherlock", "Hobbit" w pewien sposób), więc...


Tymczasem według Latino Review Freeman miałby zagrać Everetta Rossa, rządowego agenta stacjonującego w afrykańskiej Wakandzie. Wiadomo natomiast, że w filmie pojawią się znani z poprzednich części Chris Evans (Kapitan Ameryka), Scarlett Johansson (Czarna Wdowa), Sebastian Stan (Bucky Barnes), Daniel Bruhl (Baron Zemo), Frank Grillo (Brock Rumlow), Emily VanCamp (Sharon Carter), a także Elizabeth Olsen (Scarlet Witch), Robert Downey Jr. (Tony Stark), Jeremy Renner (Hawkeye), Sebastian Stan (Bucky Barnes). Na ekranie swój debiut zaliczy Chadwick Boseman jako Czarna Pantera, a także nowy Spider-Man, którego rola nie została jeszcze obsadzona. Zgodnie z zapowiedziami fabuła ma kręcić się wokół Aktu Rejestracyjnego, zmuszającego herosów do zdradzenia swoich tajnych tożsamości przedstawicielom rządu, który stanie się zarzewiem konfliktu między Tony`am, a Steve`m. Johansson i Renner w wywiadzie dla MTV potwierdzili, że wiedzą już po czyjej stronie staną, ale rzecz jasna nie mogli tego zdradzić. Wygląda na to, że "Civil War" będzie filmem bardziej skupionym na Mścicielach, niż na samym Kapitanie Ameryce, stanowiącym wstęp do trzeciej części "Avengers" (również reżyserowanej przez braci Russo). Premiera - 28 kwietnia przyszłego roku. Na deser trochę grafik, które opublikował Umberto Gonzalez (a Marvel nie potwierdził, że są to oficjalne materiały promocyjne).

W zapowiedziach Scream Comics pojawił się "Final Incal". Jak sam tytuł wskazuje jest to finałowy akt wielkiej kosmicznej sagi autorstwa Jodorowskiego i Moebiusa. Ma ukazać się jeszcze w maju. Całość zamknie się na 211 stronach, na których pomieszczono albumy "Les quatre John Difool", "Louz de Garra", "Gorgo-Le-Sale" oraz "Après l'Incal: Le nouveau rêve". Dwóch gigantów europejskiego komiksu w pracy nad "Final Incal" wspomagał Ladronn (możecie go kojarzyć ze świetnych okładek "Planet Hulk") oraz Sebastian Facio, który zajął się kolorami. Cena? 139 złotych przed zniżkami.

Kolekcja Thorgala, podobnie jak Wielka Kolekcja Komiksów Marvela, zostanie wydłużona. Na blogu Z dziennika Geeka czytamy, że Hachette potwierdziło, że cykl będzie liczył sobie przynajmniej 46 tomów. Oprócz tych, które zapowiedziane zostały na oficjalnej stronie kolekcji ukażą się także "Kriss de Valnor #5 - Czerwona jak Raheborg", "Louve #4 – Crow, "Louve #5 – Skald" oraz "Thorgal: Młodzieńcze Lata #2 – Oko Odyna". Czy będą kolejne tomy? Trzeba będzie na nie poczekać, ale podejrzewam, że trafią one do kolekcji - dodaje Geek.

Brak komentarzy: